Zahrada jako zdravá přírodní posilovna

 • 16.04.2024

Pravidelný pohyb je jedním z pilířů zdraví. Jenže jak to udělat, když času je tak málo a počasí venku vybízí víc k pobytu na zahradě než k návštěvě posilovny? Vězte, že právě zahrada je skvělou přírodní posilovnou, která vás potěší hned dvakrát: lepší kondicí a živoucí zelení. Jak na to?

Zahrada jako zdravá přírodní posilovna
Zdroj: Sanitino

Co znamená minimální pohyb?

Dříve než se vrhneme do výkonů, je dobré si upřesnit, co vlastně znamená zdravý pohyb, který bychom si měli v týdnu dopřávat. Dle odborníků na zdravý životní styl se za minimální fyzicko-aerobní aktivitu počítá 150 minut/týdně, což v principu vychází na 30 minut cíleného pohybu 5× týdně. Pokud je vaším cílem regulace tělesné hmotnosti, pak byste samozřejmě měli aktivity/zátěže trošku přidat, upravit jídelníček (třeba ho obohatit o zdravé plody z vaší zahrady) a dopřát si kvalitní odpočinek, jež umožňuje regeneraci.

Zahradničte chytře

Práce na zahradě má řadu výhod. Vedle komplexního zapojení těla snižuje hladinu kortizolu (stresový hormon) a tím podporuje i vznik pocitů pohody a klidu. Nepřímo pak ovlivňuje kvalitu spánku, ale též přispívá ke snížení rizik spojených s kardiovaskulárním systémem, srdcem. Díky různorodému pohybu – dřepy, kleky, zvedání, chůze po žebříku/do schodů, překládání věcí, hrabání, naklánění, natahování, zvedání rukou, tlačení předmětů, zaklánění, chůze jako takové, nošení předmětů či tlačení kolečka nejen posilujete, ale i protahujete různé partie. Navíc díky zahradnímu nářadí pracujete s určitou formou „snesitelné“ zátěže. Vhodné nástroje a nářadí můžete hledat na e-shopu Sanitino. Zkuste k pohybu přistoupit o něco vědoměji a změny na sobě ucítíte i uvidíte velmi rychle.

stříhaná živého plotu
Zdroj: Sanitino

Jaké partie posilujete?

Zahradničení je kouzelné v tom, že v jednom pohybu posilujete celé tělo, učíte ho tedy koordinaci a chytrému zapojování jednotlivých partií ve vztahu k celku. Navíc stejný pohyb vykonáváte v různé pozici těla, proto se proměňuje i samotné zatížení.

 • Sázení, pletí: největší aktivita probíhá na rukou a zádech, zapojíte však i břišní svaly.
 • Okopávání záhonů: nejčastěji se zapojují svaly bicepsu a tricepsu, avšak posilujete i zádové svaly zejména v hrudní oblasti.
 • Hrabání: ať už hrabete trávu nebo listí, zapojujete ruce, ramena, záda a příčné břišní svalstvo. Důležité se soustředit na dýchání a pravidelné střídání stran.
 • Práce s rýčem: Tato aktivita bývá velkou výzvou, protože svádí jen k zaměstnání rukou a ramen. Zapojit by se zde mělo i břišní svalstvo, jež chrání vaši bederní a křížovou oblast zad. Velkou výhodou je zapojení stehenních svalů.
 • Prořezávání: vedle svalů zad posilujete i předloktí a svaly okolo zápěstí, vedlejším efektem je práce s rovnováhou, tzv. posílení „core“ těla.
 • Zalévání: Při zalévání konví pravidelně střídejte strany, ať zádové široké zádové svaly dostanou zabrat rovnoměrně. Posílíte samozřejmě i ruce a ramena.
 • Sekání kosou: zkuste pro jednou vyměnit sekačku za kosu. Vězte, že není lepšího pohybu na posílení příčných břišních svalů a spodních zad, stejně jako mezilopatkových svalů, stehen, ramen. Zapomenout nesmíme ani na hýždě.
práce na zahradě
Zdroj: Sanitino

Zahrada: skvělý způsob spalování kalorií

O tom, že posilování se zahradním náčiním není jen výplodem fantazie, svědčí tvrdá fakta. Kolik kalorií spálíte běžnými zahradními činnostmi?

 • Pletí zahrady: 200–300 kcal/hod (hodina chůze po rovině)
 • Práce s krumpáčem: 400–900 kcal/hod (30 minut skákání přes švihadlo)
 • Práce se sekačkou: 250 kcal/hod (30 minut na kole)
 • Prořezávání stromků či zastřižení keřů: 600 kcal/hod (hodina spinningu)
 • Sázení a zalévání: 120–350 kcal/hod (30 min silového tréninku)
 • Zalévání pomocí konve: 500 kcal/hod (běh cca 8 km)

Kvalitní zahradní náčiní můžete nalézt na e-shopu Sanitino.

PR článek + Zdroj foto: Sanitino

Diskuse na téma článku