Projekt 4+kk gvojgaráž

Zobraz úvodní příspěvek
Dobrý den, mohu Vás poprosit o názor na můj náčrt? Jedná se o dům, dle regulí obce musí být obytná plocha max. 150 m + dvojgaráž max 50 m. Vchod je z jihovýchodu. Moje požadavky byly zejména vnitřní vchod do garáže přes zádveří (nikoli třeba na chodbu). Co nejblíže vchodu vstup do kuchyně a obývacího pokoje, obytnou část, zejména dětské pokoje dále. Taky pokoje mezi sebou nějak přirozeně odhlučnit, proto ty skříně. Měla jsem návrh který byl pěkný jednoduchý obdelník, ale obec má požadavek štít kolmo k silnici, a tohle T by mohlo projít. Nad obývákem je představa vysokého stropu s přiznanými trámy a patro nad kuchyní, kde by byl prostor pro moji pracovnu, místo na cvičení a třeba prostor pro nějaké hry pro děti, Děkuhi za Vaše názory a postřehy.
Odpovědět
@barbora_bacova Teď jste si odpověděla. Máte návrh, který se líbí vám a zohledňuje vaše představy a regule. Vždy se najde někdo, komu se to líbit nebude (jako ve všem, tak je lepší se neptat). A možná se i časem objeví něco, co vám při bydlení nebude vyhovovat (ale dnes se dá hodně věcí předělat 🙂, při projektování, se to dá přepracovat). Proto bych s tím šla k projektantovi, ať vám to nakreslí a pokud tam bude nějaká kolize, tak vám řekne, tohle jde/nejde, a navrhne úpravu. Někteří projektanti/architekti dělají i 2-3 návrhy, tak uvidíte i jiný pohled (ale stále může vycházet z vaší základní představy). Já si to nakreslila, projektant to překreslil a vyřešil problémy (schody na půdu, pracovnu, umístění krbu, rozmístění světlovodů). Nikdy neřekl ani slovo, že se mu něco nelíbí nebo se to takhle neděla (třeba otvírání dveří do chodby od WC). Důležitá je shoda mezi obyvateli domu 🙂
Odpovědět
@barbora_bacova vstup je dveřobití, je úzký (90 j málo) skříň 45 je nevhodná. Kuchyně je naprosto technologicky špatně...
Odpovědět
@cloo Podlaha garáže nesmí být vyspádovaná ven...
Odpovědět
@barbora_bacova napadá mě- přehodit kuchyňskou linku se sedackou, takže návštěva se usadí hned v obýváku a nepůjde přes kuchyn
Odpovědět
@pepitocz Dobry tip,ale hodilo by se to vice rozepsat.
Odpovědět
@pepitocz dveře jsou 90,misto je tam cca metr, za nás naprosto dostačující. Návštěvam moc neholdujeme, dveře můžou jít směrem do garáže a proc je 45 cm nevhodná? Koukala jsem že předsíňove stěny s lavicemi se dělají o hloubce 42 cm. Kuchyně technologicky? Ja ještě nevím jak tam bude sporák, dřez a lednice přesně, spiš mi šlo jen o tvar, který chápu že není ideálně a přemýšlím jak to udělat.
Odpovědět
@catle děkuji za tip, ale Jan už jsem psala výše, na návštěvy moc nejsme, takze z praktického hlediska bych chtěla mít kuchyň blíže pokojum i vchodu. Když budu chodit s nákupem a když by se člověk chtěl v noci napít. Ideálně by bylo vejít a mít na jedné straně obývák a na druhé kuchyň, ale to bohužel nejde. Spíš přemýšlím jak tu kuchyň uspořádat lépe.
Odpovědět
Tak jsem si něco vzala k srdci a zde mám nový náčrt. Vedle obýváku je technická místnost, dílna by byla v garáži, která je zvětšená a špajzka tam není. Furt přemýšlím jak ji tam dostat. Prosím nekoukejte na dveře a okna, ani na kuchyň, jen mě zajímá názor na rozmístění místnosti. Je to podle mě lepší, praktičtější, ale teda ta komurka mi tam chybí. Kuchyň jsem přemýšlela oddělit tak, že člověk vejde do dveří a bude tam po Levé straně barový pult. Přes pult by už do kuchyně nebylo tolik vidět, kazdopadne vysoké skříně na potraviny by musely být u zdi s lednicí a nevim zda by něco takového stačilo. Vstup do kuchnyskeho koutu buď hned u dveří nebo az za pultem.. Nebo myslíte, že by byl lepší ostrůvek než pomalu kuchyně do čtverce s průchodem? Nemáte někdo podobne obdélníkový obývák s kuchyní se vstupem z jedné strany ( ne uprostřed jak by bylo ideální)? Abych se mohla inspirovat. Díky za tipy a názory.
Odpovědět
Profilova fotka
Chodba 100cm se mi zdá příliš úzká. Do zádveří bych nechtěl vstupovat. Technická je příliš úzká. U jídelního stolu se nebude dát sedět - u nás je to nejoblíbenější místo s dobrým výhledem ven. Sezení u barového pultu je nesmysl a takto to nic nezakryje. Dveře do pokojů u stěny jsou problematické. Kolem postele v ložnici je málo místa - tak 65cm. Líbí se mi přístup do koupelny a sauny z venku. Přidal bych dveře ze šatny do ložnice (ale tu je potřeba mít alespoň 60+40+80=180cm širokou).
Odpovědět
@radim2015 Chodba má cca 110 cm - ta zadní část, Ad zádveří řešeno už výše, nám to staší bohatě. Na kuchyň se prosím nedívejte, píšu to výše. Já totiž nevím jak ji udělat. Ten barový pult byl myšlen jakože od dveří vejdete a po levé straně bude barový pult tak nějak po celé délce a za ním klasicky pracovní plocha, co jsem viděla na živo, tak to dokáže tu kuchyň schovat, ale na kuchyň vcetně jídelní části musím nasbírat inspiraci, ten tvar místnosti není ideální. Ad šatna - nad dveřmi uvažuji, šířka kdyby to šlo, tak klidně zvětším.. Teď máme 145 cm, na jedné straně 45 cm police a věšáky a na druhé 30 cm jen police - stačí. nebudem tam dávat 60 cm skříně, ale jasně máte pravdu, ideálně by bylo větší, ale to by zase bylo na úkor ložnice. Teď projdem dva, aý budem starší, tlustší a neohrabanější, tak stále jeden v pohodě projde. Múže tam být slabší příčka, uvidíme. Dveře je plán cca 10 cm od stěny, proč je to prosím problematické? Já právě nemám ráda ten prostor k ničemu co vznikne za dveřmi. A jak široká by podle Vás měla být technická? Já myslela, že dáme dveře na kraj, všechny veci na jednu stranu, je docela dlouhá a bude to stačit, ale nechám si poradit.
Odpovědět
@barbora_bacova Přijde mi to lepší 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
No pokud to je už třetí dům, který navrhuješ, tak je zbytečné ti radit. Pokud ale první, tak bych se nad každou zamyslel. Zakrytí kuchyňské linky je supr. Já jsem nepoužil barový pult, ale zvýšené skříňky na 120cm podle domu jednoho kamaráda. Pro šatnu bych požadoval z důvodu pohodlnosti na jedné straně 60cm, aby se daly věci pověsit na ramínka. Na 45cm se ramínka dávají za sebe. Pokud jsou dveře u stěny, tak za nimi vzniká prázdné nevyužitelné místo. Někdy je to dobré, někdy plýtvání prostorem. Já mám za většinou dveří 75cm na skříně. Technická na jedné straně je strašně nepraktická. Mám 4m a začíná rozšířenou částí asi 150cm. Na jedné straně je "kuchyňská linka", na druhé bojler, rekuperace a 60cm hluboká otevřené skříň na hloubku rekuperace. Šířky jsou 240 a 220, plocha 9m2. Místo na průchod je asi tak minimální použitelné a prostoru na ukládání věcí je u nás vždycky málo, i když máme tři šatny, černou kuchyň a sklad 25m2. Co se týká ložnice, tak máme v podstatě trvale zatažené závěsy a možná bych tam okno zcela oželel.
Odpovědět
Článek se načítá
@radim2015 budem stavět první dům. Na 45 se ramínka nemusí vůbec dávat za sebe, ramínko má cca 40 cm a záleží kam umístíte tyč.. Pak už je jedno jestli vám něco kouká o 2 cm ven. Přesně tak to tedka máme a problem nemám. 60 cm je na celou vestavěnou skříň, kde ještě cca 7 cm zabírají dveře a záda. Tak ale to je o kompromisu no, raději menší šatnu než ložnici. Ohledně té technické se poradíme s projektantem. Díky, Každopádně kuchyň tam neplanuji. A my tolik věcí, které bysme používali furt nemáme, abychom potřebovali tolik úložných prostor. Na sezónní věci bude půda a případně garáž.
Odpovědět
Schodiste 70cm za hlavnim vstupem neni moc stastne. Dispozice obyvaciho pokoje v tomto stavu je skoro neresitelny problem. U vstupu na terasu hafo hlucheho prostoru a u jidelniho stolu se skoro umlatite. Takovy prostor skoro do ctverce je v tomto slozeni nezariditelny tak, aby to davalo smysl.
Odpovědět
Profilova fotka
Je možné udělat z obýváko kuchyně spíš obdélník než čtverec? Myslím, že tato místnost je nejdůležitější v domě. Dům na levou stranu prodloužit, garáž nechat vysunutou... Ještě se s tím vyhrajte.
Odpovědět
@martii1 jojo, schodiště chci taky vyřešit s projektantem, jsou to jen úzké mlynarske schody, ale uvidíme, jak pochodime, třeba je přestěhuje do kuchyně. No s tím obyvakem a kuchyní zkusíme něco vymyslet, třeba nám pořadí nějaký architekt. Viděla jsem to mockrát na plánu a v reálu to znám taky, ale moc mi to nevyhovuje, ale snad musí být nějaké solidní řešení.
Odpovědět
@barbora_bacova My náš půdorys předali architektovi. Pak mohu poslat co s čtvercovým prostorem vymyslel. Sám jsem pak upravil dispozici aby to bylo alespoň do L s tím, že kuchyně je trochu schovaná v tom elku. Vidím v tom výhodu, že není tak moc vidět na provozní bordel. Nevýhoda, že je logicky trochu mimo dění, nejde z ní vidět na tv a na terasu... Dochazim k tomu, že jako všechno v životě, je to o kompromisu. Dnes si člověk nemůže moc vybírat pozemek a hledat ideální místo. Potom z toho vyplývají i jiste kompromisy co se týče podoby a tvaru (dispozice) domu..
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Profilova fotka
@barbora_bacova Dobrý večer, posílám vám ještě jednu variantu, kterou jsem v rychlosti nakreslila. Třeba vás díky tomu napadne, jak by šlo projekt udělat co nejlépe podle vašich představ. Každopádně jsem se snažila vymyslet jinak kuchyňský kout, udělat technickou místnost praktičtější, vést rozvody vody v jedné linii, ponechat saunu, schody do patra i garáž, tak jak máte v plánu vy, v pokojích nechat šatnu za příčkou a do ložnice navíc umístit koutek s pracovním stolem. Je možné, že mi některé požadavky v konverzaci unikli, ale to už si stejně pak upravíte podle sebe 🙂. Dveře máme v našem projektu také co nejblíže u zdi, ničemu to nevadí. Jediné co mi uniklo, jak máte světové strany, zda je pro vás umístění pokojů a terasy takto ideální. Držím palce ať najdete tu správnou inspiraci 😉 😉
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Jaké máte světové strany? Kde je jih? Pokud je v levo na náčrtu, tak jsou dětské pokoje na sever, pokud je v pravo, tak je na sever zase obývák. Kde je silnice? Schody do 2NP jsou příliš krátké, pro rovné schody s normálním sklonem počítejte zhruba 4 metry. Co plánujete v 2NP?
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?