Kanadské sruby a zkušenosti s ním.

Zobraz úvodní příspěvek
Ahooj tak chceme stavět teda nechat si postavit kanadský srub...máte ho někdo? vaše zkušenosti co ano či co ne, jaká jsou negativa.....? Dík
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 když ti celý barák profoukne kde-tu, tak parotes v oknech je fakt mimo.
Odpovědět
Tak jsem byl minulý týden na výstavě v Holešovicích a včera v Letňanech. Docela zklamání, v Letňanech sruby žádné a v Holešovicích jen něco málo. Nic moc nového se člověk nedověděl, posbíral jsem nějaké letáky a když jsem odcházel, zaujal mě jeden stánek, kde nabízeli okna jako topení (thermoglass). Prý radiátory se stejně dávají k oknu, tak proč netopit rovnou oknem. Okno se strčí do zásuvky a zahřeje se na 25 - 80 stupňů. Co si o tom myslíte? Věřím tomu, že to topí, ale jsem dost skeptický k tomu, že to vyhřeje, když se půjdu kouknout z okna, tak abych dal pozor, abych se nespálil atd.
Odpovědět
Profilova fotka
@elha1 to jsou podle mne jen prevleceny infrapanely, jeden jsem zkousel (ne tedy ten sklenenej) a muj zaver je ze je to na nic
Odpovědět
Profilova fotka
@elha1 také jsme byli včera v Letňanech, ale pro nás to byl úspěšný den, neboť jsme koukali spíš na detaily a našli jsme něco, co nás zaujalo
Odpovědět
Profilova fotka
čusíček lidičky,,, ano, mirelon nad okny je hodně dobré řešení,,, nefouká nám přes to,,, boky máme z venku pamětovkou a zevnitř vlnou a spodní nerovnosti -které byly milimilimili, se srovnaly pěnou,a,parapetem zvenčí a zevnitř někdy :)) elba - 80 st na okně, to musí být mazec :)) ale nezamrzne, i když, i když bylo minus 20 tak se okno nejevilo že by chtělo zamrznout, pouze střešní a to zas jo :)
Odpovědět
Profilova fotka
Diky za echo. Slyseli jste o tom, ze od roku 2020 musí domy splňovat danou normu ohledně zateplení? Mluvil jsem se srubařem. Masivní Drevostavba bez dodatečného zateplení se do toho nevejde. To by znamenalo konec starých časů |-|
Odpovědět
@tomas80 Taky jsem něco zaslechl, snad zase nějaké nařízení z EU. Jen nevím jestli to znamená, že musím mít povolení dříve než bude rok 2020, nebo jestli už musím mít zkolaudováno, ale to snad ne.
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 jj od roku 2020 budou muset byt vsechny stavby v pasivnim standardu, je otazka jestli se to bude resit jen papirove nebo i v realu a pak je tu ekonomicka stranka veci, az se zacne stavet o 30-40% domu mene tak mozna zacnou nevychazet jiny cisla :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 @elha1 @geodett když se nad tím zamýšlím, tak mi vychází, že je to především snaha vyrazit ze stavebníka víc peněz a pro stát získat víc daní. 1. V EU se k trvalému bydlení budou povolovat jenom pasivní domy, a to srub ani roubenka nebudou. Především proto, že podle nějakých našich pravidel - nevím, jestli je to předpis, zvyk a nebo cihlářská nebo betonářská lobby, ale u srubů se tloušťka stěny počítá, jako by celá stěna měla tloušťku takovou, jako je nejtenčí místo v té stěně. Proto se také nikdy nesejdou odhady projektantů, kolik bude potřeba topit, a bydlících ve srubech, kteří všichni bez výjimky tvrdí, že stačí topit mnohem méně, než kolik se uvádí v dokumentech. 2. Sruby a roubenky se budou stavět dál, akorát to nebude moci být jako dům k trvalému bydlení, ale jako rekreační objekt. Přeloženo do češtiny - bude tam vyšší DPH, dražší elektřina, horší dostupnost úvěrů, vyšší úroky hypoték, než na trvalé bydlení a jiná omezení - územní plán, regulační plány a pod. T.zn., bude to daleko komplikovanější a dražší, než teď. Jinak v rekreačním objektu je možné mít trvalé bydliště, takže bydlet se bude i dál. 3. Mám za to, že do začátku platnosti toho nového nařízení je potřeba mít hlavně zažádáno, buďto o stavební povolení nebo minimálně o územní rozhodnutí. Nebo podaná ohláška.
Odpovědět
Profilova fotka
Bude to asi lobby opřené o argument úspor za energii a ochrany prostředí. Ve Švýcarsku už to funguje. Tam srub jen tak nepostavite - zkušenost srubařů.
Odpovědět
Profilova fotka
@tomas80 nechutné,,,, pasivní domy potřebuji daleko více chemie a při bourání ještě více hnusu,,, žádná úspora tam není, když musíš mít pulmetrové zateplení střechy a podobně,,, prostě regulovčíci to už přehánějí na každé frontě,,, kdy se konečně lidé zvednou a přestanou je poslouchat,,, ten svět je náš a ne jejich,,, holomci jedni evropští :(
Odpovědět
Ahojte, zdravím všetkých... slovenský modrý koním ma nasmeroval na bratov čechov :-D vraj je tu spravna banda "srubaru" ktorý maju skusenosti. Rozhodli sme sa minulý rok, začať stavať zrub. Momentálne hotový projekt, vybraný dodávateľ... asi to jednoduchšie je za nami :-) Zrub staviame z gulatiny 400mm / čoskoro projekt v albume/ Geodett ma už milo privítal aj emseralda ;-) Čítam diskusie od 450 strany, postupne sa dopracujem ďalej, aby som sa nepýtal hluposti :-D Skúsim prvú otázku na vykurovanie: suteren plánujeme radiatory, prízemie podlahové kurenie a čo podkrovie? V podkrový budeme mať 4 izby... premýšlame nad elektrickými radiatormi. Myslite že by to malo stačiť?
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@kamenica ahoj, ať žije Dněpr (Slováci jsou na dňe a my v prdeli :-) ) všichni chápeme tvé problémy ohledně topeni 8-) velmi frekventovaná otázka :-) pokud jsi na straně 450, dostaneš odpověď. Pokud nedočteš, poradíme :-) kolik máš na topení peněz a chceš Kachlova kamna nebo tepelné čerpadlo nebo Kachlova kamna a tepelné čerpadlo s přimotopem v kouplnách 8-) ? Mnohem důležiťejsi je prvek akumulačni = murovane jádro apod. 8-) jinak topit ve srubu můžeš čímkoliv. Každý z nás/ ma /bude mít /doma v nějaké formě otevřeny oheň. To je u drevenice asi základ , ne? x-)
Odpovědět
@tomas80 Ahoj :) ďakujem už som sa dočítal, že na topení tu odpoveď nedostanem :-D :-D Z rube budem mať plyn - komplet prizemie podlahovka + krb /asi onyxový/ na začiatku si to aspoń myslím 8-) skor mi ide o izby na podkroví, či má niekto skusenosť či elektrické radiatori to su schopné vykuriť dostatočne. Do tepelného čerpadla asi nepojdem, kedže máme plyn
Odpovědět
Profilova fotka
@kamenica kdyz mas plyn natahnul bych topeni i do podkrovi, pokud udelas v patre betonovou podlahu muzes mit podlahovku i v podkrovi (ostatne dnes uz je i suchy system pro podlahovku) a nebo klasicke radiatory ja planuju v podkrovi dotapet olejovymi radiatory, ale mne vetsina tepla z pece jde nahoru, protoze mam nad peci otevreny prostor, takze nahore bude teplo vzdy
Odpovědět
Profilova fotka
@kamenica Ahoj, vítam tiež. Dobrou zkušenost mám s přímotopy. Vytopí podkroví v pohodě, jsou levné a dobře se regulují. Pokud budou užívány občas, tak myslím, že ideální topení - vzhledem k nákladům na pořízení. Podmínka asi bude vhodný tarif. @geodett - překvapilo mě, že v podkroví toho tepla z finské pece zase toliko není, což ovšem neberu jako vadu. Bál jsem se, že bude v podkroví přetopeno jako tam kde mají krb, ale to rozhodně není. Musím i přitápět. ***zatím pouze víkendový provoz.
Odpovědět
Profilova fotka
Tak ja zatim topim nahore klimatzaci :) Radiatory nejsou osazene a 16cm izolace v podlaze podkrovi dela svoje...
Odpovědět
Profilova fotka
@kamenica vííítej :) topení je legrace :) Kdo Ti bude stavět? a kde stavíš? at se daří převelice!
Odpovědět
Profilova fotka
@fredd1e ten rozdil teplot dole a nahore je opravdu maly u mne max. 2 stupne takze pretopeni urcite nehrozi
Odpovědět
@kasha Ahoj :-) ďakujem krásne. Stavem v lázenskom meste Trenčianske Teplice na Slovensku :-) stavať mi to bude firma z Oravy - u nas na Slovensku vychýrení remeselníci... vybral som si drahšieho dodávateľa ako boli iné ponuky - kvoli pristupu a serioznemu jednaniu. Tak dufam, že sme dobre urobili @jumpmans radiatory - práve nechcem kvoli rúram... a ak by mi to elekrické radiatory mali vykuriť, tak asi celkovo zjednosusim kurenie
Odpovědět
@fredd1e @geodett jestli to nebude tím, že letos je opravdová zima :) Možná i tím, že pec nehoní toliko vzduch, ale spíš sálá,. Dík za zkušenosti, uvidím, jestli to bude u mne podobně, ale až příští zimu, jsem jaksi pozadu. @fredd1e ty máš v přízemí v podlaze vodu, žejo? proč jsi to teda nevytáh i do podkroví do radiátorů ? Přijde mě, že to tak lidi většinou mají. I já takto od počátku plánuji ale nějakou dobu si říkám, jakože proč tak složitě (výměník ani plynkotel ani akunádrž taky nemám), že to udělám jednodušeji a to, že bych dal přímotop všude. Do podlahy v přízemí ele topné kabely nebo rohože bez zalití, do podkroví taky nějakou rohož nebo jen nějaký ty eletopidla. S tím, že samozřejmě skrzevá otevřený schodiště uchází nějaký to teplo hore. Žádný složitý rozvaděče a ovladače. Ve střeše 34cm vaty. S levným tarifem počítám. A koneckonců i alternativní vlastní výroba elektřiny je v budoucnu možná (ikdyž ne moc vzhledná, přistoupím na to jen za nutných okolností), mám ideální slunečné i větrné místo. Můj předpoklad je, že technologie (fotovoltaika, turbíny, akumulátory apod.) bude v budoucnu mnohem přístupnější a efektivnější. Může mě někdo přesvědčit, že ta voda v podlaze a radiátorech je lepší řešení a ve výsledku finančně míň nákladnější ?? Jen dodám, že tam pravděpodobně prvních, klidně i deset let, budem jezdit spíš na víkendy a zimy jsou spíš velmi mírné (letos je vyjímka). A když už jsem u té tuhé zimy, tak chci podotknout, že zklamání z nenaplnění loňského cíle (podlaha, izolace, zatopení - obyvatelnost srubu) , je vykompenzováno kompaktností dřeviva. Tzn. žádné prsakliny na dlaň apod., spíš praskliny žádné, krásně už druhým rokem vymrzám. Vzrušující "pukání" si užívám jen když povoluji šrouby x-) .....šak ono se to změní, já vím :-) @kamenica ahoj, dobře jsi uděla, že jsi přesedlal na českou modrostřechu, na svk fóru člověk jen žasne, teda alespoň, co se téma "zrub" týče :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@xavik v přízemí mám el. podlahovku pod anhydritem. Nechtěl jsem to komplikovat vodou, odvádět teplo peci a připojovat nádrž. Raději si pohraji s regulací a do budoucna si plánuju nějakou el. vyrobit eventuálně uskladnit - šak asi jako ty , až to ještě trochu pokročí s akumulací. ;-) nebo se přejde na net-metering.
Odpovědět
@fredd1e hurara, budu te muset navstivit a okopirovat :-p Na fotkacjh to vypada jako hadice a on to kabel. Myslim, ze jsem i konecne nasel presnou polohu srubu, mrkni do mapy.
Odpovědět
Profilova fotka
@kamenica Já tě také zdravím mezi námi stejně postiženými :-) My máme v suterénu radiátory, patro-podlahové topení (voda), 2 radiátory na vyzděné příčce (a jsou tam zbytečné, máme je stejně zavřené) a žebřík v koupelně-ten je puštěný. Do patra máme jen vytažené a zaslepené trubky, kdybychom usoudili, že je třeba dát radiátory. Bydlíme 10 let a už víme, že nedáme nikdy :-) Topíme krbem s výměníkem-teplo prostoupí do podkroví. Je-li fakt velký mráz (-12 a více) máme v pokojích obyč dva přímotopy. Ze celý rok se tak pustí 10x...Jinak si tam topíme asi televizí, samy sebou :-) Nevím, zda by to teplo vystoupalo nahoru, pokud bychom topili záložním elektrokotlem? To bych řekla, že asi ne, z té podlahy by to teplo nestačilo. Letos opět proběhla zkouška. Odjeli jsme na 5 dnů na hory. Při odjezdu bylo doma +21 st, při příjezdu klesla na +10. Po zatopení v 17.00 hod do 22-ti hodin teplota vylezla na 17 st, přiložilo se i v noci, dopoledne kolem 10.00 hod už jsme byli na svých 22 st. Bylo to přelom ledna února, mrazíky byly.
Odpovědět
Profilova fotka
@kamenica vitej v klubu, k topeni za na srub.....prizemi podlahovka voda (motiv je v alternaci stavajici plynu za budouci tep.cerpadlo), vytazeno do radiatoru v podkrovi, osazena pouze polovina radiatoru (wc a koupelna), zbytek ani po teto zime nevidim jako nutnost. Kdyz mame drevo a chut, tak podlahovku vypiname a topime pouze akumul. kamny (bez akumulacni nadoby) s vlozkou 29kw, ktere zvladnou cely dum uplne v klidu. Je ale rozdil v topeni, u podlahovky teplo tolik nestoupa do podkrovi jako u kamen ale je to zkusenost z dlouhodobe zkusenosti :-| , ohen v kamnech je the best. Hodne stesti pri stavbe!
Odpovědět
@xavik tak to máš pravdu, mám toho dosť načítané ale to čo tam dokážu popísať...amen :) @morana128 ďakujem za info, práve tieto informácie ma potvrdzujú o tom, že som sa asi rozhodol správne @thomson ďakujem :-) no budem potrebovať to štastie s našimi šikovnými odborníkmi 8-) ano oheň musí byť a poriadny :-D Všetkým sa ospravedlňujem, ak budem mať občas hlúpe otázky, ale radšej budem za blba ako platiŤ za opravy. Inak som veľmi priateľský a verím, že Vás o rok budem mocť pozvať na grilovaného pstruha s prespaním :-D dovolenka zadarmo na Slovensku...miesta bude dosť
Odpovědět
Profilova fotka
@kamenica beru tě za slovo, ale trochu to oddal, ve srubu se za rok bydlet moc nedá. Resp. dá, ale není to úplně vhodné. Je lepší nechat si stavbu sednout, srubaři říkají, že se první zimu nemá topit vůbec, druhou velmi opatrně
Odpovědět
@kamenica Nevím jak kdo ale mě je někdy až smutno, že je tu třeba tři dny bezvětří, toto vlákno musí žít, i za cenu neustálýho omílaní !! Tak nebuj, za blba nebudeš, max. jako my všichni. Ale platit budeš jak mórovaté i tak, to si piš :-) Pstruha z dálného východu, který je zcela jistě minimálně 6x větší, chci taky, pošli mě souřadnice, ať víme kam šikovat nájezd :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@esmeralda2 @kamenica bydlet se urcite da jen se nesmi topit :-) jen se ptej, vsichni jsme jednou byli na zacatku a treba @vorelmato by nam mohl napsat jak to ma s topenim, uz to dlouho nepsal :-D :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@kamenica Ty plánuješ postavit penzion? už jsi veděl kolik nás je? :))))) já jsem už také dlouho nepsala jak to máme s topením,,, horší je že tomu sama moc dobře nerozumím :)))))))))) v kuchyni kamna s výměníkem a troubou a horní vařící plochou :), teplý vzduch krouží okolo kamen a voda jde do sklepa a tam jde přes takový jako chladič :)))) a může jít do akumulačky, do patra do rozdělovače, do další aku nádoby-ta ovšem nefunguje, nebot není dodělaná, ale měly být v ní měděné hadice a máme mnoho mnoho parafinu, který prý udrží více tepla než voda,,, ale asi další život :)), když je v akumulačce se soláru moc teplo, tak přesunuje teplo do bojleru, ten jinak jeden jen na elektro,,, pak tam ve sklepě je ještě i elektro kotel, který už několik let nejel, protože je to drahé :)))))) a tak když je minus 20, tak nám bylo trochu zima, ale všechno se dá vydržet a hezky jsme se otužovali :), kamna nordica termorosa jsou krásné, ale mají jednu malou nevýhodu, nemají rády tlumený oheň, hezky se zasírají :))), no a zmíněné soláry ohřívají vodu pro kuchyň(i bojler koupelna-když valí slunko, jsme jižní strana, parafín bychom mohli nabíjet hlavně v létě a uchovat na zimu :-D) můj Jiří by řekl, vrať diplom :)))))
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?