Jak se zbavit štěnic v domácnosti?

  • 17.02.2023

Štěnice umí být skutečně nepříjemnou součástí domácnosti. Pokud se u vás jednou objeví, může být celkem zdlouhavé a komplikované je z vašeho obydlí nadobro vyštvat. Dnes už existuje mnoho firem, které se speciálně věnují různým formám dezinsekce a ničení štěnic. Taktéž je na trhu hned několik přípravků určených na odstraňování těchto nevítaných společníků. Ať už plánujete investovat do něčeho takového, nebo chcete zkusit spíš ověřené rady a triky pro každou běžnou domácnost, přinášíme vám několik tipů, jak se zbaviť štěnic.

jak se zbavit štěnic
Foto: iStock

Jak poznat štěnice?

Štěnice domácí se nemusí vyskytovat výlučně ve vašich postelích. Rády se usídlí například mezi potravinami, kde dokážou vydržet bez povšimnutí celé měsíce. Průměr štěnice je pouze 5 mm. Má hnědou až červenohnědou bravu, oválné tělo a typický zápach zatuchliny. Štěnice, i když vůbec nelétají, mají i křídla. Velikost jejich vajíčka můžeme přirovnat k hlavičce špendlíku. Za týden jich jedna dokáže naklást až 8 (protože se tento hmyz zdržuje v koloniích, rozmnožuje se poměrně rychle).

Zajímavostí je, že sliny štěnice domácí v sobě mají malé množství anestetika, proto bezprostředně po kousnutí bývají místa částečně znecitlivělá. Člověk nebo zvíře tedy necítí bolest při kousnutí, jako je tomu například při štípnutí komárem nebo vosou. Štěnice útočí obvykle v noci. Ráno se obvykle dostaví intenzivnější svrbění a na povrchu kůže se mohou objevit drobné puchýře. Štěnice útočí zejména na ruce a nohy a štípance od nich mívají velikost cca 2–4 mm. Často může jejich kousnutí způsobit alergickou reakci.

Štěnice jsou opravdu inteligentní tvorové a dokážou se velmi efektivně skrývat v těch nejmenších spárách (v matracích, nábytku, obrazech, tapetách atd.), proto je velmi těžké je chytit a zlikvidovat. Navíc jsou odolné vůči téměř jakýmkoliv teplotním podmínkám. Přežijí v postelích, i na oblečení (údajně mají rády zejména černou barvu). Velmi dobře se jim daří v místech, kde je nepořádek a špína, ale to neznamená, že se nevyskytnou i v úplně čistých prostorech, jakými jsou například nemocnice.

jak poznat štěnice
Foto: iStock

Co udělat, když se objeví štenice?

Základem je vyčištění oblečení a ložního prádla. Perte na vysoké teploty (ideálně na 60 ºC), abyste zaručili zahubení všech vývojových stadií, včetně vajíček.

Nejvhodnějším řešením je následně využít i sušičku, protože tito nepříjemní společníci při teplotě nad 40 ºC zahynou. Když jim dopřejete dvojitou dávku vysoké teploty – pračku i sušičku – v oblečení či ložním prádle byste je měli úspěšně zlikvidovat. Jak se zbaviť štěnic u věcí, které se prát ani sušit nemohou? Můžete vyzkoušet opačné teploty a věci v plastovém sáčku uložit na několik dnů do mrazáku (ideálně při cca -18 ºC). Matrace, gauče, křesla či jiný čalouněný nábytek a postele ošetřete napařovačem.

Oblečení, ale i knihy či jiné předměty zkuste „ošetřit“ prostřednictvím CO2 – ať už domácím způsobem (ve vakuových sáčcích vysátý vzduch vyměňte za CO2 a nechte pár dnů působit), nebo zkuste germicidní dezinfekční UV lampu s ozónem (běžně koupíte na internetu). Aplikace ozónu v kombinaci s UV světlem je profesionální sterilizační metoda, která se používá v mnoha odvětvích. Úspěšně ničí plísně, bakterie i drobné škůdce.

Jak se zbavit štěnic?

V předcházejícím odstavci jsme si řekli, co všechno můžete udělat, když se u vás štěnice objeví. Avšak, jak už bylo zmíněno, zdržují se v koloniích a intenzivně kladou nová vajíčka čili stačí jedno „zapomenuté“ vajíčko a působení těchto škůdců ve vaší domácnosti bude i nadále pokračovat. Proto se za jednoznačně nejúčinnější řešení považuje profesionální odstranění štěnic.

Firma, která takovou službu poskytuje, musí disponovat speciálním certifikátem, protože pracuje s chemikáliemi a látkami, které nejsou běžně dostupné, proto musí být pro danou činnost oprávněná. Takovýto profesionální zásah vás vyjde od 1800 do přibližně 6000 korun (záleží na rozsahu zamoření a jiných faktorech). Proti těmto škůdcům se využívají postřiky s reziduálním účinkem (látka zůstane v těle škůdců určitý čas po její aplikaci, díky čemuž se dosáhne maximálního účinku).

jak se zbavit štěnic
Foto: iStock

Fungují běžně dostupné postřiky?

Dnes už můžete v obchodech, drogeriích nebo na e-shopech běžně natrefit i na postřiky, které jsou určené proti štěnicím a slibují maximální účinek. Kde je problém? Štěnice se zdržují hlavně ve spárách a na běžně nedostupných místech, proto postřik nemůže být účinný. Do těchto lokalit jednoduše nemá šanci se dostat, proto pokud chcete účinně odstranit tyto škůdce, na běžně dostupné postřiky rovnou zapomeňte. Takové produkty mohou v jistých případech účinně zabrat například proti blechám. Štěnice se však před nimi dokonale poschovávají.

Prevence je důležitá

  • Pokud se chcete v budoucnosti vyhnout výskytu štěnic ve své domácnosti, zkuste postupovat podle následujících rad.
  • Pravidelně větrejte ložní prádlo (alespoň jednou týdně)
  • Čistěte a vysávejte matrace každé 3 měsíce
  • Kontrolujte a vysávejte okolí postele a snažte se pod ní nic neukládat
  • Důkladně a často vysávejte i méně dostupná místa a spáry
  • Nezapomeňte ani na čištění samotného vysavače
  • Čistěte a perte i koberce a záclony
  • Zbavte se nepořádku v domácnosti (zejména toho, který se bezprostředně dotýká podlahy)
  • Neskladujte věci v kartonech a škatulích (štěnice se tam velmi rády zdržují)
  • Udržujte (zejména v noci) pokojovou teplotu do maximálně 21 ºC (štěnice se rozmnožují při teplotě od 21 do 32 ºC)
  • Jestliže často cestujete a přespáváte v hotelech, vždy kontrolujte hotelové ložní prádlo (zamezíte tím přenosu škůdců do své domácnosti)

Autor článku: Michaela Debnárová @its1mishell
Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku