Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj všem, nespěte dřeváčci, nějak to tu usínáááá ;-) , u nás tesaři pomalu finišují, komín je pod střechu, v sobotu vyleze nad..... včera návštěva kamnáře.... vše dohodnuto, okna též...... střecha se začne příští týden... jen at ještě vydrží počasí ;-)
Odpovědět
Tak to nejsi sama esmeraldo.Nám to přišlo včera.Nám to prozměnu zamítli památkáři.Prý to bude kazit ráz vesnice.Řekli nám, že můžeme postavit tak maximálně roubenku nebo dřevostavbu s rovnýma stěnama bez rohových přesahů.
Odpovědět
Profilova fotka
@mara306 ahoj, je vaše vesnice památkově chráněná? Nějaká místní památková rezervace nebo něco, co by bylo v nějakých listinách zakotveno, o co by se památkáři mohli opírat? Nebo je to opět názor vševědoucího úředníka ? zdravím všechny, a těm, co makají na domečkách, držím palce, aby nepršelo a radši ani moc nemrzlo
Odpovědět
Profilova fotka
to mara: Chtějte to písemně a s vyjádřením a podpisem všech, kteří nesouhlasí. S tím se potom obraťte na Krajskou památkovou péči, kopii ministerstvu kultury. Přiložte plány atd., můžete-li, udělejte fotografii a nechte tam někoho šikovného dokreslit (přenést) Váš srub. H.
Odpovědět
Naše vesnice je v památkové zoně a stojí tady jen roubenky a poloroubenky.Mám to od nich písemně.Asi mají pravdu,že by s to sem nehodilo.Tak hold postavíme roubenku tu nám schválí bez problémů.
Odpovědět
Profilova fotka
@mara306 ahoj, také jsem viděla , kde zamítli srub, že se to jakoby ošidilo, že se kulatina zvenku zhranila a uvnitř zůstala jako srub.......
Odpovědět
Nazdar srubaři, tak jsem právě pročetl komplet vaši diskuzi a musím uznat že jsem dostal dost informací, které mi dost pomohly při rozhodování. Budeme stavět srub z kulatiny o středovém průměru 380mm. Fotky studie jsem hodil do blogu. Vzhledem k tomu jak mi tato diskuze pomohla bych rád pomohl i ostatní, tudíž jak na jaře kopneme, začnu sem vkládat postupně fotky a informace, třeba pomůžou i ostatním. Stavbu budeme realizovat s firmou TORO z Brna, padli jsme si do oka, tak snad bude spolupráce probíhat ke spokojenosti všech :-) Moc by mě zajímalo jestli někdo máte zkušenosti s vytápěním celého srubu jen krbovou vložkou bez jiných systémů(podlahovka, radiátory,...) u nikoho z vás jsem toto řešení neviděl jen by mě zajímalo třeba z průběhu výstravby jestli se vám podařilo srub vytopit. Velikost našeho srubu je 8x10m, zhruba 380m3 na vytápění. Díky a at vám jde práce od ruky. Radim
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj, tak tě tu vítám ;-) my to v úmyslu máme, takto topit,ne teda vložkou, ale kamny..biofire. byli jsme v roubence, kde se to jimi krásně vytopilo, jen vlastně otevřenými dveřmi.a prostupem tepla záklopovým stropem, ještě budeme mít nahoru vyveden prostup tepla průduchem,a jako doplnkový zdroj -v projektu jako hlavní, nebot kamna prý jako hlavní zdroj uvést nelze :-| , což nechápu, ale bylo nám to tak řečeno, elektřina. Tak přeji hodně štěstí a pevné nervy a super, žes to přelouskal... některé nováčky to asi odradilo... :-D Jitka @boulderer
Odpovědět
Díky, katalog od biofire mám, zajímavé, jen jestli jsem to dobře pochopil, tak biofire vytápí pomocí akumulace, tudíž ohřívají okolní objekty, ale vzduch né, takže půjde tímto vytápět i horní patro, jasně že otevřenými dveřmi...Právě mi jde o přímou zkušenost, protože na různé rady a teorie prodejců moc nevěřím...
Odpovědět
Profilova fotka
@boulderer vítej vítej :) držím palečky,,, a čest tomu, kdo to hezky všechno přelouskla! tedy TOBE :) a těšíme se na fotečky a zkušenosti,,, co se týče topení pouze vzduchem - má to jedno úskalí - nedá se uchovávat teplíčko na déle, dokud topíš je super, teplos e drží,,, ale když přestaneš topit, bude ráno zima,, pakliže někde nebude ta akumulace,,, @mara306 nojo, to asi chápu, když jsou tam samé roubenky, tak to asi takto mohou,,, @esmeralda2 Evičko,,, jsem s TEBOU... My topíme zatím elektřinou do podlahy, je to zajímavé pozorovat,,, :) koupili jsme teploměry a pořád běhám a pozoruji to všechno :) a mezitím stavíme příčky :) Všem krásný víkend :)
Odpovědět
Profilova fotka
@boulderer Vítám dalšího srubáka. Ohledně vytopení pouze krbem trošku informovat mohu, jelikož máme srub témeř hotový, občas v něm pobýváme i spíme, ale nemáme ještě dodělané topení. Takže se teď snažíme vytopit pouze krbem a sporákem v kuchyni. Máme trochu větší prostory než ty (cca 2 patra po 110m2), do podkroví je vyveden jeden průduch. Příklad: venku nyní okolo 0 st., v objektu po příjezdu cca 7st. Po nepřetržitém topení celý den naplno v krbu se vše ohřálo cca na 18 st., zavřením několika pokojů se docílí snadno i přes 20st. Pokud ale v noci jen chvíli přestaneme přikládat, teplota jde rychle dolů, jelikož srub sám o sobě nic neakumuluje, pár zděných příček na to nestačí. A rozhodně se příjemné teplo nedostane do severních místností , případně v koupelnách je to ouvej. Jen na krbu bych to nenechala, nebo by musel mít teplovodní vložku a přidat pár radiátorů.
Odpovědět
@sonafa Super, děkuji moc za odpověď, přesně něco takového jsem potřeboval, takže bude akumulačka... :-)
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
My máme všude řízené elektrické topení v podlahách, které velmi pečlivě reguluje tak zvanou tepelnou pohodu (to aby naše stařičká psina Irča měla možnost se kdekoliv položit a spát na dlaždicích), jinak topíme v obrovských krbových kamnech z Želetavy, které rozfofruju tak okolo desáté,. jedenácté dopoledne a pozdě večer je ještě prohrábnu, aby se všechno důkladně spálilo. Takže všude je příjemně teplo a je to tak celou zimu. Vím, že se opakuju, ale my chodíme teď už dvakrát denně s psinou ven a nikdy nezapomenu sebrat kdejaký kousek dřeva, takže mám stále nacpaný dřevník a mám čím přikládat. Velké kusy tvrdého dřeva si pochopitelně nechám přivézt. A že je v koupelně o něco chladněji? Vždyť tam pobýváme jen krátce. A když se večer jdeme koupat, zapnu "tepelné foukadlo" a je to, než nateče voda do vany, je tam příjemně. Ale hlavně - vážení, myslete na to, že šetřit se samozřejmě musí, ale že bych kvůli tomu žil v chladu a vlhku? Ani náhodou! Proto máme náš srubík, ve kterém je stále teploučko a voňavo! H.
Odpovědět
Profilova fotka
@stetl :) HONZIKU a mohu dotazy? ohledně topení? protože to zkoušíme ted konečně sami,,, Kolik protopíte elektřiny za měsíc v zimě? máte sice trochu menší srub, ael zajímá mne to,,, a k tomu topíte Želetavou - jestli tomu rozumím, jsou krbová kamna, která sálají teplý vzduch do okolí - žádné výměníky, ano? a dopoledne zatopíte a večer je to ještě teplé... přes noc zchladnou a tudíž by bylo zima, tedy jede podlahovka?? je to tak? Děkuji za info a přeji krásnou neděli :)
Odpovědět
Profilova fotka
@boulderer tak sami zkušenosti samo ještě nemáme :-D jen z té návštěvy, kde jsme se rozhodli, poté jsme to začali probírat s naším projektantem, který sám bydlí ve srubu aukázalo se , že má biofire také :-D , jinak je to na principu akumulace tepla v kamnech, jestli to správně vysvětluju, je tam velice dlouhý kouřovod a kamna postavená ze šamotu, takže se nahřejí a jsou teplá, přikládá se tak 2x za den, což pro nás byl též jeden z rozhodujích faktorů. abychom neustále nepřikládali a nevymetali popel ten prý není skoro žádný, vymetají ho jednou za čas....... a když se přiloží na noc, kamna hřejí do rána.... tak uvidíme... na naši velikost roubenky by to stačit mělo, jinak je v záloze ta elektřina...
Odpovědět
Profilova fotka
to kasha: Ánžto jsem sám doma, protože moje paní odjela na kole na své pravidelné dvacetikilometrové kolečko, nemohu dodat čísla. Ona je můj ministr financí a jakmile sdělí, pošlu, slibuju. Želetava jsou velká krbová kamna, my je máme bez výměníku. Přikládám podle toho, jaké dřevo tam dávám, pokud tvrdé, tak zatopím a jeden špalek odpoledne, jeden večer a celou noc ještě hřejí, ráno je v obýváku velmi příjemně, kdybych ale dal na noc větši kus dřeva, mohu klidně ráno jen přiložit. Já nechci, protože jsem fanatik na čisté sklo v krbu a proto čekám, až kamna úplně vystydnou, aby sklo bylo studené. Popela je minimum, rozhodující je před spaním žhavé kusy shrábnout nad rošt a otevřít úplně přísun vzduchu, aby všechno důkladně prohořelo. Ale pro mne by mělo už zítra ráno začít jaro. H.
Odpovědět
Profilova fotka
Tak, Kašenko, paní se vrátila a hned našla patřičný záznam: Platíme elektřinu dvakrát za rok, je v ní vytápění atd., to jest svícení a nově i zavlažovací sytém zahrady. Posílá dvakrát za rok 2.500,- Kč, takže 5.000 korun českých ročně. Já netuším, jetsli to je moc či málo, já penězům moc nerozumím. H.
Odpovědět
Profilova fotka
@stetl Honzíku, tak to jsou krásná čísla :) moc děkuji a přeji krásnou zimu a rychlé jaro :))
Odpovědět
Profilova fotka
Omyl, Kašenko, rychlou zimu a krásné jaro!!! H.
Odpovědět
@stetl Jene, ať Tvá paní okamžitě kandiduje na ministra financí Řecka nebo ještě lépe EU! 5000 ,- / rok ????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????????????????
Odpovědět
Profilova fotka
No vážně, Petře, jenže musíte uvažovat takto: Jsme dva staří lidé - 71 (já) a 63 (Dáša). Oba jsme byli vychováni ve velice skromných podmínkách. Já byl ze tří dětí, táta zemřel v září v roce 1947 a maminka nemohla do práce, sestře byl rok, mně 7 a bráchovi 12. Takže mé potřeby jsou mizivé, nekouřím a nepiju. Dáša na tom nebyla v životě o moc líp, nebudu mluvit za ni, ale to, jak umí vařit z velmi jednoduchých surovin, je unikátní. Její jedinou vášní je kolo, v zimě lyže. Vše, co potřebuje na sebe, si umí ušít sama a dělá to dokonale a hlavně s elánem a s velkým vkusem. Takže co potřebujeme? Vše, co jsme měli, jsme spojili a máme z toho srub a pěknou zahradu, malé autíčko, znáte Splash? Bohatě nám stačí a počet najetých kilometrů není nijak velký. Byl bych rád, kdyby moje Dáša kandidovala na ministra financí kdekoliv. Její názor na Řecko se dá shrnout do jedné věty: "Měli je nechat zbankrotovat!". Víte, v mých letech mám jediný cíl. Žít ještě chvilku, abych si užil pohody, kterou jsme získali. Abych mohl dopsat knihu. Abych cítil, jak nám třem (včetně psiny Irči, hrubosrsté irské teriérky) je víc než dobře, když žijeme skoro na samotě, dál od bláznů, kteří se honí za bohatstvím, okázalosti, mocí a jinými zbytečnostmi... Tož tak, jak by řekl TGM. H. Teplo je těm, kteří se dokáží zahřívat navzájem vřelostí svých vztahů...
Odpovědět
Profilova fotka
@stetl Petr má pravdu. Ze zkušeností vím, že i 2 studenti bez velkých nároků v obyčejné garsonce, kde není téměř nic na elektřinu, platí minimálně 800,- Kč měsíčně. Opravdu kloubouk dolů, před vaší spotřebou. :-N
Odpovědět
Profilova fotka
@boulderer Pokud nechcete spoléhat na elektřinu nebo plyn, tak souhlas-nějaká akumulace je třeba.
Odpovědět
Profilova fotka
@stetl :) no ale musíme k té elektřině připočíst to dennodenní dřevo, žejo,,, pakliže se díváme na teplo ve srubu :),,, jen ať je více těch, kteří potřebují málo,,, také bych takto jednou brzo chtěla žít :)
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha @stetl Zdravím, ještě před tím než puknu závistí se zeptám, kolik dřeva spálíte? A ještě jeden dotaz na tělo: užitkovou vodu ohříváte v hrnci na kamnech, nebo jste tak otužilí? Nechci to zlehčovat, věřím že spořínek by měl určitě menší spotřebu jako my - jsme 2 a máme blbý tarif se kterým nehnem, normálně perem v pračce, boiler vypínáme, co u nás běží skoro furt jsou počítač a notebook (když jsme doma), svítíme výbojkama a televize běží sporadicky a lednička k tomu. Spotřebiče jsou v kategorii A+, nebo A a nedostanem so pod 1000,- Kč zálohy měsíčně. Jo a když všechno vypnu - hodiny se netočí (takže myši walkmany nemají) tak nevím :-o
Odpovědět
Profilova fotka
Jo a samozřejmě shasínáme a ještě doplním, že topíme dřevem a nejsme rozmachaní. @petrfrenk ;-) Jene, tvá žena si jistě zaslouží odpočinkový režim, ale nad tou kandidaturou by měla uvažovat, nebo se zastavíme na kávu a budeme se od vás učit. Apropos - přišel jsem na zlepšovák, kdo u nás chce kávu - sám si ji namele ve starobylém mlýnku po babičce. Perfektní uklidňovadlo, vřele doporučuji!!!! (Spotřeba kávy se ale kapánek zvedla, děcka strašně baví mlet :-o
Odpovědět
Profilova fotka
Všichni váží přátelé, rdím se až po kořínky vlasů, propadám se hanbou, neomlouvá mě ani skleróza, kterou neúspěšně léčím u pana dr. Alzheimmera. Ale musím se přiznat: Vyčkal jsem příjezdu ženy - ministrové financové našeho domu. Položil jsem jí dotaz ohledně plateb elektřiny. Přehlédl jsem, že je unavena, protože moderovala (hrozné slovo, prostě vedla) velkou konferenci lidí okolo pojišťoven (najděte si na internetu webové stránky "opojisteni.cz", ten je její dítě, v editorialech je i její portrét). Takže někde nastal zkrat - blbě položená otázka, špatná komunikace, přehlédnutí čehosi či onoho. Zkrátka a dobře jsem Vás všechny nechtěně mystifikoval. Naše skutečná spotřeba veškeré elektřiny je šestkrát vyšší, než jsem uvedl, tedy 30 000,- Kč na rok, je v tom vytápění všech místnosti až na jednu, automatické zavlažování zahrady, svícení, vaření atd. Víc už se omluvit neumím, kdo chce, ať přijede a zvedne kámen a vrcne ho na mne, nebudu se bránit. H.
Odpovědět
Profilova fotka
samozřejmě mělo být napsáno "vážení přátelé"
Odpovědět
@stetl To nic Honzo ... Já jenom že za 5000 je tak svícení a PC na celý rok ... Nám včera přišlo vyúčtování od milého EONu, takže jsme za elektriku dali za období 10/10 - 10/11 přesně 16.000 kč. Z důvodu více praní a vaření a myčkování a tak v důsledku narození cipíska v únoru (za 2 dny je mu 3/4 roku!) se nám spotřeba trochu zvedla (asi o 1500 ,-). JInak za dřevo řekněme 6000 kč / rok topení. Toť naše energetické nároky (benzin vyjímám, v létě jsem jezdil na kole ...). A suzuki splash znám, my máme předchůdce wagon R+ v provedení 4x4. Kdo u nás byl ví proč ... I když dneska ráno byla taková klouzanice, že by i 6x6 bylo na prd, no nakonec jsem dojel, ale za jednou tak dlouhou dobu ... fuj, hnus jeden namrzlej ...
Odpovědět
Profilova fotka
@stetl Honzíku, úplně každý se může zmýlit,,, a nikomu to nevadí, aspon jsme se dozvěděli další informace, tedy to bylo velmi užitečné :))))) děkuji a zdravím!!! kk
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?