Přepěťová ochrana

Zdravím. mám smysl do rodinného domu dát přepěťovou ochranu? Známí co stavěli ji nikdo nemají, ale elektrikář ji prý teď dává na každý dům. Děkuji
Odpovědět
@radimir dost zalezi kde bydlite a co od toho cekate a kolik jste ochoten investovat. Pokud bydlite nekde kde je vedena elektrina vzduchem nebo je vetsi pravdepodobnost ze do vas nebo okolo vas uhodi blesk (vyska vasi a sousedni budov), nebo pokud mate doma drahou elektroniku tak bych o prepetovce hodne uvazoval (je dulezite si uvedomit ze je nekolik stupnu ochrany a ten nejjemnejsi, ktery ke vetsinou integrovan v zasuvce a mel by se davat snad co 4-5m… ). Takze to neni uplne levna sranda. Druha otazka je co rikaji VOP vasi pojistky (aby nebylo plneni podmineno instalaci svodicu prepeti…). Vse je to o pravdepodobnosti a co jste ochoten riskovat. Ja napriklad svodice prepeti mam ac bydlim v doliku a el vedeni je tu v zemi.
Odpovědět
@radimir U přepěťovky je strašně moc důležité, jak ji máš nainstalovanou, jaký typ máš před jističem a jaký za. Málokterý elektrikář tomu totiž rozumí a to, že ti do rozvaděče prdne přepěťovku, neznamená, že ti to bude fungovat-bohužel.... My ji třeba máme, ale jsme asi výjimka v okolí.
Odpovědět
Manžel elektrikář vzkazuje:je v předpisech, bez ní už nezkolaudujete.
Odpovědět
Nemáme a ani se neuvažovalo o ničem takovém. Pokud to nevyžaduje někdo, tak bych nedával, ona stejně nějakému blesku nepomůže, ten blesk přímý to prostřelí kdyby tam bylo přepětovek 10 za sebou a nějaký do antény zase pojede zpátky do sítě. Když má být nějaká bouřka, tak radši odpojím od zásuvek vše co se dá + od antén taky. Je to jistota. My tady s blesky máme bohaté zkušenosti a můžu to říct asi tak, že zatím nás to stálo 4 routery, část obrazovky na TV, anténu na internet, opálený hromosvod a několikrát spadaný proudový chránič a vše se dostalo skrz antény, napětí ve vzduchu druhou stranou.
Odpovědět
@norikakaa Váš manžel má pravdu. Dneska je to povinná součást rozvaděče. Je ale nutné si uvědomit, že ochrana je ve 3 stupních. Do rozvaděče se dávají přepěťovky pro úrovně I a II. Úroveň III se realizuje pomocí zásuvek s přepěťovou ochranou. Bez nich to nemá moc velký význam
Odpovědět
@vladimir_sacha Řekl někdo, komu probíjí doma čerpadlo a je s tím v pohodě. 😄
Odpovědět
Profilova fotka
Jinak doplním informaci "o povinnosti" - správně by se ve fázi projektu mělo dělat hodnocení rizik a komplexní řešení systému ochrany před bleskem, ze kterého je výstupem i dílčí řešení ochrany proti přepětí. Může se ojediněle stát, že to "vyjde" i bez svodičů v rozvaděči, záleží na místních podmínkách.
Odpovědět
Profilova fotka
Co se týká ochrany úrovně III, tak pokud je integrovaná v zásuvkách, je to dost drahá sranda. Já to mám buď jako průběžnou zásuvku, nebo jako prodlužku, kde je ochrana i pro koaxiální kabel. Podle doporučení 5m, resp. u všech počítačů, TV.
Odpovědět
Profilova fotka
@radimir My ji budeme dávat také, bylo my dáno na výběr levnější varianta která se mění jednou za deset let a druhá dražší která se nemění stala něco plus minus kolem 10 tisíc korun. A jinak revizak říkal že je už povinná a že bez ní nezkolaudujeme.
Odpovědět
čistě z principu je to prostě jistá pojistka proti něčemu. Spousta lidí taky nemá havarijko na auto, nebo pojištěnou domácnost. Jde o to, že v případě přepětí v sítí může zafungovat a ochránit spotřebiče v domě. Ale nezaručuje to nic. Je třeba si uvědomit, že třeba ani proudové chrániče nemusí ochránit vždy - před závadou na zařízení a před úrazem. Nic prostě není stoprocentní. Ale když už stavím nový dům, tak nevidím důvod proč to tam nedát. Je to šetření na nepravém místě. Jinak to ovšem není jen o přímém úderu blesku někde. V praxi se vyskytuje i tzv. zavlečený bleskový proud. Kdy stačí jistá, nevhodně navržená, blízkost bleskosvodu a vnitřní instalace, např. přes zeď a citlivější přístroje "odejdou".
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?