Hypotéka 20 000 Kč, dá se to vůbec?

Zobraz úvodní příspěvek
Zdravím všechny, ráda bych se zeptala jestli je vůbec reálné mít hypotéku skoro 20 000 Kč? Máme s manželem byt v OV, který bychom prodali a koupili bychom si vysněný domek. Byt 3+1/L by se prodal snad za 3000 000, něco máme naspořeno, ale kolem 3500 000 bychom museli vzít hypotéku :-( . Předběžně jsme si počítali, že ta splátka na cca 25 let by byla fakt kolem 20 tisíc. Máme normální příjmy - žádný šlágr, dohromady dáme lehce přes 40 000 a máme dvě děti a školou a školkou povinné, rodičovskou už mám za sebou, tak už budu celý život jen vydělávat, takže se dvěma příjmy už můžeme počítat. Ale děsí mě šíleně výše splátky.... Poradíte? Máte někdo zkušenost? Vysněný dům mi zas nestojí za živoření, chceme žít Děkuju za názory, zkušenosti
Odpovědět
Profilova fotka
@chris_n Ja mam prazskou opencard - cca 5000 rocne + trimesicni za 1800 na 3 mimoprazska pasma.na ctvrtleti mi to vychazi 3000. Je to neco za neco, ale z Lyse do Phy je to 35 min na Masarycku. Kdyz pojedu po Praze, tak z Cerneho mostu do centra je to cca 25. Ale je to o preferencich. Nekdo chce klid, nekdo mesto, nekomu jezdeni nevadi, nekdo chce delat 5 minut od prace...
Odpovědět
Profilova fotka
@esuska myslim, ze je to silenost kombinovana s naivitou... Mit hypo a nemit rezervy a jet na krev, mi prijde silene a uprimne, my bychom takovou hypo nechteli ani s podstatne vyssimi prijmy. Kolegove od manzela nekteri takove maji a drou jak Bulhari a nervy maji v p*deli a ze zivota houby. Nehlede na to, ze se cokoli muze stat... Prijde mi to mirne receno neuvazene....
Odpovědět
@baru7 asi na 4 straně je naše rozhodnutí, takže Tvoje reakce je už mimo mísu ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@zeneva bylim v milovicich, vysvetlovat mi to nemusis, ale ja byla pres 12 hodin denne pryc a bylo mi k nicemu, ze mam zahradu..... a stalo me to 5000 ctvrtletne (prahA +4 pásma)
Odpovědět
Profilova fotka
@esuska opravdu jsem nemela cas to cele cist... A mimu misu si tedy nepripadam ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@novacek1612 @bbn ja to taky nechápu při tom příjmu :-D
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
@esuska jste rozumná žena, čili do toho určitě nechoďte a zvažte mnohem skromnější řešení
Odpovědět
Profilova fotka
@lublin Jaký význam má komentování dva roky starých diskuzních vláken?
Odpovědět
@vladimirsvorba význam to má, protože lidi jsou nepoučitelní a stále stejně tupí, bohužel, chytří lidé, neboli normální lidé, nejdříve zapracují na svých příjmech, ať již vzděláním, postelí, formou organizování národní stávky, ale hlavně neryjí držkou v zemi a nedřou pro říšské obermensch za pár švestek jako diví, a nesnaží se ochcat banku s různými finančními poradci - asi tak to je
Odpovědět
Profilova fotka
@lublin Takže vy si myslíte, že někdo bude čekat dva roky na vaši odpověď? 8-)
Odpovědět
to si nemyslím, ale přece jen to může být inspirativní i pro někoho jiného, a já to nedělám ze zlé vůle, Vy asi také ne, takže to není úplně k zahození, ale nevadí, když si to nikdo nepřečte, ještě jsem Vás viděl neinvolvovaného do diskuse ohledně Ekonomických staveb, co na to říkáte Vy, který byste tomu měl přece jenom lépe rozumět ?
Odpovědět
Ty jo, tady se zase najde perel :D Jedni krici, ze davat vic jak 15-20 procent prijmu na hypo je naprosta sebevrazda (navic pri cenach nemovitosti a platech v CR by tak ve vlastnim nebydlel skoro nikdo), pritom v pohode prijatelnych je 40 i 50 procent, coz vam rekne kazdy schopnejsi poradce, dalsi ze mit hypo na 30 let je silenost, coz take nechapu, protoze bydleni musite platit tak jako tak, pokud nechcete bydlet na lavicce na nadrazi, takze je vzdy lepsi platit za sve a mit moznost to v pripade problemu prodat nez platit celou dobu najem (ktery je obvykle skoro stejne vysoky jako hypo), a uplny top je, kdyz tu nekdo psal, ze ma hypo 10 tisic, prijem 80 tisic a jen tak tak vyjde, prestoze byl na dovolene po 6 letech a za nic neutraci, to uz je naprosta financni negramotnost, to at se na me dotycny nebo dotycna nezlobi.
Odpovědět
Článek se načítá
@losoun No tak sebedůvěra vám rozhodně nechybí..
Odpovědět
@losoun lépe bych to nenapsala. 😊 My máme náklady na bydlení 30 000,- (hypo+energie+nějaký úvěr, když peníze z hypotéky nestačily). A to fakt nevyděláme 100 000,- měsíčně. Žádný velký problém to opravdu není. K moři lítáme každý rok, v zimě na lyže, máme malý dítě, takže jsem teď doma na mateřské a pořád je to úplně v pohodě. Hypotéku máme na 20 let. A určitě budu radši sypat prachy do svýho než do smrti platit nájem, který je ve slušném bytě pro čtyřčlennou rodinu srovnatelný, ne-li vyšší než hypotéka.
Odpovědět
@losoun Jenže to tady většina rozmazlených frflen, které na tomto fóru jsou, nepochopí. :D
Odpovědět
@losoun Procenta mají tu zvláštní moc, že v reálných číslech jsou dost zavádějící. Při příjmu 60t si umím představit dávat 50%, při příjmu 30t rozhodně ne. A v neposlední řadě záleží, jak si kdo představuje, že chce svůj život prožít a na to není žádný univerzální recept.
Odpovědět
Jenže mnoho lidí to nechápe a myslí si, že platí univerzální pravidlo, které říká, že člověk může dát X až Y procent na bydlení. Pokud by byl rodinný příjem 30 tisíc, tak si přeci nepořídím hypotéku, kde budu dávat 15 tisíc, ne? Něco jiného to je v případě, že nosím 40 nebo 50 tisíc... pak se s tím pracuje lépe. Hypotéka u nás dělá například 17 tisíc měsíčně. Do toho životní, úrazové pojištění, pojištění domu, 3 tisíce měsíčně na energie, povinné ručení, nafta, benzín, živení dvou docela nenažraných aut... a světe div se. Vycházíme i s tím, že ještě stále platíme měsíčně 8 a půl tisíce nájem bytu.
Odpovědět
Profilova fotka
@sabejn Na druhou stranu jdou lidi, co zvládají dát 15 tis. za hypo a mít k dispozici 15 tis. na vše ostatní. Prostě nemají nenažraný auta a na dovolenou jezdí pod stan ;-)
Odpovědět
@nicol22 tak to hluboce smekám, my máme dohromady asi 45.000,-Kč, k tomu platíme za bydlení asi 5.000,,-Kč měsíčně, máme 2 děti, pravda, 3 stará auta okolo 18 let stará, a neušetříme skoro nic
Odpovědět
@slabici smekám před takovými lidmi
Odpovědět
@sabejn jestli nemáte rodiče,tak se modlete,ať se Vám něco nestane, zrovna nedávno, když jsem vycházel od doktora, tak řekl diagnózu jedné ženské, která se skoro skácela: roztroušená skleróza - tedy nemoc, při které žijete skoro normálně, jen nemůžete skoro pracovat
Odpovědět
@losoun jsou to dobré rady, a navíc, zrovna nedávno jsem rozmluvil hypotéku ženě, která chtěla mít také "svoje", že se to s tchýní prý nedá, řekl jsem jí, že pak bude mít větší problémy než s tchýní, oni lidi z inkasek a od vymahačů jsou mnohem tvrdší než nesnesitelná tchýně
Odpovědět
@lublin tak kdyz si vezmu hypoteku tak si zaridim zivotni pojisteni......pak me ani takto zavazna diagnoza nemuze prekvapit....taky mame hypoteku 35% prijmu a bez pojsteni bych do toho nesla
Odpovědět
@martii1 to se velice mýlíte, aby došlo vůbec k plnění, musí to být splněno najednou: 1. nesmí to být v režimu výluk (a těch je tam požehnaně, skoro všechno), 2. musí to být invalidita 3. stupně, což RS rozhodně není ve standardním průběhu, tedy, v podstatě Vás vedou jako zdravého člověka, ale ve skutečnosti jste nezaměstnatelný mrzák pro zaměstnavatele, takže pokud neumíte podnikat, ámen s Vámi a ode všeho zlého
Odpovědět
@lublin Co je to za nesmysl....ZP je na ruzne stupne invalidity od 1. az po 4.....za kazdy stupen jsou urcite penize (a to ne male), platim si vsechny a uz za chybejici clanek 1 prstu mi vyplaci penize. Vyluku mam pouze jednu a to jsou psychicka onemocneni (ktera se daji jednoduse nasimulovat), vse ostatni je pojisteno. Jak si to u pojistovny nastavite, takove to mate.....samozdrejme to nestoji 200Kc na mesic. Ale pokud si nekdo bere hypoteku, kterou planuje splacet pul produktivniho zivota, tak je blaznovstvi si takovou pojistku nezaridit. Nebo se nepojistovat a v pripade takovehle situace nemovitost prodat a jit do levnejsiho.
Odpovědět
@martii1 nechám vás žít v těchto iluzích, můj kolega vedle z provozovny je pojišťovákem, takže mi říkal, jak to je, žijte si v tomto vysněném ráji, ale zhrozte se, až něco přijde, jinak jestli vám dali hypotéku, tak jste snad inteligentní člověk, vy si snad myslíte, že za vás někdo bude platit miliony ?
Odpovědět
@lublin vy máte opravdu zvláštní uvažování. To by si člověk nesměl ani koupit auto aby náhodou neonemocněl a mohl ho splácet. Určitě budu v pětadvaceti řešit, jestli mi náhodou někdy nediagnostikují závažnou nemoc. Fakt nechápu rozdíl v placení nájmu a placení hypotéky. Vám jako dává smysl každý měsíc vyhodit několik tisíc za něco, co nikdy nebude Vaše? Čekat, jestli Vás majitel nevyhodí, protože bude mít s bytem jiné plány? Já chápu lidi, pro které je nájem jednodušší, třeba jsou hodně pracovně vytížení, nemají čas se starat, nemají rodinu a sami pro sebe nechtějí stavět...ale fakt nechápu, že se někdo bojí hypotéky, protože třeba někdy onemocní závažnou chorobou. To se mi zdá víc než paranoidní.
Odpovědět
@nicol22 Rozdíl mezi nájem a hypo je třeba i v tom, že pokud odejdu z nájmu, tak odevzdám klíče a s čistým štítem jdu jinam. Pokud nebudu zvládat splácet hypo, tak mi nakonec barák banka prodá v dražbě a pokud z té ceny nebude uspokojena jistina, tak pořád budu dlužit bance a ještě navíc budu bez domu. Nechci odsuzovat hypo, ale musí se brát s rozumem, musím být připraven na alternativy typu, že přijde ještě větší krize, než v r. 2008, jak to budu mít se zaměstnáním, partnerkou, kolik budu moci platit když jeden nebo oba budeme bez práce, jak dlouho to vydržíme. Takové úvahy jsou většině lidí naprosto cizí, vezmou si dneska když všechno kvete, ekonomika šlape na steriodech hypotéku co to jde a nějak neberou vůbec na zřetel, že tohle není závazek na pět let, ale že je to de facto na celý produktivní život, kdy určitě budou leta, kdy zdraví, ekonomika státu , nebo obojí naráz půjde do kopru. Celý život se budu pachtit a strachovat, jestli budu mít další měsíc na splátku, abych slavnostně na důchod splatil byt a mohl se pustit do rekonstrukce. Nájem je pro mnoho lidí flexibilnější, dneska jsme jen dva, tak stačí levný jednopokojáč a zbytek šetřit, narodí se dítko, tak si vezmeme větší byt, dítko vyletí z hnízda, tak můžeme zase do menšího, vedle se přistěhují veselí opálení lidé, nebo fetky, jdu teda jinam.. No a nebo se trochu snažit v práci a za deset let si na byt rovnou našetřit, jde to.
Odpovědět
@rimmer já se teda ve 45 do důchodu nechystám. Moji rodiče se brali hypotéku teď a oběma je 45, kvůli neshodám v rodině si koupili vlastní byt. Jako to se mám celý život něčeho bát a nic nevybudovat? Nemít co odkázat dětem? Desetkrát za život se stěhovat a vlastně nemít žádný domov, jen přechodné bydliště na určitý úsek života? Řešit jestli náhodou nepřijde krize, jestli nebudu mít rakovinu, jestli nevybuchne Temelín? Jako jo, možná to někomu vyhovuje ale my v tomto máme s manželem jasno a tento způsob života se nám zdá poněkud zvláštní.
Odpovědět
@lublin Zadne iluze, ale zivotem odzkouseno.....i kdyz o tuto zkusenost bych se rada usetrila. Nechapu proc jste tak negativni....ja si na spatny pristup a vyplaceni pojistovny stezovat opravdu nemohu...a kolegu pozdravujte, takove presne "miluju", nechaji cloveka podepsat pojistku takovou, ze opravdu nakonec nic nedostane....ja jsem stastna za poradce, ktereho mame, co nam zacal hlidat pojistky on, jsme opravdu v klidu. S vasim negativnim smyslenim to musite mit v zivote tezke.....bezte dal rozmlouvat lidem hypoteky.....
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?