Doporučujeme: Beremese.cz Modrykonik.cz Mojasvadba.zoznam.sk Modrastrecha.sk Homebydleni.cz

stavar2015 Aktivní

Stavím dům  • 

 • Naše stavba vychází z katalogového projektu Optimal 1439 od společnosti Euroline. Dům je patrový, střední velikosti a na dnešní poměry disponuje relativně malou zastavěnou plochou. POZOR! na tvrzení společnosti Euroline, že dům je vhodný na malé parcely. Vzhledem k velikosti prosklených ploch, má dům vyšší rozsah požárně bezpečnostního prostoru, který je místy i 5,5m, a ze stavebního zákona plyne, že tento prostor nesmí zasahovat do sousedního pozemku. Nelze tedy při stavbě a současné podobě domu, kalkulovat s 2m, respektive 3,5m od hranice sousedního pozemku.
  Dům je společnosti navržen jako nízkoenergetický, s roční potřebou el. energie na topení a TUV kolem 9000kWh. Dalších cca 4000kW je provoz běžných elektrospotřebičů. Zpětně uvedené hodnoty platí pro variantu s využitím tepelného čerpadla. Projektované tepelné ztráty domu jsou 7,15kW.
  Projekt je zpracován precizně, ovšem trpí na neduhy katalogových domů, a tím je nadměrné využívání komponentů marketingově profláknutých výrobců, viz. Sapeli, Bramac, Gabotherm, JAP a další komponenty, které jsou kvalitativně srovnatelné s konkurencí, ovšem ekonomicky je jejich kombinace v jednom projektu prostě nesmysl.
  Dům je stavěn z pálené cihly Heluz, o šíři 380mm, s minimálním zateplením 100mm bílého EPS 70 F.
  Ačkoli od projekční kanceláře dostanete písemné potvrzení, že stavět lze z jakéhokoliv materiálu, který odpovídá té a té normě ČSN, při dodržení dalších norem, projekt zůstává i tak ve své navržené podobě a tak veškeré úpravy jsou v režii Vás, potažmo v režii secundárního projektanta či stavebního dozoru.

  K dispozici:

  Dům je navržen pro 4 až 5 člennou rodinu, s dispozicí 5+kk, s celkovou podlahovou plochou 142m2, z čehož obývací pokoj, jídelna a kuchyně zabírají cca 40m2, rozdělených rovnoměrně na 3 stejné části. Dole se dále nachází ložnice (v našem případě pracovna / hostinský pokoj), zádveří, malá koupelna s WC a sprchovým koutem, technická místnost / prádelna a odkládací dostatečný prostor pod schodištěm. Do patra vede monolitické betonové schodiště, částečně točené. V patře se nacházejí 2 dětské pokoje o rozměrech kolem 15m2, šatna 4,5m2 a pracovna (v našem případě ložnice) o rozměrech 15m2. Dále chodba se vstupem do půdních prostor (odkládací prostor cca 10m3) a v našem případě prostorná koupelna s WC, vanou, sprchovým koutem a dvěma umyvadly (v projektu samostatné WC, menší koupelna s jedním umyvadlem, úzkou vanou a sprchovým koutem).

  V našem případě je dále k domu přistavěna garáž o rozměrech 7,5x4,5m s výškou stropů 282cm, přístupná samostatně ze zahrady, či přes technickou místnost domu.
  Dům disponuje velkými okenními plochami a tak je zajištěn dostatečný přísun světla, který je proti přehřívání v projektu regulován předokenními žaluziemi. U nás není jejich realizace zatím rozhodnuta.
  zahrada domu je přístupna z jídelny, obývacího pokoje a pracovny, skrz prostorné francouzské dveře a u nás také HS portál. Všechny vstupy jsou orientovány na dřevěnou terasu domu, která dům obstupuje ve tvaru L.

  K naší realizaci:

  Dům stavíme výhradně svépomocí, max v kruhu rodinném. Na stavbu zatím využíváme živnostníky pouze na geodetické a výkopové práce bagrem, revizi elektroinstalace a realizaci oken a dveří. Vše ostatní, počínaje pracemi zednickými, elektroinstalačními, instalatérskými, tesařskými, pokrývačskými a klempířskými, izolačními a dalšími, zastáváme sami, s kontrolou stavebního dozoru, která je přítomna v rozmezí zákonem určeného dohledu nad stavbou.
  ROZPOČET našeho domu je neveřejný. Ač jsem ho několikrát poskytl dalším zájemcům, odezvy na jeho výši se setkali zejména s kritikou, nebo zůstaly již bez odezvy. Proto jediné co k tomu mohu říci je, že rozpočet na klíč se základními zařizovacími předměty a terénními úpravami, rozhodně přesáhne hodnotu 4 milionů Kč s DPH. V případě dodavatelské výstavby, bude rozpočet o cca 10% až 15% ponížen, v případě svépomoci to bude 20% až 30%. Obhajovat ceny před lidmi, kteří dům ještě nestavili nemá význam, a tak prosím berte v potaz, že diskuze nad cenou je u mě bezpředmětná. Dům prostě nejsou jenom cihly, malta a tašky, a práce, poplatky, a další faktory spojené se stavbou, jsou statisícové náklady, které nelze laicky odvodit. S rozpočtem do 2mil Kč se do stavby projektu Optimal 1439 prostě nepouštějte.

  Naše úpravy se nesly směrem k úsporám energií a zjednodušení výstavby pro svépomoc. Změnou stavebního materiálu, zesílením tepelných izolací a využitím několika prvků pro pasivní standard, jsme dosáhli předpokládané tepelné ztráty kolem 4,5 až 5 kW. Z toho důvodu také došlo k úpravě v oblasti vytápění a ohřevu TUV, což nyní bude zajišťovat elektrokotel s bojlerem od společnosti Nibe. Roční spotřeba elektrické energie se bude pohybovat kolem 11 000 kWh. Dům nemá rekuperaci.

  Příprava staveniště započala v červnu 2015. Předpokládaný termín dokončení stavby k nastěhování, je červen 2019. Termín kompletní stavby včetně pojezdových ploch, zahrady, oplocení a další je plánován do konce roku 2021.
Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
a uvidíš všechny příspěvky!
stavar2015
Hola! Kdo z vás má dům utopený v zemi? :-) Myslím to tak, že jste se rozhodli mít zeminu pouze několik centimetrů pod úrovní vnitřních podlah, takže vnější navážka - finální terén, je nad úrovní vodorovné hydroizolace. Projektant, se kterým to můžu řešit, si stále opaluje šunky někde v Karibiku a já ho nechci otravovat se svými rozmary :-) ...... Zobraz celou zprávu
stavar2015
Tak už je na světě :-) ... ještě není 100%, nesehnal jsem některé věci, takže zatím provizorní aretace, volné kabely a místo kliček křídlovky, ale funguje už i tak spolehlivě a hlavně přesně. Na to, že jsem nosil detaily týden jenom v hlavě, a pořádně netušil zda to dohromady půjde, tak jsem byl výsledkem sám, mile překvapen :-) Konec staticky... Zobraz celou zprávu
stavar2015
Hola hej. Kdyby měl někdo čas, tak může zapřemýšlet, a do komentáře mi hodit přezdívku uživatele/ů, kteří mají hezky a poctivě nafocenou stavbu od A po Z. Samosebou, jste-li majiteli takového alba, tak se v kontu ozvěte i vy :-) ... v tomhle je Modrá střecha trochu nepřehledná, a přeci jenom, než bych se prohrabal tou horou váziček a podobnýho,... Zobraz celou zprávu
stavar2015
Jsem se úplně zapomněl zmínit, že už mi zase na stavbě není kosa ... prasklý sopouch na keramickém komíně úspěšně vyměněn. Samosebou bych to nebyl já, kdybych neměl nafoceno co předcházelo opravě a část průběhu opravy, ale už neměl fotku, jak to ve finále vypadá :-) ... každopádně u sebe mám album, kde má ta "oprava" nějakou foto-dokumentaci ... celkově... Zobraz celou zprávu
stavar2015
Jakub
Registrace: únor 2015
Bydliště: Region Kolín
Příspěvků: 46
Inzerátů: 0
Přátelé: 17