Příprava rekuperace bez projektu

Profilova fotka
Zdravím Vás, jsem tu nový a rád bych poprosil, pokud by mi někdo se zkušeností mohl říct, zda je to takto aspoň trochu OK nebo jak to upravit. Záměrem je udělat si svépomocí, bez projektu přípravu pro reku, která bude oproti projektu typového RD navíc. Vím, že za projekt to není tolik, ale i tak, mám rozpočet už dost v mínusu a to jsem teprve na hrubý stavbě. Tzn. pokud bych šel cestou, udělat jak se to má udělat (projekt, firma, papíry k tomu) tak to prostě neudělám vůbec. Chci to udělat nějak jednoduše z kulatých zelených trubek 90mm, nějaké to tlumení u rozdělovačů, klapky a aspoň přípravu rozvodů. Něco jsem o tomto načetl, technické povědomí nějaké mám, tzn. mohlo by to vyjít svépomocí finálně třeba do 80 až 100k. S firmou odhaduji 200k+ - na to nemám. Tech. info: dům má obytnou objemově cca 300m3, 2 dospělí, 2 děti, dle tabulek by měla stačit výkonově reku od 200m3/h, dal bych 300m3/h, ať je rezerva i na ty delší trubky co tam asi budou. 1) dá se to pozičně takto provést? 2) kudy byste vedli čerstvý vzduch do ložnice?? (na křížení trubek nemám ve stropě místo, leda křížit místně u rozdělovače špinavého vzduchu ploché potrubí a pak přejít na kulaté, popř. udělat to tak jak to mám vyznačené žlutou barvou, což odhaduji tak na 15m). 3) Jak velký problém jsou delší trubky na přívodu a odvodu vzduchu přes nosnou zeď ven? Jde o to, že bych měl rád rek. jednotku za nosnou zdí, tedy v neobytné části domu. V úvahu byla ještě spižírna, ale nechci si tam zaflákat místo (chci tam mít regály až ke stropu všude). 4) Nehodlám využívat dotaci, tzn. zajímá mne, zda se řeší nezapojená při kolaudaci (zda se řeší projekce a zkrátka papíry k tomu, žádné mít nebudu). Napadá mne udělat jen přípravu, zaslepenou, v SDK podhledech nijak nepřiznanou, jen označenou kde to pak vyvrtat, pouze v zahradním skladu vyvedené 4 izolované trubky stropem pro konkrétní nástěnou rek. jednotku, kterou zapojím až na ní budou třeba peníze. Parotěs bude nad všemi rozvody, takže ten ničím neporuším. 5) Přemýšlím i o takových věcech jako zatlumit trochu více špinavý vzduch za rozdělovačem, aby měl dům celkově spíše přetlak a nešel mi kouř z krbu dovnitř při přikládání (ext. přívod vzduchu pro vložku mít budu). 5a) Má smysl toto vůbec řešit? neutlumí se tím i přívod do rozdělovače čerstvého vzduchu v rámci výměny v rek. j.? Prosím tedy nějaké praktiky aby se k tomu třeba vyjádřili. Třeba to někomu dalšímu pomůže. Moc všem předem děkuji a nesmějte se malůvce, nemám zrovna CAD nástroje 🙂
Odpovědět
@mejla_hendrych pošlete půdorys některému výrobci rekuperací. Například Zehnder určitě dělají nabídku včetně návrhu vedení. Atrea nebo Nilan návrh nedělají, ale ostatní výrobci většinou ano.
Odpovědět
@mejla_hendrych odsávání bych dal na WC, do koupelny, do kuchyně někde nad sporák a nad krb. Měl by jste dodržovat zhruba stejné délky rozvodů a stejnou plochu na jednu výustku. To znamená, že do obýváku bych dal dvě větve a do ložnice taky. Přívod do ložnice kolem není zrovna vhodný. Nezapomeňte na to, že ty rozvaděče mají výšku kolem 18cm a trubky mezi rozvaděči a rekuperací mají průměr asi 16cm. Mezi rekuperací a rozvaděče je nutné umístit tlumiče hluku. add3 delší trubky do exteriéru nevadí. Vadí umístění rekuperace v nevytápěném prostoru. Do přívodního potrubí přidejte box na osazení dodatečných filtrů. Nezapomeňte taky na přivedení odpadu. V rekuperaci kondenzuje dost vody. add 4 na kolaudaci to snad nemá vliv add 5 to je nesmysl. Ve většině rekuperací můžete nezávisle nastavit výkon sacího a odtahového ventilátoru. Já mám jeden režim pro topení, kde mám nastavený velký výkon na přívodu a malý na sání.
Odpovědět
@mejla_hendrych Ad 4 - Dodatečně jsme doplňovali rekuperaci do projektu a musela se k tomu vyjádřit hygiena. To bylo před stavební ohláškou. Zkolaudováno ještě nemáme.
Odpovědět
@zubr487 Nevím, kde jste přišel k tomu, že vadí umístění v nevytápěném prostoru. Umístění v garáži, kde bude i v zimě alespoň cca 10°C je naprosto v pohodě a běžně používané. Vzhledem k tomu, že tam bude i AN, tak tam dokonce bude docházet k nějakému temperování prostoru od té nádrže.
Odpovědět
Profilova fotka
Nechal jsem tomu odstup, aby se ještě někdo přidal a každopádně si od Vás všech něco vezmu. Něco jsem i dostudoval, takže jsme zase s poznáním dál. Každopádně to až taková věda není a i hůř udělaná rekuperace z hlediska drobných nijancí tahů apod. je lepší než žádná a vždycky to fungovat nějak bude.. Co teda upravím: délky vedení (zjistil jsem, že vlastně nemusí být všude stejně vysoké stropy a u rozdělovačů v chodbě vedení klidně můžu překřížit a vejdu se. Pak předělám to nasávání špinavého vzd., aby bylo tak kde má být a zdvojím to v obýváku a v ložnici, jak píše zubr487. S tlumiči hluku také počítám. Každopádně garáž bude temperovaná na 10°C+ odpad bude hned za zdí, takže to není problém. Co bude asi nejhorší, tak vrtání do věnce na průměr min 162mm na 4 místech, to bude dost blbý. Na to to bude chtít spec. firmu asi. Kdyby Vás ještě něco napadlo, budu rád. ď.
Odpovědět
Když jsem poptával reku u Jablotron, tak jsem poslal půdorysy a poslali mi nabídku včetně vedení.
Odpovědět
@mejla_hendrych nevím tedy jestli je dobré ze statického hlediska vrtat do věnce. Já to raději vedl obloukem vrchem přes vazníky. Měl jsem tedy výhodu, že tam mám nafoukanou izolaci, takže to vlastně je izolované.
Odpovědět
@mejla_hendrych Ještě doporučuji takovou malou fintu a to přidat odsávání přímo z mísy WC. Některé geberity mají a tohoto důvodu odbočku mezi mísou a splachovací nádrží. Lze to ale snadno dodělat i do většiny ostatních WC. Proč 4 díry ? Já na Vašem obrázku vidím dva průchody pro trubky mezi reku a rozbočovači. Navíc to máte kreslené u příček. Zřejmě by šlo tyto průchody udělat pod věncem. Ještě jsem si všiml, že v jenom WC nemáte odsávání a máte dvojité sání ze sousední koupelny. To bych radši udělal po jedné větvi sání z jednoho WC a koupelny s druhým WC. Jinak taková klasika, nechápu proč neděláte plnou tepelnou izolaci mezi obytnou částí a garáží. Úplně zbytečně budete vytápět garáž. Pořád je lepší udělat izolaci a dát si tam třeba radiátor. Pak si tam můžete topit podle skutečné potřeby a ne trvale
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 To není malá finta, ale ta nejlepší věc (já už si to bez něj doma neumím představit). Pokud už je odsávání z mísy, tak průchod vzduchu do další místnosti (u mě technická) nevadí.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 Mezi reku a rozbočovači jdou 2 trubky přes nosnou zeď a ven jdou 2 trubky přes obvodovou (tjs. 4) 🙂 Pod věncem to nepůjde, SDK bude cca na úrovni začátku věnce. Dvojité odsávání z koupelny to asi chce, aby se vlhkost rychle odsála. Na WC určitě přidám. Zda do mísy ještě musím rozmyslet (znamenalo by to o něco větší kastlík na odsávání kanalizace + tu reku). Jinak v garáži a hlavně v zahradním skladu budeme s manželkou často. Já pořád něco pájím (elektroniku) a manželka šije a vyrábí šperky, tzn. natáhnu tam podlahové topení také (řidší smyčky). Přes nosnou zeď a tedy i věnec bude samozřejmě obytný prostor od garáže a skladu izolací oddělený.
Odpovědět
Profilova fotka
@petr13 asi to není OK, ale kdyby na to došlo, pak by se trefil maximálně třmínek, hlavní horizontální roxor by nepřišel k újmě. Ale asi to udělám nad věncem... a vlastně má @zubr487 pravdu, ven musím taky vést nad věncem, protože skrz věnec si nepomůžu a stejně bych byl s trubkama stále "ve střeše" (nad venkovním podbitím střechy). Takže vlastně heuréka! Jen trubky pořádně zaizolovat.
Odpovědět
@mejla_hendrych já jsem výfuk udělal nahoru do střechy
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?