Menší novostavba do 2 000 000, je to reálné?

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj, s přítelkyní a prckem žijeme v podnájmu 2+1 v Ostravě a chtěli by jsme už dávat peníze do svého bydlení a ne někomu do kapsy.. Chtěli by jsme malinký domeček. Nejsme nároční a nepotřebujeme luxus. Koukali jsme na nabídku od CENTURY 21 REAL TIP. Ti nabízí postaveni domečku na klíč vč nám dostupného pozemku blízko Ostravy za 1 350 000 + pozemek celková cena je 1 803 000. Plot kuchyň dlažba samozřejmě chybí ale to už by jsme si postupem času doplacali sami. Zajímá me jestli neexistuje ještě levnější varianta jak se dostat do novostavby pod 2 000 000... Sami stavět rozhodne nebudeme nemáme na to kamarády nervy na vylitavani povolení a bydlet nechceme za 2-3 roky. Budu opravdu všem vděčný za tipy a rady aby jsme se konečně dostali do vysněného domečku určité se najde někdo kdo řešil presne to co my. Děkujeme
Odpovědět
@atilius Já bydlela 18 let v Ostravě Hrabůvce, moi rodiče tam doteď mají byt 3+1, do kterého se mohu kdykoli přestěhovat a platit jen energie. Já ale nechci, vždyť tyto části Ostravy jsou v dnešní době plné feťáků, ti tam sice byli už i za mě, ale je jich teď mnohem víc, v noci když jsem na nějaké akci už nemůžu jet jinak než taxíkem nebo nepít, protože bych se na těch zastávkách asi "připosrala" strachy atd... má to spoustu negativ. Na druhou stranu chce přítel zůstat ve firmě v Dolním Benešově, tzn. v malé vesničce, kolem jsou samé malé vesničky, Opava a Ostrava cca 20 km, pro nás ideál co se týče RD, co se týče bytu docela dost velký problém...
Odpovědět
@klarushe Dám ještě jeden argument pro zvážení, i když mám pocit, že už jsi rozhodnutá :) Nedostatek financí, a vůbec problémy s penězma, jsou jeden z nejčastějších důvodů k rozvodu...ty konflikty kolem peněz, když vás je víc než dva a máte napnutý rozpočet, vznikají pak velmi lehce.
Odpovědět
@klarushe tyhle příspěvky nechápu, hypotéka omezuje, nájem neomezuje?:) nájem stojí dneska v podstatě stejně jak hypotéka, člověk nemá jistotu, kdy mu ho ukončí, nic si neudělá dle svého..a na důchod platit nájem,to je taky lahůdka...
Odpovědět
Profilova fotka
@klarushe ale já tady zase říkám už po několikáté, že dům prostě není pro každého a jsou i jiné možnosti, než jen nájem nebo dům :-) A jak jsem psala, realita života spousta lidí semele. Argument, že přivydělat se dá i na mateřské je krásná, opravdu krásná představa (mě se třeba poslední rok mateřské splnila a bylo to super), ale opět, člověk narazí na realitu a prostě to nelze, v 90% myslím, že prostě maminy na mateřské žádný přivýdělek neseženou a když, tak almužnu, litr, dva za měsíc :-( První roky malého jsme bydleli v bytě v centru města a super, vše kousek, vše jsem zvládla obstarat. Teď na kraji města by to byl pěkný opruz, startovala bych auto x-krát denně.
Odpovědět
@lopp Haha, já a finanční poradce? To těžko. Nejsem student a do Partners mě nechtějí. |-| Jinak co se týče Ostravska, tak se tam začaly stěhovat některé velké IT společnosti, které rozjíždí business ve velkém. Jedna z našich poboček převzala práci za několik okolních států a otevřela nábor pro 50 nových lidí. Práce na Ostravsku je, jen se ji většina lidí bojí. @klarushe Což o to, že valíte měsíčně tisíce majiteli, ale ta představa, že v 60, když jdu do důchodu, budu muset řešit ještě to, že musím platit nájem... pche, raději si dám svých pár tisíc na energie, budu mít dům v padesáti zaplacený a pak si budu žít v chudobě aut bez střech, starého vína a plesnivých sýrů. :-D :-D @lendy1 Například naše firma nabízí při mateřské sepsání druhé smlouvy na poloviční úvazek (20 hodin týdně) na podobné pozice, jaké onen člověk dělá před nástupem na mateřskou. Měsíčně to může být 10, 15 nebo třeba i 20 tisíc.
Odpovědět
@bayt přestěhovat se a změnit byt s jiným nájmem můžete dost lehce, prodat dům s hypotékou a jít pryč už tak ne a ještě to bude dost drahé....Nicméně pro každou životní situaci je lepší jiné řešení - neexistuje univerzální pravda ;)
Odpovědět
@atilius Vím, že mi v podstatě chceš poradit, tyto všechny argumenty jsou rozumné, pro mě ale ne nepřekonatelné... mám vystudovanou ekonomickou školu, doteď ekonomii a obchod dělám a věřím, že to budu dělat do konce života, takže si myslím, že dokážu docela reálně náklady na bydlení spočítat - i s tím dítětem... máš pravdu, že peníze hrajou v našich životech strašně velkou roli a všichni se chceme mít dobře, já si ale prostě i tak myslím, že patříme a po nějaké té mateřské stále budeme patřit mezi pppppppppppměrně vydělávající čechy... a proč si sakra průměrně vydělávající rodina nemůže pořídit menší baráček? =))
Odpovědět
@ellendway Je tak!
Odpovědět
Profilova fotka
@klarushe My stavíme za svý (bez hypo). Právě proto vím, jaké byly původní plány a jaká je skutečnost. Pokud si fakt myslíš, že kromě domu na klíč tě vše kolem vyjde "jen" na 100 tis., tak hodně štěstí ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@klarushe kazdemu co chce. ja mam hypoteku cca 20% z meho cisteho prijmu, plus nejake dalsi drobne uvery. Porad jeste dostavujeme. Nas dum rozhodne nestal 2M, ale i tak byla moje predstava na zacatku velmi naivni a jsem oproti puvodnimu rozpoctu +20%. Hypoteku jsme meli na 90% puvodniho rozpoctu. co se tyka dalsich nakladu a uspor tak plati celkem jednoduche pravidlo - nesel bych do hypoteky vetsi nez 30-40% prijmu.
Odpovědět
Profilova fotka
@klarushe Dobrý den, celou dobu to tady čtu a nekomentuji, ale už bych přispěla, souhlasím, že průměrně vydělávající rodina by si baráček i když malý dovolit snad mohla. My sme se teď vzali a chceme kupovat pozemek, nejlépe ze svého, na ten sme si ušetřili (stavebko, penzijko). Máme už víc jak rok hypotéku na byt (platíme 4500) dá se to zvládat s přehledem i když byl přítel půl roku na pracovním úřadě. Záleží co je pro vás průměrný příjem, ale i s koupí pozemku budeme mít pořád ušetřeno přes 50 tisíc a do domku bych nešla, chceme prve ušetřit co nejvíc peněz než bysme začali stavět s nulou bych do toho asi raději nešla ( viděla jsem u hodně lidí rozvod - baráček se neprodá za tolik peněz aby pokryl celou hypotéku a pak zůstanou oba ještě zadlužení na x let, nebo nějaká nějaká jiná nenadálá událost - je to příklad neber to jako odrazování, ale je potřeba myslet na zadní vrátka). Ale rozhodně vám to přeji a doufám že se vám toto přání splní.
Odpovědět
@klarushe Jo, snažím se Tě trošku vrátit na zem :) Taky jsme si tím prošli :) Problém je v tom, že člověk do toho ty emoce dává a z vlastní zkušenosti vím, že mnoho věcí bagatelizuje a "nevidí". Aby byl ten odhad realistický, tak to musí člověk dělat hodně pesimisticky. On tam totiž funguje docela zajímavý (psychologický?) efekt. Člověk postupně ubírá na nárocích a s jednotlivými problémy se smiřuje. A na konci je to úplně jinak, než na začátku, jen s tím už je ten člověk smířený. Mám s tím vlastní, naštěstí dobrou, zkušenost. Vyhlídli jsme si pozemek za dobré peníze. Kousek od vlečky. Majitel říkal, že vlak tam jede dvakrát za den. Jezdí tam dvakrát za hodinu. Ale to si přeci zvykneme. Pak se ukázalo, že 400 m od pozemku bude na vyvýšené estakádě dálnice. OK - bude nakonec zakrytá stromy a protihlukovou barierou. Třetí dobrá akce byla - stavba spalovny v nedaleké vesnici. Ta se tedy nakonec nekonala. Dopadlo to dobře - pozemek jsme nekoupili, ale jen proto, že se to celé zdržovalo kvůli přípojce elektro. A kdyby mi někdo na začátku řekl, že mi prodá super pozemek u trati, dálnice a spalovny....co myslíš, že bych si myslel? Podle mě je prostě mnohem lepší bydlet v menším bytě a šetřit třeba pět let, než se pak 20 stresovat. Navíc člověk občas chce jet i na dovolenou, užít si to, občas si koupit něco pro radost a ne jen pořád otáčet každou korunu v ruce. Navíc investice do bytu vám paradoxně může (ale nemusí!) vydělat i peníze. Dnes to koupíte třeba 1,5M, za pět let prodáte za 1,8M.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@atilius btw. ten domeček máš opravdu moc hezký, škoda, že nemáš v blogu fotky ;-) Povedlo se ;-) Moc se mi líbí tento způsob řešení - dům sedlová střecha + garáž plochá a napojení na barák jakoby před vchod.
Odpovědět
@jumpmans Vyšlo mi 37%, tak to jsem ještě v pohodě, ne? :) @rmarcelilinka Děkuji za názor, průměrně vydělávající rodina jsem myslela takovou, kde jeden mají oba průměrný plat (ten je dnes kolem 25 hrubého?) s tím ale, že se počítá s tím, že v nejbližších letech příjde rodina, tzn. příjem ženy se omezí na nějakých 7 000 tuším... a jasně, jak říkáte, taky bych nešla stavět s nulou, taky stále šetříme a počítáme s tím, že ještě dobrý rok šetřit budeme, ale pak už se nám prostě ty peníze do nájmu strkat nechtějí a chceme svoje... a nejlépe dům vzhledem k lokalitě, kde chceme bydlet (která je ale nyní 100 km od místa, kde bydlíme a pracujeme teď).
Odpovědět
Profilova fotka
@klarushe Tak si to spočítejte na dobu, kdy budete na mateřský.. muž 25 tis., žena 7 tis., to je celkem 32 tis. Hypo bude cca 10 tis.? Provoz domu 4 tis., provoz dítěte 3 tis. (tady fakt střílím od boku, děti už mám dospělé), jídlo 7 tis., provoz auta nebo MHD 3 tis. Celkem 27 tis. A to nevím, jestli jsem na něco nezapomněla. Zbývá vám 5 tis. na nenadálé výdaje, dovolené, oblečení. Pokud muž přijde o práci, přežijete 2-3 měsíce, pokud předtím něco našetříte. Průměrný plat dneska není žádná hitparáda. Já bych s ním např. do stavby domu nešla ;-)
Odpovědět
@atilius No jo, ale my chceme tu rodinu, víš? To znamená teď budeme ještě šetřit, cca rok, s tím počítáme, podle mě našetříme třeba kolem 70 tis, těžko říct, jestli nám to nějak pomůže... pak ale stejně chceme rodinu, tzn, podle tebe si pořídit rodinu, dál bydlet v nájmu, nemít se sice nejhůř, protože přece jen nás ten nájem nestojí až tolik jako hypotéka + zálohy na el,vodu,teplo, ale když budu na mateřské, stejně nic nenašetříme a budeme to celé jen odkládat... takže si třeba jednou, až za dalších třeba 5-6 let nastoupím do práce znovu, začneme zase více šetřit a třeba do 2-3 let si pořídíme barák? Když to počítám na roky, tak dítě bych měla ve 28, 6 let nic, to je 34, pak 3 roky šetření, to je 37, nedej bože, aby se mi narodilo ještě další dítě nebo někdo z nás onemocněl, když to sesumíruju, tak cca ve 40 bychom mohli bydle ve svém... no a pokud nebudem brát aspoň 100tis měsíčně, tak v životě nesplatíme do důchodu hypotéku...
Odpovědět
Profilova fotka
@klarushe tak my takový průměr tedy nemáme a hypotéku zvládáme úplně v pohodě a když vidím ještě výdaje co jsme za minulý rok dali za svatbu a ještě jsme něco málo ušetřili, tak si myslím že s o něco vyššími příjmy bych se toho nebála.
Odpovědět
@slabici Už dobrých pár minut se směju nad pojmem "provoz dítěte". :-D :-D :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@klarushe Pak ještě myslet na to, že během stavby budete platit souběžně hypotéku i nájem....pokud nemáte jiné možností (bydlet na ten čas u rodičů atd)...ale jinak pokud to propočítané máte, plus rezervu kdyby něco tak nevidím důvod do toho nejít....každý musí vědět sám :) Hodně štěstí ;-)
Odpovědět
@rmarcelilinka Jenže vy máte hypo na 4,5tis měsíčně, to je oproti našim možným 10ti tisícům docela rozdíl... navíc ještě ty energie a tak... ale podle všech propočtů by nám minimálně na vše potřebné vyjít peníze měly a s tím šetřením by to asi nebylo nic valného, kolem těch 5 tis měsíčně, ale já nevím, pořád mi to příjde docela OK, od přítele rodiče bydlí ve 2 generačním baráku ještě s jejich rodiči a vydělávají celkem 25tis čistého... a to ještě živí jednoho 16ti letého syna... mají velkou zahradu a za měsíc jedou k moři... a takové staré baráky vám měsíčně sežerou mnohem víc za energie než novostavby...
Odpovědět
@klarushe Takhle poradit nedokážu. Já jen předestírám argumenty, proč do toho nejít, resp. to odložit. Proč ano, to víš sama dobře :) Jsi ekonomka, tak si udělej finanční rozvahu ;) Počítejte náklady za rok, které máte a uvidíš. Buď poctivá a napiš všechno, co tě napadne. Od dovolené, přes povinné ručení na auto, technickou, různá pojištění a jednorázové roční poplatky, dárky na vánoce, pravidelné měsíční výdaje, něco byste měli našetřit i tak. Jak jsem psal, požádej kamarádku, dvě s analýzou nákladů na dítě a uvidíš, co Ti výjde. A jednoduše zjistíš, jak velkou hypotéku si můžeš dovolit. Měli jsme to přesně, jak píšeš. Od školy do 28 jsme bydleli v 1+1 a šetřili, pak jsme si koupili větší byt, mateřská, tři děti, loni jsme postavili a letos mi je 39 ;). A pořád jsme mluvili o tom, že si jednou postavíme (necháme postavit :) ) dům, jenže to pořád nevycházelo - co naděláš. Taky mám kamarády, co si vzali půjčku na krev. Dřív jsme společně jezdili na dovolenou a dneska nejezdí, protože na to nemají. K čemu je pak takový život, když je člověk uvázaný u baráku, jak pes u boudy. Jen zlatá klec....
Odpovědět
@ffiinnkkaa Děkuju za připomínku, i s tím počítám a na to máme našetřeno zase bokem - na to, že cca rok ještě budem platit nájem i hypo.
Odpovědět
@klarushe Jinak malej tip na šetření. Sežeňte si za 1000 korun živnosťák, založte si kartu do Makra, zrušte živnost a užívejte si skvělých cen a kvalitního jídla. Po tom, co jsem začal jezdit měsíčně do Makra se nám náklady za jídlo z 10 tisíc ztenčili na 6 tisíc - a to jíme opravdu kvalitně.
Odpovědět
Profilova fotka
@klarushe no ale my se od průměrného platu pohybujeme tak o 15-20 tisíc níž tak právě proto v tomto nevidím problém. A říkám že i s těmito platy dokážeme i ušetřit.
Odpovědět
@atilius No jo, ale kolik vyděláváš teď a kolik si vydělával předtím? Já předpokládám, že budu vydělávat víc než teď, přece jen pracuji teprve rok a půl, ale nemůžu na to spoléhat, přítel už pracuje 6 let a nepředpokládám, že u něj by ta mzda nějak rapidně postupem času vzrostla... no a já se teď upnu na to, že teda počkám do těch 40, pak ale zase nemáš moc času do důchodu, budeš mít k tomu děti, náklady budou vyšší - budu mít na to splatit hypo na 3-4mil za 20 let? Dilema no...
Odpovědět
@rmarcelilinka Stačí chtít a jde to. Je to pouze o tom, zda máte pevnou vůli a nepotřebujete každý týden novou kabelku za 5 litrů, chodit do hospody a objednávat si každý den jídlo na večeři. ;-)
Odpovědět
@ellendway Živnost mám na mateřské v plánu, to je super tip, díky :)
Odpovědět
Profilova fotka
@ellendway tak zajdeme si i do restaurace a podstrojení opravdu taky nechodíme :-D Ale kabelku za 5000 bych si teda nekoupila to je pravda :-D
Odpovědět
@ellendway No s kartou do Makra se nám osobně výdaje zvýšily :) neboť najednou člověk kupuje i to, co by si jinak nekoupil, jenže tady to mají pod jednou střechou a za výhodnou cenu. S kvalitou je to jak co, něco je fam těžký podprůměr, ceny jsou výhodné taky jak za co, potraviny globálně zrovna moc ne, drogerie ano, spotřebka taky nic moc, ale sezónní věci fajn.
Odpovědět
Profilova fotka
@lendy1 @atilius @slabici A jestli jsem na nekoho jeste zapomnela,kdo se snazite,tak to vzdejte,je to marny...kazdy si musi v zivote nabit usta sam...bohuzel to tak je..nejenom tady na te diskuzi je krasne videt,jak uz to jinak vidi ti viceleti,vetsinou uz s vetsima detma,co uz maji za sebou ty zivotni drzkopady,spoustu necekanych situaci a uz opravdu v zivote nejsou naivni,jak vse pujde a bude dobre...holt je doba,kdy musi mit vsichni vse-Mana ze sousedstvi si poridila,tak jdeme,tato,poridime si taky...pod hodne vet,co jste psali bych se podepsala,nekolik nasich znamych i kamaradu si rozbila tezce usta na jejich planech s domy a tak ruzove se to vse na zacatku zdalo...na druhou stranu,kdy jindy,nez v mladi a v dobe,kdy clovek jeste tema ruzovyma brylema vidi..az mu dojde ta odlisna realita,tak uz by se neodhodlal s nicemu a celej zivot by tak prosedel zodpovedne v garsonce...a to by zase byla skoda..😉
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?