Jak postavit krb, když mám podlahové topení

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Ahojte, mám trochu prekérku a přemejšlím, jak to vyřešit. Poslal jsem poptávku na krb na klíč několika firmám, ale zdá se, že všude dělaj vyloženě jen ten krb bez dalších prací. Bohužel jsem blb (až budu jednou podruhý stavět dům na klíč, ohlídám si to 😄) a máme po celém obýváku podlahové teplovodní topení. Nyní, zejména kvůli drahé elektrice, bych chtěl pořídit krb, ale zde právě narážím na ten oříšek. Příčky mám 12.5cm Heluz, takže na stěnu to "píchnout" nepůjde nejspíš. Hledal jsem po netu a daj se udělat všema vrstvama podlahy díry až na desku, do nich dát nějaký stojky a na ty pak krb - máte s tím někdo zkušenost? Případně mě ještě napadá odříznout (vybouchat) horní vrstvu betonu třeba na 2x2m a ty trubky v podlaze přeložit, polystyren vybrat, zaizolovat to a prostor pod budoucím krbem vybetenovat - je to vůbec reálný? Už jsem zoufalej a přemejšlím, jak ten krb udělat. Přikládám foto situace, jak to vypadá pod vylitou podlahou
Odpovědět
1
2
@zdenek_valek provrtat to a zalepit závitovky není problém, jen bych v potěru nechal větší díry kvůli dilataci. Akorát nevyřešíte díru v hydroizolaci, to bych radši vyvrtal díru třeba 125mm aby bylo možné tu závitovku zamazat tekutou lepenkou a na závitovky našroubovat rám na který postavíte celý krb i s obezdívkou. Trubky podlahovky vám najde každý myslivec s termokamerou aby jste si je neprovrtal 😀
Odpovědět
@zdenek_valek je nezbytné použít krb co jste si vybral s váhou nějakých 0.5t? Není problém vybrat krb nebo krbová kamna s váhou do 200kg a to Vám unese stávající podlaha.
Odpovědět
@zdenek_valek Zdeňku, toto řešení asi opravdu není nutný. Najdi si nějakou výkonem odpovídající pěknou a zároveň ne příliš těžkou krbovou vložku, nebo kamna, která bude osazena sice bodově na nožičky, ale pod ty dáš roznášecí ocelový plát, třeba 1,2x0,9x0,6mm? který zatížení rovnoměrněji roznese na topnou desku. Je to otázka jen výpočtu, třeba oslovte vašeho projektanta. Pravděpodobně to opravdu vyjde, protože nejde až tak o velké zatížení a pokud máte beton 50-60mm třeba 25MPa nebo dokonce anhydrit, tak bych se nebál.
Odpovědět
Profilova fotka
Díky všem... koukal jsem, že třeba Romotop Heat krby mívaj nějakejch 113 kg... tak to už je přeci jen rozdíl od těch 320kg u Hoxteru... navíc to budu mít spíš jako doplněk a atmošku, než abych tím chtěl vytápět celej barák a nějaký teplo to taky udělá (ma to 7kW)... tak to prdnu přímo na podlahu a snad to bude ok... ta obezdívka už skoro nic neváží
Odpovědět
@zdenek_valek Na atmosku si nechame delat krb na biolih a zahreje taky 🙂 Podlahovy topeni mame a krome jedny hlinikovy trubky na odvod vzduchu podhledem to nic nepotrebuje...
Odpovědět
@zdenek_valek S tím jak narostly ceny energií, dostalo podobný nápad kvanta lidí a tak co vím, má Romotop vyprodáno min na rok. Většina výrobců nabízí vložky s podobnou váhou, jen ten Hoxter je takové těžké litinové monsturm. Jinak je sice hezké, že se Vám líbí rohové vložky, ale je to dost nepraktické. Jakmile v tom zatopíte smolnatým dřevem a pokud bude třeba navíc i vlhké, budete to proklínat.
Odpovědět
Profilova fotka
@zdenek_valek Hele máme betonovou podlahu taky strojově hlazenou 6 cm tl. Po 14 dnech od zhotovení jsem na ni posadil bojler o váze 120 kg a následně na pustil objemem vody cca 240 l takže to máš celkem 360 kg váhy, bojler má tři stravitelné nožičky o průměru každá cca 3 cm a na těchto 3 bodech o 3 cm se roznáší váhat do betonové podlahy a nic to s tím neudělalo. Takže bych nevymyslel sekat podlahu a dal to klidně na hotovou podlahu a jak píše panlorenc tak to klidně roznes na nějaké desce. Hmotnost obě stavby pocitej 100 až 150 kg. Oni ty desky jsou sice lehké ale je jich několik a plus při pocitej omitku, mřížky, dvířka revizní, kouřovod a jseš na těch kolech co píšu. Tudíž bych nevymyslel vložku s vahou 300 kg je to zbytečně drahý a neekonomické když to máš na atmosféru a ne každodenní topení. Dát za to 200 tisíc a dvakrát za měsíc v tom zatopit na atmosféru je prostě nesmysl. Jak říkám dali jsme za ni kolem 11 tisíc a víc bych za to nedal. Váha 90 kg.
Odpovědět
@zdenek_valek Jak jsem pochopil, tak stavíte novostavbu a krb není zanesený nikde v dokumentaci. Možná tedy také nezapomenout na náklady spojené s předěláním požární zprávy, změny v projektu a ostatních dokumentů k tomu potřebných. Předpokládám, že pokud by přišel někdo na kontrolu po dostavbě (kolaudaci), tak krb by ho docela trknul do očí 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
@emko4 nene už bydlíme skoro dva roky 🙂)
Odpovědět
A přívod vzduchu do krbu, jak by bylo řešeno?
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Profilova fotka
Tak se mi podarilo nasetrit nejaky prachy a navazuju na toto tema. Rozhodl jsem se risknout tu krbovou vlozku s obestavbou ze Skamotecu 225. Vložka váží 240kg plus ta obestavba. Premejslim, ze bych pod krb polozil dlazbu a pripadne jeste krb postavil na nejaky ocelovy ctverce treba 15x15cm. V podlaze je 11cm EPS, pak trubky s vodnim topenim a na tom 8-10cm betonu (nad trubkama bude 6-8cm, tak by problem byt nemusel. Dam vedet v prubehu stavby 🙂
Odpovědět
@zdenek_valek Zdravím Už jste s tím začal ? Pochopitelně nic mi do toho není, ale stále nemohu pochopit, proč lidi všechno dělají komplikovaně a draze. Osobně bych dal litinová prosklená krbová kamna na dřevo, lehčí jednodušší variabilní bezproblémová instalace ušetřím 80% nákladů a práce..... užitná hodnota estetika jako krb (pokud jde čistě o teplovzduch bez rozvodu apod. ) a kdyby náhodou časem z jakéhokoli důvodu "nevyhovovalo", dají se pořídit jiná větší menší s výměníkem bez výměníku sporák teplovzduch nebo voda nebo nedat nic odinstalace cca hodina práce i s úklidem....... jak se tam ale postaví krb, tak už s tím bez bourání nehne nikdo a spolkne to zbytečně práce a peněz. Nechci nikomu nic rozmlouvat, jen názor.
Odpovědět
Článek se načítá
@petrmm taky si to říkám.. ještě když je doba, že si člověk muže vybrat tisíce designů a řekl bych dost povedených..
Odpovědět
@rumcajk Ano, výběr a tím i užitné vlastnosti jsou opravdu velké a velká výhoda tohoto řešení je ta "variabilita", protože po první sezoně a seznámení se s tuhými palivy se teprve přijde na to co od toho chci nebo naopak nechci, v případě že nevyhovuje střelím do bazaru a koupím něco jiného v případě zastavěné vložky problém... Na druhé straně : "Kdo chce kam.......
Odpovědět
Profilova fotka
Ono krbová kamna a obestavěná krbová vložka vypadá obojí úplně jinak, o tom se asi přít nebudem 🙂 ... ostatně to bychom mohli opět dojít k tomu, že si mám dát na střechu soláry a vedle domu tepelko.... Popravdě o ty náklady na pořízení mi moc nejde, ty prachy mám a není mi líto je uvalit do tohohle 🙂 .... jediný s čím jsem od začátku laboroval byla ta únosnost podlahy, ale co jsem za ten půlrok sbíral všude kolem, tak lidi maj od různejch akvárek, přes bojlery po různý právě krby doma s podlahou co mám já a nikdo problém neměl, tak snad budu patřit mezi ně 🙂 každopádně i tak díky za názor, ale krbovou vložku s obestavbou chci práve proto, že se mi to líbí a že si semtam zatopím a udělám domácí pohodu a bude se mi to líbit i když to nebude hořet. Krbový kamna až na vyložený designovky, který ale vyjdou finančně jak krbová vložka, se mě osobně prostě nelíběj v interiéru moderního bungalovu 🙂 ale to je věc každýho 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
Tak jen abych to tu "završil" 🙂 Byl u mě krbař a vše prolezl, včetně projektovky a říkal, že s hmotnosti krbu problém nebude, že už má víc realizací krbů na podlahu s teplovodním topením pod krbem - dávaj roznášecí desku pod krb. Nakonec tedy vyhrála krbová vložka Hoxter Ecka 67/45/51 s bočním otvíráním a ohýbaným sklem. Cena včetně realizace komínu 191 500 včetně DPH, takže za mě spokojenost a na Vánoce si už si zatopím (snad 🙂) ). Na jaře mě čeká budování dřevníku 🙂
Odpovědět
@petrmm problem ze kdyz jsou kamna lehka tak proste zatopim a za 10min je vedro a kdyz se prestane topit tak jsou zase hned studene, proste zadna akumulace, ta zkusenost pak ve finale by byla uplne jina. Ja mam napr. Kamna od Hein s akumulaci o vaze okolo 430kg a priste bych klidne koupil tezsi (finska kamna)….
Odpovědět
@raziel628 Tohle dřív řešila kamna na stáložárná paliva, buďto "stáložárná" nebo "násypná" která také vlastním, na jedno naložení pokryjí 24-38 hodin, bez kouře bez nutnosti přikládat, takže akumulaci neřeším.
Odpovědět
@petrmm to ano ale ty byly hlavne na koks a uhli jestli se nepletu a to asi neni pripad tady tazatele. Navic nevim jestli v dnesni dobe by je jeste vubec diky emisnim tridam nekdo oficialne zapojil…
Odpovědět
@raziel628 Zapojil, protože oficiálně se dnes u nich uvádí dřevo, takže kamna "splňují" a pro ty pro něž je zapojení "levných kamen " ponižující a pro snoby, jsou ještě na trhu kamna "anglosasských vzorů" drahá která uhlí a hn. uh. brikety případně dokonce i antracit (viz. např. Amíci) umí také mimo dřeva pochopitelně, takže ty určitě splňují, ale ta odzkoušená nemám, takže nevím zda a jestli umí tak efektivně a čistě jako jednoduchá klasika, předpokládám že ano, mívají zásobník a termostatickou regulaci.
Odpovědět
@petrmm P.S. Mimo to existují kamna určená i jen na dřevo s tzv. "delším hořením" většinou mají bezroštové topeniště případně termostatickou regulaci nebo obojí, zase od těch levnějších typu "jezevčík" po ty dražší , nejznámější a jedny z nejdražších kamen jsou ta kanadská a podobně pracující na tom principu "postupného splyňování" (jsou i vložky) , čili je tu i možnost pro ty co se stáložárných paliv bojí, nebo k nim mají odpor, nutné je ale si uvědomit, že dřevo není "koncentrovaným zdrojem" tomu je třeba přizpůsobit velikost a výkon kamen a pochopitelně , protože z toho udělali velký "reklamní trhák" sáhnout podstatně hlouběji do kapsy, možností jsou ale i bazary repasy apod. , čili možnosti jsou i pro příznivce " bio eko".
Odpovědět
Profilova fotka
@raziel628 jj chce to tak 2-3 tuny idealni vaha
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Profilova fotka
Tak jsme dnes začli :) desky budou Thermax a okolo Silapor Mg 1000 :) podlahou to neprojelo a pocitove je krb masivní. Jediný co, tak je malej vryp v ohybu skla zrovna - všiml si toho krbař, hned volal dodavateli a ten to uznal, takže nám ještě budou měnit sklo :D ....ale to se holt stane, ja bych si toho ani nevšiml a prej nebejt to v tom ohybu, tak by to týpek neřešil, ale takhle to je ošemetný no :)
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zdenek_valek:

Tak jsme dnes začli :) desky budou Thermax a okol…
@zdenek_valek Ako máte vyriešený prívod vzduchu?
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od roman_:

@zdenek_valek Ako máte vyriešený prívod vzduchu?
@roman_ je vedenej za tou izolacni deskou, je tam mezera mezi zdi a deskou a bude to vyvedeny na pudu
Odpovědět
Profilova fotka
Tak už to začíná vypadat jako krb :) .... teď nechat proschnout omítku, rohy a u stropu to ještě vezmu pattex tepluvzdorným tmelem a už mám koupenou MUURI bílou barvu na krby. Za tejden ještě kominíka na revizi a je hotovo - mám z toho radost, přesně takhle jsem si to představoval a dopadlo to skvěle :) holt někdy se vyplatí bejt tvrdohlavej a stát si za svým
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zdenek_valek:

Tak už to začíná vypadat jako krb :) .... teď nec…
@zdenek_valek revizní dvířka jsou z boku?
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od flammerouge:

@zdenek_valek revizní dvířka jsou z boku?
@flammerouge jojo, jeste se vyrabej, stejne jako mrizky :)
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?