Přes sto let starý dům, rekonstruovat nebo zbourat? Brno venkov - Rajhradice

Profilova fotka
Dobrý den, obracím se na vás s prosbou zda li neznáte někoho kdo se zabývá hodnocením stavu nemovitostí a případně by nám mohl říct jestli dům zbourat a postavit nový nebo rekonstruovat. Dům ma určitě přes 100 let a za tu dobu byl již několikrát opravovat, dodělávali se tam různé věci. V domě už se nebydlí cca 5let. Poloha domu - Brno venkov Rajhradice. Přikládám pár fotografií Děkuji Tomáš
Odpovědět
Za mě zbořit. Starý dům bude vždy starý a budete omezeni mnoha nedostatky. Z takového domu vlhkost nedostanete a nebo to bude ukrutně drahé. A ta střecha je tak shnilá že to dřevo snad nebude ani hořet.
Odpovědět
Profilova fotka
Rekonstruovala bych pouze za případu, kdy jsem fanda oprav, nepotřebuji v domě moderní vymoženosti a mám na to dostatek času a peněz. Jinak je renovace takhle starého domu opravdu na pováženou.
Odpovědět
Máte-li hodně času, peněz a k domu citovou vazbu, tak rekonstruujte. V opačném případě není co řešit, naprosto jednoznačně.
Odpovědět
Profilova fotka
Děkuji za reakce takže když to vezmu hodně všeobecně a laicky. Když budu chtit postavit novy dam za to 5 milionu, ale kdybych to chtel rekonstruovat je mozne ze dam podobnou castku a nikdy to nebude tak dobré, kvalitni a co se týče spotřeby energii? Diky moc
Odpovědět
@tomas_balbinder Ano po rekonstrukci tam budou vždy nějaká negativa. A to i při stejné investici.
Odpovědět
Profilova fotka
A doporučil by mi někoho kdo by to pro jistotu ještě zkoukl? Brno atd? Samozřejmě, zaplatím.
Odpovědět
@milanq souhlas ... a pokud zvítězí citová vazba, tak to bude sakra drahý ... ono tady vlastně není ani co rekonstruovat, protože ani to obvodový zdivo nestojí za nic ...
Odpovědět
@xkarlos Přesně tak. Podle těch fotek by se mohly ponechat snad jen základy. A ty navíc pro novou stavbu nemusí půdorysně vyhovovat nové dispozici. 🙂)
Odpovědět
Za mně do rekonstrukce neinvestovat - zbourat a postavit nový, no - ono i to bourání bude něco stát, respektive nejvíce odvoz materiálu na nějakou skládku, co se týče základů - nevím co z toho využijete ( spíše nic ). Takže komplet nová stavba, pokud by jste rekonstruoval - mohlo by se klidně stát, že do toho dáte pomalu jak do novostavby a stále budete mít "starý" barák. Pokud chcete aby se Vám na ten dům někdo podíval - koukněte na nějaké stavební firmy v Brně, v okolí a zkuste se s někým domluvit, aspoň rámcově by Vám měl být někdo schopen nastínit náklady na rekonstrukci s tím, zda se to vyplatí - či nikoliv. Ono posuzovat něco jen z fotek taky není úplně OK, ale pokud jsou zachyceny detaily, tak to mnohé vypoví, samozřejmě ale nejvíc ukáže to, když se do něčeho tzv. sáhne ...
Odpovědět
To podloubí je součástí vašeho domu?
Odpovědět
Já bych to rekonstruoval, podobnou stavbu rekonstruujeme a nezdá se nám to jako špatné rozhodnutí, kamenné základy, cihly ještě s německým vyražením, neodizolované od vlhkosti, ničemu nevadí. Nevidím jediný důvod, proč ne a pokud k tomu patří to klenuté podloubí, tak snad není co řešit... Ten dům nemá 100 let, ale minimálně 200 až 250, což je snad jasné, že rekonstruovat se vyplatí, hodnota zrekonsturované takové stavby, kde se využije maximum původních prvků vyšplhá na řády milionů, takže se vyplatí
Odpovědět
Profilova fotka
@josef1 to jsou chlívky pro dobytek
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@vladimir_sacha to v levo je dum cca 250m2 meril jsem to nejak v katastru a ta dalsi část podloubí jsou chlívky pro dobytek atd. Nevim jestli chceme opravovat i chlívky to by bylo ještě dražší atd.
Odpovědět
Profilova fotka
Samozřejmě vím že se na to musí někdo přijet podívat už jsem obovlal pár firem a napsal jim a poslal fotky jako sem jen se mi zatím ozvaly dva lidí. první pán byl z technického a zkušebního ustavu. Psal ve zkratce: Obecně lze říci, že rekonstrukce v tomto případě bude náročná, ale nikoliv nemožná. Doporučuji se rozhodnout po poradě s dobrým stavebním inženýrem. Včera jsem si volal s p.Reigelem stavebnidozor brno a ten mi řekl protože fotky neviděl že at zvolím kohokoli určitě se na to musí někdo přijet podívat a a jí souhlasím. Jen nevím jestli je pán a ted ho nechci urazit, dobrý. Pokud se to bude dát opravit .... a cena nepřevýší cenu nového baraku a barak bude splnovat všechny podmínky jako nový, třeba nízkou energickou hodnotu a rekostrukce by trvala stejně nebo méně jako novostavba tak bych do toho šel jinak ne. Samožejmě jak tu píše pan @vladimir_sacha hodnota domu bude ještě vetší než by byla novostavba tak to je jiná. Ale pochybuju asi když by se vlastně dělalo vše na novo.
Odpovědět
Ať se rozhodnete tak nebo tak zvažte zachování třeba jen dvou oblouků jeko zajímavý prvek v budoucí zahradě.
Odpovědět
Nečetla jsem komentáře, tak se možná budu opakovat. Naše zkušenosti. Nemohli jsme hýbat příčkami, protože i ony měly nosnou funkci. Nebylo nám doporučeno dělat nové otvory (okna), protože ten dům 100let sedá. Když chceme zazeplit, tak přijdeme o ráz domu. Abychom přece jen římsy a vše zachovali, tak to stojí hodně peněz, nikdo nechce dělat pracnou práci a nikdo to moc neumí. Takže jsem v dobré schizofrenii. Ráda bych zachovala něco pěkného, starého, ale ty problémy a finance tlačí. Kdybychom to hned zbourali, kdy jsem nevěděla, co s tím, v té slabé chvilce, tak bych neřešila emoce a ušetřilo by nám to starosti a finance. Ale kdybychom měli zdravé dítě, můj plat, tak bych možná psala jinak. Není to lehké rozhodnutí. Spíše upozorňuji, že to bude dražší, a že budete muset dělat i kompromisy, ale budete to pěkné. Jen nemít představu jako já a pak si myslet, že starý dům té představě uzpůsobím, tak to negunguje. 🙂 Přeji hodně štěstí a spokojenost s rozhodnutím, které uděláte.
Odpovědět
@tomas_balbinder Rekonstruovat má smysl hodnotný objekt (památkově, citově, zapadající do okolí, apod). Vše ostatní je velmi neracionální rozhodnutí pramenící z nezkušenosti. Jsem přesvědčen, že 90% lidí, co si prošlo rekonstrukcí, tak Vám řekne zbourat a postavit nové. To není neúcta k předkům, nebo čemukoli. To je o racionalitě rozhodnutí ohledně řešení bydlení. Na rekonstrukci vidím jako nejhorší 2 věci. Jednak Vám nikdo dopředu transparentně neřekne, jak dlouho to bude trvat a co to bude stát. Protože takovéto stavby jsou jako Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak od Harryho Pottera. Nikdy nevíte, co rozbalíte a jak to bude chutnat. Je naprosto nezbytné počítat s vysokou mírou improvizace a S OBROVSKOU dávkou nutných kompromisů a neočekávaných výdajů navíc. Vždycky se v podobných případech musím smát, kvůli případu mého nezkušeného známého, co koupil cizí nemovitost s plánem do roka zrekonstruovat a bydlet. Roky plynou a on stále objevuje nová a nová tajemství 🙂 a peníze se sypou (když je došetří). Druhá věc je chybějící/nefunkční hydroizolace. Po rekonstrukci vše vypadá pěkně, ale věřte, že nechcete dříve nebo později řešit vysokou vlhkost, plísně a problémy s tepelnými mosty, které se tím více zvýrazní. Dodatečná řešení izolace jsou vždy otázkou peněz, kompromisů a často i důvěry v řešení, ale spoleh na to není.
Odpovědět
Profilova fotka
Děkuji všem za komentáře, moc si toho vážím. Co tedy říkáte na pana stavebnidozor brno který by se na to přijel podívat ?
Odpovědět
@tomas_balbinder Těžko něco říct, když ho neznám. Na web může kdokoliv napsat cokoliv. Já osobně bych spíš hledal autorizovaného inženýra v některé z projekčních kanceláří nebo soudního znalce, to jsou lidé tzv. "s kulatým razítkem", tam je nějaká odbornost a kvalita vždy zaručena.
Odpovědět
jediné co je dobré jsou ty oblouky. Asi bych si je nechal jako nostalgické připomenutí zašlé krásy, a udělal z nich jednu stranu altánu nebo terasy, podle celkových dispozic. Zbytek bez milosti pryč, a pak začít pořádnou hydroizolací. Jak nevyřešíte spodní vlhkost, tak na tom můžete stavět cokoliv a pořád to bude vlhká jeskyně. Možná stojí za opětovné použití střešní tašky, záleží na tom jak kvalitně jsou vypálené a jestli z nich ještě není perník. Rozebrat určitě zevnitř, jak vidím ty trámy tak i pro kočku je pohyb po této střeše adrenalinový sport. Sklep není špatný, jen bude nutné ho pořádně sanovat vápnem. Cokoliv od sklepa nahoru je potřeba sanovat bagrem.
Odpovědět
@obludak a teď pozoruji že to není sklep ale asi nějaká komora. V tom případě je to asi dáno.
Odpovědět
@tomas_balbinder Pěkné. Z nahraných obrázků se nedá kvalifikovaně posoudit, ale vím že já bych aspoň částečně rekonstruoval. Nejlépe poradit se s odborníkem(projektantem) na místě. Řekne vám co se s čím dá dělat, co to obnáší a kolik to asi bude stát. Co vám kdo napíše v diskusi je bezvýznamné, osobní preference má každý stanovené jinak a z tohoto se skutečně nedá udělat obrázek. Já jsem rekonstruoval dům v ne o moc lepším stavu než tento a bez historické hodnoty, byť v památkové zóně. Vzešla z toho velmi dobrá investice.
Odpovědět
Profilova fotka
No rád bych našel někoho kdo by se na to přijel podívat, ale kde hledat a koho hledat to je otazkou.
Odpovědět
Profilova fotka
Nechci zakládat nové vlákno, ale už si nevím rady na koho se obrátit, jestli statik nebo někdo kdo rekonstruuje Baráky nebo prvně najit projektanta nebo .... nemá někdo s tímhle zkušenosti ? Případně doporučil by mi někoho z Brna?
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?