Rozhovor se Saškou @saskiamia: „Už v dětství jsem toužila mít dům s kouzelnou venkovskou zahradou..."

  • 19.09.2022

Sašku vám určitě představovat nemusíme. Naši Střecháči ji znají díky jejímu krásnému a romantickému profilu @saskiamia. Kromě fotoalb na Modré střeše nás pravidelně inspiruje i prostřednictvím svého blogu www.prairie-charm.com a profilu na Instagramu. 🙂 V rozhovoru nám prozradí, jaké jsou její oblíbené dekorace, a proč byl jejím snem dům s kouzelnou venkovskou zahradou.

prairie charm Alexandra
Zdroj foto: @saskiamia

Doufáme, že si tento rozhovor přečtou i naši budoucí Střecháči, kteří tě ale zřejmě ještě neznají. Představ se jim.

Už v dětství jsem toužila mít dům s kouzelnou venkovskou zahradou, kde bych si pěstovala své oblíbené květiny a bylinky. Tato touha se mi splnila před 14 lety, kdy jsme se přestěhovali do našeho nynějšího domu. Postupně jsme si ho předělávali a měnili na náš styl. Tak trochu romantický, venkovský – bydlíme na vesnici a chtěli jsme zachovat původní charakter domu.

Velmi mě bavilo sdílet naše předělávky a celou cestu na Modré střeše. Časem jsem si však založila i vlastní blog, kde nepřetržitě přispívám více než 8 let. Je to moje vášeň, díky které jsem poznala spoustu inspirativních lidí a naučila se spoustu nových věcí. Postupem času jsem zvažovala, kam bych se mohla v této oblasti ještě posunout, a tak jsme si letos s manželem založili vlastní e-shop s bytovými a zahradními doplňky „Pemberly“.

jarní květinové dekorace
Zdroj foto: @saskiamia
předsíň ve venkovském stylu
Zdroj foto: @saskiamia

Saši, tvrdíš o sobě, že miluješ severský styl s nádechem vintage. Byla to láska na první pohled už od malička nebo jsi měla v oblibě i jiné styly, než sis definitivně našla ten svůj „pravý ořechový“?

Prošla jsem si venkovským stylem, farmhouse, až jsem nakonec našla, jak píšete, ten svůj „pravý ořechový“. Tak trochu romantický, nostalgický, vintage. Je to můj vlastní styl, který asi nejvíc vystihuje pojem nordic vintage, neboli severský styl s nádechem vintage.

Jsou to právě severské blogerky, které mi ukázaly, že není třeba se striktně držet jednoho stylu. Stačí se držet toho, co má člověk rád, vyvarovat se módních výstřelků (protože ty se neustále mění), a tak vznikne něco, co nám bude dělat radost každý den a po dlouhá léta. A mně dělá radost můj vysněný dům s kouzelnou venkovskou zahradou.

kuchyně ve venkovském stylu
Zdroj foto: @saskiamia
ložnice ve venkovském stylu farmhouse
Zdroj foto: @saskiamia
proutěný koš na hračky
Zdroj foto: @saskiamia

Tvůj profil @saskiamia je hotová záplava květů. Které květy (případně jaké květinové dekorace) jsou tvoje nejoblíbenější?

O květech bych dokázala mluvit hodiny… Jsou nedílnou součástí našeho bydlení. Na konci zimy už netrpělivě sleduji první sněženky, krokusy a scílie. Mám ráda první jarní květiny jako narcisy a pomněnky. Brzy na jaře zaplaví zahradu barvami. Potom přicházejí na řadu pivoňky a růže – už ani nevím, kolik druhů v zahradě mám. 🙂

Léto patří hlavně jiřinám a jednoletkám jako cínie a krásenky. Ty si už několik let pěstuji ze semínka. Kvetou krásně až do pozdního podzimu společně s astrami. Sama ani nevím, které květiny jsou mé nejoblíbenější. Z květinových dekorací bych však vybrala tulipány nebo jiné cibuloviny pěstované v květináči. Dokážou nádherně rozzářit terasu.

Doporučujeme:

Další krásné zahradní inspirace najdete také ve fotoalbech našich uživatelů (Střecháčů)

Všimli jsme si, že se ráda věnuješ také různým předělávkám. Který projekt se ti jako první promítne před očima?

Svoje předělávky jsem začínala změnou tmavé barvy nábytku na bílou. Ta tmavá u nás vůbec nefungovala a do velké míry nám opticky zmenšovala a ztmavovala pokoje. Téměř o každé jsem psala na blogu a zřejmě kvůli tomu mě oslovila ke spolupráci blogerka „Miss Mustard Seed“.

Bylo to ještě v roce 2015, kdy mi poslala své mléčné barvy s tím, že když se mi budou líbit, tak můžu o nich napsat na blog. V USA její barvy byly velmi populární a tady v Evropě jsme mohli o nich jen snít. A asi i proto, že mě oslovila přímo Marion, jejíž blog jsem denně četla a následně jsem měla možnost si její barvy vyzkoušet, tak mě tato předělávka napadne vždy jako první. 🙂 Na Modré střeše je stále album s různými předělávkami s touto barvou.

podzimní dekorace
Zdroj foto: @saskiamia

Jaké je tvoje nejoblíbenější místo (koutek) v domě?

O tom často píšu na blogu. U mě se to totiž mění s ročními obdobími. Miluji letní sluneční paprsky v naší ložnici. V zimě, kdy je slunce nižší, zas krásně osvětluje obývací pokoj. Máme zde také kachlová kamna, která to zde během zimy zútulní. Velmi ráda tady po práci s dětmi hraji hry.

Toužíte po kamnech či krbu?

Zeptejte se na rady a inspirace i našich uživatelů v největším Fóru o bydlení. Vytvořte novou diskusi v kategorii „Topení, větrání a klimatizace“
dům s kouzelnou venkovskou zahradou
Zdroj foto: @saskiamia
bílá ložnice se světlými dekoracemi
Zdroj foto: @saskiamia

Naposledy jsme v naší skupině na Facebooku sdíleli světlé bydlení s nádechem provensálského stylu. Pár žen se ozvalo, že by jim to zřejmě doma neprošlo. 🙂 Máš pro ně nějakou fintu? Co bys doporučila ženám, které by doma rády prosadily romantický a světlejší styl, ale jejich polovičky na to mají opačný názor?

Ukázat jim tu praktickou stránku takového bydlení. Alespoň u nás to zabralo. Manžel postupně zjistil, že je super mít světlé pokoje. Na světlém nábytku také není až tak viditelný prach. Vím, že mnoho lidí pokládá naše bydlení za romantické. Já však romantický styl ráda kombinuji s modernějšími věcmi, kuchyňskými spotřebiči. To se líbí i manželovi.

Co si myslím, že mužům také vadí, tak je hromadění různých dekorací. Toto u nás doma nenajdete. Já ráda věci obměňuji, a proto u nás nenajdete „vystavené dekorace“. Místo toho je mám odložené a postupně podle nálady obměňuji. Romantičtěji laděné bydlení tak také může působit velmi vzdušně.

Teplé a slunečné dny nám zřejmě pomalu končí. Někteří z nás už vytáhli podzimní dekorace. Které ozdoby a květy jsou během podzimního období tvým „must have“?

Přiznám se, že podzim není „mým“ ročním obdobím. Ráda si však v tomto období zapálím petrolejku, která dokáže doma vytvořit krásnou atmosféru. Hlavně když se nám začíná tak brzo stmívat. Ráda v tomto období chodím na procházky a vždy si domů přinesu nějaký poklad, který putuje do vázy. 🙂

petrolejová lampa
Zdroj foto: @saskiamia
zlatý déšť jako dekorace
Zdroj foto: @saskiamia

Děkujeme Sašce za rozhovor. Doufáme, že jste si ho užili stejně jako my!

Více fotografií naleznete v Saščině profilu @saskiamia. Její dům s kouzelnou venkovskou zahradou si zamilujete!

Autorka článku: Miška z Modrej strechy

Fotografie: Alexandra @saskiamia

Diskuse na téma článku