Nejlepší triky a tipy pro malou koupelnu

  • 07.03.2023

Všichni dobře známe stísněné a tmavé panelákové koupelny. Mnozí z nás při koupi bytu hned uvažují nad jejich zvětšením. Existují však způsoby pro ty, kteří se nechtějí pouštět do bourání stěn. Vyzkoušejte triky a tipy pro malou koupelnu.

Barvy do malé koupelny

Legendárním a ověřeným trikem je prosvětlení pomocí světlých barev. Světlé barvy, na rozdíl od tmavých, odrážejí světlo a tím vytvářejí opticky větší a jasnější prostor. Volba barvy obkladu je tedy velmi důležitá. Setkáváme se se situacemi, kdy si zájemci koupili byt s koupelnou, která měla nepěkný a tmavý obklad. Avšak funkčně byl naprosto v pořádku, dobře těsnil, neplesnivěl a byl bez jakýchkoliv defektů.

V tomto případě by bylo opravdu zbytečné a finančně náročné celý obklad vybourat a osadit nový. Dostupnějším a rychlejším řešením je aplikace voděodolného nátěru. Šikovný mistr vám to aplikuje během jednoho dne nebo se s tím můžete popasovat i sami. Každopádně jsou výsledky nad míru uspokojivé.

tipy pro malou koupelnu
Foto: iStock

Optická hra s tvary

Mezi další tipy pro malou koupelnu patří vhodný výběr formátu obkladu. Možná se to zdá jako banalita, ale dokáže to udělat divy. Klasickou optickou iluzí, kterou využívají interiéroví designéři je, že čím větší obklad zvolíte, tím větší místnost vypadá. Drobný obklad v malé koupelně působí na lidské oko příliš přeplněně a chaoticky, zatímco větší formáty vynikají prostorností a jednotou.

Dobrou radou je rovněž využít vertikálně kladený obklad. Pokud je vaše koupelna stísněná a máte pocit, že vám strop padá na hlavu, sáhněte po svislém obkladu. Opticky to místnost zvýší a provzdušní. Funguje to i naopak, máte-li příliš úzkou koupelnu, vyřeší to zase horizontální obklady, které místnost na oko natáhnou a rozšíří.

Jak levně zrekonstruovat koupelnu?

Přečtěte si také:

Jak levně zrekonstruovat koupelnu?

Zrcadlo do koupelny

Známým trikem je použití zrcadla v místnostech, které nedýchají nebo jsou stísněné. Nejenže zrcadla disponují efektem, že místnost pokračuje dál, ale také fantasticky odrážejí světlo. Možná si to ani neuvědomujete, ale zkuste doma udělat jeden pokus. Na pár hodin svěste zrcadlo z místnosti, kde jste na něj dlouho zvyklí. Ať už je to na chodbě nebo v koupelně. Všimněte si, jak se ta místnost najednou uzavřela, jak obrovsky ta stěna působí. Stejně velkou změnu pocítíte, pokud se rozhodnete investovat do většího zrcadla v koupelně. Tentokrát však pozitivnější.

zrcadlo do koupelny
Foto: iStock

Tipy pro malou koupelnu – posviťte si na to

V případě absence okna v koupelně jste nuceni osvětlit koupelnu uměle. Namísto klasického umístění osvětlení do středu stropu zvažte všechny možnosti. Malá a tmavá koupelna je v panelových bytech typická. Nemusíte ji jen prosvětlit, můžete ji rovnou rozjasnit. Správnou volbou světel a LED podsvícení nejen že splníte zásadní podmínku, navíc své koupelně dodáte luxusní vzhled.

Jestli se cítíte lépe v přítomnosti teplého nebo studeného osvětlení je jen na vás, avšak s promyšleným umístěním svítidel se budete v koupelně cítit jako ve wellnessu. Oblíbenou volbou je LED podsvícení stropu, poliček, a dokonce i mírně nad úrovní podlahy.

Vneste dovnitř kousek zeleně

Pěstování rostlin ve vlhkém a tmavém prostředí koupelen není vždy jednoduché. Vyžaduje to precizní výběr. Zeleň však do malé koupelny přinese pocit života a příjemnou atmosféru. Mezi rostliny, kterým se daří v koupelně, patří orchidej, dracéna, tchýnin jazyk, bambus štěstí nebo sukulenty. Tyto rostlinky nepotřebují přímé sluneční záření a výborně snášejí vlhkost a změny teplot.

Zařizujete nebo rekonstruujete koupelnu?

Poraďte se v největším Fóru o stavbě, bydlení, rekonstrukci a zahradě v kategorii „Koupelna“.
úložný prostor do koupelny
Foto: iStock

Úložný prostor do koupelny

Malé koupelny jsou náročné na zařízení. Potřebujete tam natlačit sprchový kout, umyvadlo, pračku a najednou není místo na úložné prostory. V těchto situacích se opravdu vyplatí investovat do nábytku na míru. Často se stává, že modulové nábytky z řetězců nepasují do koupelny nebo zabírají až příliš mnoho místa. Dopomoci vám může vyplnění úzkých prostor poličkami nebo skříňkami na míru. Tyto tipy pro malou koupelnu vám umožní získat drahocenný odkládací prostor, i když se vám tam kupované skříňky nevejdou.

Autor článku: Nina Macáková

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku