Pokračování prasklin, po měsíci praskly sádrové terče

Cca měsíc zpět sem zde psal příspěvek ohledně prasklin, určitě někdo pamatuje, ve zdech v prvním patře, dotaz byl na možný průhyb miako stropu, někdo tu psal, že možná praskla omítka atd.... Tak bylo rozhodnuto o naplácání terčů ze sádry, protože vím, že ty praskliny se objevily po malování u schodiště po necelých 2 letech a v místnosti zelené 6 let... a co po ani ne 4 týdnech mě čekalo? Praskly opět, byť zatím vlásečnice, ale praskly přesně kudy vede ta prasklá čára ve zdi, také u schodiště, které je do L a se trhá od domu, tak jedna prasklina už vede od stropu cca metr dolů a druhá se vedle tvoří, ta má zatím 15cm na délku, před necelým měsícem měla pár cm, přiložím nějaké fotky, jak to teď asi vypadá, tak netuším, co bude za 20,30 let? Až ty praskliny budou mít několik cm... Budem dávat kotvy a táhla napříč domem nebo jak?
Odpovědět
@vladimir_sacha tady se těžko radí. Je vhodnější pozvat statika, aby to posoudil přímo na místě. Co ale čtu Vaše poznámky jak a z čeho jste stavěli, tak se tomu nedivím.
Odpovědět
@zubr487 Tak ono se stavělo co bylo, ale že se někde dal překlad, někde traverza popřípadně se vyzdila část z plných cihel, další část z porothermů, tak by to vadit nemělo, ostatně na tom nic není, tak se stavělo vždy, ten betonový věnec, že tu není, tak by to taky vadit nemuselo, tady spíš je problém v podloží a naštěstí já tu schopnost mám, tak v zemi a pod tím schodištěm se děje nějaká změna, páč se mi drátky zkřížily, tak jak venku akorát přes zeď a bylo jedno, ze které strany se šlo, ale protínaly se vždy, základy sou zbudované od nynějšího terénu asi 160cm hluboko, takže dostatečně, ale voda podzemní je maximálně 2m hluboko, takže je to tu věčně mokré po IPU. Statik by byl nejlepší, pokud by se to nějak opravdu velmi rozjelo, tak by se přizval, ale zatím je to ,,akorát" estetická závada, až na to, že se zablokovaly částečně dveře, skrz ty praskliny, z té zelené místnosti a jdou těžko otvírat a zavírat, musím poštelovat panty.
Odpovědět
@zubr487 Bydlime v dome, ktery tu staveli obdobne spatlane (se stejnym argumentem "to prece delali vsichni") a statika uz mame objednaneho, protoze tu praska taky. Zrejme zmena zakladovych pomeru, ale desi me to. Vecer, kdyz je tu klid, slysim praskani.
Odpovědět
@puhelin Já naštěstí praskání zdí neslyšim, zas tak rychle to nejede, nám ten zvuk ale dělá hybajici se krov, dneska asi 3x v noci mě to vzbudilo, kdy se pohnuly trámy změnou teploty a jedna taková rana jak když praští opaskem někdo o stůl, co to bylo netušíme, úplně to lusklo.
Odpovědět
@vladimir_sacha My taky slysime drevo. I ve stresnich oknech.
Odpovědět
Mám podobný problém v menším. Během stavby základů dle geoložky dobře únosná převážně jílovitá zemina. Během čištění základů mě znepokojovalo, že někde je to na rýč a někdo to jde krásně jen lopatou. Rozšířil jsem základ ještě o 100mm a přidal výztuž. Začal jsem před 5 lety stavět 3 podlažní dům ve svahu. Nejdříve 1 prasklina na základové desce až 1mm, později i několik prasklin, pak se objevily kolem překladů u příček od vlasových až skoro k 1mm. Někde jsou i kolem oken a u styku obvodové stěny se stropem. Nejvíce to bude závislé na zatížení. Když jsem např. po 4 letech dodělal omítky v podkroví, tak se tam po 4 týdnech rozjela trhlina půl metru dlouhá a na konci skoro 1mm široká, pak se do dalšího měsíce v podkroví objevily ještě 4 menší, následně už to stagnovalo. Doufám, že se to po finálním dokončení usadí. Domnívám se, že u mě je příčinou nestejnoměrně únosná půda, případně změna vlhkosti jílovité zeminy.
Odpovědět
@martin_s Ano je to možné že vám to ustane jak si to poseda, ale tady se to tak sune co víme asi 11 let, od omitek a vymalováni.... Pak to tak před 8 rokama zpomalilo a zhruba od 2016 se to rozjelo a ta prasklina na te bílé zdi, to je otázka necelých 2 let od vymalby. Mezi lety 2010-2019 se ta prasklina na bílé zdi u schodište zvětšila tak, že se tam dala vrazit dvacetikoruna jak do kávomatu
Odpovědět
Tady ještě pro objasnění vývoje, jak to pokračuje, myslím, že je dost zřejmé z této fotky, jak to postupuje a je to už více. Sice ta fotka možná není nejlepší, ale červené se vyrobily za 2 roky zpětně od malování a žluté dalo by se říct od nového roku
Odpovědět
Profilova fotka
To je ten dum, co prezije tornado a neni tam signal, diky tlustym zdem?
Odpovědět
@zdenek_valek Neni moc domu bez vence, ktere preckalo bez ujmy tornado.
Odpovědět
@zdenek_valek Ano, stavba je provedená sama o sobě bytelně z tlustých a pevných materiálů, nebavím se o horním patře pochopitelně, kde je podkroví, ale spodní patro ano, ŽB. strop, zdi 40 a 50cm cihla atd... Tam signál není ani na volání a WIFi neproleze přes 2 zdi. Ale ve vrchním patře štítové zdi mají 40cm tlouštky a do výšky 1m je to tak obestavěné celé, takže by zůstat aspon částečně mohly, kdyby se něco takového prohnalo. Ale základy, teda spíš podloží pod něma, to je ten kámen úrazu.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?