Dezinfekce vody ve studni

Profilova fotka
Dobry den, mame napojene cerpadlo ve studni a chci se zeptat kdy je vhodne dat nejakou dezinfekci.Studna je jako hlavni zdroj vody a vodu by jsme chteli i pitnou.Jak se postupuje?Nejdriv dezinfekce a pak odbery vzorku do laboratore?Cetl jsem,ze ted se pouziva misto chemikalie nejaky uv zaric namotovany primo na privodu pod drezem.Ma nekdo s timto zkusenost? dekuji
Odpovědět
Hezký dobrý den, ještě v minulém domě po záplavách , jsme použíli Sanosil a měli jsme s ním dobré zkušenosti. Ale je to již pár let zpět. Studna byla jako hlavní zdroj pitné vody. https://www.1nakup.cz/sanosil-ddw-dez...
Odpovědět
Nejlepší čas je teď, protože čerpadlem jste tam zanesli bakterie, stačí nalít obyčejné savo a třeba nechat běžet čerpadlo hodinku dokola a vodu do studny vracet, pak nechat přes noc stát a potom studnu nějaký ten den intenzivně čerpat. Po tom všem bych až šel na rozbor vzorků. UV zářič slouží jen k dezinfekci od bakterií a virů, pokud je voda znečištěna dusičnany, železem, pesticidy, tvrdostí, atp., tak s tím UV lampa nepomůže, pořádný rozbor řekne co je špatně a pak teprv hledat řešení.
Odpovědět
Profilova fotka
Dekuji za odpovedi jen jeste musim spocitak kolik toho sava tam nalit mame 21metru vrt prumer trubky 160mm bylo plne a prvni voda vypadala relativne ciste,ale ta co dotekla uz byla jak mliko.Podlozi je jil takze asi dyl cerpat.Jen otazka vycerpat vzdy cele a cekat na natok a nebo radsi vzdy nechat neco ve studni.Nemuze se to jalit prave tim,ze se vybere uplne vse?
Odpovědět
@radek36 Toho sava nebude potřeba moc, tu vodu s tím savem čerpejte dokola (zase jí tam pouštějte hadicí zpěr), ať se promísí v celém sloupci. Vrt nečerpat nikdy do sucha, nemělo by se čerpat pod nátokové otvory.
Odpovědět
Profilova fotka
Aha tak tohle jsem nevedel.A jak dlouho takto tu vodu tocit?Tu hodinu a pak nechat stat pres noc a pak vypustit ven?
Odpovědět
@radek36 Tak nějak, zbytečně vypouštět není třeba, ten chlor se za pár dní sám ztratí, ale je dobrý tu studnu chvíli používat třeba na zalévání, ať pak ten vzorek není zkreslen tou dezinfekcí.
Odpovědět
Profilova fotka
Super diky za rady pak dam vedet jak to cele dopadlo.Me prave rikal uz ten co montoval cerpadlo,ze voda vypada dobre na to,ze se cerpa prvne a ta bila voda je asi tim ze sem vycerpal vse a pak se hned cerpalo z natoku. Jeste jednou diky.
Odpovědět
@radek36 Vrt chvíli kalí i ve skále než se všechny cestičky vyčistí, ten váš vrt nebude celý v jílu, to by netekl, resp tam by byl přítok tak malý, že by byl nepoužitelný, pravděpodobně pod jílem budete mít nějaké štěrky, písky apod. a kolem vrtu filtrační obsyp, to nějakou dobu bude trochu kalit a pak by to mělo přestat, důležitý je také režim čerpání, hlavně nečerpat pod vtokové otvory, protože střídáním vzduchu a vody by to zvětrávalo a ucpávalo by se to vodním kamenem.
Odpovědět
Profilova fotka
To asi ano natok co jsem pocital byl cca 60l za pul hodiny.Cerpat budeme nejak prubezne pac dum.je zatim.jeste stavba a stehujeme se az za mesic takze tam budeme jezdit co to pujde a odcerpavat aby to.do nastehovani bylo ok.
Odpovědět
Profilova fotka
Tak mame rozbory vody za sebou bohuzel s 15 rozboru 7 dopadlo spatne.Bakterie az tak neresim ty se daj odstranit uv lampou ,ale co je hodne spatne je mangan a amoniak na to budeme muset porit nakou upravu vody a popravde nevim jak to kam napojime kdyz uz mame rozvody zadelany a vse dokonceny.Resil jste to nekdo?
Odpovědět
Profilova fotka
@radek36 resil jsem zelezo a mangan, mam toho ve vode cca 8x vice nez pripousti norma na konzumaci by to tak nevadilo, ale zanechava to fleky na sanite a obleceni po prani vzdy se najde misto kam to napojit, zalezi co vse chce clovek ve finale odfiltrovat, ja mam 2 lahve + jeste mechanicky predfiltr takze to zabralo prostor cca 150x50 cm
Odpovědět
Profilova fotka
dekuji za info.Nam ten rozbor dopadl takto jak je na.fotce.Zelezo je ok,ale ten mangan a amonne ionty jsou dost nad limit.Napojit nejakou filtraci muzu jen v koupelne,ale tam je jedina pripojka na pracku a odpad a je to vlastne i hlavni vstup vody do domu.Misto by problem nebyl jen vzhledove to asi nebude nejhezci.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@geodett Jeste by me zajimalo na kolik vas to vyslo cele penez.My jsme.triclenna domacnost dva dospeli a dite rekl bych spis s podprumernou spotrebou vody.Ted se budeme nove do domu stehovat a nevim zda tu vodu vubec pustit do potrubi.V utery budu met konzultaci s nekym s vodohospodarstvi a bude se hledat nejake reseni.Tak spis abych vedel sam i jake jsou moznosti a zda se da vodou treba sprchovat.
Odpovědět
Profilova fotka
@radek36 amoniak, bakterie to ani nevypada na vodu z vrtu, ale pokud mas hloubku 21 m znamena to ze cerpadlo bude max. 15 m hluboko ne? coz je hloubka co mam ve studni a to bude povrchova voda, proto asi ten amoniak, to je podle mne z hnojiv upravna mne vysla kolem 30t (ale mel jsem i nabidky na temer 200t s tim ze bych musel postavit zvlastni domek na to :)), ale cena se muze vyznamne lisit pouzitou technologii a vykonem, takze doporucuji ted rozbor poslat na par firem a nechat si udelat nabidku - moje cena je jen material prace byla svepomoci je taky otazka jestli nebyl rozbor moc brzo po dokonceni vrtu, ja cca 1-2 tydny po vyvrtani cerpal vodu nonstop ven, pak byla 3 mesice pauza a pak se delala cerpaci a stoupaci zkouska kdy se zase nonstop skoro 1,5 dne cerpalo a pak teprve jsem delal rozbor v priloze je foto upravny - vlastni uprava zeleza a manganu je v te uzke, vyssi flasce, ta mensi upravuje pH vody aby to slo odstranit
Odpovědět
Profilova fotka
Cerpadlo je instalovano 1.5-2metry ode dna vrtu,ale je pravda,ze samotne cerpani pred rozborem nebylo intenzivni pac stavbu mame 45 km daleko.od soucasneho bydliste takze se cerpalo kdyz jsme tam byli celkem mozna se vytahlo 4000litru vody dokud proste netekla cista voda bez zakalu.Tak doufam,ze ted po nastehovani budeme cerpat vic a asi i vic prolit savem,ale toho fakt nevim kolik protoze dle navodu a poctu vody ve studni je to tak vicko male.
Odpovědět
Profilova fotka
@radek36 to je teda dost malo 2 m nade dnem, co mam projekt na vrt tak tam se pocitalo min 12-13 m nade dnem, dole jsou 3 m kalniku kam padaji usazeniny a pak je tam ta perforovana cast kudy do vrtu priteka voda a cerpadlo by melo byt az nad ni aby nenasavalo pripadny binec co se tam dostane bakterie by savo znicit melo, tak se uvidi
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 letech
@radek36 dobrý den,jak jste problém s vodou nakonec vyřešili? Máme taky v rozboru stejné hodnoty amonných iontů a baktérií,hledám způsob,jak vyřešit....
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?