V roce 2020 fix na 5 nebo 10 let?

Zdravím. Můj dotaz je prostý, existuje nějaká dlouhodobá predikce na růst úrokových sazeb od roku 2020 na 5, 10, 15 let? Řešíme hypo a zvažujeme delku fixace, dostali jsme radu, že na 10 let bude jistota (viděli jsme graf že má přijít pěkně hnusný růst po cca 5 letech asi až na 7-8 procent, ale graf neměl zdroj a nebyl ničím podložen) a já bych se na to ráda podívala pořádně a dřív, než to odkýváme. Prosím klidně přímé odkazy, nebo zprávy. Moc děkuju 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
https://www.gpf.cz/na-jak-dlouho-zafi...
Odpovědět
Profilova fotka
Dlouhodobou predikci asi nikde moc neseženete. My jsme před dvěma lety volili fixaci na 10 let. Byly doby, kdy byly sazby hypoték mnohem, mnohem vyšší a ty doby se podle mě můžou snadno vrátit. Současné sazby jsou pořád ještě poměrně dost příznivé a o moc lepší už to být nemůže, horší ale ano, proto jsme se rozhodli takto.
Odpovědět
@ptjj odkaz jsem cetla, ale neni to to, co shanim a po cem se ptam. Uprimne, take se priklanime k fixu na 10 let, myslela jsem ale ze jsou někde dohledatelne i predikce (prece jenom na necem ten graf co jsme videli museli postavit) podle kterych bychom se treba rozhodli jinak 😊.
Odpovědět
Profilova fotka
@nicorodriguez vývoj na 10 let dopředu asi nikdo kvalifikovaně odhadnout nedokáže...tady je dobře vidět vývoj za uplynulé roky https://www.chytryhonza.cz/vyvoj-urok... ....vzhledem k tomu, že se s největší pravděpodobností blíží ekonomická recese, protože konjunktura už je poměrně dlouho a věčně trvat nemůže a leccos už jejímu konci nasvědčuje, je velká pravděpodobnost, že ty sazby spíš porostou, než aby klesaly
Odpovědět
Profilova fotka
@nicorodriguez a jakou máte nabídku úrokové sazby na 5 let a jakou na 10 let? To je možná rozhodující, ne?
Odpovědět
@kossakowski1980 omlouvam se, cisla tady davat nebudu, z osobnich duvodu 😊. Hlavni dotaz byl na to, jestli je mozne sehnat predikci na tech treba 10 let 😊. Vypada to ze neni, coz jsem tusila, ale nejsem vylozene ekonom, tak jsem si rikala ze ma treba nekdo lepsi informace nez to, co jsem lehkym patranim nasla na netu 🙂. @ptjj nakonec jsem stejny nazor dostala jeste od jede slecny, ktera se financema zaobira, takze dekuju 😊.
Odpovědět
Profilova fotka
Ta otázka je vlastně zbytečná. Může odpovědět špičkový ekonom a stejně se za 5 let může stát naprosto cokoli. A pokud nechcete ani napsat, jaké máte nabidky při jaké fixaci, pak je těžké radit. Navíc je potřeba do rozhodování zahrnout další faktory, jako je celková délka splácení, jestli plánujete příp. mimořádné splátky, a další... My měli v době uzavření možnost 1,99% na 5 let, nebo 3,2% na 10 let. Volba padla na 5 let. V začátku hypotéky je rozhodně lepší nižší úrok. I kdyby po 5ti letech stouply úroky něco nad 3,2%, pořád na tom neproděláme (a kdyby byly úroky astronomické máme i nouzový plán-mám rád jistoty). 😉
Odpovědět
Profilova fotka
@fantomik tak to bych šla také do té pětileté, my měli nabídku na 1,99 s desetiletou fixací, takže nebylo moc o čem.... souhlasím s tím, že předpovědi na delší dobu jsou jen věštění z křišťálové koule, obzvlášť při dnešní situaci celosvětové politiky, stát se může spousta věcí, co můžou dost ovlivnit úroky
Odpovědět
Ja len, ze stale je priestor kam uroky mozu padat. Na SK sa zacinaju urokove sadzby spolahlivo pod 1%...
Odpovědět
Mám sazbu z 2/2019 a fix na 10 let za 2,29. Sazba byla stejná na všechny fixace tak jsem vybrala tu 10 letou.
Odpovědět
Nikdo na svete Vam neda nahled na 2 roky dopredu natoz na let 10. Kdyz nezverejnite cisla nabidek hypoteky (jste tady pod anonymnim nickem) tak je otazka zcela zcestna. Samozrejme pokud mate moznost na 10 let fixnout trochu vyssi urok nez na 5, tak neni o cem. V dobe recese uroky nahoru urcite dramaticky neporostou, lisi nebudou mit praci, tim padem nebudou mit penize a nebudou si moc dovolit hypo, takze banky naopak budou nabizet lepsi podminky. My v roce 2015 meli 1,75 na 5 let nebo 2,15 na 10let, tak jsme vzali deset let. Preci jen tehdy planovana materska atd. Atd. Urcite bych nemenil. Dalsi vec je na jakou castku hypoteku berete, zda na 2 miliony, pak bych se narustu uroku nebal nebo na 5 milionu a to uz jsme nekde jinde. Pekny den. Marek
Odpovědět
Díky všem, tímto bych otázku uzavřela 🙂. Mám jen trošku potřebu vyjádřit se k tomu, že nezveřejňuji čísla i když mám "anonymní" profil. Jak jsem psala již výše, má otázka byla ohledně existence dlouhodobé predikce, nikoliv zhodnocení a rady "do čeho máme jít" a jestli je otázka předmětná nebo ne - šlo mi o případný graf se vzorovou situací podložený ověřenými zdroji - nic víc, nic míň. Asi mám určité důvody čísla nezveřejňovat, chytré hlavy si možná dají 1 a 1 dohromady a budou tušit proč 🙂. Děkuji všem, kteří poradili a odpověděli a teď hurá na další témata 🙂.
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?