Moderní druhy fasád, které si získají vaši pozornost

  • 13.12.2023

Fasáda je něco jako oblek, do kterého oblékáte váš dům. Stejně jako u oblečení není její význam jen estetický, ale také funkční. Do značné míry dokáže ovlivnit životnost domu, náklady a odolnost vůči různým povětrnostním vlivům. Při výběru nové fasády proto zvažte několik důležitých faktorů. Čeho konkrétně byste si měli všímat? A jaké druhy fasád se dnes těší největší oblibě?

druhy fasád
Zdroj: iStock

Základní parametry fasád

Při výběru fasády si v první řadě všímejte jejího vzhledu. Svou barvou a strukturou by měla ladit k celkové koncepci vaší nemovitosti. Například pokud máte ekologický dům postavený v souladu s přírodou, zajímavou volbou může být dřevěná fasáda. Pokud chcete vaší nemovitosti dodat exkluzivní a originální charakter, zvažte kovové obklady nebo speciální druhy omítek.

Praktický tip: V dnešní době již nejsou v módě výrazné barvy fasád – modrá, žlutá, oranžová či zelená. Do popředí se tlačí spíše jemnější odstíny. Pokud se nemůžete rozhodnout, jaká barva fasády by se nejlépe hodila vašemu domu, poraďte se se zkušeným architektem.

dřevěný obklad na fasádě domu
Zdroj: iStock

Odolnost a ochrana

Důležitým úkolem fasády je chránit stěny nemovitosti před působením vnějších vlivů – deště, větru, krup nebo silného slunečního záření. Rovněž je podstatné, aby fasáda odolala i určitému mechanickému namáhání. Například, když do něj narazí míč, neměla by se viditelně poškodit. Při výběru konkrétního materiálu proto zvažte, jak moc je váš dům namáhán a co všechno by měl zvládat. Důraz klaďte také na životnost a nutnost pravidelné údržby.

Cena

Některé druhy fasád mohou být i několikanásobně dražší než jiné. Při kalkulaci ceny berte v úvahu nejen cenu za samotný materiál, ale také za instalaci. Zároveň však myslete na životnost. Dražší fasády mají obvykle mnohem delší životnost než levnější alternativy. Z dlouhodobého hlediska se vám tak pravděpodobně vyplatí více.

Bezpečnost

Existují materiály, ze kterých se do prostředí postupně uvolňují těžké kovy a jiné chemikálie. S takovými problémy se můžete setkat v případě cenově dostupných fasádních materiálů vyráběných s důrazem na co nejnižší cenu.

Naše rada: Pokud chcete mít jistotu, že z fasády vašeho domu se nebudou uvolňovat škodlivé chemikálie, zainvestujte do kvalitních materiálů. Mnozí výrobci mají i různé ekologické certifikáty, které potvrzují, že jejich fasády jsou vyráběny s ohledem na ochranu životního prostředí.

Izolační vlastnosti

Fasáda do značné míry ovlivňuje zvukovou a tepelnou izolaci stěn. Když si tedy budete srovnávat několik různých fasád, berte ohled i na jejich izolační vlastnosti.

Oblíbené druhy fasád

Výrobci neustále vyvíjejí a modifikují jednotlivé materiály fasád, aby měly co nejlepší vlastnosti. Přinášíme vám přehled nejpopulárnějších druhů fasád, které se v dnešní době těší oblibě po celém světě.

Fasádní omítky

Tento typ fasády je v Česku dodnes nejoblíbenější. Moderní exteriérové omítky mají schopnost odpuzovat vlhkost z exteriéru a zároveň propouštět páry zevnitř. Jejich velkou výhodou je cenová dostupnost, snadná aplikace na podklad a dobrá životnost. Navíc je výběr odstínů prakticky nekonečný.

Věděli jste, že existují také speciální samočisticí omítky, díky kterým nemusíte řešit čištění fasády? Postaveny jsou obvykle na silikonové bázi zabraňující hloubkovému usazování prachových částeček nebo řas. Všechny nečistoty se tak z povrchu snadno smyjí deštěm.

Dřevěné obklady

Dřevěný obklad dodá vašemu domu výjimečný charakter. Kromě toho ale přináší i řadu benefitů. Má dobré izolační vlastnosti a bez problémů zvládá také mechanické namáhání. Na výrobu obkladů se používá smrkové, borové, akátové či dubové dřevo. Nevýhodou je náročnější údržba. Pokud se vaše nemovitost nachází v oblasti, kde dochází k častému střídání počasí, upřednostněte raději exotičtější dřeviny s vyšší odolností vůči změnám teplot a vlhkosti – například cedr či sibiřský modřín.

Rada odborníka: Zajímavou volbou jsou speciální modelovatelné omítky s průhledným nátěrem, které imitují dřevo. Vaše fasáda bude díky nim vypadat tak, jako kdyby byla obložena dřevem, ale nemusíte řešit pracnou montáž obkladů a jejich náročnější údržbu.

kovové obklady na fasádu domu
Zdroj: iStock

Kovové obklady

Záleží vám na maximální odolnosti vůči mechanickému namáhání a povětrnostním vlivům? Zároveň chcete vaší nemovitosti dodat exkluzivní charakter? V takovém případě mohou být skvělou volbou kovové obklady. Nejčastěji se vyrábějí z hliníku, který má výbornou odolnost vůči korozi. Setkat se ale můžete i s měděnými, ocelovými či zinkovými obklady. Kovové obklady jsou dražší než mnohé jiné druhy fasád, ale odmění se vám dlouhou životností a skvělými izolačními vlastnostmi.

Jelikož mají kovové obklady na fasády zabudovaný systém odvětrávání, nemusíte se obávat toho, že stěny nebudou propustné a že ve vaší domácnosti bude narůstat vlhkost.

Cihlová fasáda

Cihlová fasáda má dlouhou životnost a perfektní odolnost. Váš dům bude zdobit i několik desítek let, aniž by ztratila svou původní krásu. Potěší výbornými izolačními vlastnostmi, snadnou údržbou a širokým výběrem odstínů. Určitě oceníte také to, že neobsahuje toxické chemické látky a nepředstavuje nadměrnou zátěž pro životní prostředí. Staré cihlové obklady lze snadno recyklovat.

Náš tip: Zajímavou alternativou cihlových fasád jsou kamenné obklady nebo vláknocementové desky. Vyznačují se obdobně výbornou odolností a snadnou údržbou.

Keramické obklady

Pokud kladete důraz na ochranu životního prostředí a chcete při výstavbě vašeho domu používat co nejméně škodlivých chemikálií, keramické desky pro vás mohou být výbornou volbou. Vyrábějí se totiž z přírodního jílu bez těžkých kovů či jiných chemických přísad. Hezky oživí vzhled vašeho domu a mají dobré izolační vlastnosti, dlouhou životnost i skvělou odolnost vůči vlhkosti i UV záření ze slunce.

Kompozitní obklady

Uměle vyráběné materiály se dnes ve stavebnictví používají stále častěji. Kompozitní obklady jsou obvykle vyrobeny z kombinace plastu a dřevěné moučky, přičemž věrně napodobují vzhled dřevěných obkladů. Jejich výhodou je velmi dobrá odolnost vůči povětrnostním vlivům. Navíc na rozdíl od pravých dřevěných obkladů nemusíte řešit prakticky žádnou údržbu. Potěší vás také dobrou životností, nízkou hmotností a jednoduchou instalací. Benefitem je také velký výběr odstínů a barevná stálost.

P.S. – Věděli jste, že originální inspirace do zahrady, nápady na projekt domu a rady do domácnosti najdete také u našich sousedů? Navštivte naši slovenskou Modrou střechu.

Autor: Dominik Parajka

Zastřešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modré střeše – @patrik_putera)

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku