Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
to kasha: Děkuju, máš pravdu! Jsem tady asi nejstarší, takže možná smím přidat kousek filosofie: Hnusáci nikdy nevymřou, protože se domnívají, že pravdu mají jen oni. To my se spíš stáhneme a bojíme se odporovat.
Odpovědět
Profilova fotka
@stetl svatá pravda hovado v pozici manažera má vždycky nejlepší výsledky...
Odpovědět
Profilova fotka
Kdybyste věděli, jak jsme začali stavět my ;-) Teď zpětně děkuji naší firmě, že nás nějak moc nezneužila. My ji tak věřili a doufali, že má stejný zájem jak my, a to dobře nám postavit náš sen z kulatiny. Nikde jsme nic neměli nastudováno, nic jsme pořádně nevěděli ....No ,byl to rok 2003, kdy jsme se rozhodli do toho jít...Letí to... A ještě úplně na okraj, jak se tady filosofuje ;-) . Jasně je skvělé , že každý začne u sebe, že bude myslet "zeleně", ale já si pořád myslím a pořád na tom stavím, že úplně na začátku je dobré mít prostě lidi rád a umět něco pro dobrý vztahy ze sebe dávat. Já neovlivním, zda ten a ten poslanec zvedne ruku v pravou chvíli, zda Obama bude ten muž na správným místě, zda John bude novinářem a poslancem k tomu, ale ovlivním, že můj soused ke mě zaběhne, když něco bude potřebovat, že když já příjdu k sousedce jen tak na pokec, že bude ráda, že spolu v naší vesnici budem udržovat krásné lesy, rybníky, cesty a funkční hospodu...A že spolu dáme dohromady něco, co potěší dalších x lidí. V tom našem mikrosvětě. (jo asi to vše píši v určité euforii, jak se nám letos opět povedla ta naše velká akce v naší vesnici a kolik lidí do toho šlo a pomáhalo, jen za ten pocit) :-) (a ještě naokraj, co se týče topení, je sice už listopad , ale u nás se spíše netopí, než topí, dům krásně drží teplotu a pro jeho vyhřátí spálíme v době od 17-19.00 hod 5-6 špalíčků dřeva a je teplo, v podkroví se stále netopí......)
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 Právě proto, že jste se rozhodli s tak čistými umysly a tak na začátku, muselo to dopadnout super :) S topením je to krásná zpráva :) stejně tak s akcí ve vesničce!! to je úžasné!! A když budeš mít ráda sama sebe a svuj mikrověteček, tak máš ráda i okolní mikrosvětečky :)) a tak se to šíří a line,,, ta krásná záře :) přeji užasný den :) kk
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha Zrovna v úterý můj muž, jeho brácha a 2 chlapi postavili tak skvělý krov (podle mě obrovský, sice takový ten jednodušší-obdélníkový). Když to měli hotové, tak právě manžel říkal, jak by teď , když už ví, co jsou schopni udělat, dokázat (jeho brácha je vyučený tesař-truhlář), že by zvládnul i náš krov na domku a mohli jsme ušetřit za firmu.... Ale to zjistil postupem času, tenkrát před 10-ti lety to ještě nevěděl. ALe to taky nevěděl, že dokáže udělat dvoje schody a udělal je, že dokáže udělat celé podkroví a udělal... Na začátku stavby jsme plně důvěřovali firmě, pak už v druhé etapě jsme zjistili, že lecco dokážeme bez firmy a jo, šlo to. Ale uvědomuji si, jak jsme vůbec nebyli ostražití :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 nádherné na tom je to, že to všechno vyšlo a ještě jste se krásně poučili,,, vzorový příklad :)
Odpovědět
@kasha Probůh děfčata, já nemám nic proti zdrobnělinám, už jsem i zkousnul ty věčné domečky a zahrádečky na vesničkách i v městečkách, kde žijí samí ultrapozitivní superčlovíčci i se svými snymečky v postýlkách z práškových peříček na polštářcích plňoučkých něčeho měkoučkého na spaníčko, .... ale když vidím mikrosvětečky (sorry, Karin), tak už na mě jsou mdlobečky ... to je moc, mocko, mocíčko .... A teď jdu vařit VOBĚD tomu našemu HARANTOVI, aby šel brzo CHRNĚT a nestrašil tady! PF
Odpovědět
Profilova fotka
@petrfrenk JOJO, brouku, tak to chodí, když to někdo nemůže slyšet,,, :) Ale to nezměníme, každý máme zde svůj úkol a Ty nemůžeš být jiný a stejně i já,.... Tedy - měníme se, to nechci popřít, ale svým směrem,,,, Nebo si snad bláhově myslíš, že máš svůj život pevně ve své vlastní pěsti? :)) A vždy je lepší přemíra milých slov, než jedno hrubé :-D, tak to vidím i cítím a klidně si omdlívej, však ty se vzbudíš... Dobrou chuť :-)kk
Odpovědět
Profilova fotka
@petrfrenk Tak přemýšlím, kam vlastně chodíš číst ty krásné diskuze o postýlkách z práškových peříček na polštářcích plňoučkých něčeho měkkoučkého na spaníčko ? :-) :-)
Odpovědět
@morana128 @kasha No né, konec srandy .... Ale tak se podívejte, jak lidé nadepisují svoje příspěvky .... naše bydleníčko .... náš domeček .... naše pokojíčky .... naši pejsánci.... Nevím, asi jde o nějakou přehnanou obrannou reakci na tu hrůzu, co lidi podvědomě ze stavění mají, slyšíc o samých hrůzách co je při tom čekají .... Nebo se pořád máme ve zvyku takhle bránit před vnějškem, prostě tohle je naše a sem mi nikdo koukat nebude? Nikdy jsem nečetl např.: "moje kancelářička se šéfíčkem"......
Odpovědět
Profilova fotka
@petrfrenk Tož, milý Petře. Já to cítím úplně jinak. To, co je mi milé, mám k tomu vztah pozitivní a vřelý, to označím zdrobnělinou. A vystavujeme tady skoro všechno, co je k vystavní, tedy žádná obrana,,, to ty máš asi nějaký blok na zdrobněliny,,, nějaký pozůstatek v mysli z dětství,,, Asi se Ti někdo posmíval :-D a klidně pošlu fotku své kanceláříčky s šefíčkme a kafíčkem, nebot jsou mi příjemní :) toliko z mých pohnutků k droboučkým světům a slovům :)) kk
Odpovědět
Profilova fotka
@petrfrenk Já tě chápu, neboj se. Myslím , že nejsem z těch, co by používala zdrobněliny (teď jsem se dívala , že jsem psala špalíčky, ale to jinak nešlo, nebyly to špalky :-) A jsem přesvědčená, že ani tady , v naší diskuzi o srubech, se moc nesluníčkuje. ALe i kdyby, já to prostě přejdu. Ironicky narážíš na superpozitivní človíčky a je to v reakci na můj a Karin příspěvek. Jasně, já jsem pozitivní, jsem optimista a myslím, že sklízím, to co zaseju. A jestli Karin píše taky to ,co píše, tak zřejmě se nyní ocitla ve svém životě v okamžiku, kdy to tak má. A že se o to chce podělit. Tak OK, přečtu si to, pomyslím si své o tom, ale nebudu to schazovat stylem , jak jsi to napsal ty. A tady, kde skutečně žádné "sluníčkování a pěstičkování" až tak nebují. A že se diskuze ohledně stavby a zkušeností s ní časem proplétá i s informacemi, které jsou jiné, ke stavbě nevztahující, je prostě realita každé diskuze, do které chodí lidi nějakou dobu a už se tak nějak "znají". A ono taky díky tomu ta diskuze má šanci žít dál, myslím, že zrovna Karin je jedna z motorů téhle diskuze. Kruci jsem se nějak rozepsala.
Odpovědět
Článek se načítá
@morana128 @kasha OK, omlouvám se, nikoho jsem se nechtěl dotknout ani shodit, přiznávám jenom, že jsem lehce alergický na něco, co mi není až tak blízké .... (abych to neformuloval zase nějak urážlivě). A to rozhodně ne u vás dvou! Možná má Karin pravdu s blokem z dětství. O pozitivních lidech to nebylo vůbec, myslím že to dřeváci povětšinou jsou (ikdyž chápu že jsem se o tuto vlastnost ve vašich očích přišel...). Nechme toho, nechal jsem se unést .... A pro všechny ostatní: Držím pěstičky do dalšího počtěníčka! PF
Odpovědět
Profilova fotka
@petrfrenk Jé ,v poho, neomlouvej se. Tak ti to asi pomohlo, vyventiloval jsi to ven. Vidíš někdy i to "sluníčkování" je k něčemu :-) Hele, je tu někdo, kdo pije vodu ze své studny? Jak často kontrolujete? My to dělali každý rok , na jaře. Letos jsme to nějak zazdili a necháme to zase až na jaro. Naše voda byla vždy OK, podle tabulek pitná a i tak zkolaudováná. Tak nevím, jakou máme mít frekvenci kontrol? Karin -k čovce, zrovna nedávno vykládal známý, že jeho žena zničila bakterie v čovce (byla u toho, když to říkal, nebylo to za zády a já si teď nevybavuji, co přesně tam nalila)Tak jsem mu říkala, že s čovkou se to člověk musí naučit. Nakonec zjistíš jak dobré je mít všude,pokud to jde, sítka na zachycení borčusu v dřezu, v umyvadlu. Jak časem zjistíš, že se fakt olej sbírá do flašky a pak jednou za čas odvezeš při jiném sběru, do technických. Jak nepoužíváš doma savo,neleješ ředidlo...Neleješ zbytky do záchodu -přebytky jdou slepicím, kočkám a do kompostu...My už to s čovkou umíme, ale taky jsme se to učila-holka zvyklá z paneláku vše lít do záchodu :-) Jo, barvu z vlasů to ustojí, zase taková amazonka nejsem, abych se splachovala venku u studny :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 :)))) no vidíš, už jsem se chystala na to jak budu ekologická pro svou čovku a máme kanál,,, :( tak nevím co je lepší,,, globálně kanál, nebot lidé jsou neskutečně ničiví,,, a nedisciplinovaní. Co nevidí, že skutečně škodí, to prostě neškodi :( @petrfrenk PéŤo neboj, mám Tě ráda :) vím že jsi dřevák horolezec :-D a mám kamarádku, která byla na prášky, když jsem ji říkala Zdeničko,,, a já jen proto, že ji mám ráda :) při čtvrtém omdlení jsem jí začala říkat Zdeno :-DDDD ale už si zvykla,,, je to hodně o minulosti :) papa, jdu konečně pod dlouhé době zapařit,,, a už to vidím :-D pate kk
Odpovědět
Profilova fotka
@aniston při stavbě jsme stříkali jen bochemitem, a také se stalo, že se objevili modročerné povlaky-dokud do srubu pršelo, bylo to dosti vlhké. Dolní části stěn stály po dešti i ve vodě, takže chytly "zelenou plíseň". Po uzavření to chlornan vše spravil, a pak se teprve impregnovalo konečnou barvou (Kreidezeit, Osmocolor).
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 @kasha K té ekologii, aby nešek olej do čovky - kdosi mi poradil, když máme kamna na dřevo, že je dobré slít olej např. do plechovky s pilinami a pak to jednou za čas spálit. Fungovalo to celkem dobře (než jsme spotřebovali všechny piliny na chodníčky :-S ) - myslíte že to není ok? @aniston dočetla jsem ještě dále.... černou jsme měli vždy nejvíce na řezech kuláčů, a už je to v poho. A plísně v budoucnu, až budete bydlet, bych se určitě nebála - my máme vzhledem k poloze stavby i uvnitř extrémní vlhko, celé léto bylo cca 70-80%, ale nic podobného plísni se neobjevilo ani na minimálním kousku dřeva :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa TEDY SONI, nikde jsem to nečetla, ale nemám pocit, že je to ekologické, když se spaluje olej s pilinami,,, :-p ale to je jen a jen muj pocit a nemusí být správný :-| kk
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha Hmm, mě to přišlo jen lepší, než to pouštět do čističky nebo ještě hůře někam do půdy, jak jsi někde psala. =-) Ale pálit piliny je snad ok :-D :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa Já ti nevím. My pálíme jedině v krbu dřevo (a to ještě musí být to správné). Jsem se naučila nepálit ani kartony (domů nám chodí dost objednávek v krabicích), on je z toho pak takový jemný "plátkovaný" popel a ten mě nebaví vybírat. Takže já do krbu bych asi olej nedávala. Já mám pod dřezem 3l plastovou lahev, tu když naplním, a mám cestu kolem sběrného dvora, tak vyhodím. Jinak u nás dávají návod jak třídit odpad a píší, že ji můžeme dát k popelnici...Vlastně nejvíc oleje nasbírám, když měním friťák. Při vaření tu mastnotu setřu papírem, co mám v kuchyni a pak buď vyhodím do koše, nebo někde na kompost. Ale my doma nějak vaříme, že toho oleje moc nemáme. Protože kolem mě je dost známých s dílnama, kde mají nějaké kotle na olej (jako fakt i vyjetý ), tak i ti mají zájem o ten olej-takže pálení oleje určitě jde, ale my si svůj komín hýčkáme :-) O olej z auta je na vesnici kupodivu také zájem -pokud vím, natírají s ním ploty...Což u nás taky neprojde, my o tmavý nestojíme a nějak to pro nás není to pravé ořechové. Přece jenom, my si dost hlídáme čistotu na pozemku kvůli studni....
Odpovědět
Profilova fotka
Kdysi jsem psal o tom, jaký to bude fofr s tím novým bydlením :-p . Bylo to hodně najivní, a protože z toho bude čerpat mnoho dalších dřevem postižených, tak pár rad (samozřejmě ne pro místní galerku :-D ): a) pokud úřad požaduje souhlas obce, myslí rozhodnutí (jde o to samé, ale má to jinou hlavičku) b) pokud se požaduje smlouva s obcí, nezapomeňte na plánovací smlouvu (nemusí být dostupná) c) pokud je požadován souhlas vlastníků dotčených pozemků, myslí rovnou taky smlouvu pokud tam máte kopnout (nemusíte je pak po republice navštěvovat dvakrát 8-), myslí rovnou napsat žádost o výjimku - pokud jste příliš blízko ;-) d) pokud jste zaměstnaný, tak si najděte šikovného projektanta - to je asi nejdůležitejší bod :-D, který Vám s tím pomůže. Musím současně konstatovat, že máme na své straně i úředníky....pouze vyžadují vše do puntíku ]-( tak makáme aby nám to řízení neodložili na moc dlouho.
Odpovědět
Profilova fotka
@thomson no Tě pic,,, ,,, úředníci na Vaší straně a chtějí vše do puntíku,,, tož tak to známe. Zažili jsme to s povolováním čovky a to trvalo pulroku, než mi vubec přijala několikrat opravovany projekt :)) Držím palce!!!!!! :) kk (z galerky :-D)
Odpovědět
Profilova fotka
@morana128 V krbu palíme také jen dřevo, ale my máme ještě kamna v kuchyni, která jsou např. i na uhlí. Takže jeden komín asi tolik šetřit nebudu. ;-) Koneckonců-když u nás nyní po roce čistil kominík komín, říkal, že jsou oba dosti čisté. :-N Ale u nás stejně moc oleje není, já téměř nesmažím, a podkladový olej při vaření se většinou sní. ;-) Kartonový papír je dosti dobrý do komposteru, ale když je ho hodně, nevidím problém v tom ho nejprve spálit a pak hodit do komposteru. Když se pálí společně se dřevem, tak se ten jemný popel promíchá s ostatním a to už se dá vybrat lépe. zrovna jsem to prováděla minulý týden. |-|
Odpovědět
Profilova fotka
@sonafa Jasně s tím kartonem, ale my ho máme tolik....:-) Od března do června ho většinou dávám na hromádku pro školáky od nás z dědiny. Pořád je škola podporuje sbírat sběr, takže vždycky v červnu mají před školou auto a ten den tam najíždí marky rodičů a vozí plná auta sběru. Ještě když chodil do té základky můj syn, a já měla možnost vidět finance školy, tak ta sbírka vždy hodila pěknou sumu. Ale jinak ho nosím do kontejnéru, bychom se doma za chvíli nehnuli.. Jo a s komínem...My jsem experti. Před stavbou jsme zvažovali ještě kotel dole v suterénu, kotel i na uhlí...Nakonec jsme zjistili, že to utáhneme jen s krbem v patře. ALe když už se stavělo, udělal se dvojkomín. Tak do budoucnosti, kdyby něco...Jsme tam přes 7 let a jeden komín ještě nebyl použitý :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@thomson To Ti závidím, ty úředníky ;-) . Já se jen chtěl na něco telefonem zeptat (asi hloupě) a baba na stav. úřadu mě práskla s telefonem. To se mám na co těšit u vyřizování stav.povolení =-) Chtěl bych se Vás, zkušených srubomilů zeptat: Až teď bohužel dochází ke koupi pozemku. Je možné stihnout vyřízení stavebního povolení (v našem případě asi ohláška) a objednání dřeva pro těžbu ještě tuto zimu? Tuším, že asi i kdyby to nakrásně vše probíhalo na úřadech hladce, nějakej měsíc to asi zabere, vzhledem k odvolacím lhůtám atd, že? Rád bych se dal do stavby co nejdřív, ale nechtěl bych to bez SP . Mimochodem, do olejů trochu dělám.... Použitý motorový olej obsahuje v každém případě látky škodlivé lidskému zdraví a životnímu prostředí (je podle zákona o odpadech označen jako nebezpečný odpad). Hlavní problém asi budou těžké kovy, které se do oleje dostávají z motoru nebo které jsou obsaženy ve formě aditiv zlepšujících vlastnosti oleje. Udává se, že použitý motorový olej obsahuje kadmium, zinek a barium, měď a pochopitelně železo. Při spalování se část těchto látek dostává do ovzduší spolu se spalinami (ve formě jemného prachu). .....Je pravda, že použité oleje i motorové se regenerují(filtrují, nečistoty odlučují...), ale za určitých pravidel a následně se dodávají většinou tam, kde je teplota hoření velmi vysoká (cementárny, hutě atd.).....Takže topení doma na motorový/ převodový olej - určitě ne a kolem autodílen, kde tím topí bych taky asi raději moc nechodil..... S rostlinnými oleji, bych to tak dramaticky neviděl....
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e hojky,,, paní babu uřednici se snaž dostat na svou stranu :) milými pochvalnými řečmi a podobně, nebot opravdu umějí pořádně zatopit :(( a je to hnusné a je to nemilé a nejlepe bych takovou babu nechala vyměnit, ale dá se to? :( zimní těžbu stihneš úplně v pohodě,,, jen prosím tě, při této babě, měj od ní písemně, že tam mužete stavět srub nebo roubenku, nebot se muže stát, že budeš mít koupienou zimní těžbu a ohláška v nedohlednu :((( u nás to tak nebylo, ale zato máme letní těžbu :)), Evička tady toho už napsala mraky, kdy dřevo koupili a stavět nesměji :(( časově úplně v pohodě (doufám, že máš projekt, i když i on se dá udělat za měsíc) :) úplně v klidu,,, kk
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha , Díky za odpověď, bohužel to jsem právě chtěl po té babě vědět (omlouvám se samozřejmě všem Vám příjemným děvčatům a dámám :-)) ...,Zatím mám písemně, že tam může být rekreační objekt. Tak jsem to chtěl jen upřesnit..... ale třeba zoči voči to bude lepší ;-). Projektanta zatím nemám, bo většina chce vidět pozemek(ten bude náš až nyní) a až potom mi prý jsou schopni něco kreslit. Ale to chápu, že to má vzájemné souvislosti. Můžete mi dát nějaké reference na tohohle projektanta (Daniel Vlček), abych ho případně oslovil s poptávkou? Po telefonu se zdá docela kompetentní...
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e vím, že to už někdy kreslil :)) ale neznám, znám jiného Petr Krejčiřík, blízko Brna-vygoogliš :) je rychlý a docela ok :) líbil se mi :) stále komuniuje a pomáhá i radou,,, baba uřednice je v poho-když si to zaslouží :-D kk
Odpovědět
Profilova fotka
@kasha - toho už v mám v seznamu, díky...fotku teda neposlal, tak jestli se mi bude taky líbit :-D , to nevím :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e ahoj, o zkušenostech se stavebním úřadem bych Ti opravdu mohla vyprávět - první žádost - a byla to žádost o to, jestli na tom konkrétním pozemku můžeme stavět srub - jsme podali 30.3.2010. Blíží se 3 roky a nemáme ani územní rozhodnutí. Ale to někdy jindy. Teď hlavně bych Ti chtěla říci, že já myslím, že první, co bys měl udělat, je dohodnout se s nějakým projektantem - kterýmkoli, třeba i s takovým, co Ti ten srub projektovat nebude, a vzít si ho s sebou na stavební úřad za tou babou. On ví, co ji má říci, a Ty to nevíš. Aby ses nedostal do situace, že baba se bude jednou rozhodovat podle toho, jak se vyspí, a když jednou řekne, že ne, tak se pak zabejčí na své pozici a Ty budeš bojovat několik let. Člověk nerad přiznává svůj omyl nebo špatný odhad, a úředník zvláště. Přitom ale stejně si udělá (emotivně) názor hned na začátku, a pak špekuluje a hledá důvody, jak by zdůvodnila svůj názor, a ne o tom, jak to udělat, aby Ti vyhověla. Prostě na začátku tam musí být projektant, který umí odrazit všechny námitky, který umí vysvětlit, proč právě taková stavba je v souladu s územním plánem, že nebude rušit krajinný ráz, že se to tam hodí a jaké všelijaké pozitivní vysvětlení. Ty jsi tam třídní nepřítel. protože chceš po nich, aby pracovali, a projektant může být ten, který té babě vysvětlí, jak by to mohla udělat, aby Tebe (jako obížný hmyz) odehnala, nejlépe tím, že Ti vyhoví, a on je ten hodný, který ji poradí, jak to udělat, aby Tě měla rychle a v pohodě z krku.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?