Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Ahoj všichni, @janullii @jptn tak já se přidám v tom nadávání, mě to tady taky nebaví - teda ty mrazy...a zima...a tma... a tak dál, ještě, že můžu být zalezlá ve srubu a jak píše janulii - u krbu s vínkem - to je ono!!! :-) Nedavno jsme si psali se Zuzkou, že má vlhkost ve srubu 30%- mě se to zdálo málo, ale u nás už to je také tak . V létě se to pohybovalo mezi 50 až 60% , ze začátku zimy 40-50% , ale teď jen tak málo.A přitom všude se uvádí, že srub si udržuje stálou vlhkost. Jak jste na tom vy? :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi a to není dobře??? já myslela, že špatný je , když je vlhkost vysoká??tohle se projeví jak, ta nízká??
Odpovědět
@jptn zdravá vlhkost pro organismus v bytě je minimálně 40%. Nižší vlhkost neprospívá zdraví viz článek:Vplyv suchého vzduchu v domácnosti Nepohodlie, únava, choroby - Dýchanie suchého vzduchu robí príjem kyslíku a jeho následný transfer do krvného systému značne obtiažnejším. Únava, strnulosť, a znížená koncentrácia sú symptómy zníženej dodávky kyslíku. Zvýšená náchylnosť na prechladnutia - Suchým vzduchom je ovplyvnená aj samočistiaca funkcia priedušiek. Dôsledky: zvýšená náchylnosť na infekciu a potiaže dýchacieho traktu. Suchá pokožka - Výsledkom nízkej relatívnej vlhkosti je väčšia strata vlhkosti z vonkajšej vrstvy pokožky. Ktorá sa stáva suchou, tvrdou, šupinkatie a má tendenciu sa zapáliť. Zvýšená hladina prachu - Vlhkosť znižuje úroveň prachu. Súchý vzduch v miestnosti spôsobuje nárast prachu a jeho vírenie. Vírenie, alebo cirkuláciu prachu zhoršujú aj termálne pohyby vzduchu spôsobené radiátormi. Poškodenia vlasov -Ak je pustené kúrenie, vlasy môžu jednoducho vysýchať čím sa stávajú viac náchylné na poškodenia ako štiepanie končekov, menej upraviteľné a menej atraktívne. Zvýšenie statickej elektriny - Úroveň vlhkosti pod 40% zvíši tvorbu statického náboja čo vedie k nepríjemným výbojom pri dotyku kovových objektov. Poškodenia drevených objektov - Nábytok a iné drevené objekty majú pri suchom vzduchu v miestnosti matný, tažkopádny povrch. Ten sa vysušuje a eventuálne sa môžu vyskytnúť aj praskliny. Rozladenie hudobných nástrojov - Nízka vlhkosť vzduchu v miestnosti môže spôsobiť rozladenie hudobných nástrojov. Nepohodlie pre domáce zvieratá - Domáce zvieratá môžu trpieť suchou pokožkou a náchylnosťou na infekcie tak isto ako ľudia. O to horšie pre zvieratá, ktoré pochádzajú z krajín s veľmi vlhkým ovzduším ako napríklad papagáje, ktoré môžu vážne ochorieť v suchom prostredí.
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi jojo Ivuš, je to tak, jenže vyšší mrazy způsobují to totální sucho! :( dávej si doma všechny možné prostředky pro zvýšení vlhkosti. Krb Ti samozřejmě vlhkosti nepřidá!... pak je třeba vařit a vařit dlouhé obědy :)) a vydržet,,, stromečky si to zase nasají, jakmile se vzduch oteplí :) (čím teplejší, tím více vody v sobě umí udržet) U nás dnes -16. Ale něco padalo. Nevím co to bylo a dokonce mi stále v autě namrzá vnitřní vlhkost a to je brutus,,, to je tak hladké, že to nejde seškrábnout :( ... neskuhrejme, všechno je tak, jak má být! :) a už se těším, až budu sedět u krbu s dobrým čajem :) papa všem, kk
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi co se týká teda prachu, jo, tak ten je dostatečně i ve vlkém vzduchu :-p ale jinak, pocitěte to nějak??? bez ohledu na článek??
Odpovědět
@jptn já to nepociťuji nijak,jen si občas musím nakapat do očí, protože mi slzí, a manželovi se okamžitě zahlení dýchací cesty. Takže pustím zase zvlhčovač vzduchu, myslela jsem, že ho ve srubu nepoužiju :-S @kasha máš pravdu, je to mrazem a podle předpovědi se ho jen tak nezbavíme, i když tady to neni nijak hrozný. v noci bylo asi -10. , ale má to stoupat.
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi právě mluvila paní v rádiu, je to imunoložka, prostě v zimě má být nejméně týden pořádný mráz, je to zdravé :) tak vydržme!! kk
Odpovědět
Profilova fotka
@janullii A mohla byste mi prosím do IP napsat, se kterými firmami máte špatnou zkušenost?My jsme zatím jen ve fázi rozhodování a výběru. Děkuji!
Odpovědět
@ vši Potvrzuji, za poslední týden nám klesla vlhkost z průměrných 40 na ca. 30%. Jinak rozdávám rady, jak nic nemá zamrznout, a včera se nám vyskytla stejná věc, ale v domě, zatuhl přívod studené vody do podkroví, tak jsem za bočnicemi ve vatě rozmrazoval kousek trubky kde se to stalo, vypadalo to ok, ale teď zase ... už nevím jak to zabalit. Minulé zimy se to nevyskytlo, je to asi tím že už 3 dny a noci fičí silný SV vítr přesně tak, že prostě zafoukne i pod podbití a najde si tenhle kousek trubky... Takže dneska 2. pokus a pak už nevím -. rozehřívací topný kabel ....? PF
Odpovědět
Profilova fotka
@petrfrenk :) jojo, chtěla jsem ti poradit topný drátek,,, jojo, ted jsem si uvědomila, že můžeme mít velký problém i my, když nebude voda,,, tak neomítkujeme, žejo,,, tyjo... jdu řešit :) držím palec! kk
Odpovědět
@kasha Je to obalený jak generál Paulus u Stalingradu! Uvidíme... Jak píšeš - pokud se nevzpamatuje, instalujeme drátek... Tak se mějte, dneska ráno jenom -17 st ..... PF
Odpovědět
Profilova fotka
@petrfrenk no jestli v tom bude něco proudit, tak se to jako může "ohřát". jestli je to tuhý, tak co s tím kabátem ? :))) něco jako mrtvému šála :))),,, měli jste asi tam nahoře jasno, vid? kamarádka mi hlásila také 17, když je vysoko nad inverzí,,, my pod tou poklicí umrznem :(( fujky ,,,, měl by přijít vichr a rozfoukat ten hrnec :( tak at tedy nezmrznem!!! :) kk
Odpovědět
Článek se načítá
No jasan, občas proudí ... ale problém byl v tom zafukování - nečekaný směr a zima a špatná izolace. Takže obal je spíše protizáfuk. No uvidíme. Úplně jasno není, myslím že dneska v noci padne -20 .... Ale jak svítí Slunko alespoň do pokojů od jihu, tak stejně přiložíme jen 4 x denně a v pohodě ... a to pořád v domě běhá roční cvrček... Tak ť vám tam foukne a nám ne, už toho bylo dost! PF
Odpovědět
Profilova fotka
@petrfrenk :)) ale foukat byl měl teplý féén :))) kk, díky a mějte se blaze :)
Odpovědět
@ kasha Jojo, fén mi foukal teple, zato venku fičelo .... PF
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha @petrfrenk @janullii i když vaše starosti jsou nepříjemné, přesto vám je v koutku duše tiše závidím. Hlásím dnešních ranních -23. Jinak nám se povedlo po 1 roce od podání žádosti o územní rozhodnutí (již s více-méně kompletní dokumentací) dohnat stavební úřad, aby naše odvolání proti zamítnutí v územním řízení postoupil odvolacímu orgánu. Jsou to lahůdky, když jsme si byli stěžovat u tajemníka magistrátu, tak jsme obdrželi reakci - no a co, vždyť oni mají na starosti nejenom vás. Zákon 500/2004 (správní řád - o práci úředníků) znám již téměř spaměti, málokdo se jím řídí a když, tak si vybírají, co se jim hodí, všichni o tom ví a jede se dál, chacha Detaily sdělím na požádání do IP, zatím řízení probíhá, tak nechci úplně veřejně. Ale když tak zkuste se, prosím, zamyslet, jestli mezi vašimi kontakty není nějaký kontakt na TV Nova (nebo i ČT nebo Prima) A NEVZDÁME SE
Odpovědět
Zdravím nepročítal jsem toto téma celé,věřím že moje otázka už zde padla ale přesto vás prosím o napsaní nevýhod roubenek nebo srubů, čeho se dá vyvarovat ješte při stavbě a co už je jim prostě daný, není tady někdo kdo si roubenku montoval sám?vyřezané trámy podle projektu bych měl tudíž mne zajímá spíše montáž,,,,,,, Děkuji za reakce
Odpovědět
Profilova fotka
@petrfrenk ty jó, tak cvrčkovi už je rok a dokonce běhá! To to tedy strašně letí! Ale vlastně je to dobře, když jsme u vás byli ještě jako u tříčlenné rodinky, měli jsme sotva hrubou stavbu. A dnes už se ve srubíku hřejeme u krbu! :-) :-) @ kasha... trošku jste mne tu postrašili s tou vodou, nemáme ty vývody ze studny také až tak hluboko. Překvapuje mne, že ti zamrzla i domě, kde ji používáš. Poraďte odborníci: nebylo by lepší při odjezdu nebo na noc vypustit kohoutky, aby v trubkách v domě zůstalo co nejméně vody, kvůli roztažnosti? Bojim, bojim... :-|
Odpovědět
Profilova fotka
@janauer Ať se snažím jak mohu, nějak mne ty nevýhody nenapadají :-x :-) Většinou se všude vždy vyjmenovávají jen výhody :-) snad jediná zkušenost ze zimy-rychle vychladne, jelikož není teplo kam akumulovat. Ale to se zase vyváží tím, že tam mnohem rychleji vytopíš. A navíc i při nižší teplotě máš pocit tepla, na který bys ve zděném čekal mnohem déle. Při stavbě je toho moc, na co dát pozor. Ale je to jiné u roubenky než u srubu, ta tolik neklesá.
Odpovědět
Profilova fotka
@kanavi Jestli chceš porovnat, tak mojí statistiky: Za tu vlhkost může opravdu velký mráz, protože mi ve srubu trvale nejme a kleslo to také velmi. Z obvyklých 60% na podzim, na 50% při venkovní teplotě cca 0°C, a nyní při -13°C máme 45%- to ale při vnitřní teplotě 3°C. Když jsme zatopili, spadlo to až pod 40%. Což je na nás velmi málo, nemáme ještě vyschnuto. To vše platí u kuláčů, v podkroví je cca o 10% více. Truhláři nás letos upozorňovali, že v zimě se povolují šrouby častěji, že dřevo rychleji vysychá- řekli nám to trošku pozdě... :-S @jptn Já to sucho poznám okamžitě. Mám suché rty a kůži, stále žízeň. A prachu je doma více, musím častěji alespoň přeluxovat. :-|
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa ahojky SONI, jestli Vám může klesnout teplota v domě pod NULU, tak se určitě nějak postarej o tu vodu, jinak Ti to roztrhá,,, dokonce jsem viděla rozervaný i záchod :( tak tam nasypej sul!!!!,,, a co truhláři, co jste pozdě zpozorovali? ta obruč se opravdu hodí u těch sloupů, my se na to chystáme... @esmeralda2 Evičko, mně to moc zajímá,,, a chceš někoho z televize? mám se poptat? @janauer Promin, ale stavba domu je tak zásadní a drahá záležitost, že e mi jeví, že ve velmi výhodné si pročíst cokolliv, co není pojako jako reklama firem... tedy z valné většiny tady vítáme lidi, kteří si to pročtou a pak mají další doplňující dotazy. A jestli se stavěním roubenek či srubú nevěnuješ déle, tak bych nedoporučovala si to dělat sám neboť jde o různé vychytávky. Snad se domluvit s nějakým stavitelem? nevím... všem krásný den kk
Odpovědět
Profilova fotka
@janauer ahoj, souhlasím s kashou, pokud to myslíš vážně pak se Ti to bude číst samo (mě to trvalo tak 20 dnů 8-) a najdeš tam věci, které Ti firma neřekně ani za příplatek ;-), pro ostatní postižené hlásím stav: mailový ping pong s dodavatelem studie domu :-D. Všem hezky večer ze zmrzlého Přerova (-15)
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha V domě ještě pod nulu teplota neklesla, snažím se, ale je to těsně. :-p Neumím ale odhadnout, jestli trubky v podlaze v betonu jsou na tom lépe než vzduch, a nebo naopak, jestli jsou od základové desky studenější.. ? Zítra razíme hned dopoledne na srub, a asi tam kvůli topení strávíme víkend. Konečně zamrzla i Vltava, takže bereme brusle a jde se na to :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa SONI, když topite, jede to i do trubek? zase to nevím, ale to mi prosim promin, :-D vod potřebuje více studene energie, aby zmrzla ale pak vydrží, žejo :) kk
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha nevím jak to přesně myslíš s tím topením, asi jestli když topíme v krbu....? tak to do trubek nejde, nemáme teplovodní. Ale my teď topíme i prozatimním kotlem, takže do trubek teplo jde, ale to jde jen když tam jsme a vrčíme centrálou. A to musíme, jen krbem bychom to za den nevytopili i v horních pokojích, kde kluci spí. :-( Takže chceš řící, že když se budeme pohybovat kolem té nuly ve srubu, v podlaze by to zamrznou nemuselo?
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa Ahojky SONI, když topíte centrálou a ohříváte i trubky a je tam okolo nuly, tak by to zmrznout nemělo,,, voda mrzne a trhá, až když je více dnů v danélokalitě pod nulou! i při mínusech ještě koluje,,, není to zcela jednoznačné,,, a právě naakumulované (pomalu) teplo v podlaze to pouští pomaleji, než to rychle natopené vzduchem :) držím palečky, my dnes doma 27 :(,,, kk
Odpovědět
@sonafa díky za statistiku vlhkosti :-) tak to je pro mě taky novinka,že srub vysychá rychleji v mrazech. To my v zimě vůbec nepovolujeme. Ale po tvé info to raději povolíme, až nebudou takové mrazy. :-p V noci bylo - 17 - naše autíka stávkují. Nějak nebyl čas a zanedbali jsme aditiva. a spustila jsem doma zavlažovač vzduchu a zatim se vzdušná vlhkost zvedla na 35%. Ale včera ráno klesla dokonce na 26% - to asi za chvíli uschneme, když to takhle bude pokračovat :-) @janauer já momentálně také nenacházím žádnou nevýhodu srubu...naopak samé výhody, ale také doporučuji přečíst celou diskuzi
Odpovědět
@sonafa Jojo, cvrček běhá už 3 měsíce, a hlavně šplhá vzhůru, to je jeho program! V pondělí si otevřel šuplíky jako schůdky a vylezl za pár vteřin nehlídání na linku a pokoušel se spustit toustovač. Je to drak v rouše andílka! Dneska ráno -21°, ale voda teče... Jen aby neprdnul zase filtr ve studni, měli by s tím mrazem ubrat ... PF
Odpovědět
Profilova fotka
@petrfrenk SOUHLAS SOUHLAS, ještě pár dnů a zatuhnem tady všichni,,, ubrat ubrat!! :) a malí jsou úžasní!! úplně se mi vybavilo, jak toto dělala moje dcerenka, s oblibou visela-ležela na horní šprušli dřevěné postýlky - držíc se rohových stojek a volala "nikinka visí" :))) all: držte se! :) kk
Odpovědět
@kasha jen drobnost: nikdy jsem nebyl, nejsem a ani nehodlám bejt zaměstnancem žádnej firmy, která se zabejvá stavama srubů. Ono je to trochu o filozofii, ale o tom až příště.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?