Degradace pěny po montáži oken

Profilova fotka
Dobrý den, neví tu někdo z vás, jak zabránit degradaci PU pěny po montáži oken z exterierové strany, když se například bude zateplovat až za pár měsíců (let) a pěna bude vystavena dlouhodobě slunci, dešti a větru? Má se pěna seříznout, nechat být, něčím přetřít aby se nedrolila, když okna nemají venkovní pásky? Jaký by byl postup, když už je pěna ve špatném stavu? Okna jsou v rovině se zdivem, časem na to půjde 16cm polyše. Děkuji za případné odpovědi.
Odpovědět
@oskar83 natahl bych to do lepidla, ale jen tenkou vrstvu at to nevadi pri zateplování... UV zareni vam to ji ak sezere...
Odpovědět
@oskar83 Koupit jedničku nebo dvojku polyš a pruhama to přelepit. Před zateplováním strhnout. Někde jsem viděl, že pěnu i něčím přetírali. Já jí nechal na luftě. Teď jí, před lepením pásek, co půjde vydlabu a nahradím novou.
Odpovědět
Profilova fotka
@oskar83 proč vlastně nejsou namontována okna s páskama, tak jak se to má dělat? tím bych začasl. všechno ostatní je blbě, protože se vám tam dostane voda když bude pršet a veškeré izolační vlastnosti půjdou do kytek. ale jinak bych se přikláněl spíše k radě @r4k3k74 s polystyrenem.
Odpovědět
@jumpmans ....nevim,jak ted,ale pred 3 roky,kdy jsem poptavala okna,byla instalace pasek zpoplatnena,bohuzel spoustu investoru do toho z financnich duvodu nejde😩muj muz pri stavbe domu,vzdy rikal.....delame si to pro sebe....tedy jsme investovali do obou stran,spousta lidi to bohuzel jeste nepochopila,ze setrit se da jinde😉😩
Odpovědět
@jumpmans Pokud se bavíme o páskách interiérových a exteriérových, tak ty mají také omezenou UV odolnost. Nechal jsem tedy namontovat vnitřní a venkovní dávám sám teď těsně před zateplením. Pokud se jedná o pásky používané místo pěny, tam nevím jak to s odolností je.
Odpovědět
Profilova fotka
Díky za rady. Problém je v tom, že stavím první a poslední dům bez zkušeností,s projektem za 20 tisíc,bez dozoru a hypotéky takže vzniká spousta problémů z nevědomosti, jelikož šetřím kde se dá. Nejsme tu všichni neomylní milionáři☺.V tomto případě mi i oknaři říkali ať venkovní pásky nedávám, že jsou zbytečné, když bude fasádní polystyren přesahovat přes rám okna a dál jsem to neřešil. To překrytí je dobrý nápad ale obávám se, že už je to zbytečné a pozdě.
Odpovědět
@oskar83 Je to tak jak píšete. Ony ty exteriérové pásky jsou stejně spíše taková "dekorace" a na ten účel co mají plnit jsou drahé a pracné. Asi bych to nechal tak. Povrch časem opravdu zdegeneruje, začne se drolit, ale nic moc víc se nestane a až přijde čas, zakryjete to polystyrenem.
Odpovědět
Profilova fotka
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
@oskar83 Ta pěna by měla "vydržet" 3 měsíce- takže pokud ji máte na slunci déle, už to asi nemá cenu zakrývat. Jinak jsem nejčastěji viděla ten polystyrén. My pásky taky nemáme-oknaři, stavbyvedoucí i dozor se shodli na tom, že je to nesmysl. Pokud se bude větrat, tak nikde nic nezvlhne, pokud nebude, tak ani pásky to nespasí.......noooo věřím tomu, že na to hodně lidí bude mít jiný názor, a nebudu se přít, který je lepší.
Odpovědět
Profilova fotka
@oskar83 neresim to mam to 2,5 roku, casem to prekreju listama a zatim to neprofukuje :) pripadne nez to budu zakryvat tak toho cast odriznu a dopenim znova
Odpovědět
Teď už je to asi jedno. Před zateplením bych to ale odříznul a dopěnil, doporučuji Ceresit WhiteTeq. Oproti standardním pěnám má daleko jemnější strukturu, je tvrdší a kupodivu tak rychle nedegraduje.
Odpovědět
Na slovenské verzi jeden často přispívající projektant uvádí, že exteriérové a vlastně i interiérové pásky vznikly z potřeby pro dřevostavby a na zděných domech jsou zbytečné. Exteriérové o to více, když jsou rámy oken přetaženy EPS. Pokud jde o pásky montážní, tedy expandující pásky, které vyplňují prostor mezi oknem a ostěním, tak ty jsou asi opravdu lepší, ale nevím zda můžou zůstat odkryté. Já mám okna na pěnu, ale trochu mě mrzí, že jsem si montáž na pásky nepohlídal a nepožadoval. Tu samou pásku nyní použiji mezi rám okna a EPS, kdy je tato odolná proti hnané vodě a tedy by to místo mohlo být ošetřeno než přijdou na řadu apu lišty a omítka.
Odpovědět
Článek se načítá
metr pasky stoji asi 30kc, komprima trochu vic, pracnost je nulova, vyroba a montaz oken ma splnovat parametry na pripojovaci sparu dle CSN (firma jiste prohlasuje ze splnuje). Misto tohi vymyslite pracnejsi a nakladnejsi reseni, ktere je ucinne jen napul. Ale co, driv se plastova okna kotvila jen na penu, zadne kotvy, zadne pasky, a okna tam jeste jsou tak co ze...ze zdravim stavose i dozora, GL
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
@michael_doo Jak jsou ČSN normy pro firmy závazné? Dle mých informací nijak.
Odpovědět
@oskar83 My pásky taky nedávali, každý na to má názor jiný, pěnu kde bude třeba doplníme pěnou Ceresit.
Odpovědět
@lukoid Každý svého štěstí strůjce... Každopádně nejsem právník, ale ano norma není na úrovni zákona. Nicméně zhotovitel oken, i montážní firma oken, musí být odborná firma a provést dílo v souladu s platnými vyhláškami, zákony a normami. Nemusí dodržet vysloveně řešení dané normou, ale musí prokázat (např. výpočtem či v akreditované laboratoři), že její řešení dané problematiky vyhovuje normě. Samozřejmě zrovna připojovací spára okenních otvorů se v praxi běžně neřeší jako nějaký závazný problém vzhledem k normě, je spousta firem co montují okna bez pásek a zákazníci se ještě plácají po ramenou jak na celoživotní investici ušetřili pár tisícovek. Ale jak by jste se tvářili kdyby Vám firma postavila dům a např. světlá výška místností by nebyla dle normy, ale např. jen 1,5 m a stropy a krov by nevyhovovaly na únosnost a průhyb dle normy? Také nad tím mávnete rukou a řeknete, že normy přeci nejsou závazné.....?
Odpovědět
Aktuálně poptávám okna a tak přispěju do mlýna. Poptal jsem asi 8 známých firem a žádná nenabízí automaticky montáž dle ČSN. Takže ČSN asi neberou jako standard. Musel jsem to pak výslovně chtít, aby mi to nacenili. U mě na 10 oknech je to cca 17 tis navíc. U jedné firmy se mě dokonce paní ptala, co je to ta montáž dle ČSN. A nebyla to malá okresní firma.
Odpovědět
@petr13 pravděpodobně se firmy přizpůsobují trhu :-D Každopádně by mě zajímalo co mají potom uvedené v předávacím protokolu a v dokladech k oknům.... Já jsem poptával okna loni v létě 2017, mám 14 oken, 2 balkónové dveře a jedny vstupní dveře a mám cenu za pásky 8,8k bez DPH. Mám vnitřní parotěsnou pásku a zvenku komprimu. A citace z CN: "V případě, že Vás naše cenová nabídka zaujala, kontaktujte nás prosím na níže uvedenou adresu. V cenové nabídce je započítána odborná montáž dle normy ČSN 74 6077, obsahující parotěsné a paropropustné pásky. V cenové nabídce není započítáno zednické zapravení, demontáž stávajích oken, dveří."
Odpovědět
@michael_doo Já nikde nepíšu, že se nad tím má mávat rukou. Naopak. Jen si dovolím konstatovat, že ohánět se normami jako povinností ve smyslu "firma jistě prohlašuje, že splňuje" je mimo mísu. Normy jsou doporučení a investor by na nich ve smlouvě o dílo samozřejmě měl lpět, protože firmy to samy od sebe obvykle nedělají, ale až dojde v praxi k problému, k němuž by při splnění norem nedošlo, těžko se investor může nesplněnými normami ohánět - může na ně odkazovat, ale pokud to nebylo ve smlouvě, smůla. Problém je tedy ten, že investoři se po normách nepídí - věří najatému profíkovi, že on dělá práci tak, jak má, což je naivní, ale neznamená to, že by měl být investor hloupý. Jen prostě o tom, čeho si má ve smlouvách všímat, neví, nebo to moc neřeší, protože v průběhu stavby řeší hlavně finance a termíny a předpokládá, že když si najal střechaře, že mu tu střechu udělá tak, jak má být, že když si najal oknaře, udělá to tak, jak to má být atd. Často pak profík řekne, že "toto je zbytečné, protože...", a protože má více praktických zkušeností, investor na jeho "radu", kterou si chtěl spíš jen zjednodušit práci, dá. Osvěta v této oblasti by se určitě hodila a vůbec bych nebyl proti, kdyby dodržování norem bylo pasováno na úroveň zákona, protože jinak najímaným odborníkem může být každý pitomec.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
Zdravím, pokusím se to tu oživit. U nás teď probíhá rekonstrukce, firma montuje okna zároveň s venkovní stěnou, na pásky. Ovšem exteriérové nelepí a ani nijak nevyfoukává okna z venku jelikož budou u nás dělat i zateplení, ale až za 2-3 měsíce. Až bude lešení natáhnout na brizolit lepidlo, aby exteriérové pásky dobře přilnuly. Moc se mi podle toho co píšete nelíbí, že to bude teď 2-3 měsíce jen tak, mám se bát, tlačit je ať to udělají teď, nebo až bude lešení, aby vydlabali všechnu pěnu a vystříkali novou? Co ty pásky, nezničí se za tu dobu? Díky!
Odpovědět
@samotcze Páskám by mělo vadit ÚV zářeni, někde byla dána odolnost 6 měsíců.
Odpovědět
@wpavel U mě montují pásky Illbruck 508 ME, koukal jsem na technický list a zrovna tyto mají ÚV stálost 9 měsíců. Zateplovat by se u mě mělo snad za 2 měsíce, takže to je snad v pohodě. Je tam poznámka, že to je pouze z lícní strany, takže je zkusím uchytit tak, aby na rub nesvítío vůbec.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?