Skandinávský styl v interiéru

  • 19.02.2024

K zemím severní Evropy neodmyslitelně patří sníh, led, dřevo a nádherná příroda. Severský design odráží specifické klima zemí, ve kterých vznikl. Díky své nadčasovosti a originalitě si čisté linie a barvy inspirované mrazivou Skandinávií postupně získávají stále více příznivců. Skandinávský styl v interiéru se tak stále častěji objevuje také v našich zeměpisných šířkách.

retro křeslo v bílé barvě
Zdroj: Canva

Kořeny tohoto oblíbeného stylu sahají zhruba do poloviny minulého století. Skandinávský design proslavili svými nadčasovými kousky zejména dánský designér Arne Jacobsen, finský architekt Alvar Aalto či dánská designová ikona Verner Panton.

Postupem času byl původní severský styl přizpůsobován aktuálním trendům. Kromě původně používaných a výlučně přírodních materiálů se v něm stále častěji vyskytují také plastové materiály a kov. V současnosti lze skloubit tradiční severské kousky s moderními či retro doplňky.

obývací pokoj v severském stylu
Zdroj: Canva
retro doplňky v ložnici
Zdroj: iStock

Charakteristika skandinávského stylu

Tuhá zima a nedostatek denního světla během polárních nocí jsou hlavními příčinami potřebného prosvětlení prostoru použitím bílé barvy. Ta je často aplikována nejen na stěnách, ale také na nábytku a podlaze. Světlý a vzdušný interiér, ve kterém se pojí krása a funkčnost, vytváří elegantní a harmonický prostor. Kromě typické bílé barvy jsou pro severský styl charakteristické přírodní materiály, zejména dubové, borové, jedlové a březové dřevo, kůže nebo sklo. Jednoduchý, severský styl inspirovaný přírodou vytváří v interiéru výjimečný pocit pohody a tepla.

Doporučujeme:

I naši Střecháči mají rádi skandinávský styl. Inspirujte se reálnými fotografiemi z jejich domovů.

Přiznané dřevěné trámy jsou oblíbeným prvkem ve skandinávském interiéru

Stěny nejčastěji pokrývají nátěry bílé, světle šedé či chladné modré barvy, případně tapety s geometrickými vzory. Dřevěná podlaha bývá pokryta koberci, na kterých se rovněž mohou vyskytovat geometrické vzory. Stropy jsou téměř vždy výlučně bílé barvy. Oblíbeným prvkem jsou přiznané dřevěné trámy nebo originální lustr. Pro tento styl je typický praktický nadčasový nábytek se spoustou úložného prostoru. Barevné textilní, pletené či plstěné doplňky vynikají ve světlém prostředí a originálně oživí interiér.

Základními barvami pro severský design jsou bílá, černá a šedá barva v jakékoli kombinaci. Častokrát se využívají také chladné odstíny modré a fialové a pastelové odstíny žluté, zelené či oranžové barvy. Žhavým trendem jsou doplňky v měděné, stříbrné a zlaté barvě.

interiérové dekorace ve skandinávském stylu
Zdroj: Canva

Zařízení interiéru v severském stylu

Vzhledem k nedostatku slunečních paprsků ke skandinávskému stylu neodmyslitelně patří lampy, svícny či jiné svítící dekorace. Lampy jsou většinou vyrobeny z kovu stříbrné, černé či měděné barvy v kombinaci s přírodním dřevem. Aktuálním trendem jsou stropní svítidla sestávající ze žárovky visící na barevném kabelu ze stropu, nebo stolní lampy s textilními stínítky. Na svíčkách a svícnech se často objevují motivy zvířat a rostlin vyskytujících se v severských lesích.

Protože jediný přirozený zdroj světla prochází do interiéru přes okna, je důležité nezakrývat je tmavými, hrubými textiliemi. Pro severský styl jsou typická „čistá“ okna bez záclon, ozdobená pouze vzdušnými lněnými nebo bavlněnými závěsy světlé barvy. Dveře jsou nejčastěji vyrobeny z masivního světlého dřeva a nenápadně splývají s okolními stěnami. Nábytek se vyznačuje kvalitou, čistými liniemi, přírodními barvami a v neposlední řadě praktičností. Typické jsou otevřené skříně, knihovny a police s přehledně uloženými věcmi a doplňky.

bílá kuchyně ve skandinávském stylu
Zdroj: Canva
Zdroj: Canva

Přestože ve skandinávském stylu dominují přírodní materiály, mnoho typicky severských kousků je vyrobeno z plastu. Aktuálním trendem jsou barevné plastové jídelní židle nebo plastová křesla zdobená pohodlnými textilními nebo pletenými poduškami. Aby byla zachována idea vzdušného prostoru, místnost by neměla být nábytkem přeplněná. V každé místnosti by mělo dominovat jen pár výrazných kousků stylového nábytku.

Fotografie, oblíbené texty a vtipné nápisy oživí světlé stěny

Na bledých stěnách se krásně vyjímají černobílé fotografie v jednoduchých černých rámech. Zvolit můžete i zarámované texty s oblíbenými citáty či vtipnými nápisy. Kromě toho stěny často zdobí zrcadla v kovových nebo dřevěných rámech, která opticky zvětší prostor. Ti, kdo bílé stěny považují za příliš fádní, mohou na stěny aplikovat tapetu.

Jednoznačným hitem je černobílá kombinace geometrických vzorů. Častou volbou jsou tapety v pastelových odstínech modré, žluté nebo zelené barvy. Ke skandinávskému stylu patří i obložení stěny přírodním dřevem. Mezi oblíbené prvky patří také cihlový obklad nebo černý nátěr z tabulové barvy.

Zdroj: Canva
Zdroj: Canva

Pocit tepla a domova evokují kožešiny, deky, polštáře, přikrývky a koberce. I v tomto případě je nejčastěji používaným materiálem bavlna, len či vlna. Hitem jsou i kožešinové taburetky, kožená křesla či plstěné koše na noviny nebo jiné drobnosti. Na dekách, polštářích či kobercích se opět objevují geometrické vzory a zvířecí motivy. Život do interiéru přinášejí čerstvé květiny, pokojové rostliny, haluzky a větve v jednoduchých skleněných nebo kovových vázách.

dekorace ve skandinávském stylu
Zdroj: iStock
skandinávský styl v obýváku
Zdroj: iStock

Skandinávský design je vhodný pro jakýkoli interiér. Díky němu lze opticky zvětšit a prosvětlit i menší panelákový byt, nebo originálně a nadčasově zařídit dům na venkově. Dle vlastního vkusu je možné jej kombinovat s nejmodernějšími designovými vychytávkami nebo se staršími vintage kousky.

Tip na fotoalbum:

Bydlení ve skandinávském stylu naší uživatelky Kristínky @kikushka167 se staršími vintage kousky.

Autor: redakce Modré střechy

Zdroj foto: Canva, iStock

Diskuse na téma článku