Rozhovor s Petí @rain77: "Nikdy jsem si nemyslela, že naše bydlení bude inspirovat tolik lidí..."

  • 25.09.2022

Peťka @rain77 patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější členy Modré střechy. Její profil je plný super nápadů a projektů. Naposledy nás okouzlila návodem na výrobu ozdobného věnce z mini květináčů a plánem vybudovat si doma relaxační domek se saunou.

Její bydlení v provensálském stylu je velkou inspirací pro každého, kdo zavítá do jejího profilu. Doufáme, že tento rozhovor bude stejnou inspirací i pro vás.

ozdobný věnec z mini květináčů
relaxační domeček se saunou

Určitě se u nás najdou noví členové, kteří tě zřejmě ještě neznají. Představ se jim. 🙂

Celý život jsem bydlela v Nitre, na klasickém sídlišti. Časem se nám narodily dvě děti a potřeba prostoru byla stále větší. Bohužel byt v 11. patře se nezvětšoval a nezvětšoval. 🙂 Tak jsme začali uvažovat o domě. Tedy, víceméně já.

Manžel pochází z obce nedaleko Nitry. Vyrůstal v domě, kde byly každodenní povinnosti jiné, než jsou v bytě. Jednou bylo téma domu otevřeno, jednou jsme to uzavřeli a takto to bylo vícekrát. Až jsme si řekli, že to tedy zkusíme. Prodali jsme byt, našli pěkný pozemek, ale tím to teprve začalo. Čekal nás rok práce (dennodenní práce) na pozemku, protože to byla zanedbaná a zarostlá zahrada. Dům jsme si vybrali klasický, montovaný bungalov Stilo, rozměrově ne velký, ale dostačující čtyřčlenné rodině.

obývací pokoj v provensálském stylu
dekorace v provensálském stylu
dekorace ve venkovském stylu

Jelikož máme pěkný velký pozemek, nebyla potřeba řešit obrovský dům. Raději jsme si naplánovali velkou terasu, kde vlastně trávíme čas od začátku jara až po pozdní podzim. Tedy pokud něco nemontujeme, nebudujeme nebo nestavíme. 😀 Splnění snu mít dům se uskutečnilo v listopadu roku 2016. Přišlo stěhování, první Vánoce, následovalo jaro a už to začalo. A neskončilo do dnešního dne. 🙂 Mít dům na klíč neznamená, že všechno je na klíč. Začalo to stavbou terasy, chodníky, plotem… Vždyť to známe všichni. Ale vidět po sobě ten obrovský kus provedené práce je doslova balzám na duši.

cihlová stěna v obýváku

Peti, z tvých fotografií je zřejmé, že venkovský styl je ti srdci blízký. Jak ses k této lásce propracovala? Byla to láska na první pohled už od malička nebo jsi měla v oblibě i jiné styly, než sis definitivně našla ten svůj „pravý ořechový“?

Zatímco jsme bydleli v bytě, který jsme tedy také „z gruntu“ rekonstruovali, měli jsme klasický, spíše ten jednoduchý a moderní styl zařízení. Byt byl malý, nějaké kouzlení se nedalo dělat, a proto jsme se rozhodli jít cestou nábytku na míru nebo dodržet barevně maximálně tři barvy. Tady jsme měli odstíny hnědé, makassar a zebrano.

Myslím, že to v těch letech strašně letělo. 🙂 A světlé dřevo s bílou. Bílá mě asi nikdy nepřestane bavit. Ale pořád jsem někde v hloubi duše toužila mít dům ve venkovském stylu. Ne takovém tom „přečančaném“.

dům ve venkovském stylu
bílá sedací souprava

Zlom nastal asi v roce 2015, kdy jsem byla v Provensálsku, následně v Itálii. Ten teplý a útulný styl bydlení, pocit pohodlí, v měkké pohodlné sedačce se jen tak svalili a vychutnávali si pohodu… Bydlení v provensálském stylu mě okouzlilo.

bílé křeslo ušák

V letech 2015–2016 jsem neřešila Pinterest, ani Instagram, ale na Modré střeše jsem byla už mnohem, mnohem déle. 🙂 Zde jsme si prošli i naše bytové bydlení, ale pod jiným přihlašovacím nickem. Během plánování stavby našeho domu na klíč jsme s manželem věděli, jakým stylem pojedeme.

Nebudou to žádné barevné výstřelky ani náročná zařízení. Já jsem zatížená na bílou, zbožňuji bílou. V té době jsme „natrefili“ na Cihličkovo, a tak nás okouzlila stará cihla, že manžel řekl: „Bez této cihly já nechci dům!“ A já jsem mohla jen souhlasit.

bílá kuchyně ve venkovském stylu

Cihla je naše srdcovka. I nábytek jsme si nechali vyrobit buď na míru nebo vše v jednom stylu. Bílá, dřevo a cihla jsou nesmrtelná kombinace. Na začátku jsme měli šedou sedačku. Myslela jsem, že mě sežere. 🙂 Tak jsem nějaký rok počkala a poté jsme změnili sedačku na béžovou. Ale tím, že náš dům je menší rozlohy, jsme stále měli ten pocit, že něco je zde velké. A tak jsem se rozhodla, že sedačka bude bílá také.

Naše bydlení v provensálském stylu není typické. Je v něm něco z venkově, něco z Toskánka. Je to takový ten příjemný, venkovský styl bydlení. Kde je tady i tam něco a možná je toho i dost. Snažím se mít také doplňky v podobném stylu, ať už dřevo, ratan nebo kov.

ložnice ve venkovském stylu

Tvůj profil @rain77 je velkou inspirací pro každého, kdo by se chtěl pustit do speciálního projektu. Který projekt je tvůj nejoblíbenější?

Za to velmi pěkně děkuji. Upřímně ze srdce děkuji. Je to neuvěřitelné a často si to povíme s manželem, neboť je to něco, co jsem si nikdy v životě nemyslela – že někoho naše bydlení bude inspirovat natolik, že mi budou brzy denně chodit zprávy, ať tady na Modré střeše nebo na mé facebookové stránce, a lidé se mě budou ptát, jak jsem udělala to nebo támhle…

venkovská terasa
sauna v zahradě

Když se ptáš na speciální projekt, asi neumím označit úplně přesně konkrétní jeden nebo dva. Ale všechno je naše společná tvorba. Jedna věc je něco si vymyslet, ale důležité je to také vytvořit. 🙂 Zbytečně já něco manželovi řeknu, jak bych to nebo támhle chtěla. On mi prostě se vším pomůže, usměrní mě, poradí mi. A výsledek vidíte. Z obyčejného jednoduchého nápadu vznikne v konečném důsledku dokonalá věc nebo dekorace. No ale asi nej TOP projekt je náš relaxační sauna domek.

stavba sauny svojpomocne

Jaké je tvé milované místo (koutek) v domě?

Moje oblíbené místo v domě je celý dům. 😀 Směju se tomu, ale je to pravda. To asi každý uzná, že když něco sami vytvoříte, je všechno oblíbené. Nic vás neobtěžuje a nic nevadí. Je jedno, jestli jsem v obývacím pokoji nebo v ložnici nebo na terase nebo chodím po zahradě a věnuji se výsadbě, úpravě záhonů nebo věnuji péči zelenině ve vyvýšených záhonech.

houpací síť svépomocí
vyvýšené záhony svépomocí
terasa v provensálském stylu
zahradní inspirace
kryté zahradní posezení

Na čem aktuálně pracuješ a co další plánuješ?

Určitě nemůžu říct, že na tom pracuji já. Všechno je naší společnou prací mě a manžela. Těch 25 let je 25 let. A tedy, 23.11.se blíží. 🙂

Jelikož jsme měli na dvoře bazén, takový ten nalévací, s nafukovacím límcem, který tedy byl světovým omylem, nefungovalo to. Bazén jsme moc nevyužívali, ani děcka. Jsou to už velcí kluci, kteří v nějakém tom „koupáníčku“ v bazénu neviděli své tělesné schránky. Nebo tedy, jak to říct… Mít 13 000litrový bazén a mít s ním jen starosti, to nebyl náš sen. V roce 2020 jsme se rozhodli, že si postavíme domeček, ve kterém bude relaxační zóna a sauna, vzhledem k našemu věku. Roky prostě nezastavíš. Manžel zbožňuje saunování, tak jsme sedli za počítač a začali plánovat.

zahradní dekorace

Jelikož jsme vycházeli z průměru kruhu, na kterém jsme měli bazén, vznikala absolutně atypická stavba. Od prvních nákresů v písku, plánů na papíře, následně detailní přepracování projektu, výšky stěn, šířek stěn, velikosti ležení v sauně… Do detailu jsme spolu s manželem asi půl roku všechno plánovali. Tady prostě musíš vědět, co od toho celého očekáváš. Celé to vznikalo i díky norské sérii o rekonstruování chat v nádherné norské krajině, kde parta tří šikovných kluků vytvářely doslova neskutečně nádherné rekonstrukce starších chat.

projekt na montovaný rodinný dům

Mnozí z našich uživatelů se často ve Fóru ptají – Co byste udělali při stavbě domu jinak? Co bys jim odpověděla ty? Šla bys do toho opět?

Absolutně ani jednou jsem si neřekla, že lituji, že jsme šli do stavby domu s tou společností, se kterou jsme stavěli. Je to známá společnost. Bohužel jsou různí lidé, různé party, které pro ně pracují, ale my jsme měli bezproblémové projektování, výstavbu i finalizaci. Je to na našem domě vidět. Nikdy bych nezveřejňovala klamavé fotografie.

Jediná změna, kterou bych udělala, kdybychom stavěli znovu, že bych dala postavit náš dům asi o dva metry delší. Jediné, co mi chybí, je kus prostoru. Takový ten šatník, komora, nebo nějaký ten uzavřený prostor k tomu, co není třeba mít na očích. 🙂

Děkujeme Peťce za rozhovor. Doufáme, že jste si ho užili stejně jako my!

Více fotografií naleznete v Petině profilu @rain77.

Autor článku: Miška z Modré střechy

Fotografie: Peťa Nagyová @rain77

Diskuse na téma článku