Od roku 2020 bude povinny rozvaděč s přepěťovou ochranou - dávat už ho teď?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Od roku 2020 bude povinný rozvaděč s přepěťovou ochranou. My teď ale nevíme zda dát rozvaděč s nebo bez ochrany. okolí říká že je to zbytečné ať to nedáváme. Revize elektřiny budeme mít z letošního roku ale kolaudaci letos nestihneme. Popřípadě výhody či nevýhody kdy bude rozvaděč s přepěťovkou.
Odpovědět
Profilova fotka
@kocanda123 Přepěťové ochrany (varistory) se obecně nevyplatí. Často jsou po letech naopak zdrojem poruch. Navíc za kvalitu dodávaného proudu je zodpovědný dodavatel. Případné škody lze tedy vymáhat právní cestou. Maximálně si tedy vyberte velikost rozvaděče s prostorovou rezervou a nezapomeňte, že nejčastější příčinou poruch je nepropojení silových zemí s ostatními službami (např. přívod kabelovky) přes bleskojistky. Další v pořadí jsou chyby dodavatele - řešitelné právně.
Odpovědět
@kocanda123 @josef_vavra Nevím nic o tom, že by od roku 2020 měly být povinné svodiče. Z které normy toto vyplývá? Dle mého je to nesmysl. To zda dnes musí nebo nemusí být instalovaný svodič řeší ČSN 62305-2 ed. 2. O nové edici k roku 2020 nic nevím. Pokud Vám dle této normy dnes vyjde, že má být svodič, tak ho namontujte. Když ne, tak nic nemontujte. Pravděpodobně ho mít nemusíte, tak ho nedávejte. Prostě postupujte dle zákona a norem dnes platných. Jestli od roku 2020 bude povinnost svodiče (na 99% je to nesmysl), pak to neplatí zpětně. Takže pokud tento rozváděč uvedete do provozu do roku 2020, tak se nějaká budoucí povinnost svodiče tohoto rozváděče vůbec netýká. Prostě zařízení se reviduje podle norem, které byly platné v době uvedení tohoto zařízení do provozu. To zda se svodič vyplatí, záleží případ od případu. Cena svodiče je cca. 3 až 4 tisíce. Škody způsobené úderem blesku mohou být v řádu desítek tisíc. Pokud do nadzemního vedení, které napájí rodinný dům plný elektroniky, udeří blesk, pak není možné po nikom žádné škody vymáhat. Je to pouze Váš problém, že nemáte svodič. Dále za kvalitu elektrické energie není zodpovědný dodavatel elektřiny, ale její distributor.
Odpovědět
Já ho mám, projektatnt elektro ho tam dal automaticky. Nevidím důvod ho tam nedat. Cena lehce nad 3000. @josef_vavra A nechávat si místo v rozvadeči pro budoucí instalaci svodiče a až práskne blesk, tak čekat jestli to vyjde nebo ne? Jasně, i když ho mám, nemusí být vyhráno. @kocanda123 A nebo to dělejte jako manželky rodiče, když přichází bouřka, tak shodí jističe skoro v celém domě 😀😀
Odpovědět
Duvod ho tam nedat? Varistor zere proud :-)) Pokud jste ve meste a vedeni jde zemi, tak se skoro nema kde dostat přepetí... Ja varistor po 10 letech vyndal z rozvadece, ale samozrejme pokud bych mel stale drahe elektronické spotrebice, asi bych ho tam nechal, ale je potreba i ten stupen u zásuvek.
Odpovědět
Profilova fotka
Varistor zbytečně sbírá špičky, které dobrým výrobkům nevadí. Tím se postupně degraduje a pokud ho nějáký blbec výrobce v prodlužováku osadí mezi fázi a ochranný vodič, je na průšvih zaděláno. Nepravidelně totiž vyhazuje proudový chránič. Město je zcela bez problémů, vesnický místní 4drát je poměrně nízký a VN, VVN má nahoře zemnící lano. Pro bezpečnost je tedy uděláno dost už teď. Pokud si ale někdo koupí mizerný výrobek, tak stejně nic nepomůže https://forum.tzb-info.cz/125759-opak... A to VYPOJIL kotel ze zásuvky. Pomůže pouze důsledné dodržování EMC výrobcem.
Odpovědět
nechaj priestorovu rezervu - to je viac o biznise toto má zvládnuť čo nezvladnu elektrarenské zariadenie -navačši problem vonkajšie vedenie na dedinach káble v zemi sa ok
Odpovědět
Už jsem.měl možnost vidět svodič v akci. Hl. Vypinac deat varistor na padrt ale zbytek jisticu tudiz spotrebicu v pořádku.
Odpovědět
Jinak co vim tak povinne jiz brzy bude mit obloukovou ochranu ktera lze dat na.jisticochranic nebo dvoujistic. Tudiz rozvadece budou trikrat drazsi
Odpovědět
@specnaz84 Mám tam tentýž. ;-) A poslední stupeň na zásuvkových okruzích. Do domu nám vede zavěšené lano. Do země půjde ČEZ ví kdy.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?