Hypotéka 20 000 Kč, dá se to vůbec?

Zobraz úvodní příspěvek
Zdravím všechny, ráda bych se zeptala jestli je vůbec reálné mít hypotéku skoro 20 000 Kč? Máme s manželem byt v OV, který bychom prodali a koupili bychom si vysněný domek. Byt 3+1/L by se prodal snad za 3000 000, něco máme naspořeno, ale kolem 3500 000 bychom museli vzít hypotéku :-( . Předběžně jsme si počítali, že ta splátka na cca 25 let by byla fakt kolem 20 tisíc. Máme normální příjmy - žádný šlágr, dohromady dáme lehce přes 40 000 a máme dvě děti a školou a školkou povinné, rodičovskou už mám za sebou, tak už budu celý život jen vydělávat, takže se dvěma příjmy už můžeme počítat. Ale děsí mě šíleně výše splátky.... Poradíte? Máte někdo zkušenost? Vysněný dům mi zas nestojí za živoření, chceme žít Děkuju za názory, zkušenosti
Odpovědět
budete muset přizpůsobit požadavky svým příjmům nebo příjmy svým požadavkům, ale takhle s touhle částkou je to opravdu sebevražda... a nebyli by jste první, opravdu to za to nestojí...
Odpovědět
Myslím si, že taková splátka při vašich příjmech je sebevražda. Navíc si myslím, že vám ani banka takový obnos nepůjčí, nezlob se za upřímnost. Koukni třeba sem https://www.hypotecnibanka.cz/ můžeš si spočítat, kolik vám banka půjčí při vašich příjmech. I když bude dům za 6,5 m. tak banku bude zajímat odhad a ze své zkušenosti můžu říct, že počítej, že odhad je min o 10-15% pod kupní cenou (když máš štěstí). Dovedu si představit, že takovou hypo splácí lidi, co mají příjem tak dvojnásobný, pak to lze, ale když si jen spočítáš, že k 20t hypo přibydou výdaje na domácnost min. 10t, energie v domku cca 7t, benzín 2t, pojistky a spoření (i kdyby to byly jen 3t), oblečení na děti, jejich potřeby, škola, ....prostě i tak jsi v mínusu a budete těch 25 let živořit :-(. Navíc za co koupit vybavení ..... Nešla bych do toho, opravdu ne, max. 10, víc bych při tomhle příjmu neriskovala (a že máte příjem velmi pěkný).
Odpovědět
@esuska já bych to úplně nezatracovala a zkusila bych najít hypotéku přes nějakého poradce, který se umí dostat na rozumnější splátku nebo to ještě trochu roztáhnout. Přece jen ten dům v Praze bude mít vždycky hodnotu. Vy sami musíte nejlíp vědět v jakém oboru pracujete, zda je o vás na trhu práce zájem atd. Řekla bych, že situace v Praze je přeci jen trošku nadějnější na hledání nových zaměstnání a řešení různých krizových situací (bohužel vykoupená cenou nemovitostí:-( ) Ale každopádně bych si držela nějakou finančí rezervu pro případ, že by nějaká krizová situace nastala.
Odpovědět
To jsou jednoduché počty. Rozumná hypotéka je do 15 procent příjmů. Ve vašem případě tedy 6 tisíc, případně až do 25 procent, což je hranice je 10 tisíc. Mám známý, co mají přes tři miliony hypo. Jeden pár vydělává hodně, druhá je na to sama a má příjem normální, ale přispívá ji ještě rodina a má příslib splacení od rodičů časem + jí časem připadne další byt. Záleží na tom, zda máte ještě něco, co by v budoucnu mohlo pomoc - dědictví, chata, chalupa, pozemek... Jinak je to silenstvi.
Odpovědět
Profilova fotka
@esuska My taky bereme hypo 3,5mio a splatka je neco pres 13tis. (sazba 2,25% na 30let), poplatky za byt mame nastavene kolem 4tis (zalohy, pojistky, internet, fond oprav), ale myslim ze je to nadhodnocene, koupili jsme novy byt v pasivni bytovce, takze naklady by meli byt spis nizsi, ale to se ukaze az casem, teprve se tam stehujeme.. platy mame dohromady s manzelem o neco malo vyssi nez vy, ale nas ta rodicovska (snad) teprve ceka.. co jsme si tak pocitali naklady, ktere mame, tak nam vyslo ze bez toho abychom sahli na pojistky nebo uroven toho jak ted zijeme, tak bychom meli i pri materske zvladat splatku hypo i vyssi nez budeme nakonec mit, ale kazdy je zvykly zit jinak, zkuste si sami hodit na papir jake naklady mate ted a kde mate rezervy, kde se da usetrit a pak uvidite, jak velka hypo je pro vas realne..
Odpovědět
Profilova fotka
Dobrý den, pokud chcete být otroky hypotéky, běžte klidně do toho. Pokud chcete žít krásný život, pořiďte něco výrazně levnějšího. Pokud totiž počítáte 20.000,- Kč za hypo, pak je třeba připočítat ještě energie, občas nějaká rekonstrukce a podobně a budete jen platit.
Odpovědět
@martaveg Můžu se zeptat, kde hypo máte, To je sakra rozdíl....moc děkuju Otrok hypotéky být nechci, práci asi nebudeme mít problém sehnat - kdybychom náhodou o stávající přišli, ale těžko můžem počítat, že časem budem brát každý o 15 tisíc víc - to tak max o 5 tisíc a budem rádi. Děkuju všem, v podstatě jsem to věděla od počátku, ale vyloženě mě krkaj názory lidí ( realitka, banka ) že se to dá utáhnout v pohodě. Proto jsem tuto diskuzi založila, že jsme si mužem už přišli jako blázni při jednání s nima
Odpovědět
Profilova fotka
@esuska My si rovněž půjčujeme 3,5 mil. Kč. S parametry na 30let/5let fix/85%/splátka kolem 13tis. Doporučuji obrátit se na hypo makléře, který Vám poradí a najde určitě výhodnější řešení.
Odpovědět
Profilova fotka
@esuska 25 let je dlouhá doba, myslím, že je opravdu mít tak maximum 25% z příjmu, my máme podobné příjmy jako vy a hypo 10 tis. a už tak bych řekla, že je to dost. Musíte počítat, že až děti dorostou do vyššího věku, budou náklady úplně jinde, než teď (vidím to sama, dcera je na střední a zatím peníze jen lítají) do toho může přijít nemoc, ono pak i výpadek krátkodobě může zamávat s rozpočtem domácnosti a taky je třeba počítat, že za 20 let budou potřebovat pomoc i vaši rodiče. My jsme to třeba teď řešili u mé mámy umístění v domově důchodců a důchod jí na pobyt v nestátním zařízení nestačil a v takových případech musí doplácet rodina a to je třeba dalších 5 tis. navíc. Těch okolností může být nespočet a bohužel z počátku se u hypo platí především úroky a teprve až ke konci se více umořuje dluh, takže pak i při nenadálé situaci, kdy nebudete moci splácet můžete na prodeji prodělat. Pokud máte dobré bydlení, tak bych asi hodně váhala.
Odpovědět
Profilova fotka
krásné domy se dají postavit za 3 miliony...tohleto dost nechápu..jestli si vybrat mezi domem,který vlastně můžu hned zaplatit z prodeje bytu (podotýkám že dům za 3 mega není žádný outsider mezi domy) a nebo domem za 6 mega,kdy se budu třást několik dalších let,abych na to měla,tak jdu jasně do levnějšího s tím,že vím, že nikde nedlužím moc peněz, klidně si zajedu 2x ročně třeba na dovču a ještě radši budu šetřit vlastním dětem na budoucnost....
Odpovědět
@evisek213 oni ale chtějí zůstat přímo v Praze a solidní dům se zahradou tady pod 7 mega neseženeš... ani za těch 7 ne, aby se tam nemuselo nic dělat... leda ty nové řadovky s kouskem zahrádky... ceny pozemků začínají na 6 tis. za metr na okrajích Prahy...
Odpovědět
Profilova fotka
@kamilape hmm..tak pak něco za něco....
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Dle mého je 50% z příjmů jako splátka hypo naprostá fianační sebevražda......já bych do toho nešla.....
Odpovědět
ja bych z teto splatky popravde nespala. To je silena suma. Hodne to zvazte, je to zavazek na cely zivot. Pokud bych do toho sla, tak jedine natahnout splatky na 30 let, zkusit jinou banku, kde diky fixaci ci uroku vyjde rozhodne lepsi splatka. Banky a realitky naslibuji hory doly, ale az to podepisete, tak uz to bude jen na vas splacet a nikdo nepomuze. Pak se muze stat, ze par let to pujde, neco se stane, vypadne cas prijmu, deti povyrostou a vy o ten dum prijdete. My mame hypo na 20-25% prijmu( nemame stejny prijem kazdy mesic) vic bych nesla. A vidim to ted ty naklady, treba v zari chceme doprat detem krouzky, atd. to same se plati v unoru na druhy pololeti a pak takovy ty nepravidelny platby jako pojisteni domu, auto, prezuti, novy gumy, co kdyz se rozbije pracka, mycka, atd...
Odpovědět
@evisek213 dovoluji si nesouhlasit. Taktéž stavíme v Praze, cena za m2 pozemku je 6500 Kč.
Odpovědět
Profilova fotka
No uprimne my platime polovic a i to je az dost a vychazime horko tezko,na druhou stranu je fakt ze v dome jeste nebydlime takze mame vydaje navic za najem a ja jsem momentalne na rd,ale i tak bych si na takhle vysokou sumu a uvazek na 25 let netroufla.
Odpovědět
Profilova fotka
celkove zadluzeni by nemelo presahnout 30 procent prijmu, banky vetsinou maji hardstop 40%. Pozor do zadluzeni se pocitaji i limity na kreditnich kartach a dalsi pripadne uvery. pro splatku 20k mesicne byste meli mit prijem min. 60-70k cisteho mesicne, radeji vice.
Odpovědět
Tak jsem právě koukla na reality v Praze a dům za 6,5 milionu je to nejlevnější co jsem našla.:-( Podle ceny to bude asi spíš starší dům, takže aby vám při všem tom placení zbylo ještě na opravy a nespadlo vám to za chvilku na hlavu. Já osobně bych do hypotéky na 50% příjmu nikdy nešla.
Odpovědět
Profilova fotka
@esuska Mame hypo u sberbank, nam dokonce tvrdili ze neni problem kdybychom chteli vic, bonitu nam spocitali na necelych 6 mio, tak jsme na ne koukala jestli se nezblaznili vzdyt by nam nezustalo ani na rohlik :-D jinak ano souhlasim ze je to hrozny zavazek a taky z toho nejsme nadseni, nikdy jsme nic takhle predtim nedluzili, ale proste ty ceny v lokalite kde chceme zit takove jsou, tak co na zbyva, takze neboj nejste v tom sami kdo se standardnim prijmem potrebuje vysokou hypo ;-) pri tom rozhodovani zda do takto vysoke hypo jit nam nejvic pomohlo si sepsat kde mame rezervy, kde muzeme pripadne usetrit.. treba jen na pojistky a sporeni, ktere muzeme kdykoliv prerusit, nam dohromady odchazi skoro polovina splatky, dalsi ohromne rezervy mame v jidle (jen za obedova menu "prozereme" skoro totez co nas vyjdou zalohy na sluzby), auto mesicne vyjde manzela skoro na totez co mne rocni salinkarta, atd.. proste zalezi na tom, jestli mate kde usetrit a v pripade potreby se uskromnit, hlavne nechodte kvuli splatce hypo s vydaji nadoraz..
Odpovědět
Dům v Praze podle mě pro lidi se středními příjmy není. Bohužel. My stavíme v dojezdové vzdálenosti od Prahy (půl hodiny autem, tři čtvrtě na okraj běžnou dopravou) a stejně jsme se i s pozemkem dostali někam k 5.5mil. Hypotéku máme 2.5, (resp. taková nám zbyde po prodání pražského bytu). Upřímně řečeno i tak je to pro nás velká starost a nejsem si doteď úplně jistá, jestli to dáme, nemůžeme totiž počítat se stabilní výší příjmu do budoucna. Příjem po nás banka chtěla min. 54 tis. čistého měsíčně.
Odpovědět
Profilova fotka
Naprostá většina příspěvků mluví proti hypotéce, tak bych chtěla podotknout jen 1 zkušenost: splátka, která se dnes jeví jako vysoká, bude časem nižší a nižší kvůli inflaci, rostoucímu platu apod. Cena nemovitosti na vhodném místě poroste. Tak aspoň něco pozitivního.
Odpovědět
No,kdyby jste si to hodne dobre promysleli,propocitali a byli ochotny si odrikat,tak by to asi slo,ale je to hranicni. Spis bych se kouknul po levnejsim dome=kousicek za Prahou a muzete mit o 1,5 mil nizsi cenu. My to mame s prijmy/vydaji podobne,prijem 40 ,platba na byt vc.poplatku cca 20 a neni to zadna velka parada.A to jsem,protoze jsme v centru,prestal jezdit autem,coz takovy 3 tisice taky da. Takze=chcete-li dum,slo by to,ale radsi trochu levnejsi dal a byt pripraveny si par let,nez inflace zatez snizi,dost utrhovat. A to pro kazdyho neni. Ale zas-najem+poplatky 20 tis.mesicne je v Praze ve vetsich bytech normalni.
Odpovědět
inflace sice poměr splátky vůči příjmu sníží, ale vzrostou ceny ostatních komodit a služeb.. takže takhle se na to moc koukat nedá... plat musí vzrůst proto, že povýším, bude se mi dařit v podnikání, doučím se jazyky, udělám si různé zkoušky atd.... Já bych to s tím domem neviděla úplně nereálně, navíc dneska ta splátka z 3,5 mil na 30 let opravdu dělá nějakých 13 tis. a něco a to je nájem v bytě.. chce to krapet slevit a mít perspektivu vyššího příjmu nebo jít hned za Prahu a už jste o 1,5-2 mega níž... vše záleží i na dalších faktorech, jak dlouho budou děti na školách, kolik vám je, zda můžete očekávat nějaký další větší příjem v budoucnu (třeba dědictví atd.) .. ale těch 20 tis měsíčně při 40 tis. příjmu na 4 lidi fakt ne...
Odpovědět
Profilova fotka
Jeste pocitejte s tim ze fixace urokove sazby je vetsinou max 5 let. A kdo vi jaka bude sazba za 5-10 let. Neda se cekat ze bude porad dole. Pak vzrostou i splatky.
Odpovědět
Profilova fotka
Osobne si myslim, ze tohle nemuze nikdy dobre dopadnout.. Chapu, ze je to vysnene bydleni, ale zivot mate jen jeden ale zit cely produktivni vek v konstatnim stresu jestli vyjdu s prachama, se mi zda zbytecne. Jak tady uz bylo receno 20-25% hypoteka z cistych prijmu je neco s cim se da souhlasit. Je mozne , ze za dva roky budete brat dvakrat tolik, ale taky je mozne ze ne a ze to bude naopak. Pokud na to mas kup si klidne dum za 10 mega, ale bez urazky, se 40tk mesicne je hypoteka 20tk mimo realitu.
Odpovědět
Nedá.
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj, do toho bych nesel. a dum za 6,5 mega? neni to trochu moc? dum 4+kk Ti firma postavi za 3 mega, do 1,5 mega pozemek sezenes - zalezi samozrejme na lokalite a ,5 mega plot, zahrada atd. spocitala sis, kolik preplatis hypoteku? to je snad lepsi byt pronajmou za 10 a za 20 si pronajmout barak... pri beznych platech nesmysl... a co novy auto? vybaveni domu? nejaka dovolena? detsky krouzky, konicky, za tohle by mi ten barak nestal...
Odpovědět
@zeneva Akorát že paní píše, že se jedná o Prahu a dům chce v Praze ne v okolních vesnicích hodinu od Prahy, takže za tebou zmíněné peníze tam nekoupíš ani prd, natož dům se zahradou ;-).
Odpovědět
Přímo v Praze bych teda dům za 6,5 mil. chtěla vidět.
Odpovědět
Záleží, co je "přímo Praha", třeba tady u nás v okolí (jižní okraj Prahy v dostupnosti mhd) se za 6500000 dá sehnat pěkná novostavba 5+kk. Ale i tak je to prostě moc.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?