Hypotéka 20 000 Kč, dá se to vůbec?

Zobraz úvodní příspěvek
Zdravím všechny, ráda bych se zeptala jestli je vůbec reálné mít hypotéku skoro 20 000 Kč? Máme s manželem byt v OV, který bychom prodali a koupili bychom si vysněný domek. Byt 3+1/L by se prodal snad za 3000 000, něco máme naspořeno, ale kolem 3500 000 bychom museli vzít hypotéku :-( . Předběžně jsme si počítali, že ta splátka na cca 25 let by byla fakt kolem 20 tisíc. Máme normální příjmy - žádný šlágr, dohromady dáme lehce přes 40 000 a máme dvě děti a školou a školkou povinné, rodičovskou už mám za sebou, tak už budu celý život jen vydělávat, takže se dvěma příjmy už můžeme počítat. Ale děsí mě šíleně výše splátky.... Poradíte? Máte někdo zkušenost? Vysněný dům mi zas nestojí za živoření, chceme žít Děkuju za názory, zkušenosti
Odpovědět
@adelkav to jo..jenze kazdy ma jine moznosti,kraj od kraje se lisi fin.ohodnoceni,kdyz budete v najmu,tak ty penize taky musite nekde vzit a mnohdy je to drazsi nez hypoteka a beztak nikdo nevi kolik bude vzdelani stat za 15 let az nase deti pujdou na skoly,navic i ony muzou pomoci tim,ze si najdou brigadu a nemyslim si,ze by kvulil tomu,ze budou "muset" na brigadu budou nejaci chudaci,protoze se aspon neco nauci,budou mit zodpovednost atd atd.... navic praci muzes ztratit,muze se ti neco stat a nebudes mit moznost pracovat na zadne vysoke pozici a stejne se to dite bude muset protlouct nejak...takze to kolik berete ted neni moc smerodatny pro volbu skoly ditete za x let,protoze prace neni jista nikdy a nikde....
Odpovědět
@petapetruska naprostý souhlas. Ale chuť pracovat a dále se vzdělávat dost ovlivňuje i to, co bude když člověk přijde o práci. Jen cvok by v dnešní době počítal s jedním zaměstnáním do smrti:-) Jediné co neovlivníme je zdraví, vše ostatní se dá naštěstí řešit.
Odpovědět
Profilova fotka
Na co drahý dům a pak žít od výplaty do výplaty se strachem 25 let :-/ já bych volila levnější dům...
Odpovědět
Profilova fotka
@adelkav tak u nás je školka od 2let a au.pair sice je možné ale ja třeba bych měla plat cca stejný jak roičák takže mě se ani třeba nevyplatí chodit do práce,to radši budu na pracáku a dělat to co dělám,že prodávám sekáč,peču dorty,pletu pufy atd atd
Odpovědět
Profilova fotka
@adelkav a co se týče přispět do rodinneho rozpočtu za půl uvazku by pro mě znamenali asi 4-5tis což nam spíš uškodí než pomuže
Odpovědět
Profilova fotka
@petapetruska ykdyž na jesle vyděláš tak jsi tam kde jsi byla,na nule,takže mužem byt v klidu doma s dětma:-)
Odpovědět
@ratatooy jak kdo no...zalezi na dost vecech-jestli bys do te prace dojizdela nebo ji mela u domu,kolik by clovek bral,chapu,ze pokud ma nekdo prestizni misto a dela prace ktera ho bavi,tak vyuzije jesle a puluvazek,ale pokud nekdo nekde prodava za 10tis. a jeste by nekam musel jezdit,tak zustane radsi doma s detma....a urco jsou i lidi s prestiznim mistem ktere doma zustanou taky..je to individualni a nelze to soudit:-) ja bych chtela byt s detma doma,ale nejsem v tehle situaci takze nemuzu soudit....treba mi to poleze na mozek a budu chtit pracovat:-D
Odpovědět
jo,ale kazdopadne do hypoteky 20 000 s prijmy 40 000 bych nesla ani nahodou....ja bych nespala...nekdy cloveka sklati chripka-a fakt sklati,ze proste nemuze pracovat a kazdy tyden je na vyplate znat...a obetovat zdravi hypotece...?
Odpovědět
@petapetruska když ono těm ženským doma bez stálé práce časem hrabe, mozek uhnívá :-) Jinak souhlas, 20 tisíc hypo na 40 tisíc plat a 2 děti mi přijde přes čáru. Krátkodobě bych to zvládla, ale 25 let živořit, šetřit, děsit se nemoci, ztráty zaměstnání, bez dovolené, bez možnosti si občas udělat radost .... za to by mi ten domek v Praze nestál.
Odpovědět
Profilova fotka
@panda_brnenska Rozumim tomu dojezdu, ale napr Lysa nad Labem je vlakem 35 min z Masarycky/Hlavaku. Nad tim bych uvazoval, zalezi, jak ma nastaveny zivot, deti, konicky, manzela, atd. Pokud pojedu z kraje Prahy - jizni mesto, kde nebudu primo na metru, bude mi to trvat do centra stejne. ale kazdeho rozhodnuti. v Praze drahy pozemky, jinak vystavba je vsude plus minus stejna
Odpovědět
Profilova fotka
@petapetruska jasny každýmu se líbí něco jineho někdo je rád doma a měl by třeba 5 dětí a někdo zase honí karieru a nema děti třeba vubec
Odpovědět
Profilova fotka
@petraxname a nebo jsou ženský co chtějí být pánem svého času a dělat to co je baví ja jsem doma 6rok a ještě jsem nestihla vše co byh chtěla a děsím se toho že jednou příjde den nastupu do práce,ale mam kamaradku který po 2letech doma už taky hrabalo ale to bylo možna taky tím že byla fakt jen doma s dítětem sama,nikde nikdo,nikam nešly
Odpovědět
Článek se načítá
@ratatooy Tenhle názor nechápu, i když dám skoro celou výplatu dočasně na jesle/školku, tak přece nejsem na "nule". Mám práci, praxi, sbírám zkušenosti. Naopak být doma šest let a déle - kdo pak takovou ženu zaměstná? Možná přes známost... Každý má svobodnou volbu, zda bude pracovat, bude doma s dětmi, nebo zkusí stíhat oboje. Akorát nemám ráda lidi, kteří si dobrovolně zvolí péči o domácnost a děti a pak jen nadávají, že jim stát nepřispěje...
Odpovědět
Profilova fotka
@ratatooy ano, do ČR totiž nikdo jako au-pair nejezdí. Ale myslím si, že au-pair je levnější, než hlídání dětí, které se v ČR nabízí. Navíc taky né všichni v cizině si to mohou dovolit. A ne všude je prostě tolik místa ve školkách, aby je tam flákli.... tak jsou pak doma zadarmo....
Odpovědět
Profilova fotka
@zeneva tak téma dojíždění třebas z lysé nad labem..... to se už musí fakt propočítat. Protože třeba já jsem pak dala čtvrtletně za dojíždění 5000. Než jsem se dostala do práce trvalo to hodinu, z práce hodinu. Takže jsem v sedm ráno vypadla a v sedm večer se vrátila, uvařila a mohla jít spát. Tak na to člověk ani nepotřebuje mít barák, stačí mu jeden pokoj na přespání. Takže asi tak :-)
Odpovědět
@subsomi Taky jsem si myslela, že v Ově :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt Díky za váš názor, takových lidí je u nás opravdu málo :( já mám první dítě (dceru) a od jejího prvního roku chodím vypomáhat (2-3dny týdně) s administrativou do firmy, ve které jsem pracovala. Není to žádná extra pozice, ale slušně placená a "nehniju" doma, používám mozek... Díky bohu. Co jsem ale nečekala, že se setkávám povětšinou s negativním přístupem - matky na mateřské mi buď závidí tu možnost nebo mě berou jako kariéristku (haha!). Většina lidí v práci i mimo ni si ťuká na čelo, proč se neválím doma, když můžu. Škoda mluvit :-S (omlouvám se za odbočení od tématu)
Odpovědět
Děkuju za vaše názory. Jen pro ukojení zvědavosti, splátky nám nabídli nakonec 14000 na 30 let a my s díky odmítli. Shodli jsme se, že chceme žít ne se prostrachovat životem. I těch 14000 je na nás po zvážení všech pro a proti a možných rizik prostě moc. Takže zatím!!!!!!!!! budeme spokojeně a bez dluhů žít v bytě ;-)
Odpovědět
@kaccenaa ono ale kazdej nema moznost pracovat na zkraceny uvazek v praci ze ktere odesel,takze nekdy clovek proste nic nenajde a co ma delat? zustanbe doma s detma a myslim,ze kdyz ma nekdo dve deti treba,tak mu mozek neuhniva,musi zorganizovat cas se dvema detma,aby bylo mozno vyrazit presne nekam,aby mely vsechno,aby ta zenska jeste stihla takovou tu domaci rutinu jako prani,zehleni,vareni...:-p podle me se zensky doma na matersky teda rozhodne nevali...spis si myslim,ze si do prace chodi odpocinout-pokud teda nedelaji nejakou extra narocnou praci
Odpovědět
Profilova fotka
@kaccenaa já sice dítě nemám,ale výchovu dítěte a věnování se mu v nejdůležitějším věku jeho života, nepovažuji za "hnití doma"....rozhodně ze svých blízkých neznám nikoho, kteří by byly doma na mateřské opravdu jako na dovolené...myslím, že slovem "hnití" jsi se asi dotkla většiny žen, co na mateřské byly a jsou..
Odpovědět
@petapetruska mam dve deti a musim dat za pravdu,ze mozek fakt uhniva. Mozna ne v oblasti hospodyne a rodinneho time managementu,ale v oblasti, ktere jsem se venovala pred detmi urcite ano. A to si neumim predstavit, kdybych prilezitostne nepracovala. Nastesti je ten stav snad docasny :-D :-D :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@esuska Chápu Vás, že byste rádi bydleli v tom krásném domě dle Vašich představ. Kdo by nechtěl :-). Ale opravdu je lepší si život užít a ne myslet jen na splátky a stálé šetření. To bych fakt nedokázala. Hypotéku do 10 tis. Kč byste zvládli, si myslím, dobře. Chvíli počkejte, pokukujte po trhu nemovitostí a ono se dříve či později objeví nemovitost přímo pro Vás ;-). Ad rodičovská: Myslím si, že se opravdu většina žen, které si na rodičovskou a nemožnost při ní pracovat jen vymlouvají! Ony si to nalhávají, až tomu i věří (nejlépe si to utvrzovat s x kamarádkama na mateřské). Nemyslím to tedy nijak zle, ale dle mého okolí tak soudím. Kdo chce, tak si vždycky nějakou možnost najde. Vždy lze něco dělat, když chci nebo musím.
Odpovědět
@danulavo hele..a kdyz nekdo bydli v kraji kde je vysoka nezamestnanost,tak si myslis,ze nekdo prijme matku na rodicaku na castecnej uvazek? ze prijmou nekoho kdo ma vlastne aspon nejakej prijem misto nekoho,kdo nema nic? a kdyz mas treba do prace dojizdet 50km tak se ti to uplne nevyplati,nebo nemas hlidani...myslim,ze toto nelze soudit...aspon ne tak jak to delas ty @adelkav tobe davam za pravdu,ze v oblasti ve ktere si pracovala asi zakrnis-je to stejne jako kdyz studujes neco a nedelas to a nevenujes se tomu,taky zapominas....to si myslim,ze je dobre si obcas nejakym moznym zpusobem treba procvicit aspon,ale ne kazdy ma sanci jit do prace na dva,tri dny v tydnu..vazne....
Odpovědět
Profilova fotka
@petapetruska je to o prioritách každého člověka. Někdo chce být s dítkem doma 4 roky i s tím rizikem, že potom práci hůře sežene, někdo bude doma třeba jen rok, dva, s tím, že tu práci sežene lépe. Já nastoupila do práce na plný úvazek, když mladší dceři byly 2 (ale už před tím jsem částečně chodila do práce) a šla jsem dělat úplně něco jiného než jsem dělala před dětmi (protože práci, co jsem děla před dětmi, by šla dělat jen těžko). Neměla jsem v plánu jít do práce takto rychle, ale naskytlo se to místo, tak jsem šla hned. Za rok by to místo nebylo. Navíc bydlím v místě, kde je té práce málo a dobře placené práce jen velmi málo. Sama vidím v okolí, že která ženská chce, tak práci najde a která nechce (jen o tom mluví jak chce), tak nenajde. Kamarádka pracuje s dítětem od jeho roka a půl na částečný úvazek a dojíždí fakt daleko a přitom by vůbec pracovat nemusela. Firma přijme toho, kdo pracovat chce a má pro něj přínosné kvality a vůbec ji nezajímá, zda máš jinde ještě jiné příjmy či nemáš! Jo a nikoho nesoudím a ani neobhajuji, jen mám jiný pohled na věc než ty.
Odpovědět
@petapetruska my jsme extrém, my nemáme ani hlídací babičky, takže možnost vyrazit někam mezi dospěláky bez dětí téměř žádná. Ale věřím tomu, že kdybychom mohli děti fouknout babičkám, tak to měknutí nebude tak znatelné:-))) My problém s žitím v kraji s vysokou nezaměstnaností vyřešili tak, že jsme se přestěhovali. A jsem za to ráda, že jsme to udělali, když bylo jen jedno dítě, teď nás bude čekat další stěhování se dvěma a už se na to netěším a to je v plánu stěhování až v létě:-( Sice ten přesun nebyl jednoduchý, finančně byl z krátkodobého hlediska hodně nevýhodný, ale pro děti bude určitě toto naše rozhodnutí dobré.
Odpovědět
Profilova fotka
@adelkav Také nemáme hlídací babičky, teda babičky máme, nebydlí daleko, ale hlídat nechtějí :-N . Jedna k dětem nebyla nikdy a druhá má bohužel zdravotní problémy, takže jí děti nebudu "cpát", jen abych měla chvíli klidu pro sebe. U nás jsou všichni zvyklí, že děti "tahám" všude sebou :-D, máme dost kamarádů i bezdětných a nikdo s tím problém nemá.
Odpovědět
@danulavo taky je tahám všude s sebou a zjišťuju, že to má své výhody. Teď vyběhávám stavební povolení a už mi kolikrát pomohli. Většinu úřednic děti prudí tak, že nás chtějí brzy vypakovat a už nás znovu nevidět:-)))
Odpovědět
Profilova fotka
@bayt muj nazor, taky nemam moc nervy poslouchta maminky 6-10 let na materske jak placou ze jim stat dava malo, ja jsem s evratila do prace kdyz malej byl rok na plny uvazek, mame chuvu, do prace dojizdim 210 km tam, 210 zpatky, samozrejme jsou maminky, ktere zkousi podkopat moje odhodlani nesedet doma u Tv, a ptaji se jestli mam to svedomi nechat rocni dite samo, mala sama neni, vzdy je s nekym s kym ji je dobre, kdyz prijdu z prace, slysim za dverma jak se smeje, je najezena, vykoupana, spokojena, tak proc bych nemohla vydelavat misto cekani co mi stat da za sezeni doma... a teda maximum maminek na materske co znam ja sedi doma u televize a narika jak maji doma toho hodne, ja mam toho doma na praci tsejne jako ony, jen si ten cas musim lip rozplanovat a nehcodit s hadrem v ruce cely den neefektivne ale utrit prach za 15 minut v celem dome... je to o tom co clovek chce a kdyz neleni ale snazi se, muze si dovolit i hypoteku i se splatkama 10 tis. mesicne...
Odpovědět
Profilova fotka
@esuska 20 000 ze 40 000 prijmu je podle mne opravdu nerealne, tech 14 000 bych se uz bala mene... svagr se svagrovou maji prijem 30 tis a splaci 10, maji domek novostavbu, vubec se neda rict ze by se meli spatne, kazdy rok muzou na dovolenou, ne treba kazdy rok k mori, ale v CR i 2-3x do roka... kazdy vikend jedou nekam na vylet, hrady/zamky, Aquaparky... takze si mylsim ze 14 tis ze 40 by nebyl problem.. oni sice maji jedno dite, vy dve, ale zas kdyz by sli na vysokou, taky si muzou vedle skoly vydelavat brigadami a nebyli by odkazani jenom na vase penize, takze bych se toho nebala.. hlavne ja se ridim tim ze sny se maji plnit, vam splatka neporoste, ale plat v pristich peti letech snad jo... ale koukam, ze uz jste se stejne rozhodli a tak je to taky v poradku, hlavne at jste spokojeni :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@evisek213 Pokud jsem urazila nějakou maminku názorem, že na mateřské člověk "hnije" doma, tak sorry, nebylo to myšleno jako útok. Každopádně si myslím, že každá máma, která je jen doma, aspoň trochu chápe, jak to myslím ;-) Je jasný, že zdaleka každá nemá možnost pracovat při mateřské, neodsuzuju někoho, kdo se plně věnuje jen dítěti. A nejsem žádná krkavčí matka - když jsem v práci, malá je s tatínkem, díky jeho časovému rozvrhu to zvládáme.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?