Půjčka na bydlení od státu 2018 - názory

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, zaregistrovala jsem informaci ohledne ,,hypotek,, na bydleni od statu ve vysi az 2 mega. Vzhledem k tomu, ze budeme stavet RD se mi nabidka celkem libi. Jaky na ni mate nazor?
Odpovědět
1
5
6
@ajagachova mohla byste mi pisnout do ip co a jak probihalo?pokyny jak ted s tim?a taak?dekuji moc..
Odpovědět
Profilova fotka
@6miska4 celkově formulaci smlouvy, musím paní zavolat at máme jasno. prostě těm jejich formulacím nerozumím....čekala jsem smlouvu na částku o kterou jsme žádali, splátka atd a to tam vubec není
Odpovědět
Profilova fotka
Zdravím, chci se optat, zda-li tu je někdo, kdo žádal a nesplňoval podmínku 140m2 (např. mu pohladová plocha vychází 143m2)? Bylo takovéto žádosti vyhověno nebo SFRB bere striktně hranici 140m2?? Díky za názory.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
Podlahovou plochu budeme řešit taky, máme možná i víc jak 140 m2, ale doufáme, že jsou nějaký normy na podchodovou výšku, kdy se to ještě bere jako podlahová plocha a kdy už se to nebere a přesouvá se to jako třeba užitná plocha (neznám přesné názvosloví, je to jen příklad). Co vím, tak když třeba ve 2. patře snížíte tu výšku (prkýnkem apod) snad pod 2,30 m myslím, bude z toho vyjmuta a nepočítá se. Stejně jako jestli máte 2. patro a máte tam sešikmený střechy, tak se podlahová plocha počítá až od výšky 1,20 m, co je menší, už se nezapočítává. Je to celkem věda.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 měsících
My se taky nevejdeme do tech 140 u dvougreneracniho domu, mame tam fakt nejakych 143 a to jeste bez te plochy pod zdma...takze ja fakt nevim...psala jsem tam dotaz a jediny co mi bylo receno ze se mame drzet tech pokynu jak se to pocita co tam maj uvedeny, takze fakt rada na zlato od nich...a ze ten vypocet ma potvrdit nejakej projektant. Nam se jedna o dvougeneracni domek, ktery by se jinak resil darovanim,ale musi se vyplatit sourozenec nejak. Na mailu mi tvrdili, ze kupni smlouva ma bejt na cely dum, ale ted kdyz jsem koukala do katastru, tak je tam napsano, ze to jsou 2 bytove jednotky, tak me napadla takova myslenka, zda v tomto pripade by teda neslo to financovat tak, ze jednu bytovou jednotku by clovek koupil - tedy financoval pujckou ze SFRB a druhou by teda dostal darem? Dle toho, ze je to na katastru ofiko rozdeleny tak me to prijde sice ohnuty, ale dle parametru ok? Nevyhoda je ta dan z nabyti nemovitosti při kupni smlouve, ale když to spocitam tak i ty 4 procenta z kupni ceny+ odecteni deti+ urok - furt by me to vyslo lip jak hypotéka? Co si o tom myslite? Protože jinak nevim jak ty m2 splnit krom ukecani nakyho projektanta at to spocita blbe :D
Odpovědět
Profilova fotka
@connieblair1 ano to je jejich klasická odpověd " držte se směrnic a pokynu na webu" :-D místo aby to po selsku vysvětlili, no asi na to nemají čas...co vím, tak na pracovišti v Olomouci jsou na to jen 4 ženský...v Praze nevím. Co se týče Vašeho dotazu, je to zamotané. sama bych nevěděla,jak z toho ven. Ale pokud je to takto na katastru,tak by asi problém být neměl. Jen nesmíte v době žádosti nic vlastnit na to pozor. Zkuste si tam zavolat, my pujčku řešili s pani z Olomouce a moc příjemná.
Odpovědět
@ajagachova oni maj nejaky detasovany pracoviste mimo Prahu? Pac kontakty jsem nasla jen na Prahu na webu. Me jde o Plzen, tak nevim kde to mam hledat? No muj problem je ten, ze pritelova mama ma na sebe barak, co chce prepsat na meho pritele ale jelikoz ma bratra tak ten by se nejak musel vyplatit. Tudiz resim kde. No a ta stat i pujcka zni dobre. Akorat se nevejdem do podminek. Takze hledam jak to ohnout tak, aby jsme se do podminek vesli. Jenze oni ti pujci penize je na KOUPI, ne na vyplaceni napr. sourozence. Musi to bejt udajne jen kupni smlouva. SFRB byl ok vzhledem k tomu, ze cekam mimco. Ale ty parametry o tech par metru jsou nahovno. Kdyz se nebejdu do 140 m na dum, chci zkusit zda se vejdu do 75m na byt..abych dostala naky penize a tim vyplatila toho bratra. Uz je to jasnejsi? Tudiz me napadlo kdyz musi mit SFRB NUTNE kupni smlouvu, ze teda bysme tu pulku od mami jeho "koupili" a zbytek se darovalo jak to bylo v planu. Pac ja uz se jich prave ptala jak to treba pocitaj, jestli se da u baraku treba koupit jen 7/8... (tak by ses vesla do 140 m2) ;)) no a odpoved ze prej musis koupit celej dum. Takze vymejslim jak to obejit. Napadlo me to prave zkusit pres to ze to jsou 2 byty. Nevim no, jen tak se smirit s tim, ze by neco neslo nechci ;)
Odpovědět
@connieblair1 Tak napište kupní smlouvu na částku, kterou musíte vyplatit bratrovi a tu žádejte i u SFRB... Ono pak ještě ke koupi stejně potřebujete i posudek od znalce a pak sfrb přispívá 80 % max. Takže si musíte kupní smlouvu napsat o 20 % víc. Protože sfrb vám vyplatí 80 % a konec. těch 20 % už se pak neřeší, jestli a jak jste je dovyplatili. Nevýhoda je, že z toho tím pádem odvádíte i 4 % jako daň. Kdyby vám to matka darovala, daň se myslím neplatí, když je to takhle od blízkého člověka. Jako když se to vezme matka x syn. Řesili jsme to právě dlouho kolem baráku, co řešíme. Kolem podlahový plochy - našli jsme si projektanta, který by nám zařídili i to, že by nám potvrdil podlahovou plochu, protože pak na kontrolu už asi nikdo nechodí. Řekli jsme si, že se z toho hlavně nesmíme posrat :D Pardon, ale už mi z toho hrabe :D No a jinak nejlepší řešení? Dostat barák darem, neplatit daň a pak si domluvit s bratrem buď splátky "načerno"... prostě s ním podepsat smlouvu, že mu budete po x letech platit tolik a tolik. Nebo si na to půjčit jinde. Nebo to řešit přes půjčku ze sfrb a nazvat to jako "modernizace", ale tam nevím, jak moc se to dokládá a kolik vám vlastně půjčí. A navíc už by barák musel být psaný nejspíš na vás. Je to věda, ale kličky tam jdou nebo by spíš měli jít. Měli jsme připravených pár variant... Nicméně jsme tak znechucený komunikací rodiny, že jsme se na to radši vykašlali. Náš případ ovšem bylo vyplatit další 4 lidi a naoko se zřeknout 1/6 podílu na baráku (protože nesmíte být vlastníky ničeho, aby vám sfrb půjčilo). Fakt komedie neskutečná.
Odpovědět
@prvatko koukam, ze nejsem jedina, kdo taktizuje;)) ja kalkulovala, ze ty 4% z ty dane z nabyti nemovitosti se smaznou hned pri odecteni mimina..treba za 600K to je 24K..a za mimino odecitaj 30K....pak taky ty procenta jsou lepsi nez u hyposky a podminky jsou super. Takze by to asi i za tu dan z nabyti nemoviosti stalo versus darovani. Pac tak ci tak bychom ty prachy nekde vzit museli. Taky mi to prijde s tim projektantem proveditelny se domluvit, je to fakt o par metru. Akorat takovyho jeste najit;) Modernizace je na 300K. To by tez slo, ale lepsi dostat vic na takove podminky. Jinak je skoda, ze vas rodina nepodrzi. Pritelovo mami to taky musela skoupit od sourozencu, protoze na ten dum kazdej akorat tak kaslal jak to bylo vsech a nici a nic se tam nedalo delat a ten barak se neudrzoval.
Odpovědět
Tak jen pro info co jsem dostala za odpoved ohledne vicegeneracniho domu: Jestliže budete pořizovat bytovou jednotku přesně vymezenou v katastru nemovitostí, o úvěr na pořízení lze žádat. Jestliže se jedná o byt, který je v rodinném domě a budete tedy pořizovat podíl na rodinném domě, o úvěr žádat nelze – úvěr nelze poskytnout na odkoupení pouze podílu obydlí.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Zdravím, žádal někdo v poslední době o půjčku u SFRB??
Odpovědět
Článek se načítá
My máme celkem čerstvou zkušenost z 01/2018. Na RD rozpočet 7,2mil, vše z vlastních prostředků a nic nám nechybělo...no a pak jsme si řekli ref. E úrok 1,1% je dobrej v tom, že JE a BUDE vždy nižší než mají banky a než je reálná inflace. Takže proč si nepůjčit a za X let vrátit částku, která má menší hodnotu- vlastně zisk :-D No a proč to teda rovnou "nenapálit" na max tedy: 2mil a 20let...(kdykoliv to můžeme splatit celé bez sankcí :-D ). Podlahová plocha vyšla 139m2, reálná byla cca 150m2. Projektant dál slovo... Celé martyrium trvalo 4měsíce a SFRB projel náš účet rentgenem. Každý příjem s požadavkem na doložení dokladu. Připadal jsem si jak nahej...komunikace jen v Prahééé, takže pošta či datová schránka. Paní referentky měly znalosti na úrovni žadatele. :-. Takže ano, celkově podmínky výhodné, ALE ty prověrky a doklady odkud máte ty 2tis. (jiný vklad, dárek, atd atd.) no potom všem bych se na to ani nevyprd velebnosti.
Odpovědět
@panlorenc dotaz: ta realna plocha 150 vs 139..takze projektant vam to doupravil jestli ros)zumim aby to vyslo na papire? U nas mame taky neco pres 150..tak jestli to resi moc...
Odpovědět
@connieblair1 Ano, přesně tak, kdyby to někdo sofistikovaně odečetl z projektu, tak by to bylo nejspíš něco málo přes 140m2. Ale SFRB chtějí prohlášení projektanta (v podobě uvedení údajů v projektu-technické zprávě), reálně to nikdo nezkoumá a nekontroluje.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Profilova fotka
@panlorenc Chápu to tak, že po vás chtěli výpis z běžného účtu? A za jaké období?
Odpovědět
Profilova fotka
Nemá někdo nějakou čerstvou zkušenost s půjčkou od SFPI po úpravě pravidel v roce 2021? Děkuji
Odpovědět
@zamilovanadonej Ano,titalni lustr účtu... takže můžou za jakékoliv období, ale většinou je to cca max 2 roky nazpět.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Profilova fotka
@panlorenc A co chtěli doložit? Výpisy z banky????
Odpovědět
1
5
6
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?