Má smysl zkusit hypotéku?

Zobraz úvodní příspěvek
Zdravím, hádám, že takových dotazů je tady spousta, ale raději se zeptám k aktuálnímu datu a podmínkám, než pátrat v několik let starých příspěvcích. Aktuálně řeším, že bych se do pár měsíců potřebovala stěhovat ze spolubydlení a jelikož mě moc nenadchla představa dalšího spolubydlení a nebo samostatného nájmu, začala jsem uvažovat o hypotéce... bohužel nevím, jestli je to v mém případě vůbec reálné. V práci mám smlouvu na dobu neurčitou, nemám žádnou půjčku, čistého plat něco málo pod 30K, vlastní úspory kolem 200K. Byt bych potřebovala v Praze nebo alespoň v blízkosti Prahy s nějakou slušnou dojezdovou vzdáleností (veřejnou dopravou). Případně jsem přemýšlela i o "návratu ke kořenům" a to do Olomouckého kraje. Bohužel bych ale možná nepochodila s prací, i když jde dělat na dálku, nevím jestli by mi firma umožnila u nich zůstat, když bych už nebydlela poblíž a nemohla v případě potřeby dojet. Každopádně to je trochu OT úvaha. Zajímá mě spíš jen tolik, jestli je to s takovým základem vůbec reálné? Nemám možnost ručit jinou nemovitostí, ani si od koho půjčit (na základ) nevím ani, jestli je stále možné si vypomoct překlenovacím úvěrem ze stavebka? Které tedy nemám, ale četla jsem, že se to dalo využít jako varianta, když člověk nemá těch 20% základu. A taky by mě zajímalo, jak fungují služby hypotečního poradce? I kdyby mi řekl, že to v mém případě nemá význam, tak na kolik tak finančně vyjde ta konzultace? Omlouvám se, moc o tom nevím. Díky.
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
No a co zkusit družstevní byt?
Odpovědět
@baarcaa V ktere dobe si mohl single clovek s podprumernym platem (na Prahu) dovolit 2kk? Ja myslim, ze sme na tom prave jeste dobre...
Odpovědět
Na to kam se prestehovat si musite odpovedet sama. Na co realne dosahnete/kolik Vam banka realne pujci , vam prave odpovi financni poradze Za sluzby hypo poradce se neplati, on je placeny bankou jakmile se podepise smlouva. Ja mam jednoho skveleho, pokud byste potrebovala poslu vam na nej kontakt.
Odpovědět
Profilova fotka
Do úvah o smyslu celé akce doporučuji zahrnout ještě toto: - výdaje většinou nekončí kupní cenou bytu - bude byt ve stavu ihned k nastěhování? Výmalba, alespoň základní nábytek, kuchyně, koupelna, osvětlení? Stavy rozvodů - původní elektřina, voda, topení? - do pravidelných výdajů na vlastní byt je potřeba počítat příspěvky do fondu oprav (nemusí být vždy malé i pro malé byty), pojištění bytu, ročně daň z nemovitosti - v případě hypo "na hraně" - co když budu měsíc dva na nemocenský? Pojištění? - to je další pravidelný výdaj. - sama pro sebe si kriticky zkuste zodpovědět, za jak dlouho si jste schopná najít minimálně stejně dobře placenou práci v případě jakýchkoliv problémů v té současné.
Odpovědět
@baarcaa hele,je videt,ze veci fakt nerozumis. Ale kupni smlouvy se sepisuji nejlepe u notare,ktery ti take zaridi i vklad na katastr,kde myslis,ze to delaji rk? Rovnez u notare,ale navrch zaplatis za toto jeste realitce tucnou provizi vic jak 100 tacu.
Odpovědět
Profilova fotka
@catle Realitky obvykle spolupracují s advokáty. Notáři totiž bývají dražší.
Odpovědět
@jakuda V jakém smyslu? V rámci lepšího nájmu nebo odkupu od družstva? Nebo forma splácení "nájmem"? Přiznám se, že netuším, jaké jsou v tomhle ohledu možnosti... jen co jsem zahlédla, že nákup dr. bytu nejde ve většině případů realizovat přes hypotéku. @bayt Tak nemám statistiky platů a cen bytů 20 let zpět... ale když tolik lidí píše, že teď už by na svůj byt nemělo v dnešní době, jak cena hrozně stoupla, tak to někdy nejspíš muselo jít... dobře, neříkám, že nějak lehce... ale ty podmínky rozhodně byly jinde, když šla i hypotéka 100% a nebo i v kombinaci s úvěrem... teď jde co? Moc výhod nevidím... @petr86 Díky, dobré poznámky. Každopádně otázka zdraví a nebo případná změna práce je na pořadu dne asi u kohokoliv a to nemusí mít hypotéku ani na hraně... nikdo nevidí 30 let dopředu. @catle Ne, fakt tomu nerozumím, tím se ani nijak netajím. 🙂
Odpovědět
@baarcaa Tak jako to financování je v tomhle určitě ztížené. Ale řeknu ti, jak jsme začínali s mužem my. Bydleli jsme v hnusným vybydleným panelákovým bytě 1kk na kraji Prahy (umakartový poloplesnivý jádro atd.) a to měl manžel vždycky dobrý příjem. A šetřili. Nájem nás pro zajímavost vyšel na 4 tisíce 😄 Moc se nezvyšoval, neboť majitel byl rád, že jsme bezproblémoví a staráme se o byt. Našetřilo se na hypotéku a koupil se první byt. Tehdy myslím taky nebyly banky zrovna dvakrát ochotné půjčovat 100% a hlavně to bylo nějak nevýhodné. Ruina v ne zrovna skvělé čtvrti, která se docela zvedá. Rok jsme si tam mákli s rekonstrukcí, samé problémy. Náš kamarád má extrémně nadprůměrný příjem, pět let žili se ženou v 1+1 na sídlišti. Já prostě neznám nikoho, kdo by si v Praze sám pro sebe koupil 2kk byt. Tím nechci říct, že je na tom něco špatnýho a držím palce. Jen prostě mi to nepřijde běžné.
Odpovědět
V Praze a v okolí jsou teď byty šíleně drahé a poptávka pořád velká. Z jednoho platu se vše hůř platí a zařizuje. Svůj první byt jsem koupila (r 2015) ve Vršovicích jako úplnou ruinu 2+1 asi za 1,5mil a dalších 500tis dala do rekonstrukce . Pak jsem ho prodala za 4mil a díky tomu měla pěkný základ pro stavbu domu. Kamarádka má koupený byt v Prsze 2+1 a pokoj pronajímá,ale na každý snese bydlet s někým. Každopádně jí to platí většinu hypotéky.
Odpovědět
Já bych tedy do toho nešel.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?