Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@jptn jojo, budou zpřísňovat tepelné štítky,,, ludry,,, bez ohledu na to, co je potřeba,,, stejně jako ted bude muset mít každý byt energ.štítek,,, to bude peněz v oběhu,,, :))) @pavelk :) přesně tak to máme aj my :)
Odpovědět
@boulderer mně teda teplovodní výměník s akumulační nádobou nijak zvlášť složitý nepřipadá, zejména když o kus níž píšeš, že ses rozhodl pro TČ... Bezstarostností chodu na 15-20 let bych si v případě čerpadla tak úplně jistý nebyl. @kasha smutné na tom je, že podle zkušeností už několik let bydlících lidí ty ztráty a tím pádem ani energetický štítek neumějí správně spočítat :-|
Odpovědět
Profilova fotka
@pavelk no to máš pravdu,,, je to jen lobby a prachy a nic více,,, nejlépe každému domu a bytu narvat dalších mnoho centimetrů polystyrenu a jiných sraček,,, je to masakr, co se dnes a denně děje, co všechno jsou ochotní lidé udělat pro svuj zisk a prachy :((( všechno totiž souvisí se vším! ...
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha Co se týká těch energetických štítků, myslím si že jde hlavně o uhlíkovou daň. Evropská unie zkonstruovala nejprve emisní povolenky pro průmysl a pak hledala způsob jak tahat peníze z ostatních, tak vymyslela uhlíkovou daň. Ale protože by se všichni bouřili proti jednotné sazbě, lidi by si méně zateplovali a business s plastama, novýma oknama s "n-sklem" a tepelnýma čerpadlama by se mohl zadrhnout, budou domy platit podle energetických štítků. Kdo si zateplí, dostane bonus v podobě sníženého výpalného. Kdo se mafii nepodvolí a nezateplí si, ten dostane po čuni a nakonec rád zaplatí. Proto mne to štve, když vidím všechny ty úřady životního prostředí, CHKO a památkáře, otvírá se mi kudla v kapse. Zaštiťují se ochranou přírody ale ve skutečnosti s ní nemají nic společného. Ovšem rozpozná to jenom ten, komu ochrana přírody leží skutečně na srdci a má přírodu rád. Takových lidí je ale málo. Ti co se žvaněním o ochraně přírody jen živí to rozhodně nejsou. Argument, že dřevěná stavba se nehodí k lesu, protože kolem taková stavba nestojí, je příklad za všechny. Je to jako s památkáři. Kdyby existovala památková péče na našem území už 1000 let, nikdy bychom nemohli mít ty památky, které dnes tyhle ochranné instituce tak úzkostlivě střeží. Například zámek Hluboká by dnes byl sice opečovávaný, ale dřevěný gotický hrad. Přes 100 let starou památku by přece žádný památkový úřad nedovolil zbořit a přestavět na něco moderního, navíc nezapadajícího do krajiny gotických staveb. A co takový pražský hrad a Francií inspirovaný chrám svatého víta ? Kdyby už před 600 sty lety existoval památkový úřad, na hradě by dodnes stála jakási mrňavá románská rotunda. Jo ale takhle se na to nikdo dnes nedívá, dnes co je moderní to je špatné. Myslím, že třeba ve Štýrském Hradci v Rakousku, památkovou péči a územní plány berou trochu jinak, než u nás. Nebo že by se tam taky uplácelo ? http://g.co/maps/8enr8 dovedete si představit že by něco takového vzniklo někde v centru Prahy nebo Brna ? Kolik by to asi developera stálo ? No to jsem se rozpovídal :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Zaujimava debata :) Co sa tyka stitkov, my sme to este celkom stihli, lebo tu vo FR vsetky novostavby od roku 2013 uz musia byt nizkoenergeticke (pod 50kwh/m2/rok) plus musia mat nejake zbytocne technologicke vydobytky (tepelne cerpadlo na kurenie, alebo aspon na ohrev vody, fotovoltaiku atd). Od roku 2020 udajne uz maju byt vsetky nove domy pasivne. No to sa mame na co tesit. Okna pozatvarane, budeme v domoch dychat divociny zo spinavych filtrov z ventilacie ;) Nam sa velmi snazili nahovorit elektrikari aspon ventilaciu do kupelne a kuchyne. Nezobrali sme ani to. Otvorime si okno a hotovo :) Dnes sme v byte, nemame tam ziadnu ventilaciu, zarosi sa zrkadlo a moc ma to netankuje ;) Drevo bude ochranene v kupelkach trosku viac, parket dame specialny aby zniesol viac vlhkosti, ale ziadne ventilacie a cerpadla instalovat nebudeme. Uz aj pri kureni samotnom sme sa trosku nechali ukecat na vec "komfortu" a budeme mat len krb na pelety namiesto dreva. Bude to jediny zdroj kurenia a malo by to stacit. Urcite by bolo pohodlnejsie si dat nejake podlahove kurenie (elektricke/plynove/tepelno-cerpadlove atd), no my sme to proste nechceli. Tolko moj nazor na vec :) PS> Mam rad nove technologie, no v baraku som to akosi zrusil :)
Odpovědět
Profilova fotka
@weinfurt podepisuji se pod to, co jsi napsal!!!! Je tady několik případů (a to jsou jen ti, co tady jsou), kdy úřednická zlovůle a závist dělá naschvály,,, nic tady nefunguje,,, o tom výpalném jsi to napsal úžasně!! EU je krásná myšlenka, ale je to úplně stejné jako krásná myšlenka komunismu. Nelze aplikovat s lidmi!!! Kdyby jsi pořádně omastil kapsu všem úředníkům, na všech stupních, vyjímka by se našla,,, to si piš :((( všichni čekají a natahují ruku a nikoho ta příroda nezajímá - jak píšeš :((( V roce 39 pan Baťa pronesl významnou větu (nejen tu), mám ji na nástěnce a neřeknu ji přesně, ale je to v tomto duchu: za ekonomickou krizi může hlavně krize morální. A ta tedy je! Co tady vlastně dobře funguje? I pohřebáci švindlují, v porodnicích vyměňují děti, nechtějí dovolit porody doma (když si někdo troufne,,,) hned to všechno pořádně naočkovat, aby nám nerostli zdraví jedinci, posadit k pc a tv (dokonalý tvor pro farmacii roste) a jejich hlavičky vymazat přesně podle jejich představ. Nedávno jsem se zamyslela - kde ty chudáci děti mají vidět dobro, laskavost, spravedlnost, morálku... ... ... co z nich může vyrůst, když v tv vidí jen násilí, vraždy, super trika, mašiny,,, ,,, :( jejda, kam já jsem od polystyrenu došla :) NO a jaká je jediná cesta! Začít jen a jen od sebe. Tak se snažím :) seč mohu :) BOJUJ, stojí to za to! I když s CHKO-tam mám pocit že žijí pravěcí ještěři,,, :( dobrou, karin
Odpovědět
Profilova fotka
@sidzej Přesně tak, štítky tady musí být také od příštího roku a dokonce i na byty!!! v paneláku :( a od 2020 mají i tady být pasivní paskvily!!! Kdy ti lidi přijdou k rozumu!!! :( to je opravdu nehoráznost!!! V Česku myslím že vyrábějí snad jen tři závody peletky? tak je docela drahá ta doprava a to nás tedy odradilo i když je to jako pohodlnější,,, ale nechceme nic pohodlnější, máme dvoje schody, ne že žádné, protože jednou budeme staří? a co ti staří dělali kdysi? prostě fungovali a je to,,, :) už mizím, dnes je nějaký filozofický den! :)) papa, hezkou noc kk (
Odpovědět
Profilova fotka
@sidzej Můžu bejt vlezlej a zeptat se, na kolik přijde takové stavění ve Francii ? Jenom pro představu a srovnání. Když tak klidně soukromě na weinfurt@seznam.cz , jsem děsně zvědavej. :(
Odpovědět
Profilova fotka
@weinfurt také bych přidala nějaké slovo do diskuse nejdřív topení - také po zralé a dlouhé úvaze - pec (krbová kamna) s výměnníkem a kombinovaný kotel na pelety a dřevo (splynovací), akumulační nádoba. Podlahové (vodní) topení v přízemí, v podkroví radiátory. Soláry v budoucnu také, až na ně zbydou penízky Co se týče stavby srubu v CHKO, nevím, jestli jsi to definitivně vzdal, ale byli jsme na dřevěných veletrzích v Praze a na jednom poskytovala své služby právníčka právě ke stavbám (srubům) v CHKO. Nás se to sice netýkalo, ale myslím, že bych ten kontakt uměla najít, kdyby bylo potřeba. Mluvila moc zajímavě a citovala spoustu §, které se na to používají
Odpovědět
Profilova fotka
@thomson ahoj, jj. bylo tezke se tim prokousat, ale dozvedel jsem se spoustu poucnych veci. Take timto dekuji @stetl a @petrfenk za prijemne prijeti ciziho cloveka a poskytnuti spousty dulezitych informaci :-) mame koupeny pozemek kousek od Davle, uprostred vesnice. Tam by srub nezapadl, ale doufam ze roubenka nebude problem. Uzemni rozhodnuti je jiz vydane, takze v pripade nejvyssi nouze bych vyuzil stavebniho instruktora...
Odpovědět
Profilova fotka
@jumpmans takže nejen roubenka.. ale ještě nedaleko;-)
Odpovědět
Profilova fotka
to jumpmans: bylo nám potěšením... H.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@jptn a kdepak jste vy? radi bychom letos zacli se stavbou, zatim to vypada na cedr, jako ma @petrfenk
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 Myslím že topení je třeba volit také vůči velikosti stavby. My máme v plánu postavit jenom malý domek, 6x9m a podle mých odhadů by na vytopení měly stačit jedny kamna se "suchou" akumulací 8kW. Něco takového http://www.romotop.cz/krbova-kamna-ro... a nahoru přímotopy pro doplnění. Na zvážení je i varianta s ohřívanou vodou a radiátory v patře. Připojuji naší představu dispozičního řešení domu. Podotýkám že jsme se v takovém interiéru včetně shodných rozměrů byli podívat a vyhovovalo nám to. Ale uvítám vaše postřehy a názory. My máme osobní zkušenost jak z paneláku 2+1 (10 let) tak z opravdu velkého rodinného domu ( 25let ) a tyto zkušenosti jsme přetavili právě do tohoto nákresu. Ale neviděl ho zatím žádný architekt :-) Drželi jsme se samozřejmě hlavně podmínek CHKO, takže obdelník bez přístavků a lomené střechy atd. jak to tam stojí napsáno. Viz níže. - šíře štítové stěny 6 - 9 m základní hmota domu obdélného půdorysu o poměru stran 1 : 2 – 2 : 3 - jednoduchá rovnoramenná sedlová střecha o sklonu 40° - 45° bez částečných valeb s hřebenem v podélné ose půdorysu; hmota vikýřů nepřehluší hmotu střechy, vikýře plynule začleněny do plochy střechy, střešní okna jsou možná - umístění komína co nejblíže hřebenu střechy - celkově jednoduchý tvar stavby bez provozně problematických balkónů, lodžií, arkýřů - přístavby buď pod nelomeným spuštěným ramenem střechy nebo jako kolmý trakt s rovnoramennou sedlovou střechou sklonu 40° - 45° - Nepřipouští se dřevostavby z kulatiny (typu Kanadský srub apod.) - Nejsou přípustné dřevostavby s rohovými přesahy.
Odpovědět
Profilova fotka
@weinfurt malý domeček bude krásný :) (dispozice na první pohled výborná-ještě jak je to vůči světovým stranám? a kde svítí sluníčko? dost důležitý prvek :)) a suchou akumulaci má právě Jituš. Určitě souhlasím s tím, že není domek, jako domek. Podmínky CHKO jsou velmi moderní a akční, když už tam ted mají nepřípustnost kanadských srubů. Kdo by to do nich řekl, že budou v tomto ohledu tak rychlí! Kdyby všechno takto fungovalo! :)
Odpovědět
Profilova fotka
Ještě k podlahovému topení. Kamarád má podlahové vytápění a říkal mi, že kamkoli přijde na návštěvu, kde podlahové topení nemají, je mu zima od nohou. Jaké máte zkušenosti ? Nejste podlahovým topením zhýčkaní ? :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha na prvním obrázku je růžice označující sever. Ale u nás je to asi jedno, protože máme od jihu les, takže sluníčko nanejvýš v létě.
Odpovědět
Profilova fotka
@weinfurt AHA, od jihu les Vám bude dělat stín, ale co, hlavně že je pozemeček :)) a růžice jsem si nevšimla, protože jsem nepozora :) tedy obývík pohled do lesa, jo? nádhera! a je to rovinka?... a co se týče podlahovky, dotavili jsme své znalosti tak, že v masivním domě by měla být,,, že je to tak lepší, když Ti tam něco pořádně akumuluje,,, ale není důležité, žejo.,,, a pocitově, když je zima od nohou, je zima všude :) je to zhýčkanost? :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@jumpmans Příbramsko.....
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha No v podstatě máme les i od východu a od západu, a na sever je pár domků a pak teprve les :-) Jinak pozemek je rovný jako stůl. Stínu jsme si vědomi ale ostatní parametry pozemku to vyváží. A ten les tam možná taky nebude na věky. Existují nějaké plány a záměry, které pokud se podaří zrealizovat, les by mohl o pár metru ustoupit. Ale to je hudba budoucnosti a není to vůbec jisté. S podlahovkou nevím, nemáme ji. Tohle je pouze zkušenost jednoho známého, který říkal, že kamkoli přijde, je mu tam zima od nohou. Já s tím problémy nikdy neměl, když mne zebou nohy, vezmu si fusekle nebo bačkory :-D Rozhodně levnější varianta podlahového topení ;) Já zkrátka vidím ty úspory hlavně ve velikosti domu. Namísto abych stavěl 10x12 postavím 6x9 a mám 50% úsporu energie bez nutnosti investovat do drahých technologií na úsporu :-) Když někdo postaví ten velký dům, pak aby se dostal na moje náklady za teplo, bude muset draho izolovat. Navíc moje úspora jde dál, než je jakékoli zateplení schopno, protože ušetřím výdaje za tu stavbu. Jde jen o to přemýšlet, jestli mi to stojí za tu velkou investici, budovat pro skladování haraburdí zateplené a tím pádem "luxusní" prostory. Když se podívám na ten obří dům ve kterém žijeme dneska, dobrých 50% vytápěného a zatepleného prostoru zabírají auta, kola, různé věci uskladněné léta letoucí, o některých už ani nevíme, že tam někde dole jsou. Pak tu jsou prostory využívané ke specifickým činnostem třeba dvakrát v týdnu na pár minut, nebo jen přes zimu a pod. Když sečtu celoročně čas, kdy je prostor domu obýván, podle odhadu 50% času se neobývá vůbec (jsme někde pryč nebo na zahradě ) a zbylých 50% jen jeho části (nelze být ve všech místnostech naráz). Velký dům je o plýtvání zdroji, energií, časem a prostorem. A to nemluvím o tom, že je třeba umývat těch 18 oken a dvoje balkónové dveře, vyluxovat, zamést a vytřít přes 250m podlah, troje schody, sklepy atd. Jenom v suterénu teď máme 7 malých místností a chodbu. V každé je něco uloženo ale vesměs poloprázdné prostory, které je třeba alespoň jedou za čas zamést. To je dalších 100m čtverečních. Když už jsem zmínil balkon ( tedy lodžii ) je nám na nic, protože je na jih, takže když je slunečno, nedá se tam přežít a když prší, co by tam kdo hledal. Další zbytečná investice a plýtvání. Tehdy nad tím rodiče takhle vůbec nepřemýšleli, když to stavěli. Když jsem viděl Vaše fotky srubu, musím konstatovat, že větší nádheru si ani nedovedu představit. Je to opravdová krása, takový dům. Ale představa že se musí ta velká okna alespoň dvakrát do roka umýt :-D A co za 20-30 let ? Dovedu si představit že v novostavbě snů to člověk dělá s nadšením rád. Ale po 20 letech lézt po štaflích a umývat okna, nevím nevím :-) Asi bych se vzdal části té nádhery ve prospěch racionalizace ;) Ale je dobře, že jsou na světě lidi jako vy, ochotni pro krásu snášet i budoucí zvýšenou námahu. Takových krásných staveb je nám potřeba, aby se člověk v té šedi katalogových "prasáren" co se převážně staví, alespoň občas mohl pokochat něčím opravdu krásným. Takhle to prozatím vidím já. Ech, to jsem zase ukecanej :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@weinfurt absolutní pravda v tom, že ta praktičnost je super, ale je dobře, když je sem-tam někdo i nepraktický. Přeji Ti, abys nečekal tak dlouho jako my. Jinak jsem ale chtěla říci, že ve Vašem okolí je dost roubenek, teď nevím, jestli dobý kontakt na stavební úřad má výrobce roubenek (z okolí Jbc) nebo developer - myslím, že v těch končinách se stavěli roubenky přímo na prodej a sem - tam je inzerují i na internetu, a to i ve stadiu návrhu se stavebním povolením. Nevím, jestli komunikuješ s CHKO v Liberci, tam je to hodně složité, ale i s nimi je diskuse. Záleží na tom, jak moc na to spěcháš a jak moc si ochoten ustupovat. Držím Ti palce, nenech se otrávit. A ukecanej klidně buď, tady si to všichni rádi přečteme
Odpovědět
@jumpmans ... třeba jste nebyli naposledy, jestli jezdíte na Šumavu častěji, dejte vědět ... Člověk vždycky rád narazí na rozumné lidi ( ... si tím namlouvá že je jedním z nich...). Jinak nestíhám číst, weinfurte! chlape! proškrtat! ... ale ne, je to v pohodě.... Okna u nás myji já .... štafle vyndám 2x ročně ... Před balkony a pod. bych taky varoval . Jinak je u nás na prodej pozemek se zhruba takovým výhledem, co máme my, nemá někdo zájem???? PF
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 Od firmy z Jablonce jme dostali nabídku a mají docela příjemné ceny. Ono je to taky o rozvoji celého regionu, když budou ouřadové lidem zakazovat stavět, tesaři nebudou mít práci a celý regon tím utrpí. To by si měli úředníci uvědomit, že péči o krajinu nelze dělat jen zákazy tlumením lidské činnosti, protože existuji lidé co tam v tom kraji žijí a ti také chtějí pracovat. Co jsem nepochopil, je nevraživost některých místních lidí k turistům a tzv. lufťákům. Oni si neuvědomují, že značná část lidí v regionu z turismu žije nebo alespoň částečně žije, z pronájmu ale i služeb, které by jinak nebyli potřeba kdyby sem lidé nejezdili. Příklad, my stavbou dáme práci, úředníkům samotným, hydrogeologivi, bagristovi, zedníkům, betonárce, tesařům, pokrývačům a dalším profesím. Ti lidé v kraji žijí a pracují a když tam existují průtahy a omezení, tím jim úředníci omezují prostor si vydělat. Jasně že zrovna naše stavba je všechny nezabezpečí, ale je to kamínek v mozaice a čím více kamínků úředník vymlátí, tím horší bude celkový obraz té mozaiky. To je zkrátka odvrácená strana mince, které říkáme ochrana přírody.
Odpovědět
Profilova fotka
@weinfurt rozumní chlapové nám tady přibyli, to je moc příjemné HYP HYP HURA!!,,, nebot byla doba, kdy jsme tady repetily jen ženské a občas zabrousil svým vybraným humorem petrfrenk a náš milý idealista Honzík. Tak jsem sama moc ráda za nový psavý vítr :) Protože existuje jistě dost rozumných lidiček ale psát se jim nechce :))) Samozřejmě máš pravdu v tom, že největší úspora je v prostoru! Totální pravda. Jenže my přicházíme z bytu-paneláku-králíkárny, kdy válčíme o každý metr, centimetr, milimetr :) a navíc - jsme hračičkové a máme své hobby, které se nedají dělat tak, že jsou schované ve skříni, potřebujeme docela dost prostoru :),,,to si jen tak sama sobě namlouvám, proč si budujeme docela velký dům :))). Strašně moc se těšíme na ty prostory a jak zmiňuješ okna,,, hmm, zatím to dám a pak uvidíme :))) dole v přízemí nejsou umytá 2 roky a stále přes ně vidíme a dokonce uvnitř šíleně prášíme,,, s pavouky spát nebudu, ale šílený pořádkomil nejsem, tak čas a síly ukáží. Notabene, pohyb je velmi zdravý pro kondici, tak se absolutně nebojím, že nebudu mít co dělat :))) No a velmi děkuji za pochvalu, to je takový balzámek na ty mozoly co máme-ale dobrovolně a radostně. Neskutečně a nepředvítalně nás baví si to všechno tvořit přesně podle toho jak to v tu chvíli cítíme. To do projektu nedáš. :) No a pomáhá nám i nedostatek financí :-D Držím MOC palečky!!!! stojí to zato! a LES je životodárný organismus, ráda bych ho měla poblíž, blíž, blízko :) kk
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha Zrovna teď jsem ty svoje úvahy výše převyprávěl ženě a její první reakce byla, "a víš kdo takový baráky staví ? Lidi z paneláku" :-))) Já tomu rozumím, chápu to. Bydleli jsme téměř 10 let v paneláku 2+1. A naši rodiče co postavili tenhle obří dům ? Ti žili v jedné místnosti o 20 m2 po válce s rodiči, takže opět syndrom malého bytu. To jen ukazuje, že extrémy nejsou dobré, ani tak ani tak. Co se týče svépomocných prací, já v tom vyrůstal od mala. Co pamatuju jsem si hrál na písku, který jsme u domu neustále měli, protože se stále něco budovalo, přestavovalo, dodělávalo. Na druhou stranu, takovej život na staveništi člověka lecčemus naučí. Třeba že stavět zbytečné prostory je mrhání nejen penězi ale i časem do budoucna teď i do budoucna. Ale ten váš srub je tak pěknej, že by mně to třeba nakonec taky zlákalo. Ještě že mi to ti úředníci zakázali :-D
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj lidi, jsem tu nový, tak se budu chvilku rozkoukávat... :-) jsem rád, že jsem narazil na nějaké fórum o dřevostavbách a srubech vůbec ;-) sám stavím také srub na jihu Čech a tak pokec vítám. Momentálně začínám brousit :-) brousím úhlovou bruskou s lamelovým kotoučem 40 zrnitost. Jen se nedostanu pořádně do rohů a spár... jaké máte zkušenosti případně rady jak toto vyřešit...??? A dále mě čeká nátěr... Máte někdo zkušenosti s firmami BASF, Tikkurila a Delta Woodprotection...?
Odpovědět
Profilova fotka
@kedul100 Zdravím nového dřevomilce,,, co je uhlová bruska? :) našla jsem na googlu, tak my jsme brousili tím stejným,,, ale 40tkou nám to dodali stavitelé a my jsme jeli do 80tky místy 100 (jsou tu i tací, co mají 160 :)) :) do rohů jsme se nedostali, tak když bylo něco jo nehezke, tak ruční šmirgl, dlátko a tak :) ale bylo toho pomálu,,, Co se týká nátěrů-je tady dost diskuze, je třeba projít, já jsem 100% proti všem tenkostěným syntetickým lazurám, nebot když jednou seschnou, budeš muset opět brousit!! tedy z toho pro mne vyšlo OLEJ. a jaký, to je už otázka, většina nás má kreidezeit, pak jsou zde Ti kteří mají uvnitř Osmo-dost drahé, kanadská Para, a jiné přírodní oleje. :),,, těšíme se na fotečky!! :) karin
Odpovědět
Profilova fotka
@kedul100 Vítej do rodiny :-D . Nám už obrousí všechno dodavatel, takže toho jsem ušetřen. Nátěr jsme vyřešili Kreidezeitem, testoval jsem i kanadskou PARU, ale jejich základ byl syntetika, ikdyž tvrdil, že je to přírodní. :-p
Odpovědět
Profilova fotka
@sidzej a všichni Zdarec Amen s náma se všema, to by člověk brečel když si představí sbouchnuté dřevěné stany obalené fólií a oblepené ze všech stran polystyrenem - oko laika žasne a dech se tají před neskutečnými hodnotami energ. úspor a při tom v globále chytá dav nejchytřejších bytostí na Zemi kočku za ocas. Budeme bydlet ve fóliáčích a řešit spotřeby energií, paradoxně je skoro každá moderní stavba nepoměrně náročnější na spotřebu elektriky (pokud možno z Temelína) a stejně bude většina jezdit do práce tučným nafťákem (lidi s malým autikem na PD nemají), lítat na dovolenou tryskáčem (s tím že většina lidí netuší co je 10km za jejich barákem). A lobby pokvetou a všecko bude díky zvýšené poptávce a diktátu legislativních norem dražší... Bože jak jen je možné, že je lidstvo tak zblbnutelné a manipulovatelné - nevycházím z údivů. pánové @jumpmans @kedul100 @weinfurt vítám Vás tu jak jen můžu tímto způsobem a závidím volný čas těm, kteří to tu přečetli všechno AHOJTE
Odpovědět
Profilova fotka
Jo a nevíte někdo o levném železe do ztraceného bednění, popř. o nějaké plonkovní kari síti? To jen tak, kdyby náhodou se úřad uvolil...
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?