Nedodržení termínu kolaudace ůřadem

Zdravím prosím o radu jak se ohradit proti stavebnímu 20.6 jsem pdžádal o kolaudaci jelikož máme čov a studnu začal jsem na vodopravním a ten to měl poslat dál na stavební ale ten vůl co tam je to někam zahrabal a dnes jsem tam byl pro papíry že to je hotové když se neozvaly a oni že o ničem neví .tak jsme hledali a papíry se našly na vodoprávním a místo toho aby sklopily uši a napsaly to tak mi řekli že se možná ozvou do čtrnácti dnů s termínem jsem na palici..co mám dělat mám jít za starostou? protože na stavebním jsou samý víte co
Odpovědět
@jirkajn Starosta s tím nemá nic společného. "Ředitelem" úřadu je tajemník.
Odpovědět
Aha děkuju
Odpovědět
@jirkajn Žádal jste na vodoprávním o kolaudaci vodních děl. Pak jste měl žádat na stavebním, to jste udělal? A ten dům byl opravdu na kolaudaci? Nebylo to jen ohlášení dokončení stavby? Protože když máte zkolaudovaná vodní díla a dokončený dům, tak můžete hned bydlet. Není třeba být na palici... 🙂
Odpovědět
No ne dal jsem to na vodopravním a ten to měl předat dál no projektant řikal ze kolaudace musí bejt když je stavební povoleni na vše
Odpovědět
@jirkajn Vypadá to, že Váš projektant zatvrdnul v roce 2018. Není totiž žádná povinnost něco někam předávat. Pokud jste podal na vodoprávní žádost o kolaudaci, tak vodoprávní zkolauduje vodní díla a tím jeho povinnost končí. Nic nikam předávat nemusí. A RD se od roku 2018 nekolaudují.
Odpovědět
Existují výjimky, které můžete užívat i bez kolaudace: například skleníky, stavby do 60 m2 pro hospodářská zvířata nebo dobíjecí stanice. Podle nového stavebního zákona, který nabývá účinnosti 1. července 2023, musíte zkolaudovat stavby pro bydlení nebo rodinnou rekreaci, které mají maximálně dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží, garáže nebo podzemní stavby do 300 m2.
Odpovědět
@jirkajn Podle platného a účinného stavebního zákona se RD nekolaudují. Nepleťte sem nový stavební zákon, který sice byl schválen, ale jeho účinnost byla prozatím odložena do 1.7.2024.
Odpovědět
Aha takže jdu prozkoumat jak to je děkuju
Odpovědět
@jozkakomosny Omlouvám se, že vstupuji do debaty …. ale asi se přitrouble zeptám: cca na podzim nás čeká stavba dřevostavby. Když tedy aktuálně postavím RD, tak mi ho nikdo nezkolauduje? Já myslela, že na základě kolaudace se pak přidělí i č.p. Navíc máme i ve smlouvě s dodavatelem, že do měsíce od předání domu má být zkolaudováno. 🤔 Vzhledem k tomu, že se nás to ještě úplně netýká, tak jsem si nic nehledala. Ale tato diskuse mne zaujala.
Odpovědět
@m2s Dříve to bylo tak že jste mohli užívat stavbu (tj. bydlet) až po kolaudaci. Novelou stavebního zákona z r. 2017 byly takovéto kolaudace staveb RD zrušeny. Jsou tam jen některé výjimky, např. když to postaví developer a pak hotové prodává. To ale není Váš případ. Takže od r. 2018 máte právo v RD bydlet hned po dokončení. Rozdíl je v tom, že dříve odpovídal za bezpečnost stavby SÚ, což potvrzoval kolaudačního rozhodnutím/souhlasem. Teď můžete bydlet kdykoliv, ale bezpečnost užívání je na stavebníkovi. Takže např. bydlíte, nemáte zábradlí na schodech, spadnete - je to Váš problém. Taky ale máte povinnost ohlásit stavebnímu úřadu, že jste stavbu dokončili. Na základě tohoto ohlášení se stavební úřad obvykle přijde podívat, jestli je to pravda - provede tzv. závěrečnou kontrolní prohlídku. Někdy to ale dělá jen od stolu, protože odpovědnost za pravdivost ohlášení je taky na Vás. Pak SÚ podá na obec výzvu k přidělení č. p., zapíše stavbu do RÚIAN a teprve na základě tohoto zápisu může být stavba zapsána do KN. Pokud máte ve smlouvě s dodavatelem stavebních prací něco o kolaudaci, tak je to evidentně špatně. Ale třeba tam máte i uvedeno, co tím termínem "kolaudace" autor myslel.
Odpovědět
@jozkakomosny Aha. Budu si muset smlouvu pročíst. Zatím ještě stále čekáme na SP. Sice už je zahájeno řízení, ale než to bude pokrátím si alespoň čas. 😅 Každopádně děkuji za objasnění!
Odpovědět
Je to takhle. Rodinný dům Rodinný dům nepodléhá kolaudaci, před užíváním takové stavby je nezbytné zajistit si všechny revize, kterými jsou zejména revize elektro, revize hromosvodu, pokud stavba obsahuje komín, tak i revize komínu. Stavba by měla být schopná bezpečného užívání. Měly by být tedy instalovány všechny bezpečností prvky a to zejména zábradlí na schodišti, balkonech a lodžiích, případně ve francouzských oknech v patře. Rodinný dům musí splnit i energetickou náročnost budov a tedy musí být hotový zateplovací systém, i když nemusí být realizována jeho finální úprava. Před užíváním domu je potřeba, aby byly zkolaudované navazující stavby, jako je případná stavba komunikace, vodovodu, atd. a vyřešena likvidace dešťových vod na vlastním pozemku. K přidělení popisného nebo evidenčního čísla u rodinného domu, který se nekolauduje, stavebník požádá stavební úřad, aby vyzval obecní úřad k přidělení čísla popisného nebo evidenčního. Tato skutečnost vyplývá z § 31a odst. 1 písm. a) zákona č. 128/2000 Sb., zákon o obcích.
Odpovědět
Článek se načítá
@jirkajn To je nepřesné. Aby mohl stavební úřad vyzvat obecní úřad k přidělení čísla popisného, musí stavebník požádat stavební úřad o potvrzení dokončení stavby. Stavební úřad může provést závěrečnou kontrolní prohlídku, ověřit revize, skutečný stav domu, ... Takže kontroly probíhají, jen už se jim neříká kolaudace.
Odpovědět
@puhelin To je v poho. Pán evidentně jen přeposlal text, který dostal od stavebního úřadu. Sám do toho nevidí.
Odpovědět
@jirkajn Je to tak, jak jsem psal v příspěvku pro @m2s. A jak píše @puhelin. Což není v rozporu s tím, co jste dostal od SÚ. Jen to upřesňujeme.
Odpovědět
@jozkakomosny Vypadá to jak článek z webu
Odpovědět
@puhelin Asi máte pravdu, je to moc učesané a nejsou tam lidové výrazy.
Odpovědět
@puhelin Jj, je to z estav.cz. Což neznamená, že je to napsáno tak, aby to laik pochopil. 🙂
Odpovědět
A navíc jsou tam zavádějící nepřesnosti. 😢
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od milanq:

A navíc jsou tam zavádějící nepřesnosti. 😢
@milanq jeto z internetu fakt aby se v tom čert vyznal fakt
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od jirkajn:

@milanq jeto z internetu fakt aby se v tom čert v…
@jirkajn A proč si proboha myslíte, že co je na internetu, tak že je pravda??
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od jozkakomosny:

@jirkajn A proč si proboha myslíte, že co je na …
@jozkakomosny doufal sem
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?