Budeme schopní splácet?

Zobraz úvodní příspěvek
Zdravím. Chci se zeptat těch co nějakou dobu splácejí a mají s tím zkušenost. Chci se zeptat, jestli budeme schopni splácet hypo a ještě k tomu normálně fungovat (nemusíme každý rok na dovolenou, stačilo by co 2 roky a klidně jen žena + děti). Společně máme 27 + 7 (rodičovská) tisíc čistého. Takže 34 a chceme stavět svépomocí jednoduchý jednopodlažní domeček cca 115 m2. I tak se mi asi nevyhne hypotéka cca 2,5 - 3 mil. Kč a s momentálním úrokem to vychází na 10 - 11 tis. Kč měsíčně po dobu 30 let. Žena jak ukončí mateřskou tak nečekám žádný zázračný příjem a budu rád jak to bude 15 tis měsíčně, to by pak bylo 40 tis. měsíčně čistého. Jaké jsou podle Vás na to názory. Od finančních poradců samozřejmě, že by hypotéka neměla překročit 40% a ani 30% není žádná sláva. 10 tis ze 40 je 25% a i tak se mi z toho dělá mdlo. Děkuji za názor.
Odpovědět
Profilova fotka
@mitote Rozpočet: betonové patky - 16000 kč, dřevo - těžba z kůrovcové kalamity přes známého plus pořez (vazba + stavební dřevo) - 40000 kč, OSB desky - 36000 kč, minerální vata - zateplení - 58000 kč, rozvody elektřiny - 18000 kč, střešní krytina - 26000 kč, rozvody vody, UT, odpady - topení podlahové - 65000 kč, palubky na venkovní a vnitřní obklad - 48000 kč, podlahové palubky - 14000 kč, okna + dveře - bude prosklený celý přední štít - 120000, část oken fixní - trojsklo. Toto jsou takové "hlavní větší částky", zbytek do ceny 600000 jsou paropropustné folie, zařizovací předměty, drobný montážní materiál, plány domečku, dlažba apod.). Domeček se bude stavit vedle našeho stávajícího RD, napojení na kotel bude připojeno z domu, který je těsně vedle, stejně tak bude ze stávajícího rd připojena voda, elektřina. Domeček bude mít rozměr 5x10 m, výška hřebene střechy 3,3 m. V interiéru bude přiznaný šikmý strop, viz. ilustrační fotky interiéru v mém albu.
Odpovědět
Profilova fotka
@mitote Rozpočet: betonové patky - 16000 kč, dřevo - těžba z kůrovcové kalamity přes známého plus pořez (vazba + stavební dřevo) - 40000 kč, OSB desky - 36000 kč, minerální vata - zateplení - 58000 kč, rozvody elektřiny - 18000 kč, střešní krytina - 26000 kč, rozvody vody, UT, odpady - topení podlahové - 65000 kč, palubky na venkovní a vnitřní obklad - 48000 kč, podlahové palubky - 14000 kč, okna + dveře - bude prosklený celý přední štít - 120000, část oken fixní - trojsklo. Toto jsou takové "hlavní větší částky", zbytek do ceny 600000 jsou paropropustné folie, zařizovací předměty, drobný montážní materiál, plány domečku, dlažba, nátěr, apod.). Domeček se bude stavit vedle našeho stávajícího RD tak odpadají náklady na přípojky, napojení na kotel bude připojeno z domu, který je těsně vedle, stejně tak bude ze stávajícího rd připojena voda, elektřina. Domeček bude mít rozměr 5x10 m, výška hřebene střechy 3,3 m. V interiéru bude přiznaný šikmý strop, viz. ilustrační fotky interiéru v mém albu.
Odpovědět
Profilova fotka
@jaqkes pracuješ-li ve státních službách, tak to bych brala jako dost velké plus. Máš prakticky zaručený platový růst, nejspíš i definitívu, takže pokud jste schopni vyvarovat se úletů, tak byste to měli zvládnout, tak jako mnoho jiných, často i s horšími podmínkami. Jestli po tom toužíte, nevzdávejte se
Odpovědět
@jaqkes Myslím, že jsi to sám vyhodnotil správně. Dělá se ti mdlo. To je obrana organizmu před neuváženými kroky. To chceš opravdu posílat ob rok ženu s dětmi na dovolenou? A ty půjdeš místo toho na brigádu? To mívá hořké konce. Pokud nemá pár hned v počátcích minimální měsíční příjem 50K, pak nebude celý život (resp. 30 let) žít ale živořit. Začni přemýšlet o stavbě, až se zvýší příjmy rodiny, pak třeba možná....
Odpovědět
Profilova fotka
@pepitocz děkujeme za jasně definovanou hranici chudoby 😀😀😀
Odpovědět
@pepitocz Mě osobně moc neláká dovolená u moře. Vodu mám rád, ale bohatě mi stačí nějaké přírodní koupaliště. Navíc mám trochu jiné zájmy a koníčky, které s dovolenou u moře moc nejdou dohromady. V kraji bych řekl, že mám lepší platový průměr. Žádná sláva, ale víc než 50% chlapů (možná i víc). Navíc znám páry, kdy na dovču jede jen žena s dětmi a suprově jim to klape. Tatínkove pak mají párty + nějakou brigádku 😁 rodinný příjem 50 tis. je tady opravdu nadstandart. A to bydlím na dědině, nejbližší město 20 km, takže samé baráky...
Odpovědět
Profilova fotka
Jsme na tom podobně, manžel na podobné pozici s podobným příjmem, já na rodicaku za 7tis. Teď půjdu z rodicaku na další rodicak. Brali jsme si hypo na 2.9mil na 30 let. My do toho šli i s tím rizikem, že nebudu při rodicaku pracovat. Nakonec se práce našla, takže do rozpočtu přispívám ještě cca 8-10tis. Platíme hypo necelých 12 tis. +energie, pojistky atd. Jde to, velká část příjmů jde ještě na rekonstrukci a vybavení. Takže i s příjmem pod 50 se dá slušně žít a dokonce i na ty boty pro dítě máme :-D
Odpovědět
@mam2016 Díky!
Odpovědět
@jaqkes Já se budu asi trochu opakovat, ale vykašlete se na to, jestli to někdo jiný s podobným příjmem zvládá nebo nezvládá. Ten někdo, kdo to zvládá to za vás v případě problémů platit nebude. Buďte střízlivý, sedněte si k excelu a počítejte. Vezměte příjmy, výdaje, měsíční a roční, a jestli vám výjde, že to zvládnete, běžte do toho, jestli ne, tak ne. Ale orientovat se podle jiných je nesmysl. Každý z nás máme svojí unikátní situaci.
Odpovědět
@jaqkes Aby rodina měla příjem 50t, tak je potřeba aby oba měli průměrný plat. Uvádí se, že 70% lidí průměrný plat nemá. Tak to tady asi všichni živoří nebo sem chodí jen ti nadprůměrní. Jak už psali jiní, mrkněte jaké máte dlouhodobé výdaje a uvidite jestli vam to vychází nebo ne.
Odpovědět
@cyklos No, na druhou stranu si nemyslim, ze by sem chodili lidi, co skoncili v exekuci nebo jen proste tu hypoteku nezvladli....ty uz asi nezajima z ceho stavet a jak si zaridit zahradu.
Odpovědět
@atilius To je jasné. Rozhdnout si to musí sami, ne aby jim tu nekdo radil jestli do toho jít nebo ne. Sam človek musi vědět jestli to zvládne nebo ne. A rady typu 50t měsíčně je základ mě přijdou úsměvné. Někomu stačí na spokojený život 20t a druhému nestačí 80t
Odpovědět
Článek se načítá
@cyklos Přesně tak, jsou lidi, co jsou na tom daleko hůř a neslyším je plakat. Je to o tom si to spočítat.
Odpovědět
@davex No, jde o to, jak kdo dlouho splácí a co se mu za tu dobu stalo a nestalo. Mám známou, která teda říkala, že uvázat se k baráku za tu cenu, že nikam nemohli pořádně jet a dvacet let se báli, jestli všechno splatí nebo ne, nestálo. Že to teda nebyl moc život.
Odpovědět
@atilius Pokud mohu říct za sebe tak mě vychází hypotéka + náklady na provoz cca 12 000Kč (novostavba). Toto je cena, za kterou je problém sehnat slušné bydlení v nájmu 3+1. Pokud by se nedejbože něco stalo a byli nuceni odejít do nájmu tak na tom budeme finančně pořád stejně. I z toho nájmu vás pro neplacení vyhodí. My jsme se shodli, že do tohoto ,,rizika´´ půjdeme.
Odpovědět
@atilius Jo, jenže tady se bavíme o chlapovi, co bude mít k dispozici cca 25 000 čistého měsíčně pouze na útratu (odečetl jsem od toho náklady na bydlení + hypotéku s pojištěním). Jestli z toho není schopen našetřit na hezkou dovolenou nebo boty pro děti, tak je něco špatně. Ono hezká dovolená nemusí stát 30tis+. Mi učarovalo Slovinsko a i s pěkným ubytováním a dopravou mě to vyšlo na cca 12 tis na týden. Byl jsem tam už 3x a příští rok jedu zase :) My jsme tedy zatím 3, ale jídlo na celý měsíc nás stojí cca 6000, ale to kupuji prostě kvalitní potraviny a dá se říci že nijak moc nešetřím. Navíc, pořád máš investici v té nemovitosti. Já teď postavil domek za cca 3,7 mil a kdybych byl v nějaké velké krizi, tak ho prodám klidně za 5,5-6 mil a ještě by se o něj lidi porvali. Já myslím, že se to dá úplně v pohodě. Člověk si to jen musí prostě naplánovat a nevyhazovat peníze z okna za zbytečnosti.
Odpovědět
@pepa89 Jo, v pohodě. Já to nikomu neberu. A chápu, že vybírat mezi nájmem a hypotékou na hraně je výběr z blbého a blbějšího řešení. Nesplacená hypotéka v sobě skrývá jedno riziko. Oproti nájmu. V případě problémů dneska banky už odprodávají své pohledávky exekučním firmám. Takže za vyřízení exekuce člověk ještě platí poplatky. Navíc se může velmi lehce stát, že to exekuční firma prodá pod cenou a člověk nejenže nemá kde bydlet, ale stále ještě může mít dluh u banky, protože prodej nesplatí celou pohledávku. V nájmu se "jen" odstěhujete jinam, ať už to znamená ubytovnu, nasáčkovat se k rodičům, či cokoli jiného, co je nepříjemné a a komplikované. Ale bez dluhu.
Odpovědět
@davex Já, ale netvrdím, že to nezvládne. Já teda taky ani netvrdím, že to zvládne. :) To si musí pořešit každý sám. Jen bych nebyl tak naivní v představě, že kdykoli prodáš svůj dům za takovou cenu, co si myslíš. Krize, pokud se nebavíme o problémech jednotlivce, se projeví tak, že lidi nemají práci a nemovitosti půjdou dolů. Tj, budou se prodávat levněji, nebo vůbec, protože na to lidi nebudou mít peníze. Takže je dost irelevatní, že v době hojnosti, která teď panuje, to prodáš za dvojnásobek nákladů. ;)
Odpovědět
@davex Jídlo za 66kč na os/den mi přijde jako docela málo... =-)
Odpovědět
@atilius Popravdě netuším jak je to s tím odprodejem pohledávek exekučním firmám o tom jsem zatím neslyšel. Můj finanční poradce mi řekl možnosti v případě, že bude nutné dům s hypotékou prodat. Moje situace je taková, že do domu s pozemkem a vybavením jsme vložili cca 3mil. Hypotéku máme 1,6mil (zbytek vlastní finance) a odhadovaná cena domu min. 4 mil. Sehnat někoho, kdo by hypotéku ,,převzal´´ by nebyl až takový problém vzhledem k výši hypotéky a aktuální ceně domu. Otázka je, jak se dostat ke svým financím, které jsme do toho vložili.
Odpovědět
@panlorenc A jo, pardon, nepočítám moje obědy v práci 8-) takže + ještě cca 1000 Kč.
Odpovědět
@pepa89 Něco málo třeba tady https://www.irozhlas.cz/ekonomika/ban...
Odpovědět
@atilius Dlouhodobý výhled není určitě takový, že přijde krize a vše se rázem otočí o 180°. Jsem přesvědčený, že takto to nedopadne. To by mělo negativní dopad na vše, včetně platů. Současná ekonomika má pořád tendenci růst. Myslím si, že po dobu následujících 4-5 let, co manželka kvůli dětem pracovat nebude a přišla by nějaká nečekaná krize, tak to prostě za tu cenu prodáme. Vidím to v okolí, kde bydlíme. Dostupnost velkých měst do 15 minut, vlak, autobus, kousek od domu, relativně klidné místo, větší dům.
Odpovědět
@davex Však taková krize příjde. Jestli za tři roky, nebo za pět a nebo za deset, to nevím a neví to nikdo. Nicméně první náznaky tady jsou. Můj odhad je, že to pošle do háje elektromobilita, a jestli to tak bude, tak velká část našeho průmyslu je právě na automotive navázaná a tím pádem, žádná práce, menší platy, větší konkurence mezi lidma na místo a ekonomika rozhodně neporoste. Tím pádem nejspíš porostou i úroky hypoték a dnešní hypotéka na hraně může být rázem pěkná koule na noze.
Odpovědět
@atilius V automotive jsem dlouhou dobu dělal a ještě místy dělám a nebude to tak ostré, toho se nebojím :) Nemůžeš se dívat jen na západ, ale i na východ :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius @davex pánové, v žádném případě nechci zpochybňovat vaše zkušenosti, každý má svoje. Ale myslím, že něco malinko uniká pozornosti. Ten, kdo tuto diskusi vyvolal, uvedl, že pracuje ve státní službě v ozbrojené složce. Z toho mi plyne, že: a) nehrozí krach zaměstnavatele (že by se zaměstnanec měl bát, že nedostane za svoji práci zaplaceno), b) nehrozí ztráta zaměstnání, c) nehrozí snižování mzdy, d) je jedno, jestli je konjunktura nebo krize, e) nehrozí, že by zaměstnavatel neplatil sociální a zdravotní pojištění, za což by zaměstnance mohly popotahovat tyto orgány, a podobně. Plusem k tomu je (téměř) každoroční zvyšování platů státních zaměstnanců, takže výše splátky (téměř) každoročně polyká menší a menší část příjmu. Vím, že jsou různé mimořádné události. Počítat ale s tím, že např. bude válka, nebo bouchnou všechny čerpací stanice ve městě najednou, nebo něco na ten styl, mi přijde trochu mimo mísu. To by si žádnou hypotéku nikdo nikdy vzít nemohl, neboť nikdo nemá tu křišťálovou kouli. Určitá míra rizika je vždy. @jaqkes
Odpovědět
@esmeralda2 No mi to právě neuniká. Myslím si, že ho zrovna podporuji :)
Odpovědět
@esmeralda2 Děkuji všem za názory. S tím stejným platem nebo jistým zvyšováním to až tak jisté není. V roce 2008 se dělala restrukturalizace + nový služební zákon a najedou byli hasiči + policisté chudší o 5000 ,- Kč čistého. Samozřejmě to bylo za Kalouska a v době krize. Nicméně mám větší jistoty než v soukromé sféře, to ano.
Odpovědět
Já neznám ve svém okolí nikoho kdo postavil nový dům a pak o něj přišel protože neměl na splátky ;-) Naopak mám kolem sebe lidi (s průměrnými příjmy), kteří bydlí v novém a i přesto, že to nemaj vyšperkovaný a dodělávají věci postupně, tak spokojeně bydlí a neměnili by. Po tom co tady čtu je bydlení v novostavbě pouze pro horních příjmových 10%, to je samozřejmě hloupost, pokud je člověk rozumný, postaví si bydlení adekvátně ke svému příjmu, variant je spousta ;-)
Odpovědět
@kerber Důležité je to "adekvátní ke svému příjmu". A to je to, co je v podstatě k řešení a je individuální. To je první věc. A druhá....nedostatek peněz nemusí nutně vést k exekuci, ale docela často vede k rozvodu. ;) Nicméně položka zase silně individuální. ;) A takových hrdinů jsou plné soudní síně, chtělo by se parafrázovat....
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?