Správný výběr architekta a komunikace jsou základním kamenem projektu

  • 15.11.2023

Máte hrubou představu a víte, co chcete stavět či upravovat? Zbývá vám jen najít někoho, kdo vám vaše představy hodí na papír? Musíte přistoupit k výběru odborníka a tím je autorizovaný architekt, který vám vypracuje projektovou dokumentaci. Správný výběr architekta a komunikace jsou totiž základním kamenem projektu.

Ve fázi zpracování projektu se bez architekta neobejdete

Hodnotné prvotní informace můžete získat z doporučení od vašich známých či rodiny. Dále se můžete pustit do prohledávání internetových stránek. Na co se máte zaměřit a na co si dát při výběru architekta pozor? Připravili jsme pro vás hned několik užitečných rad.

Ne všichni mají jasno v tom, zda potřebují služby architekta nebo projektanta. Mnozí netuší, jaký je mezi nimi rozdíl. Jednoduché a jasné srovnání můžeme provést na základě rozdělení obsahu jejich pracovní náplně:

  • architekt: má na starosti „scénář“ bydlení, musí být schopen navrhnout dispoziční a architektonické řešení domu, přičemž konzultuje s klientem jeho požadavky, upozorňuje na možné, ať už vzniklé problémy, a navrhuje alternativní řešení
  • projektant: řeší „jen“ technickou část projektu, tedy je schopen poradit, jaké materiály jsou vhodné pro vaši stavbu. Má přehled o cenách stavebních materiálů, je schopen vypracovat i rozpočet.

Jednou z množství výhod architekta je i fakt, že za vás bude schopen vyřídit všechna razítka a povolení, jelikož s tím má větší zkušenosti, a ušetří vám čas. Pokud jste netrpěliví, máme pro vás jednu horší zprávu. Nevýhodou spolupráce je, že vyžaduje delší časovou rezervu. Individuální projekt může trvat i půl roku.

Podívejte se také na:

Reálné projekty rodinných domů našich uživatelů (střecháčů)

Čeho si všímat při výběru architekta?

Odborné znalosti a zkušenosti

Správný výběr architekta by měl klást důraz na jeho odborné znalosti a zkušenosti. Prokázání jeho autorizačního osvědčení by mělo být vaší základní podmínkou. Architekt s bohatými zkušenostmi, ať už z bytů nebo rodinných domů, má předpoklady k tomu, aby se vyhnul nevhodné volbě projektového řešení, a tím uspokojil vaše požadavky.

Ochota naslouchat a komunikovat

Stojí za to si všímat i architektovy ochoty naslouchat a komunikovat. S nejžhavějšími adepty se setkejte osobně. Architekt s dobrými komunikačními schopnostmi, který se zájmem sleduje vaše požadavky, je rozhodně lepší než ten, který sleduje jen určitý stavební styl či sebe a své názory. Dávejte si pozor na stavební styl, na který se orientuje. Pokud by byl v rozporu s vašimi představami, mohou nastat zbytečné potíže při vaší spolupráci.

Rozmanitost v řešeních

Při prohlížení si referenčního portfolia potenciálního kandidáta byste neměli mít pocit, že vidíte stále stejná či podobná řešení a opakující se vzory. Pokud se tak stane, může to být jeden ze znaků jeho nedostatečné kreativity. To znamená, že má vlastní oblíbený styl, na který se zafixoval, a vy si budete umět již dopředu přestavit, jak dopadne váš projektový návrh.

Přehled v módních trendech v architektuře

Módní trendy v architektuře se mění přibližně po každých pěti či osmi letech. Měl by na to myslet zejména váš budoucí architekt, který by v nejnovějších trendech sice měl mít přehled, ale měl by je umět kombinovat i se zažitými prvky v architektuře. Stavby, které jsou vytvářeny jen z módních trendů, velmi rychle zestárnou, a to určitě nechcete.

Na co byste neměli zapomínat vy?

  • Má-li architekt vypracovat váš projekt dobře, nechte mu na něj dostatek času.
  • Nelitujte času, který jste strávili s architektem při probírání vašeho požadavku na řešení stavby.
  • Řekněte mu o všech vašich připomínkách a požadavcích.
  • Popisujte, ale nenavrhujte – nechte architekta, aby zůstal architektem, detailně popište své představy, ale nezkoušejte za něj dělat celou práci.
  • Nechte si poradit, architekt má ve svém oboru více zkušeností než vy.
  • Pomozte si názorně – ukažte mu fotografie či obrázky, vaše komunikace tak bude jednodušší. Specialisté většinou přemýšlejí a komunikují v odborném architektonickém žargonu.
  • Snažte se v průběhu prací na vašem projektu neměnit zadání pro architekta.
  • Ujistěte se, že je architekt pojištěn proti škodám zaviněným chybou projektu.

Doporučujeme: 

Zapojte se do diskuse v našem Fóru na téma „Projekty“

Cena projektových prací architekta

Nerozhodujte se jen podle ceny. Otázka ceny při projektové činnosti není příliš levná záležitost, jelikož do ní architekt vkládá své nápady. Vyšší cena ovšem nemusí hned znamenat kvalitu. Kvalita projektových prací je dána uznávaným standardem, který musí být dodržen. Velmi nízká cena se však může odrazit na profesní hodnotě vašeho projektu.

Cena projektových prací architekta je obvykle v rozsahu přibližně 4 – 10 % z nákladů na realizaci stavby, které je třeba předem odhadnout. Bere se ohled i na typ a rozsah projektu, technické podmínky na pozemku a koneckonců na režijní náklady architekta.

Rozhodně však trvejte na tom, aby byly cenové podmínky rozepsány již ve smlouvě, abyste měli od začátku přehled, kolik a komu budete muset zaplatit. Profesionální architekt by také neměl mít problém se s vámi dohodnout na platebním kalendáři s přesně určenými zálohami po uzavření každé fáze projektu. Správný výběr architekta chce pořádnou dávku trpělivosti a odhodlání, ale výsledný efekt bude určitě stát za to.

Držíme palce. 🙂

Zdroj foto: Canva

Diskuse na téma článku