Zdražování, inflace, válka na Ukrajině, postcovid..?

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, dnešní situace jistě netěší žádného stavebníka. Jsem ve fázi koupě pozemku a již teď jsem z nových ceníků na rozpacích. Všichni víme jaká je situace, a ten kdo dnes likviduje starý kotec z kari sítě, tak síť jistě krásně zhodnotí. Vím, že nikdo nemáme křišťálovou kouli, ale jaká je vaše predikce vývoje do budoucna co se cen stavebního materiálu týče? Slýchávám mnohdy protichůdné názory, kdy jeden tvrdí buď v klidu, lidi zastaví stavby, nebude se prodávat, přijde krize = prodejci slevní. Z druhého tábora se ozývá, že levně již bylo a dolů to už nikdy nepůjde... Sám nevím, nic neroste do nebe a samozřejmě vzhledem ke stavu v jakém jsem, bych si přál pokles, kterému teda může předcházet bolestivá část, kdy se část staveb "zakonzervuje" a dál se s výstavbou nepokračuje, což již vidím na některých stavbách v okolí a trh se tím ochladí. Úroky hypoték, kdy pravděpodobně poklesne počet nových staveb prodeji také nepřidá... Vím, že je to asi těžké sdílet, ale dotklo se to někoho tak, že stavbu zastavil a řekl si počkám rok, jak se situace vyvine? Zajímalo by mě, co si o tom myslíte. Díky za reakci.
Odpovědět
@abubakr No me by zajimalo, jak se pak resej reklamace. A ze jich na stavbe je tak milion. Kdyz si spoctu ten cas (ktery muze byt clovek v praci) a dopravu...pripadne reklamace. A jeste timto zpusobem postavit za 10m. No ale nic ve zlym, fandeme si navzajem vsichni 🙂
Odpovědět
@bayt Reklamae se resi tak jako v Cesku. Dokonce jsou Polaci slusnejsi, vetsinou vymenuji bez kecu. Zatim mam teda (pres tchyni) zkusenost s okny, podlahami, interierovymi dvermi a keramickou dlazbou a obklady. Problem mela s oknem, poskrabali ho, dovezli nove a omluvili se. My doma mame z Polska jen interierove dvere (Dre), doprava vysla levneji od nich a to se jeste projeli do obce stejneho jmena asi 200 km od nas. My si na to cas radi udelame, kdyz vime, ze tim usetrime.
Odpovědět
@bayt Na me teda udelalo dojem i kdyz po vymene oken Polaci u tchyne vse uklidili, vysali a vytreli. Stara okna odvezli (4 v bytovce). U nasich byla Vekra a kdyz jsem jim rekla, ze si po sobe maji uklidit, dostala jsem odpovedi, ze nejsou uklidova firma a neuklidili to. Jasne, mame tady kazdy tyden nejaky problem od Polaku z fabriky, kradeze, rychla jizda. Ale dalsi se snazi. A co se materialu tyce, tak jako jidlo ve svych obchodech nemaji stavebniny horsi nez my tady. To jen to, co se dovazi z Polska do Ceskych obchodu. Proc by nam davali lepsi, nez si nechaji u sebe...
Odpovědět
@puhelin Tak mluvilo se o nakupu stavebnin a jineho s vlastni dopravou. Dvere s montazi, proc ne.
Odpovědět
@bayt Okna montovala firma, dvere jsme si montovali sami. Ale jinak vse ze stavebnin nebo z hobbymarketu vozime sami, bud si pujcime dodavku, nebo s vlastnim vozejkem. Pred mesicem si byli vyzvednout Ikea nabytek bliz k hranicim na point pro prevzeti. Chlap v kamionu stoji na parkovisti a vyklada to lidem z navesu rovnou do auta. Neplati sklad, lidi navic, i to pak umoznuje nizsi ceny.
Odpovědět
@bayt Na FB o svepomocne stavbe jsem nekolikrat cetla i o pronajmu ridice s navesem, ktery prevezme stavebni material v Polsku a doveze ho po Cesku na staveniste. Zrejme to funguje dobre. Umim si predstavit tam jet svym autem a vse si pred nalozenim alespon vizualne zkontrolovat.
Odpovědět
@puhelin Dobre, ale ja psala o nakupu stavebniho materialu, kari site, desky, cihly. Jako pokud nekdo rekonstruuje byt a vyrazi tam pro sanitu nebo si objedna dvere, tak to muze byt fajn. Taky jsme koukali na vyssi radu DRE a prisly nam pekny.
Odpovědět
@bayt Nevidim, kde jsi psala o hrube stavbe, mozna jsem to prehledla, tak jsem omlouvam. Reagovala jsem na reklamaci v Polsku (prispevek asi pred hodinou). Fakt doporucuju tu FB skupinu o svepomocne stavbe, je tam uz dost lidi, kteri maji material z Polska a maji s tim zkusenosti.
Odpovědět
@veronikaka @edcbubu Castorama. I s pujcenim dodavky a vozejku uspora 40 tisic Kc.
Odpovědět
no susedia a kamosi si pomahaju
Odpovědět
A ja blbec ne a ne tomu Polsku prijit na chut, Polsky neumim a kdyz nekde vazne domluva, tak me to otravuje. A to mam polsko 13km od baraku, castoramu a leroy merlin 15-16km, dokonce kazdy den jezdim do prace 3- 4 km od tech stavebnin, co by za to nekteri tady dali jak koukam 🤣🤣, ted jsem kupoval fasadni polystyren EPS 70F u nas 140mm 170m2 za nejakych 60000,- co jsem mapoval ty polske obchody, tak by me to vyslo na cca 55000,- pak zas resit dopravu atd. Navic mnoztvi co jsem potreboval nemeli nikde skladem vsude trosku, asi uz jsou i v Polsku na tom s polystyrenem bidne jak u nas. 🤔 Zatim jsem jim dal sanci se zdici maltou, OBI 75kc pytel, u nich 49, ale kvalitou vypada horsi, i podle recenzi samotnych polaku, no uvidime, treba si k nim cestu konecne najdu👷👍
Odpovědět
@kopca89 My polsky taky neumime. Ale oni kdyz chteji, cesky se snazi, jdou kseftu naproti 🙂 Jen to teda chce jet dal od hranic, protoze cim bliz k Cesku, tim drazsi to maji (nejen stavebniny, ale i jidlo, plenky). Svagr toho bral na dum cca 10 x 10 m, podkrovni.
Odpovědět
Článek se načítá
Diskuse pokračuje po 10 měsících
Příspěvek dávám tady, abych nezakládal nové téma. Prodej rozestavěného domu (?). Stavím od roku 2020 a jelikož je doba taková, jaká je. Musel jsem navýšit hypotéku o 1/4 celkové částky. Stále si však nejsem jistý, zda ještě nebudou peníze chybět. Jsem už na pokraji psychických sil a nejraději bych rozestavěný dům prodal a vše zaplatil, tak abych nic neztratil. Prostě už skončit ten "zlý sen". Takže má otázka zní - má někdo zkušenosti s prodejem rozestavěného domu? Četl jsem něco o tom, že realitní kanceláře vykupují ihned přes nějaké realitní fondy a daná RK bude vlastně majitelem nemovitosti. Dům napojen na elektřinu, zbývá napojit plyn a udělat ČOV. Zateplený a omítnutý, uvnitř jsou hotové stropy, na zemi anhydrid, zateplená střecha a dělají se koupelny. Díky za odpovědi.
Odpovědět
@michal19931993 Ahoj, Zajímavý komentář. Můžeš se více rozepsat? Jsem ve zhruba ve stejné fázi domu jako ty. Taky jsem začal stavět duben 2020. Je to mega těžké. Píšeš 1/4 jsi navýšil hypo? Jakou máš aktuální hypotéku? Kolik splácíš čistého měsíčně? Kolik máš přeplatit? Já, pracuji se ženou v zahraničí a dům stavíme z vlastních naspořených peněz. Nemáme ani korunu dluh a žádnou hypotéku. Ale na druhou stranu, je to dřina. Práce a práce. Ale příští rok to balíme a vracíme se konečně domů. Snad vše zmákneme bez hypotéky a půjček. Nechci nic dlužit. Myslím, že ten život budu mít v budoucnu lepší, bez nějakého většího stresu, co se týče financí. Ale jak jsem psal, není to zadarmo. Člověk není doma a ten kdo nemakal dlouhodobě v zahraničí, tak prostě neví. Už jsi daleko, nestojí zato to hecnout, zatnout zuby a doklepat to?
Odpovědět
@michal19931993 to bych brala ze už je skoro hotovy dům, není to skoda vzdát kousek před cílovou rovinkou… ?zvazila bych ještě …mám zkušenost v okolí opačnou 😂někteří čekají na tyhle rozestavěný domy, protože je možnost si ho ještě doladit dle představ - ikdyz už s nekteryma vecma se nehne a vesměs celkem výhodná cena…
Odpovědět
@zateplovak To co pises o nedlzeni a jednoduchsom zivote je diskutabilne. Stale sa bude mat lepsie clovek s prijmom 100k a 20k hypotekou ako clovek s prijmom 50k a bez hypoteky 🙂
Odpovědět
@michal19931993 v dnešní situaci, kdy se skoro neprodává, záleží hlavně na ceně kterou si reknete. Pokud nebude opravdu zajímavá pro kupce ani realitky do toho dnes nepůjdou. Pokud nepotřebujete akutně prodat, tak pokračujte, později prodáte lépe. Hypotéka k tomu patří. Taky splacime velkou částku, plus energie, které jako novostavba máme snad 3x dražší než se čekalo. Pokud, ale opravdu chcete prodat, můžete zkusit bez realitky
Odpovědět
@zateplovak roky vedu podobné diskuze s přáteli. Už před lety mi velká část říkala, že nechce hypotéky a dluzit. Pravda je, že pokud nevezmete určité riziko a nezainvestujete, z vydelanych peněz (pokud opravdu nejste top management nebo podnikatel) nenasetrite. Ceny domu a bytů rostou rychleji než platy. Před 6 lety jsem si vzala 100% hypo na byt. Velice ráda, že mi to v bance vůbec vyšlo. Po 5 letech jsem byt prodala za 3nasobnou cenu a jen díky tomu mohla dnes koupit dům (zase s hypotekou). To co jsem na bytu ciste vydělala, bych nevydelala v práci ani za 20 let šetření). Zas jak za par let nastrim, vemu dalsi hypo a koupim maly byt na pronajem 😉. Všichni známí, co prostě koupili, v jakékoli době na hypo, jsou na tom lépe než ti, co opakuji, že nechcou dluzit, ať už neplatí nájem, nebo nežijí u rodičů nebo mají vyšší úroveň bydlení. Bez hypoték to pro střední třídu (kdyz je nefinancuje rodina) moc nejde ( tedy pokud nestavite někde v odlehlé casti). Zas tak moc bych se ji nebála a ani ji nezatracovala. Od 20 ziju po najmech než jsem si před 30citkou něco koupila. A je lepší platit za své, než za cizí. No taky neziju v malém městě, takže ty ceny jsou (byly donedavna) srovnatelné s hypotékou. Říkat, že teď je doba jiná a už se to nevyplatí je taky blbost. Moji rodiče, když ve 25 letech stavěli, tak nebyly peníze dalsich 5 let skoro ani na jídlo ( tim spis myslim na sladkosti a nepotrebne spotrebni zbozi, ale to setreni si velmi pamatuji jako dite, auto az kdyz mi bylo 12, zadne zahranicni dovolene), na všem se setrilo a řekla bych, že to bylo tehdy horší než dnes (a doba změny a inflace mnohem drastictejsi a nejočekávanější než nyni)
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?