Jít do loxone? Musí se řešit smart elektroinstalace při stavbě nebo jde později?

Hezký den, nyní jsme ve fázi tvorby projektu a řešíme s projektantem elektroinstalaci pro naší dřevostavbu. Máme možnost chytré elektroinstalace od LOXONE, ale moc nevíme zda do toho jít nebo ne. Láká mě představa, že se dům tak trochu sám řídí (jsem docela fanoušek do elektra a high tech), ale zároveň do toho nechci zahučet nějaký nesmysl. Jde mi primárně o řízení světel, tepelné pohody v domě a venkovních žaluzií (hudbu a jiné fičury mít nemusím). Zajímá mě toto: A) Pokud bych se nyní rozhodl mít klasickou (blbou) elektroinstalaci, lze si pak (třeba za 5 let) chytrou do domu dodělat, nebo to už jde horko těžko a musí se tahat nové rozvody apod.? Budeme mít dřevostavbu = nerad bych si pak porušil parozábranu atd. B) Dá se na Loxone párovat i jiná chytrá zařízení jako Google Home, žárovky Phillip Hue apod.? Nebo jsem pak už navždy "omezen" výrobky od LOXONE? C) Pokud budu mít klasickou (blbou) elektroinstalaci mohu si s ní udělat chytrou "svépomocí"? Napárovat na ní například ten Google Home, chytré žárovky apod.? A řídit to nějak přes Apple home kit apod. Viz. návod od https://www.alza.cz/jak-postavit-chyt... Moc díky za info 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
A) Ideální je na to myslet už při stavbě a nechat si natáhnout kabeláž do hvězdy (od jednotlivých světel, vypínačů, ...) budou kabely svedeny do rozvaděče. Jestli se pak rozhodnete pro Loxone, nebo pro jiný systém je už jedno. Infrastrukturu budete mít připravenou. Plus ještě bych doporučil do každé místnosti natáhnout minimálně jeden širší husí krk, kdyby Vás ještě časem něco napadlo. B) Dá se. C) Co se týče pozdějí instalace, dá se ... pomocí bezdrátových systémů, ale počítejte s tím, že Vás to výjde dráž, než když budete mít kabeláž připravenou.
Odpovědět
Ahoj, ja momentalne riesim nieco podobne. Rozhodol som sa, ze v dome budem mat Loxone uz od zaciatku. A, musis pocitat, ze vsade kde chces loxone pouzivat tak musis mat natahany slaboprud, rozvadec od loxone je dost velky, treba na to mysliet pri rozmiestnovani veci v technickej. https://www.google.com/search?q=loxon... B, ano, dolezite je aby kazde zariadenie malo nejake API, zbernicu, pripadne ze budes chciet pouzivat nejake statistiky tak aby zariadenie dokazalo robit exporty (html, jason,..) C, ano, je to mozne, avsak obrovksa vyhoda toho loxone systemu je ze mas jednu ucelenu aplikaciu a tou riadis vsetko ostatne a hlavne, su obrovske moznosti automatizacie. Skus mkrnut tu, mozno ti pomoze: https://www.vodnici.net/
Odpovědět
Soused si to také tak tahal a oproti me ma snad jednou tolik kabelu a i cena je za material jednou taková. Je potřeba stim počítat a i loxone neni nic levného. Člověk to pomalu nemuze obejmout dvouma rukama. U Ovládání zaluzii, rolet, topení klimatizace , rekuperace a zabezpečení chapu ale k čemu ovládání světel?
Odpovědět
@martin18896 "...ale k čemu ovládání světel?" no ja to budem mat napriklad namiesto alarmu. pri pohybe sa komplet cely barak rozsvieti na maximum potom budem mat cesticku na "nocne curanie" zo spalne do kupelne + cesticku do kuchyne keby som mal smad. dialkove vypnutie svetiel po detoch je to nutne ? urcite nie.
Odpovědět
@martin18896 my třeba ovládání světel dáváme. Věčně zapomínáme zhasínat, dům je velký a děcka kolikrát ve hře rozsvítí půl baráku a já odmítám jim neustále stát za zadkem. Takhle sepne čidlo a zhasne.
Odpovědět
Tak je to každého věc. Ja jsem zvyklej na klasické vypínače a nejak sem nemel potrebu nikdy zhasinat světla dálkově. Ja si raději za ty peníze budu porizovat rekuperaci aktiv/pasiv. Tu zase soused nemá 🙂)
Odpovědět
Profilova fotka
@martin18896 Já mám například v obýváku 7 světelných okruhů, u kterých je ještě možnost jednotlivé ovlivňovat jejich intenzitu. Díky loxone jdou ovládat jediným tlačítkem. A navíc zhasínání z gauče u televize přes telefon je dost návykové.
Odpovědět
Mame roztahane kilometry kabelu, elektro rozvadec je s Loxone taky velký. Ovládame světlo, hudbu, žaluzie, topení... manžel je fanda high-tech a navíc si to komplet vymyslel, roztahal a zprovoznil sám.
Odpovědět
Já tedy nejsem úplně příznivcem plné automatizace domu, takže u nás budou přes automat ovládané věci zbytné. Nejdu cestou loxone ale foxtrotu, kdy jeho některé akční členy fungují i bez dostupného automatu. S žaluziema půjde hýbat, světla půjdou rozsvítit bez automatu Takže ovládané budou primárně žaluzie v závislostí na osvitu, větru a časových programech, z rekuperace budu data jen monitorovat. Tepelko asi připojovat ani nebudu. V pokojích jen s jedněmi dveřmi a jedním vypínačem bude světlo řešeno klasicky, tam kde v projektu bylo impulzní relé, dám chytrý bazmek od teca. Jestli osadím zabezpečovačku (kabeláž tahám), tak při zastřežení vypnu světla. Každopádně to nechci se dostat do stavu, že se něco podělá, já budu týden na služebce a rodina si ani nerozsvítí. Jádro by měl opravit elektrikář běžný.
Odpovědět
Pro nas to byla nakonec nedostatecna pridana hodnoty na to, aby jsme do toho chteli investovat. Take jsem planoval zavest. Ale ve vysledku TČ a rekuperace maji vlastni automatizaci, oboje ovladatelné i dalkove pres aplikaci telefonu. Zabezpecovacka (cidla na otvorech + kamery) taky nepotrebuje zvlast peci a v telefonu se na kamery podivas taky (pouzivam aktualne na kontrolu jestli psi nelikviduji dum, kdyz jsme v praci). Co se tyce svetel, tak stmivani jsme nechteli a zhasinani z postele a gauce jsme vyresili vypinacem na onech mistech. Ten je tam vzdy, ale telefon se snazim nemít v ruce porad. Jedina vec jsou externi zaluzie, ktere by bylo fajn automatizovat, ale mame jich jen 5 na jizni strane...
Odpovědět
Já jsem taky nenašel důvod proč mít chytrou domácnost typu Loxone. Mám to podobně jak píše @peju. Tzn.: 1) Pokud má RD podlahovku, tak akumulace, tedy setrvačnost je obrovská, představa, že si budu několikrát týdně měnit teplotu je naivní. Dokonce i když má RD topné kabely a v každé místnosti termostat, tak během první sezony bydlení si člověk nastaví optimální teploty v každé místnosti a s tím žije celou topnou sezonu. Ovládaní topení přes appku (ale to může být přímo appka kotle - otázkou je, kolik stojí online přístup) může být důležité pokud "pendluji" mezi dvěma domy. Takže, když mám jistotu, že za dva dny pojedu na druhý dům (chatu, chalupu) a týden a více jsem tam nebyl, tak si teplotu zvýším. Ale určitě se nevyplatí teplotu zvyšovat/snižovat častěji než na období kratší než týden. 2) Světla - různé programy světel apod. - je to pěkné ale stojí to za to? Navíc, člověk přece nežije sám doma. U čtyřčlenné rodiny má každý svůj režim. Nemůže přece zhasnout celý RD v určitou hodinu nebo, když já odjedu autem, apod. Tady si vyloženě vystačím s chytrou žárovkou v obýváku a ložnicích - třeba i kvůli barvě světla a tady opět - automatizovat se to nedá, protože sám předem nevím, kdy budu v obývaku pracovat (chtít bílé světlo) a kdy relaxovat (žluté) a než šahat na mobil, raději ovladač od žárovky. 3) Audio/video - opět, kolik v RD žije osob a složitost ovládaní? Řekněme, že bych chtěl mít ve všech místnostech reproduktory. Jdu do sprchy, kde strávím 7min a nechci ještě 4 minuty pouštět hudbu v dané místnosti. Alternativou jsou různé bluetooth repro a zvuk si pustím z mobilu, kde mám stejně svou hudbu. Možná v budoucnu, kdy bude ovládaní hlasem fungovat na 100% i v češtině. 4) Máme zabezpečovačku (Jablotron), na kterou mám napojené "orientační" světla na chodbách a schodišti - takže si je zapnu buď na ovládacím panelu zabezpečovačky, můžu ovládat přes appku zabezpečovačky, nebo si je můžu automatizovat tzn. nechat zapnout a vypnout v určitou dobu. To samé venkovní žaluzie - napojené (pouze stáhnou nebo vytáhnout) na zabezpečovačku. Venkonví rolety by člověk mohl nechat stáhnout/vytáhnout v učitou hodinu. Takže za mě, pokud se vám chytrý dům líbí, ale nejste na 100% rozhodnut, že ho chcete, silně bych uvažoval o přípravě (prostupy, kabely, husy krky, rozvaděč apod.) U bungalovů, kde je snížený strop ze sádroše je výhoda v tom, že tam kde co po stropě dotáhnete. Ale stejně k vypínačům apod, už se vám sekat nebude chtít. U patrových RD z omítanými stropy je to horší.
Odpovědět
Profilova fotka
Já jen tolik, že při představě, že mám doma Alexu (a la "Alexo zhasni", jak jsem viděla nedávno v reklamě) apod., mě běhá mráz po zádech. :-D Já bych to nechtěla ani zadarmo. Plus mám jako laik dost pochyby i o zabezpečení těchhle systémů a o tom, že se tam někdy někdo nemůže dostat... Brrr. :-D Ale já tomuhle moc neholduju, přiznávám rovnou.
Odpovědět
Článek se načítá
@sasynkamil @peju to co pisete je inteligentna domacnost/ovladanie. ja by som skor povedal ze Loxone je o automatizacii a orchestrovani
Odpovědět
@apostol Díky za info Kolik si za to od LOXONE dával?
Odpovědět
@apostol Jak píšeš, třeba to noční osvětlení (něco bez modré složky) aby mi to nerušilo cirka. rytmus je super 🙂 toto si taky řešil v rámci loxone? Jak to probíhalo - ty jsi jim řekl přesně co chceš a oni ti to pak "naprogramovali" nebo ti jen dali rozvaděč a ty jsi si to nějak programoval sám?
Odpovědět
@jakuda A těch 7 okruhů na světlo jsi si "programoval" sám nebo ti to vše zařídil někdo od loxone?
Odpovědět
@luckavra Díky za info, jen nechápu jak píšete "manžel je fanda high-tech a navíc si to komplet vymyslel, roztahal a zprovoznil sám" Já myslel že pokud si vyberu LOXONE, tak jim řeknu co a jak chci a oni mi to nainstalují a naprogramují/propojí (já to pak jen ovlávám) nebo si to musím roztahat a zprovoznit sám jak píšete?
Odpovědět
Profilova fotka
@charvat1976 Loxone je ekosystém spolupracujících komponent a zařízení, které se můžete zprovoznit sami, nebo využít jejich síť smluvních partnerů a nechat si to od někoho z nich kompletně navrhnout, nainstalovat a zprovoznit. A nebo cokoliv mezi tím. Já si nechal udělat návrh, podle kterého mi to zapojil náš elektrikář, základní programování si nechal nastavit a doprogramoval jsem si to sám, podle toho, jak jsem v průběhu bydlení zjišťoval co naší rodině vyhovuje.
Odpovědět
@charvat1976 Kolik si za to od LOXONE dával? - momentalne som vo faze stavebneho povolenia, ale co som si robil predbezne napocti, tak to bude okolo 1 miliona (komponenty, praca). projektovu dokumentaciu robia v ramci elektriny Jak to probíhalo - ty jsi jim řekl přesně co chceš a oni ti to pak "naprogramovali" nebo ti jen dali rozvaděč a ty jsi si to nějak programoval sám? - vacsina solidnych predajcov ma showroomy kde ti predstavia co ich system dokaze. V mojom pripade uz som mal nejaku predstavu co od toho ocakavam a pocas projektovania sa mi zapacili dalsie veci ktore som si tam pridal. Komplet cele programovanie riesi dodavatelska firma ... nebo si to musím roztahat a zprovoznit sám... - berte Loxone ako centralizovany management jednotlivych komponentov. mate tepelne cerpadlo, pumpu v studni ktoru neovladate priamo cez loxone system, avsak dokazete ich monitorovat. Co sa tyka svetiel, tak mate 5-bodovy vypinac na stene a kazdy roh dokaze vypnut nieco ine, dokonca to dokaze vypnut/zapnut v inej izbe. vsetko je mozne naprogramovat dodavatelom a v buducnosti je mozne si mozete (sam) doprogramovat dalsie vychytavky co vas napadnu. priklad: loxone system zaznamena ze vas gps modul v aute je vzdialeni od domu 100 metrov tak automaticky otvori prednu branku, garazove vrata a rozsvieti v predsieni, vy sa ale po pol roku rozhodnete ze to svetlo nechcete tak si zmenite. tiez je dolezite vediet ze sa nejedna o nejake "hardcore" programovanie v C#, ale skor o zmenu modulov v diagrame.
Odpovědět
@charvat1976 jak píše @jakuba i @apostol. Můžete si to komplet nechat udělat od Loxone nebo zapojit svou iniciativu a znalost. My nemáme úplně všechna relatka originál. Úplně tomu nerozumím, ale takhle jsme za to utratili napr. 300 tis, když by bylo vše originál a instalace od nich, pohybujeme se kolem milionu. To programování si manžel pochvaloval, ze je intuitivní, jednoduché. Ale on je programátor, tak k tomu má blízko.
Odpovědět
Profilova fotka
Nechci tady zpochybňovat individuální náklady, ale rozhodně bych nestrašil a neodrazoval lidi, kteří zvažují např. Loxone, částkou 1 milionu. To je podle mého názoru dost mimo. Tedy nechci tvrdit, že není možné takové peníze za automatizaci utratit, ale reálně se bude většina lidí pohybovat podstatně níž. Ano, jistě záleží na tom, co všechno člověk pořídí, co všechno chce řídit, zda budou všechno originální komponenty a kolik si řekne montážní firma. V našem případě to bylo cca 200 tisíc bez ceny extra kabeláže (HW, programování SW, cena včetně vrátníka Doorbird, AIR modulu, dálkových ovladačů, EZS apod.).
Odpovědět
1 milion je opravdu přehnaná cena. Já měl nabídku : HW Loxone–Miniserver, rozšiřující moduly, dotyková tlačítka, stmívatelné moduly, detektory pohybu, meteostanice, klávesnice, siréna, hlavice podlahového topení, rozvaděč, tvorba SW, montáž všech prvků za 292 tisíc. Elektrorozvody – frézování drážek, rozvod kabeláže, kabeláž, zapojení zásuvek, revize 160 tisíc, Vybavení rozvaděče (jističe, svorkovnice, proudové chrániče 22 tisíc, kamerový systém 2x kamera Hikvision, záznamová jednotka, switch 25 tisíc, zásuvky: dle počtu a volby designu, obvyklá cena na dům ve standartním designu 15 tisíc. Celkem tedy nabídka byla 514 tisíc Kč. V podstatě kromě ovládání hudby , o které si myslím, že je opravdu zbytečnost za ty peníze můžu ovládat skoro vše co jde. Co nevyužívám je teplota v jednotlivých místnostech, i když mám patrový objekt, tak na nějaké nastavování teplot jsem se vykašlal po konzultaci s topenářem a nezávisle i s dodavatelem TČ. Takže vyhozené peníze, ale jinak ovládání žaluzií, světel a větrání využíváme s radostí, tedy spíš bezstarostní chod těchto prvků. V té celkové ceně nejsou světla, nakonec jsem šel stejně v pokojích do originál LOXONE, ale děti (už starší) různé světelné scény neocení-), naopak těch keců.. a nemám ani jednu chytrou zásuvku . (možná škoda) Na závěr jen bacha na ty svazky kabelů, je to opravdu masa, a od podlahářů (pokud se vedou v podlaze) jsem neslyšel jedno slušné slovo-)) , ale to už trochu přeháním.
Odpovědět
Profilova fotka
@lto007 S tím ovládáním hudby to je asi hodně individuální, já třeba jsem hudební maniak a mrzelo mě, že hudební server od Loxone byl tak absurdně předražený, takže jsem to řešil jinak. Jak jsem ale dnes už psal do jiného vlákna o zkušenostech s Loxone, nově teď nabízejí alternativu přímo do rozvaděče, která je cenově zásadně přívětivější. U nás to s kabely vypadalo takto.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?