Rekonstrukce 150. let starého domu

Profilova fotka
Dobrý den. Ráda bych se zeptala na názor, zda se pouštět do rekonstrukce 150 let starého domu. Dům (cca 200m2) je dodnes obývaný, z větší části kamenný (tloušťka stěn až 90 cm), podsklepený. V půlce domu jsou vyměněná okna, téměř v polovině domu jsou nové betonové podlahy. Dům není nijak vlhký, žádné plísně apod., i když se v něm normálně topí, popraskané zdi nikde nejsou. Bylo nám řečeno, že do 5 let se musí opravit kompletně střecha, krovy u komínu a hromosvodů jsou shnilé. Takže máme v plánu sundat celou střechu, udělat věnec, zmenšit sklon střechy apod. Poté nové kompletní rozvody. Myslíte, že se dá rekonstrukce zvládnout do 1.500 000 Kč? Vše bychom dělali svépomocí, s tím, že dřevo na krovy máme z vlastního lesa, otec je podlahář, máme známého zedníka, topenáře i elektrikáře, kteří nám dopomohou. Moc děkuji za jakékoliv názory, popř. na co si dát u rekonstrukce pozor a přidávám pár fotek. :-) ...Dům bychom rádi zachovali i z důvodu, že je to rodiště bývalé herečky Národního divadla. :-)
Odpovědět
Stáří 150 let je děsivé, osobně bych nad 90 let nešel, ale tohle nevypadá na první pohled úplně marně (tj. nemá to základy stylem velké kameny položené na hlíně). Pozvěte si někoho, kdo tomu rozumí, zvenku se to nepozná.
Odpovědět
K rekonstrukci střechy. Z fotky to vypadá, že tam máte eternit, tzn. že vám bude muset stávající tašky odstranit speciální firma. Eternit je veden jako nebezpečný.
Odpovědět
@vita234 Dobrý den,s tou SPECIÁLNÍ firmou je to mimo mísu.Eternit si můžete sundat i sama ale musíte ho odvést na skládku nebezpečných odpadů.Nic víc.Nechat si doklad o ekologické likvidaci a je to.... :-)..Speciální firmy opravdu na odstranění eternitu nebrat.... :-D
Odpovědět
@kdee Určitě by to chtělo odborníka aby prošel celý dům a zkontroloval vlhkosti.Podle té 1 a 3 fotky,bych řekl že odspodu se vlhkost najde ale mohla by jí vyřešit sanační omítka. A stáří stavby si myslím,že není nejdůležitější otázka.Po rekonstrukci klidně bude složit dalších 100 let... :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Moc děkuji za názory. S tím eternitem jsem stejného názoru - odborné firmy nebrat. Seženeme respirátory a je to :-) nikdo z našich sousedů, kdo likvidoval eternit, neměl speciální firmu. A šlo to bez problémů. :-) Určitě budeme zvát statika, zedníka, tesaře apod. a uvidíme, co nám řeknou. Na dům se byl podívat i známý - architekt, podle něho, by se celý barák nemusel podřezávat, ale z té jedné strany (viz. foto 2) ano. Z poloviny této strany se již před pár lety dávala drenážní trubka, protože v té místnosti, kde byly ještě původní dřevěné podlahy, se držela vlhkost a prkna napadla houba. Nyní tam jsou ve zdi udělané průduchy, v místnosti betonová podlaha a je klid. :-) Stejně počítáme s tím, že nám z baráku zbudou pouze obvodové zdi. Myslíte, že 1.5 mil bude stačit? A co třeba problém s památkáři, když je to tak starý dům? Nemáte někdo zkušenost? Děkuji :-)
Odpovědět
@spektrumm: Stavební zákon jste asi nečetl, že :)?
Odpovědět
Jsem stavař...:-)...Tak že vím přesně co a jak... ;-) A o zákony naší vlasti bych se nějak moc neopíral.Oni jsou tak vratké,že padají samy..... :-D :-D :-D :-D
Odpovědět
@kdee O penězích se na netu nedá bavit.Nejde vůbec střelit od boku kolik vás to bude stát bez pořádných výměr a projektu není co oceňovat a nějaký od had tady - by bylo jako věštba z křišťálové koule...:-) Ale určitě si nemusíte dělat starost s památkáři,protože ten dům není v památkové zoně,že?Tak nebudou mít žádný námitky.
Odpovědět
Jistě, zákony jsou jaké jsou, ale pokud by někdo řešil, že eternit jako nebezpečný nesundávají, jak mají, tak pokuty nejsou zrovna malé.
Odpovědět
Profilova fotka
Ne, v památkové zóně dům není. Jen aby nenastal problém kvůli tomu, že dům rodištěm Marie Hubnerové. Vytvořila jsem album s pár fotkami, tak můžete nahlédnout. :-) Ještě se na dům jde podívat stavař (zedník) a tesař, tak uvidíme co řekne. Poté nás bude asi čekat ještě statik.
Odpovědět
Profilova fotka
@kdee Můžu se zeptat proč chcete zmenšit sklon střechy? Když se snažím si to představit, přijde mi to jako parodie na bungalov. Podle toho, jaké plány s domem popisuješ bych si raději teda postavila nový. Ne kvůli stavu domu, ale kvůli těn megalomanským plánům s ním. Nechápu do pěti let nová střecha? Proč? Vypadá zdravě.
Odpovědět
Profilova fotka
Na střechu se byl podívat tesař, krovy jsou puvodní a u komínu a hromosvodu shnilé. Ty musíme určitě vyměnit. Sklon střechy alespoň o metr, dva. Ale to se ještě uvidí. A je to kvuli úsporám peněz. Puda má dva špejchary, což je určitě až moc zbytečného prostoru, když horní patro obývat nebudeme (přízemí je a bude 4+1).
Odpovědět
Článek se načítá
Dům je hezký stáří je taky v klidu... Jen ty okna bych vyměnil...
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 letech
@viados nevím co je spatnyho na zakladech z kamenu, nic? V ulici máme tak 60 % domů z roku 1830 - 1840 a nic jim není, pak je to hlinena cihla a semtam palená Zadne barak se nenicil z duvodu statiky, akorát že byl už hodně poškozené a nedal se upravit, protože majitel tam už nebydlel a oprava by hyla 2x dražší než novostavba
Odpovědět
Profilova fotka
@kdee myslíte možná spíš výšku střechy, ne? Když změníte sklon o metr, dva, bude z toho placatá střecha....sklon se navíc udává ve stupních (tzn. úhel).....Jinak, upřímně? Podle mě vám 1,5mil. na 200m dům a tak rozsáhlou rekonstrukci stačit určitě nebude
Odpovědět
Jestli je váš plán, že vám zůstanou jen obvodové stěny do 1,5mio se z těží vejdete. Eternitovou střechu jsme taky likvidovali samy, nikdo s tím problém neměl. Když jsem viděl jak to dělají některé spec. firmy, raději jsme si to udělali samy a ušetřili dost peněz i tak to stálo dost. Tady to neni jako např. v D kde dům hermeticky uzavřou pod velkým stanem a opravdu vše opatrně a precizně rozeberou a odvezou v uzavřeném kontejneru. Tady jsem viděl jak to ze střechy loupou krumpáčem a hází ze střechy do kontejneru - děkuji nechci
Odpovědět
@ptjj @demolitionman myslím, že za ty 4 roky, co to sem psala, už to nějak vyřešili ;-) :-)
Odpovědět
@demolitionman K odstraneni eternitove krytiny potrebujete povoleni st. uradu a hlida si to st. urad i zivotni prostredi. Musite nahlasit opravnenou firmu, ktera to bude provadet a po dokonceni predlozit doklad o likvidaci na skladce. Takovy je zakon, s tim nic nenadelate...
Odpovědět
Profilova fotka
@candat 😂 no, to asi jo, vůbec jsem si nevšimla, že je ta otázka tak stará, to si začal @expertnastavbu 😀
Odpovědět
@puhelin jak říkám, chtěli po mě pouze doklad o ekologické likvidaci. Tolik realita. :-D :-D jinak jsme si pěkně pokecali u pár let starého dotazu, také jsem si toho nevšiml :-D
Odpovědět
puhelin, co to je za blbost.. přecek dyž si rozeberu střech tabulky narovnám do štůsu komu je co do toho. Ty tabulky třeba někdy použiju na přístřešek nebo stodolu. proč bych měl někomu platit za likvidaci. Víte jak kvalitní ten materiál je? Vydržel na domě 80 let a je stálě jako nový.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?