Vybudování příjezdové cesty dle zákona

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, máme pozemek, jehož součástí je "nudle" napojující se na pozemní komunikaci. Tato "nudle" (ca 4 metry široká, takže na cestu i dle zákona stačí) ovšem není v katastru zavedená jako silnice, je to jen součást pozemku. Na územním plánování mi řekli, že bez příjezdové cesty mi nepovolí stavbu domu. Hranice je daná zákonem a pokud není pozemní komunikace 50 m od stavby, musíme si ji zřídit. Zařizoval jste někdo? Je nutný projekt? Co všechno musí taková cesta splňovat? My ji budeme potřebovat ca 100 m dlouhou, jednosměrnou, takže s obracištěm pro hasiče. Jsou vážně nutné chodníky, lampy, kanály, nějaký konkrétní materiál? Celý pozemek je nás, okolo jsou jen zahrady, takže nehrozí, že by přišel nějaký soused a chtěl něco jinak. Naše představa byla vybagrovat, vysypat kameny a pokrýt recyklátem. Slyšela jsem a četla několik diskuzí. Máte někdo, prosím, zkušenosti? Jak jste museli postupovat, co bylo třeba, jak dlouho vám to trvalo a na kolik vás to vyšlo? Můj sen byl příští podzim postavit hrubou stavbu, ale když to vidím, tak je mi dost úzko. Díky
Odpovědět
1
2
@denisska007 dobrý den, cesta zatím pořád ještě hotová není, zatím máme jen komplet shrnutou skrývku, v půlce zasypáno kamenem a recyklátem. Cenu zjistím, ale máme to všechno přes známé a sousedy, ale odhadem bychom se neměli dostat přes 60000, délka ca 50 metrů.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Dobrý den, poradili byste mi prosím, jak postupovat, pokud jsou požadavky na příjezdovou komunikaci zaneseny v územním plánu města? pozemek se od cesty nachází cca 54m. Děkuji moc
Odpovědět
@brhr A cestu má budovat město???
Odpovědět
@brhr Dobrý den, chce to přesně změřit, pokud to bude 50 metrů (myslím, že je to od domu, ne od pozemku, kde dům je), tak bych asi cestu nedělala, pokud ty požadavky jsou hodně náročné, ale taky nevím, v jakém stavu ten pozemek, po kterém byste jezdili, je, jestli je to jen pár metrů nebo víc, jestli je tam vyježděná cesta, jako bývají polní cesty, nebo tráva. Ale pokud ta cesta z jakýchkoliv důvodů nutná je, tak pokud je v územním plánu pozemek určen pro vybudování cesty s danými požadavky, které se vám nelíbí, máte dvě možnosti, buď to akceptovat nebo zažádat o změnu územního plánu, resp. dojít na stavební úřad a poptat se. My třeba měli "zakázáno" postavit dům s plochou střechou, tak to stálo v územně plánovací informaci. A taky na to bude mít vliv, jestli ten pozemek je váš nebo obce. Bude ta cesta sloužit i jiným domům jako příjezd? To by možná taky pomohlo, co se financování týče, ale víc by vám řekli na tom úřadě. Co jsem zatím slyšela, tak co úřad, to trochu jiné praktiky. Pokud s požadavky na tu cestu souhlasíte, tak si rovnou můžete zažádat o územně plánovací informaci k tomuto pozemku a na základě toho si domluvit projektanta.
Odpovědět
@janaa1 právě, že my...:/ samozřejmě po nás město požaduje asfalt, obrubníčky, atd...
Odpovědět
@petavi město po nás požaduje asfaltku, obrubníky, snad i osvětlení....cesta je jen zatravněná plocha, kterou vlastní soukromý vlastník (máme smlouvu na používání cesty, do budoucna by jej mělo odkoupit město). cesta by sloužila zatím jen pro nás, ale je tam více pozemků....takže do budoucna pro více lidí...takže jediné řešení je zažádat o změnu v územním plánu... nevíte, kdo by změnu v územním plánu měl hradit? žadatel nebo město? děkuji moc
Odpovědět
Profilova fotka
@brhr .... změna v územním plánu je podle mě něco o čem hodně lidí mluví a ještě to nikdo neviděl. Takže otázka podle mě není o ceně, ale o proveditelnosti a času za kterou je možné ho udělat. My jako město nyní měníme územní plán a je to proces defacto na 2-3 roky. Ale zase jsem jenom člověk a můžu se plést.
Odpovědět
@brhr A musíte to dělat vy? Nemůže to udělat město, když by to mělo v budoucnu odkoupit...jak píšeš?
Odpovědět
@kossakowski1980 v tomto případě doufám, že se pletete :)!!!!! začátkem dubna jdu na odbor uzemního plánu tak uvidím, co mi řeknou...
Odpovědět
@janaa1 město cestu zatím neodkoupilo od soukromého vlastníka...tj. budovat ani nemůže...ale nejde mi to stejně na rozum, jak nás někdo může nutit k takové věci...a proč to vlastně do územního plánu dávali... :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@janaa1 město, defacto zastupitelstvo nemůže udělat komunikaci na cizím pozemku. Ani ho defacto vykoupit či směnit za jiným pozemek a následně na něm vystavět komunikaci. Zastupitelstvo musí jednat v roli řádného hospodáře a nemá právo zhodnocovat cizí majetek. Protože by se následně mohlo stát, že někdo ( jiný zhrzený občan ) by podal na zastupitelstvo trestní oznámení za zpronevěru, obohacování atd. Samozřejmně je to i naopak nástroj pro občany pokud by si starosta nechal na náklady obce komunikaci k jeho pozemkům. Princip je jasný. Jako developer musíte zajistit jak sítě pro parcely, ale také komunikace pro občany. Bohužel to druhé se neděje, protože se to dělá až jako poslední a už to jde z profitu.
Odpovědět
@brhr no.... nám obec taky řekla, že by chtěli obrubníky, odvodnění, osvětlení.... a to a že by to pak za symbolickou korunu odkoupili a starali se o to dál. Takže to jsme teda zavrhli, vzhledem k výdajům, které by to obnášelo. Sice si to budeme muset v zimě odhrabávat sami a případné opravy půjdou taky za námi, ale běžně miliony navíc teda neoplýváme :-). Územní plán změnit jde, ale jak již někdo zmiňuje, některé obce je opravdu mění jen za x let, ale třeba jeden můj známý o změnu zažádal a vlastně ještě ten rok stavěl, ale raději bych byla pesimistická, naše obec to taky mění jednou za 2-3 roky :-(. A je otázka, jestli to vůbec budou chtít měnit. Ale pak mi zase přijde na hlavu, aby vás někdo nutil dělat komunikaci na svém pozemku takovou, jakou nechcete. Uvidíte, co vám na uzemku řeknou, ale možná bych se zkusila poradit s nějakým právníkem.
Odpovědět
Článek se načítá
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Dobrý den, máme podobný problém, jako vy. Náš pozemek je v oblasti, která podléhá Dohodě o parcelaci. V rámci této dohody je nutné mezi pozemky (náš plus další pozemky dvou dalších majitelů) vybudovat komunikaci, včetně sítí atd. Máte s touto dohodou někdo zkušenosti? Zajímalo by mě, zda je nutné budovat asfaltovou komunikaci, nebo zda stačí nějaká levnější varianta, jak už tu někdo psal? Děkuji, M.K.
Odpovědět
@krupice3 Já to řešila, cesta je pro čtyři pozemky, je v mém vlastnictví, a skládá se z kameniva a na vrchu bude asfaltový recyklát.
Odpovědět
@adula000 Děkuji za odpověď. Takže jste měla projekt a toto složení cesty je v pořádku? Mohu se zeptat, jak širokou cestu vám naprojektovali a zda dokážete odhadnout cenu za m2?
Odpovědět
Dobrý den, vlastníme pozemek v průmyslové zóně, kde jediný přístup je přes pozemek soukromé firmy, která chtěla pozemek koupit “zadarmo” nebo chtěli za břemeno 30tis měsíčně. Další možnost je vybudování vlastní příjezdové cesty z hlavní komunikace. Jelikož chceme pozemek prodat, chceme jen pro kupujícího povolení od města, že si investor může vybudovat cestu k pozemku. Musím mít i na toto projekt? Děkuji.
Odpovědět
@krupice3 Omlouvá se, že odepisuji až teď, nějak jsem to přehlédla. Ano v projektu jsou tři vrstvy, tedy hrubé kamenivo, jemné a na to recyklát. Dále musí být u cesty však, tedy podél celé dolní strany cesty je vsakovací rýha cca 1m hluboko, v ní drenážní trubka, zasypaná kamenivem a svedeno do vsakovací jámy na konci cesty. Cena přesně nevím, ale můžu říct, že projekt s vyřízením stál 16tis (záleží jaký projektant, někteří chtěli dokonce i 35tis a tak). Povolení na úřadě 30tis, hydrogeologický posudek 7tis. hrubé kamenivo kolem 100tis, jemné asi kolem 50tis, recyklát cca 30tis, cenu za bagr teď nevím. cesta má 95m, + 10,5m obratiště pro hasiče, které musí být u cest nad 50m Jinak cesta je vedena jako účelová veřejně nepřístupní komunikace, chtěl to tak náš úřad, ale obec s tím měla docela problém, nakonec se nějak domluvili, nechtěli vydat stanovisko, protože k veřejně nepřístupné se pry nic takového nevydává
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 6 měsících
Dobry den,chci koupit pozemek pro stavbu dvou RD jde o dum pro nas a v rodine se bude financovat druhy dum.Jedna se o lokalitu Dolni lhota u Ostravy. Kdyz jsem se byl ptat na stavebnim uradu, kde spada obec Dolni Lhota tak mne pani rekla,ze tam neni problem jelikoz v uzemku je parcela vedena jako stavebni,napojeni,jako prijezd by nemel byt problem.Kdyz jsem ale prisel na obec Dolni Lhota,tak mne tvrdili,ze bude problem s napojenim na pozemek,jelikoz se musim napojit na pozemni komunikaci.Ta cesta,ktera je do tvaru U je zpevnena cast pozemku,po ktere asi jezdi zemedelci,je vysypana kamenim a nejaky staty asfalt,nebo drt je na ni. Jde o pozemek 1040/1. Zpusob vyuziti je ostatni komunikace. Bylo mne receno,ze se budou muset vykopit pozemky v okoli,aby mela aspon 4 metry. Kdyz jsem se podival na cestu,na kterou by se male tato cast napojit,tak ma take zpusob vyuziti ostatni komunikace. Je sice pravda,ze je tam polozeny novy koberec,jsou tam kanalizace,ale prijde mne divne,ze tento pozemek 1941/1 je veden stejne,jako 1940/1 a chteji,abychom vytvorili spolecenstvi,ktere da tu cestu do daleko lepsiho stavu a pak predali obci,ikdyz obci patri..zrejme myslene vykoupene pozemky... Jde argumentovat tim,ze kdyz je v KN zapsana ostatni komunikace a sice je v lepsim stavu,jen je udelana po urcitou cast,tak pokud domy,ktere byly nedavno napojene na tuto hezci cast cesty,tak ostatni domy,ktere by se stavely musi mit cestu hezci,funkcnejsi? Schvalne davam cisla pozemku cesty,aby se pripadny radce mohl.podivat i do fotek KN,jak to vypada...mne jde o pozemky ke koupi rekneme... 561/29...
Odpovědět
@bikerbob Toto bych vůbec neřešil s obcí, ta nemá do ničeho co mluvit. Zeptejte se na stavebním úřadě, tam vám ohledně přijezdovky všechno řeknou a podle toho co pišete, tam přijezdovka v podstatě je. Pokud to bude bez kolaudace a v územním souhlasu vše potvrdí, tak není nikde problém.
Odpovědět
@skunkos dival jste se na ty pozemky v KN ku? Jeste mne napadlo,jestli to ne.uze byt zakomponovano v nejakem jinem dokumentu...nejsem stavar,takze nevim kde se podivat,mozna hlavni architekt??? Proste nechci naletet a hlavne na rizeni a tteba stavbu cesty nemam cas,nejsem uz mladik a hlavne pocitame kazdou korunu,takze investice do nove cesty...vim,ze mne rikali,ze by mohl byt problem s napojenim na komunikaci...to bylo vlastne gro...ale pokud je ucelova komunikace vedena v KN tak snad cajk,ne??? Jinak dekuji za reakci
Odpovědět
@skunkos dival jste se na ty pozemky v KN ku? Jeste mne napadlo,jestli to ne.uze byt zakomponovano v nejakem jinem dokumentu...nejsem stavar,takze nevim kde se podivat,mozna hlavni architekt??? Proste nechci naletet a hlavne na rizeni a tteba stavbu cesty nemam cas,nejsem uz mladik a hlavne pocitame kazdou korunu,takze investice do nove cesty...vim,ze mne rikali,ze by mohl byt problem s napojenim na komunikaci...to bylo vlastne gro...ale pokud je ostatni komunikace vedena v KN tak snad cajk,ne??? Jinak dekuji za reakci
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?