Používáte k čištění ocet? Těmto povrchům se vyhněte!

  • 14.01.2024

Je ocet skutečně univerzálním čističem? Přestože má antimikrobiální účinky a dokáže účinně odstraňovat vodní kámen, je také velmi dobrým rozpouštědlem. Především gum, barviv, éterických olejů a pryskyřice. Při čištění je proto třeba dávat velký pozor na to, kde jej nanášíte. V konečném důsledku vám totiž může čištění octem v domácnosti nadělat pořádnou paseku.

čištění octem
Foto: iStock

Čištění pračky a myčky

Pokud jste někde slyšeli, že místo aviváže máte do pračky přidat bílý ocet, tak rovnou přibrzděte. Ocet do pračky rozhodně nepatří. Ani jako aviváž, ani jako odvápňovač. Kyselina octová, již od 1% roztoku, funguje jako rozpouštědlo gum. V praxi to znamená, že všechna pryžová těsnění, která v pračce a myčce nádobí máte, začnou po čase tvrdnout, až se nakonec rozpadnou. Speciálně náchylné jsou k tomu zepředu plněné pračky, jelikož buben a otvor je přímo závislý na těsnění.

Pokud chcete použít něco přírodního k odvápnění jednoho nebo druhého přístroje, použijte kyselinu citrónovou, která takové vlastnosti nemá a je k tomu mnohem vhodnější.

Jak vyčistit žehličku?

Do žehličky patří destilovaná voda. Tedy taková, která byla zbavena minerálů. Pokud jste tento základní princip nedodržovali, zapomeňte na čištění octem! Vnitřní nádoba žehličky má uvnitř speciální vrstvu. Tu ocet naruší a kov uvnitř žehličky začne oxidovat. A pokud jste to už někdy zkoušeli, tak víte, jak rychle se to začne dít. Máte čas přesně do konečného nahřátí žehličky.

Mohu obrazovku vyčistit octem?

Mobily, televizory, monitory – žijeme v dobách, kdy máme obrazovky všude kolem sebe. Každá jedna má na sobě antireflexní a oleofobní vrstvu, kterou ocet dokáže spolehlivě narušit.

Pokud potřebujete z přístroje jen otřít prach, použijte suchou utěrku z mikrovlákna. Pokud máte fleky, kterých se chcete zbavit nebo potřebujete vydezinfikovat svůj telefon, nastříkejte na hadřík isopropylalkohol a danou obrazovku důkladně vyčistěte. Pozor, čistič nikdy neaplikujte přímo na přístroj. Vždy ho nastříkejte jen na hadr!

Ocet na podlahu nepatří

Pokud byste dlouhodobě aplikovali ocet na podlahu, tak po čase zmatní a rychleji se zničí, ať už je z čehokoli. Ocet poškozuje dřevo, laky i vrchní vrstvu laminátu. Jedná se o nezvratný proces, na jehož konci vás čeká výměna celé podlahy, což umí pěkně zamrzet.

Hliník a litina

Ocet nezpůsobí přímo korozi ani jednoho kovu. Úspěšně ale odstraní ochrannou vrstvu a bez ní dochází k oxidaci kovů a věci nám jednoduše zreziví. Nejde o proces, který spatříte ihned. Děje se postupně, ale je o to zákeřnější.

Mramor, vápenec a jakýkoli druh kamene

Pokud jste investovali nemalé peníze do mramorové prkénka na krájení, prkénka na lince nebo doma máte kamennou podlahu, vyhněte se octu obrovským obloukem.

Ocet rozežírá vápník a rozrušuje tak strukturu kamene. Ocet nepoužívejte ani k čištění pomníků. Ty jsou také kamenné, a tak byste k působení povětrnostních vlivů přidali ještě i vnitřní narušování vazeb ve formě octu.

mramorová kuchyňská deska
Foto: iStock

Silikonové tmely a těsnění

Ocet rozpouští gumu a způsobuje její tvrdnutí. Stejně působí i u silikonu. Čištění octem a jeho roztoky vám taková těsnění poškodí, začnou práchnivět a nebudou dobře těsnit. Vše budete muset nově zasilikonovat.

Ocet v kombinaci s čističem na bázi chlóru

Pokud jste do dřezu právě nastříkali chlorový čistič a chcete jej doleštit octem, zastavte se! Chlór a ocet spolu reagují a ruku v ruce vytvářejí jedovatý plynný chlór. Ten je těžší než vzduch, zůstává při zemi a způsobuje ztížené dýchání, hromadění vody v plicích a rychlé změny krevního tlaku.

Je ještě pár věcí, které ocet nevyčistí, ale v podstatě jim nijak neuškodí. Například mastnotu.

Tip od Modré střechy: Octová pikoška z historie

Když Hannibal táhl se svou armádou na Řím, tak si pro svůj přechod vybral Alpy. Ty v té době nebyly zrovna místem plným pěkných turistických tras. Když tam natrefili na skalní blokády, rozbíjeli je horkým octem a ohněm.

P.S. – Věděli jste, že Modrou střechu najdete také u našich sousedů? Navštivte slovenskou Modrou střechu a poraďte se s dalšími „střecháči“.

Autor článku: Ivanka z @pohodovydomov

Zdroj foto: iStock

Diskuse na téma článku