Chytrá domácnost - nastavení topení

Profilova fotka
Prosím zkušené o radu. Bydlíme v novostavbe - budou to dva roky, máme drevostavbu vytapenou částečně podlahovym topením a částečně primotopy, vše elektrika. K domu máme chytrou domácnost, kde můžeme řídit topení. Dodnes nevíme, jakým způsobem nastavit topení, aby to bylo efektivní. Poradil by někdo?
Odpovědět
Profilova fotka
tak esi je to jako chytrý, tak to snad nastaví všechno za vás ne? Nemáte k tomu někde návod? Nebo alespon jaka je to znacka? Je nekde na zdi termostat-nebo nejaky kolecko a display?? Máte nejake webove rozhrani? Nebo apku na telefonech? Jak víte že to není efektivni? Je vam zima? Teplo? Velký ucet za ele?
Odpovědět
Profilova fotka
@ozzy77 No, chytrý to je, ale ten základ musí nastavit člověk sám a pak už si to jede "chytře" 😂 Máme aplikaci která je dostupná on-line na internetu, v te můžeme kontrolovat teplotu v pokojích, upravovat cílovou teplotu a nastavit časy, kdy topení bude topit. Akorát prave to nemá pořad nějak vyladěne, aby to bylo bezobsluzne a člověk nemusel furt přemýšlet, jestli vypnout nebo zapnout topení 🙈 V každé místnosti máme čidlo teploty podle kterého se topení sepne. Ale máme drevostavbu a přijde mi, ze když topení sepne, vytopi na požadovanou teplotu, tak je tu pak šílený vedro, i když je teplota třeba jen 21 stupňů 🙈 V ložnici máme nastaveno 20 stupňů a v noci je tu vedro a přes den zima a topení se nesepne, protože podle aplikace je v místnosti 20,5 stupně. Další vec, ze třeba v kuchyni nám pořad čidlo hlasi min stupňů, protože se chodí ven na terasu a tím pádem se vetra a topení tudíž běží v době levného proudu téměř pořad. Jinak účet za elektriku máme nizky, ale pořad jen resime, kde topení vypnout, kde zapnout a je to k zblazneni. Myslela jsem si, ze se to bude proste řídit samo. Ale spis by mě zajímalo, jestli někdo používá chytrou domácnost, tak kolik stupňů má nastaveno v ložnici, v koupelně a tak. Abych měla nějaké srovnání, jestli to třeba nemáme zbytečně na moc.
Odpovědět
Podle logiky a správně by jste si meli v místnosti nastavit kolik stupňů tam chcete a vic by jste se neměli o to zajimat. Jeste pak jde naprogramovat časování kdy to ma fungovat a kdy ne. Dal bych do místnosti teploměr a sledoval teplotu na teploměru a na termostatu pokud to sedí. Myslím si ze ale bude problém právě v teplotnim cidle. Pokud chcete v ložnici 18 stupňů tak by to tam melo byt a topeni by vůbec nemelo zapínat pokud tam je 20.
Odpovědět
Profilova fotka
@veronika_hozmanova Jak to nastavit, Vám takto na dálku asi nikdo moc neporadí. Ono to záleží na spoustě věcí, jak do pokoje svítí, jestli automaticky řešíte i stínění, větrání, popřípadě i chlazení. Já bych si pořídil nějaký teploměr a porovnal, jak se liší naměřená teplota na něm a na čidlu (ideálně v různou denní dobu). Je možné, že pokud máte čidlo třeba ve zdi, tak tam budou rozdíly mezi teplotou čidla a teplotou vzduchu, popřípadě zpoždění kvůli akumulaci a podobně. Od toho bych se odrazil. Dále bych se podíval, jestli jdou v aplikaci nastavit nějaké rozsahy teplot, kdy není potřeba topit. Je zbytečné, aby se topení furt spínalo a vypínalo, pokud bude teplota poskakovat někde kolem mezní hodnoty. A pak zvlášť nastavil teploty dle Vašeho denního režimu. Obecně přes noc, člověk vyžaduje méně teplo než přes den. Mě třeba vyhovuje spát v teplotě kolem 18-19 stupňů. Přes den máme tak 22. Ale to má každý zase úplně jinak.
Odpovědět
Jestli máte elektrickou podlahovku, tak je možné že je čidlo umístěno v podlaze, což by způsobovalo to přetopení 🙂 Jak píše @jakuda porovnejte teplotu s jiným teploměrem a podle toho to nastavte. Příklad. Může být třeba teplota vzduchu 22, teplota čidla 18.
Odpovědět
@veronika_hozmanova Doplním pár poznámek k tomu, co jste napsala "Akorát prave to nemá pořad nějak vyladěne, aby to bylo bezobsluzne a člověk nemusel furt přemýšlet, jestli vypnout nebo zapnout topení" - o čem přemýšlíte, ono to to neudržuje teplotu podle toho, jaká teploty si nastavíte a kdy? "Ale máme drevostavbu a přijde mi, ze když topení sepne, vytopi na požadovanou teplotu, tak je tu pak šílený vedro, i když je teplota třeba jen 21 stupňů" - nevím proč se řídíte teplotou, řiďte se svými pocity. Pokud je horko, tak prostě snižte teplotu nebo naopak. "V ložnici máme nastaveno 20 stupňů a v noci je tu vedro a přes den zima a topení se nesepne, protože podle aplikace je v místnosti 20,5 stupně" - opět. proč si na noc nenastavíte nižší teplotu nebo nechte topení vypnuté? Každá regulace má určitou hysterezi aby nespínala moc často. Podívejte se do nastavení. Zřejmě máte typicky používanoiu hysterezi 0.5 stupně. Proto regulace nereaguje při odchylce jen 0.5stupně. Pro Vás je rozdíl půl stupně hrozné horko nebo naopak zima? V tom případě si upravte hysterezi. U některých lze nastavit až 0.1stupně "Další vec, ze třeba v kuchyni nám pořad čidlo hlasi min stupňů, protože se chodí ven na terasu a tím pádem se vetra a topení tudíž běží v době levného proudu téměř pořad. Jinak účet za elektriku máme nizky" - Co jako čekáte, že s tím má regulace udělat. Neustále větráte, tím se místnost ochlazuje a topení proto musí topit. Co jiného má udělat. Jedině by musela mít ručičky a chodit zavírat. Navíc píšete, že provozní náklady máte nízké, tak proč to řešíte ? "Ale spis by mě zajímalo, jestli někdo používá chytrou domácnost" - to je úplně jedno, zda máte chytrou domácnost nebo obyčejné termostaty. V obou případech si můžete nastavit teplotu v určených časech. Jen to je obvykle bez toho slovíčka chytrá domácnost výrazně levnější. "tak kolik stupňů má nastaveno v ložnici, v koupelně a tak" - k čemu Vám to bude ? Obecně platí, že pokud zvýšíte průměrnou teplotu o 1st, tak se zvednou provozní náklady o cca 7%. Takže pokud Vás primárně zajímají provozní náklady, nastavte trvale 18 st. Ušetříte, nemusíte se o nic starat, nebude Vám horko, ale zase budete trochu mrznout. Uvědomte si, že tepelný komfort nezáleží jen na teplotě vzduchu. Rozhodující je součet teploty vzduchu a teploty okolních předmětů, dále individuální činnost, dispozice, průvan apod. Není to tak jednoduché, takže se vykašlete na sledování teploty. Je úplně fuk, kolik ukazuje teploměr a jakou má přesnost. Nastavujte teploty podle svých pocitů. S tím také souvisí, že představy jak ušetříte vysoké částky, pokud budete topit jen 2h denně jsou k ničemu. Pokud si srovnáte provozní náklady při trvale urdžované teplotě (tepelném komfortu) proti nárazovému krátkodobému topení, tak zjistíte jen nepatrné rozdíly. Je to tím, že při nárazovém topení máte studené okolní prostředí a proto musíte pro stejný tepelný komfort topit na výrazně vyšší teplotu vzduchu.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 děkuji za vyčerpávající komentář. Já bych to neresila, věřím, ze když nastavim teploty, které mi pocitově vyhovují, tak to bude v pořádku. Ale elektrinu platí přítel a on má tendence to furt řešit - měnit teploty, vypínat topení, případně mě šikanovat, ze moc topim 😂 Nejhorší je, ze mě je teplo ve chvíli, kdy jemu je vedro, takže proto to vždycky resime, co teda změnit, aby to vyhovovalo oboum 🙈 Samozřejmě vím, ze úplně všechno technologie za mě nevyřeší, ale proste se v tom placame uz druhy rok a s nástupem zimy se opět dohadujeme, zda nechat topení topit podle nastavených času a teplot a nebo vypínat přímo na primotopu ve chvíli, kdy nechceme topit (mě toto šílene irituje, furt chodit a kontolovat, proč topení netopi, když podle aplikace má topit - zjistím, ze ho přítel vypnul přímo na topení.
Odpovědět
@veronika_hozmanova co se týká tepelného komfortu, tak obvykle ženy potřebují vyšší teplotu. To mám ověřené minimálně na svých ženských. Takže musíte jít na určitý kompromis. Vypínat přímotopy, protože si myslíte, že regulace neumí regulovat je kravina. Nic tím neušetříte.
Odpovědět
@zubr487 Něco přidám, nevím proč se tomu říká chytrá domácnost když to nepozná že mi je momentálně teplo a neubere topeni a regulace na 0,1 stupně zase nepomůže protože jednou mi bude při naprosto stejné pokojové teplotě zima a jindy zase teplo. To by byla teprve chytrá domácnost kdyby toto zmákla.
Odpovědět
Profilova fotka
nemáme sice chytrou domácnost a jsem za to upřímně ráda, každopádně u nastavení topení je důležité vědět, že opravdu nemá význam termostat zatěžovat různými časy a teplotami. Uvědomte si, že podlaha se určitou dobu nahřívá a tohle opravdu není efektivní... V pokojích si nastavte teplotu, která vám vyhovuje. Opravdu to nemá cenu komplikovat.
Odpovědět
Profilova fotka
@mojebydleni nemáme podlahové topení (pouze v koupelnach). Ale jak říkám, já osobně bych to proste nechala běžet, ale přítel je skrblik a pořad mi to chodí vypínat nebo nastavovat, tak bych rada pro nej měla nějaký argument, ze to proste někde někdo doma má nastaveny a nechává to žít vlastním životem a přesto neplatí miliony za topení 🙈 My platíme cca 20 tisíc ročně a přítel má pocit, ze je to prave tím,ze to topení pořad vypíname a nenechame ho běžet podle toho, jak je to nastavené. 🤦‍♀️
Odpovědět
@veronika_hozmanova tak si to vyzkoušejte. Třeba tak, že si každý týden budete opisovat stav elektroměru. Vždy týden topte bez zásahů do topení a další týden po skrblicku. Externí teploty se mění, takže je potřeba provést víc cyklů a spíše až bude venku větší zima. Pak si projděte týdenní spotřebu elektřiny. Pokud nebudete vidět pravidelné poklesy a nárusty spotřeby podle režimu topení, tak režim topení nemá vliv. Jisté je, že pokud si budete udržovat konstantní tepelný komfort, tak rozdíly budou nepatrné. Ono to funguje podobně, jako by jste měli mezi interiérem a exteriérem obrovskou baterku. Pokud si hrajete na krátkodobé poklesy a nárusty (v průběhu dne), tak při poklesu jen vybíjíte tu baterku a naopak při topení ji zase nabíjíte. Výsledná spotřeba se ale prakticky nezmění. Teprve pokud budete dělat delší útlumy než co stačí pokrýt kapacita baterky (akumulační hmota domu a interních předmětů) pak klesne spotřeba. To je klasicky víkendové bydlení. Tam to má významný vliv na celkovou spotřebu, ale v trvale obývaném domečku je to jedno. Od výrobců inteligentních termostatů je to tak trochu reklamní podraz. Obvykle slibují úspory až 30%, ale to možná platí na to víkendové bydlení nebo staré domy s vysokým TZ. Pro novostavby je to jen reklamní blábol.
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?