Kategórie

Dekorace

Nápady na výzdobu domácností

Ruku na srdce, kdo z nás má v oblibě holé stěny, prázdné skříňky a poličky? Abychom své obydlí rozveselili, smutná a opuštěná místa zaplnili a vyzdobili, k tomu nám slouží různé druhy dekorací. Vyjadřujeme jimi náš osobitý styl a dáváme hostům najevo, co se nám líbí. Každá ozdoba a dekorace má své přesné místo a opodstatnění, čímž se odlišujeme od ostatních, protože k čemu by bylo dobré, kdyby každé obydlí vypadalo stejně.

Dekorace a osobitý styl

Abychom osobitě změnili každou místnost, můžeme využít široké nabídky dekorací, mezi nimiž si každý určitě najde to, co se mu líbí. Pokud má někdo rád starožitnosti, vyzdobí si svůj byt soškami, rámečky na fotografie a obrazy nebo rustikálními svícny či zrcadly. Ten, kdo má rád luxusní dekorace, sáhne po věcech vyrobených z drahých a noblesních materiálů, jako jsou křišťálové lustry a vázy, podnosy či stále populárnější baldachýn. Jako dekorace mohou sloužit i modely aut, lodí, vlaků či letadel. V dnešní době nám obchody zkrátka nabízejí vše, co nám přijde na mysl.

Výběr vhodných dekorací

Před zakoupením výzdoby je dobré si rozmyslet, zda se do bytu opravdu hodí. Je třeba si uvědomit styl, barevné kombinace i velikost prostoru. Jak se říká: méně je někdy více, proto i při výběru dekorace je třeba myslet na to, zda pro ně máme umístění, aby nebyla místnost zbytečně přeplácaná. To nepůsobí pěkným dojmem, navíc se tím ztratí i smysl dekorace, kterou jsme pečlivě vybírali. Ve velkém množství věcí by nemusela vyniknout ani jedna a pokoj by vypadal jako skladiště, kde bychom se necítili příjemně. Prostor v bytě musí dýchat, čemuž příliš mnoho nepotřebných věcí brání.

Dekorace a barvy musí ladit

Dekorace musíme vybírat v souladu se zařízením místnosti a barvou nábytku. Pěkné kombinace vytváří například barevné odstínování – například využití několika odstínů žluté, oranžové a tak. Špatná není ani barevná kombinace základních barev, které vytvářejí kontrast a oživují tím místnost. Kombinovat lze modrou a oranžovou, zelenou a červenou, žlutou a fialovou – jak se nám to líbí. Zajímavě může vypadat i dekorace využívající více teplých barev (červenou, žlutou a oranžovou), nebo naopak studených barev (modrou, zelenou a fialovou). Dobře se dá pracovat i s neutrálními barvami, což jsou bílá, šedá a černá, vždy je ale třeba být opatrní, protože jejich převaha nevypadá nejlépe – kombinujeme je častěji se základními barvami a jejich odstíny. Dobrá rada ovšem zní: nikdy nekombinovat víc než tři základní barvy, aby nevznikl barevný nevzhledný chaos.

Dekorace do každého bytu

Každá místnost v bytu je něčím specifická, a proto si vyžaduje různé druhy dekorace. Kuchyň můžeme doplnit nástěnnými hodinami, vkusným ubrusem, roztomilými porcelánovými hrníčky nebo romantickými svíčkami při večeři. Ale kouzlo může kuchyni dodat i starožitnost – mlýnek na kávu, vařečky, nebo magnetky na ledničku. Zajímavou dekorací je i ozdobná mísa s ovocem, nápaditá záclona, která místnost zútulní. Do obývacího pokoje můžeme rozmístit ozdobné svíčky a svícny, rámečky s fotografiemi a obrazy. Právě sem se hodí i větší dekorace, jako jsou květy, sošky nebo starožitnosti. Naopak výzdoba ložnice by měla být jednoduchá a střízlivá, aby nerušila náš spánek. Sem návštěvy nechodí, takže nemusíme usilovat o perfektní výzdobu, tady nám půjde hlavně o naše pohodlí. Do ložnice si můžeme dát ozdobné závěsy nebo deky, svíčky a nic nepokazí ani oblíbené knihy.

I balkon můžeme vyzdobit

Dnes je velice moderní zdobit i balkon. Nejde jen o pěknou malbu, ale můžeme překvapit žabkou či jiným zvířátkem, usmívat se na nás z balkonu může trpaslík. Také už na balkon nedáváme jenom klasické pelargonie jako kdysi, ale můžeme upoutávat pozornost nejrůznějšími barevnými a hojně kvetoucími květinami, lze využít i menší stromky, ozdobné květináče, ptačí klícky, lampy či sošky. Fantazii se prostě meze nekladou.

Sezónní dekorace

Kromě výzdoby, která je součástí našeho domova po celý rok, lze využívat i sezónní dekorace, které „vytáhneme“ pouze v určitém období a pak je zase uschováme do skříně. Jde o ty dekorační předměty, které se pojí s určitou dobou nebo událostí. Můžeme je dělit třeba podle ročních období. Na jaro a léto jsou určeny přírodní dekorace, v zimě vybíráme různé třpytivé materiály a světélka. Zcela specifický je podzim se svými čarokrásnými barvami. Dekorace se využívají na různé svátky, jako jsou Vánoce, Velikonoce, Valentin nebo Dušičky. K typickým velikonočním dekoracím patří zajíčci, vajíčka a kuřátka. V kuchyni by neměl chybět velikonoční ubrus, květiny a proutky jívy. Na Valentina můžeme po bytě rozmístit různá srdíčka, svíčky, lístky a květy růží – důležité je, aby bylo vše červené a růžové.

Využití dekorací

Dekorace nejsou vhodné pouze na zkrášlení našeho bytu, jejich účel je mnohem rozsáhlejší. Pokud máme rodinný dům, můžeme se plácnout přes kapsu a dovolit si mnohem více vzhledem k tomu, že budeme zdobit i exteriér. Dekorace by měly být vhodným materiálem při pořádání různých večírků, oslav a tematických party – při nich je dokonce nutností, aby místnosti byly vyzdobené. Pokud chceme zapůsobit na své hosty, měly by být všechny místnosti v bytě dokonalé. Jestliže nevíme, jak na to, můžeme využít služeb specializovaných ateliérů, které z vašich místností vyčarují hotový zázrak.
Doufáme, že jste po přečtení článku načerpali inspiraci, a pokud ještě nemáte vyzdobenou domácnost, nepochybně se do toho s radostí pustíte. Každé místnosti dodáte nový vzduch, případně dotvoříte ten současný.

Stavební Wiki je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám. Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (architekta, statika a pod.)