Zpožděná dodávka zdiva plus navýšení jeho ceny

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den, ještě než se obrátíme na právníka, mám dotaz na místní stavebníky: stavebniny, u kterých jsme v půlce ledna tohoto roku objednali a zálohovou fakturou v plné výši zaplatili zdivo, nám jej nejsou schopny dodat. Prý kvůli situaci na trhu, jejich dodavatel v Německu nestíhá. Nejenže jsme tedy v časovém skluzu (původně jsme zdivo chtěli dodat začátkem dubna), dnes nám ještě oznámily, že budou muset navýšit cenu. Podle mě a předběžné porady s kamarádem-právníkem na to nemají právo. Co myslíte vy?
Odpovědět
1
2
@horst_fuchs Já bych ovšem taky vzala cihly jinde. A s tímto obchodem se soudila, nicméně si myslím, že na soud ani nedojde. Protože oni dobře spoléhají na to, že se lidi nebudou bránit. Já chápu, jak k té situaci došlo. Nicméně pokud podnikám, tak tomu se říká "riziko podnikání" a problém má obchod. Ne zákazník. A "vyšší mocí" se asi nemůžou po třech měsících ohánět. Zejména, pokud celé tři měsíce mlčeli a zákazníka o ničem neinformovali.
Odpovědět
A vy víte jak probíhala objednávka? Pokud byla vyrobcem firma z Německa, klidně to mohlo (s velkou pravděpodobností) být jak popisují ty stavebniny. Uspokojí své "domácí" zákazníky a co zbyde to dodáme do zahraničí. A když přijde nějaká objednávka od Němce, bude pro ně prioritní a přeskočí ty zahraniční. Dokonce se tak chovali i někteří prodejci aut. Otevřeně řekli, že za stávající situace Čechům, Polákům... nebudou auta prodávat. A je úplně jedno, že ten cizinec platí stejnou cenu a v eurech. Pro většinu Němců jsme jen "... 😐 .." Viz. dvojí kvalita potravin. EU s tím neudělala nic. Jo kdyby to bylo naopak, to by bylo jiné kafe. Ano, je to špatné, ale děje se to a v celkem velké míře.
Odpovědět
@dusli Poučení pro příště, kupovat kvalitní české zboží a ne druhořadý odpad z Německa a ještě skrze prostředníky. Jinak co se týká těch stavebnin, ani tohle je nijak neomlouvá a nezbavuje odpovědnosti. Každý podnikatel si musí umět ošetřit rizika. Nemůže se podnikat tak, že to bude fungovat jenom do chvíle prvního problému. Nelze všechny problémy přesunout na zákazníka. Nelze ani čekat, že všechno ohlídá stát nebo EU. Musí být nějaká rezerva (finanční, skladová, víc dodavatelů atd.). Je to o zodpovědnosti a slušnosti. Prodejce musí být připravený třeba i zaplatit za zboží víc, než kolik dostal od zákazníka, aby nemusel porušit smlouvu. A pokud se mu do toho nechce, jsou tady legální prostředky, jak ho k tomu dotlačit.
Odpovědět
@bayt Nevíme, jaké je znění smlouvy, ale vážně pochybuji - obzvlášť v dnešní době - že by se stavebniny zavázaly dodat zboží do nějakého pevného termínu pod hrozbou sankcí nebo penále - to by byli sebevrazi... Jak mají ošetřené navýšení ceny netuším, ale jedno vím jistě - "vzít cihly jinde" za aspoň trochu normální ceny znamená objednávku s mnohaměsíční čekací dobou (to jsou stavebniny, kde mají termín dodání "na dotaz"). Pokud mají někde cihly skladem, je to většinou jen menší množství a za podstatně vyšší ceny.
Odpovědět
@horst_fuchs Tak si to kupte tam, kde vám slíbí nízkou cenu, krátkou čekací dobu a pak z toho nic nedodrží.
Odpovědět
@m_i_r_e_k Nechápu... Vy jako myslíte, že ty stavebniny to dělají schválně? - Oni chtějí prodávat, vždyť jsou z toho živi, ale prostě nemají co. Všichni jsou na tom teď podobně, a jestli někdo má něco skladem, tak je to otázka náhody nebo okolností, ale rozhodně to není tak, že by stavebniny zboží u výrobce neobjednaly. Fabriky na cihly jedou naplno a ani to nestačí, cihly přednostně dostanou developeři, protože pro ně není problém připlatit si a navíc berou ve velkém, takže je to mnohem zajímavější partner než my tady s nějakým bungalovem...
Odpovědět
@horst_fuchs Ona je ta pravda spíš někde uprostřed. Ty stavebniny to nedělají schválně. Ale prostě kašlou na zákony, kašlou na zákazníka, kašlou na slušnost. Podnikání mají nastaveno jenom na maximální zisk, bez ohledu na jakákoliv rizika. Naprostým standardem se stalo to, že vezmou peníze za zboží, které fyzicky nemají a teprv ho budou někde shánět. Pak když ho seženou, tak ho klidně prodají (jak sám říkáte) developerovi, který má silnější páky. A ještě vám budou vysvětlovat, že oni za nic nemůžou a přece nebudou mít na vaší zakázce ztrátu. Ale to, že způsobili ztrátu MNOHONÁSOBNĚ větší ztrátu zákazníkovi, to je už vůbec nezajímá. Mohu se zeptat, jestli Vám to takhle vyhovuje? Mě teda ne a proti takovým praktikám se obvykle bráním a obvykle se mnou nevymetou tak, jako s mlčící většinou.
Odpovědět
@m_i_r_e_k Stručně - ne, nevyhovuje. Ono je snadné se bránit, pokud máte k dispozici alternativy. Pokud ale je něčeho nedostatek a nutně to potřebuji hned, jsem to já, kdo tahá za kratší konec provazu. Až bude cihel zase nadbytek, můžu přeposílat konkurenční nabídky stavebninám mezi sebou třikrát dokola, aby se o mě popraly a já srazil cenu na minimum, ale teď prostě není na hrdinství čas. Buď chci stavět, nebo bojovat o princip. Záleží jen, co je pro Vás prioritou - jestli brzké bydlení, nebo dobrý pocit z (nejistého) vítězství.
Odpovědět
@horst_fuchs Ja myslim, ze to neni bud a nebo. Cihly vzit jinde, o cene se soudit. My tady mame oplakavat smulu podnikatelu s milionovymi obraty (nebo ji chapat), a zakaznik, ktery stavi mozna jednou za zivot a vyda se ze vsech penez na zivobyti, ten je odkazany na nejaky pochopeni, ze je tezka doba? Hlavne je to nesmysl. Taky stavime, rada lidi okolo. Jo, na cihly se ceka a jsou drahy. Ale jsou a stavi se...
Odpovědět
@horst_fuchs Za kratší konec provazu taháte ve většině situací v životě. Zajímavé je, že kdykoliv jsem o něčem smlouval, tak jsem vždycky dosáhl nejlepšího výsledku, když jsem blafoval, že tu věc nepotřebuji a můžu klidně odejít s prázdnýma rukama. A obráceně, kdo přijde s prosíkem jak moc ty cihly potřebuje, toho nejvíc natáhnou a ještě je dostane jako poslední 😉
Odpovědět
@m_i_r_e_k Jenže čeho tím chcete dosáhnout v tomto případě? Jakože má klient přijít do stavebnin a říct tam, že ty cihly vlastně nepotřebuje? A oni mu je pak vnutí??
Odpovědět
@jozkakomosny Když to řeknete takhle, tak to zní směšně. Ale v principu to tak skutečně funguje. Jenom asi ne těmito slovy 😄 Já si myslím, že tato "krize" přispěje i k tomu, že se lidi naučí nejen líp vyjednávat, ale i vybírat si dodavatele a třeba i jít za tím slušnějším (ale dražším) dodavatelem a vyjednat si adekvátní cenu.
Odpovědět
Článek se načítá
@m_i_r_e_k No nevím - neznám Vás, možná jste komunikační čaroděj. Teď je ale na trhu zkrátka taková situace, že je stavebního materiálu nedostatek, jeho cena kvůli vysokým vstupním nákladům stoupá a všichni to vědí - a Vy tvrdíte, že za této situace, kdy je o cihly rvačka, hrdě nakráčíte do stavebnin a domluvíte tam rychlé dodání za nízkou cenu...? Nezlobte se, ale mně to zní jako sci-fi.
Odpovědět
Profilova fotka
@dusli ani Dek nemá. Stavební firma ve které pracuji má obrat přes 1 miliardu ročně a prostě nemáme kde brát základní stavební materiál, protože jsou prostě pozastavené objednávky, takže ať se tady klidně kdo chce soudí, stavebniny jim vrátí zálohu z důvodu zásahu vyšší moci a nebude jak v pořadníku na požadovaný materiál, tak ani nebude mít možnost si někde objednat požadovaný materiál, protože mu nikde nepřijmou objednávku.
Odpovědět
@petrkunc132 jj věřím tomu, že i DEK nemusí mít vše, co si namane. Napsal jsem..." malé a středně velké stavebniny mají teď o dost horší vyjednávací pozici než giganti typu DEK..." Myšleno to bylo tak, že současná situace je opravdu tak špatná, že když gigant typu DEK zažívá krušné časy, tak ty střední a malé stavebniny jsou na tom ještě hůře. A to nemluvím o nákupech v Německu....Obchodník, výrobce apod. bude asi vždy preferovat klienta, který od něho kupuje pravidelně a v určitých objemech, než jednorázového klienta. Bohužel tak to je. Je to špatné? Ano je z morálního hlediska velmi. Z obchodního 🤔 ...hmm... Jinak, někteří diskutující (v tomto vlákně) si asi neuvědomují složitost současné situace. Pletou si dobu, kdy zadali poptávku a některé stavebniny si otevřeně řekli o seznámení s konkurenční nabídkou a zkusili podlézt. Takto to dnes momentálně nefunguje. Teď solidní obchodník udělá nabídku a je na zákazníkovi jestli ji akceptuje nebo ne. Mimochodem, ten solidní si ověřuje u výrobce termín a množství, než tu nabídku smluvně uzavře se zákazníkem. Na německém trhu hrajeme páté housle, a klidně vám to odpískají těsně před dodávkou. V lepším případě pouze zvednou cenu. Ano, není to správné, ale tak to prostě je. Stávalo se to se to u některých zahr. dodavatelů i v době před Covidem, ale v nesrovnatelně menší míře. A úplně na závěr bych chtěl říct, že ač se zakladatelem vlákna lidsky cítím, osobně bych do soudního sporu nešel. Ale pokud to riskne, tak držím palce. Solidní právník opravdu může v obchodních podmínkách, smlouvě něco najít a na tomto základě vymoci kompenzaci. Solidní může pomoci, nebo klidně nedoporučit soudní spor... Nesolidní to vezme jako kšeft a je mu vlastně jedno jak to dopadne. 🙂
Odpovědět
Nemá někdo odemčený tento článek? https://www.lidovky.cz/byznys/stavba-...
Odpovědět
@pekelnice80 Můžete to zkusit toto, ale popravdě situace je prostě mimořádná a s tím asi nikdo nic nenadělá😞. https://www.vasestiznosti.cz/clanek-1...
Odpovědět
Tak zkuste Polsko nebo Slovensko i s dopravou by vás to mělo stát méně. Proč dotovat nenažrané české stavebniny, když je stejné zboží za hranicemi o desítky procent levnější. Jak je možné, že český porobeton, vyrobený v ČR se na Slovensku prodává levněji jak v ČR. Podobná situace je defacto ve všech okolních státech. Jednoduše bych se porozhlédl tam. A stavěl klidně z Polského zdiva Termalica...
Odpovědět
@nuonuon zkus https://www.lidovky.cz/byznys/stavba-...
Odpovědět
Díky všem za příspěvky a rady. Jak jsem avizovala, budeme celou situaci řešit přes právníka - ten rozhodne, zda má vůbec smysl v celé záležitosti něco podnikat. O nelehké situaci ve stavebnictví samozřejmě víme a je nám jasné, že i ta naše stavební firma to nedělá schválně a i pro ni je situace nepříjemná. A že je třeba stavět co nejdříve. Pokud by byl zájem, můžu sem pak napsat, jak to celé probíhalo a dopadlo. Hezký zbytek májového víkendu 🙂
Odpovědět
@pekelnice80 Zdravím, tak jak to vypadá - posunulo se to někam...?
Odpovědět
@horst_fuchs Dobrý den, bohužel se to posunulo jenom k právníkům, kteří to řeší, my stále nemáme ani zdivo, ani termín jeho dodání...
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?