Cesta k bydlení snů: Mladý pár zrenovoval byt díky Rekonstrukční výzvě

  • 18.03.2024

Zašlý interiér bytu oživí jedině kompletní rekonstrukce. Takový plán měl i Vladimír Vacek s přítelkyní Eliškou, kteří si společně pořídili starý byt v Králově Dvoře. Zbavili se původní dispozice a svépomocí vybudovali nové příčky ze sádrokartonu. Část stavebních materiálů získali zdarma díky účasti v Rekonstrukční výzvě od firmy Rigips.

Rekonstrukční výzva
Zdroj: Rigips

Panelákový byt ze 70. let čekala náročná přestavba. Tu si Vladimír a Eliška promysleli do detailu. „Nelíbilo se nám staré umakartové jádro a nevyhovovala nám dispozice bytu. Problém byl i se špatnou akustikou a chybějící izolací. Dospěli jsme tedy k názoru, že bude nejlepší strhnout všechny vnitřní příčky a vystavět je znovu,” říkají.

rekonstrukce panelákového bytu
Zdroj: Rigips

Při montáži nových příček padla volba na sádrokarton. Ten je mnohem lehčí než klasické zdivo a snadno se s ním manipuluje. Sádrokartonové příčky nezatěžují nosnou konstrukci domu, a tak Vladimír s Eliškou k výstavbě nepotřebovali posudek statika. S montáží si nakonec poradili samostatně a odborníky si pozvali jen na realizaci obkladů a rozvodů.

Při stavebních přípravách narazil Vladimír na Rekonstrukční výzvu, kterou pořádá společnost Rigips. Svůj projekt do soutěže přihlásil, a nakonec vyhrál 3. místo v hlasování veřejnosti. V rámci výhry získal stavební materiál v hodnotě 35 000 Kč, kurz ve Škole suché výstavby v Horních Počaplech a asistenci projektového týmu Rigips po celou dobu stavby.

Sádrokarton usnadnil celou rekonstrukci

Postup rekonstrukce byl jasný – z bytu zmizí dva stávající průchozí pokoje. Nahradí je tři neprůchozí pokoje a obývák s kuchyní. Ke stavbě nových místností použil Vladimír s Eliškou Modré akustické desky, které byly součástí výhry. „Zároveň jsme zvětšili koupelnu, toaletu a předsíň, kam se nyní vejde i rozsáhlý botník,” popisuje Vladimír. Dutiny v příčkách vyplnili minerální izolací Isover Piano, což podstatně vylepšilo akustiku v interiéru. Kuchyňskou linku pak drží vysokopevnostní desky Habito® H, do kterých lze bezpečně kotvit těžká břemena.

Modré akustické desky
Zdroj: Rigips

Veškerá elektroinstalace se schovala pod sádrokartonové podhledy. Ty kromě praktičnosti nabízí také elegantní vzhled. A navíc zakrývají praskliny, které se mohou tvořit v místech spojení panelů na betonovém stropě. V bytě Vladimíra a Elišky tak podhledy zkrášlily chodbu, koupelnu i kuchyni. Vedení kuchyňské digestoře zase ukryl SDK záklop. Nespornou výhodou suché výstavby s pomocí sádrokartonu byla i štíhlost montovaných konstrukcí. Mladý pár díky tomu ušetřil spoustu cenného místa, které by jinak zabíraly zděné stěny.

moderní rekonstrukce bytu ze 70. let
Zdroj: Rigips

Výstavba příček trvala jen 4 měsíce

Společný domov si Vladimír a Eliška obstarali na začátku roku 2021. „Rekonstruovat jsme reálně začali v polovině dubna 2021 a do bytu jsme se nastěhovali na začátku září 2022. Samotná stavba příček začala v listopadu 2021 a tmelení bylo dokončeno někdy na přelomu února a března,” říká Vladimír. Tmel Rifino Top, který byl také součástí výhry, nanášeli na SDK příčky celoplošně. Jde o ideální svépomocné řešení. Je totiž mnohem snadnější než precizně tmelit spáry do ztracena.

Výstavba příček trvala jen 4 měsíce
Zdroj: Rigips

Ve finále se do interiéru začlenily jednoduché tmavé detaily. Při výběru černých klik, lamp a šedivých dveří se pár inspiroval ve skandinávském industriálním stylu. Vladimír s Eliškou byt dovybavili podle svého gusta, dokončili poslední úpravy a dnes už v něm spokojeně bydlí.

kompletní rekonstrukce bytu
Zdroj: Rigips
rekonstrukce ložnice
Zdroj: Rigips

Vyhrajte stavební materiály v Rekonstrukční výzvě

Máte v plánu rekonstruovat domácnost? Přihlaste i vy svůj projekt do nového ročníku Rekonstrukční výzvy – přihlášku můžete podat až do 31. 5. 2024. Na vítěze čekají výrobky od značek Rigips, Isover a Weber. Tři hlavní výherci se mohou těšit na výrobky v hodnotě 300 000 Kč (1. místo), 200 000 Kč (2. místo) a 100 000 Kč (3. místo). Součástí výhry je také technická podpora od projektových manažerů Rigips. Tu získá i 20 dalších výherců a spolu s ní i poukaz do Školy suché výstavby a dárkový balíček Saint-Gobain.

PR článek + foto: Rigips

Diskuse na téma článku