Rozpočet do 1500000. Je to málo?

Zobraz úvodní příspěvek
Keď čítam, aké veľké rozpočty majú ľudia na stavbu domu tak je to podľa mňa dosť veľa....napr. že 3500 000Sk...a to my s priateľom sme rátali, že tak 1500 000 by nam mohol stačiť....je to málo???? myslite si že by sa zato dal postaviť murovaný domček s rozmermi 10x8??
Odpovědět
no ta kamaratka, co som ju spominala :-) tiez robili povikendoch a muz aj cez tyzden a do dvoch rokov byvali. my sa tiez nejak extremne neponahlame. a koniec koncov nahanacky nie su dobre ani pre stavbu - vsetko chce svoj cas.
Odpovědět
jo lexi, Kč 9000,-, ale jak jsem psala ,neoficiálně. S papírem by to bylo o dost víc. Tak Vám přeji ať brzo bydlíte a držte se, je to i zkouška vzájemného vztahu.My jsme pouze rekonstruovali domeček, ale taky jsme se občas hádali, jak psy. A jak jsem tak slyšela ty okolo, co taky stavěli nebo spravovali domeček, tak ty hádky během toho byly všude.
Odpovědět
dik nikes :-) no hadam to zvladneme a nepohryzieme sa ;-)
Odpovědět
Brý den :-D Někdo tady psal, že stavební proud je dražší než normoš. Ráda bych sjednala nápravu. Je to opačně. ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Koukam, ze pokud chceme postavit opravdu levne, tak misto porothermu sahneme asi po ytongu :( a misto po tondachu po bramacu, no co se da delat. Kolikatku ytong mate a kolik polystyren? Zvazovali jsme porotherm 40 cm, tomu odpovida zhruba jaky ytong? Rozpocet mame plus minus dve mega, takze bych po vasich zkusenostech radeji zvolila variantu domku kolem 1,5 mil. a pak se modlila, at se vejdem do dvou :)) Ale chceme tepelne cerpadlo, tak to naskace i tak dost.
Odpovědět
ene, ale my sme si nevybrali ytong kvoli cene ;-) skutocne rozdiel nebol az tak markntny, zeby rozhodol. na materialoch skutocne nesetrime. staviame z toho, o com sme presvedceni, ze je pre nas najlepsie, kvoli stavebnym postupom a podobne... no a skridlu nemame bramac ;-) ja som uz videla aj palenu skridlu vyplieskanu...
Odpovědět
ale v konecnom dosledku, nas stavba z ytongu vyjde lacnejsie. na porotherm 44 nam odporucali z vnutornej strany 2cm tepelno-izolacnej omietky. a stavba je aj menej pracna, nemusis davat vnutorne omietky, len sietku s klebrom a to mi prislo menej "spinave" a narocne a potom stierky. no a tiez to vyslo lacnejsie, ako termo omietka :-) myslim, ze 40 tehle zodpoveda 375 ytong. apropos, moj manzel bol tvrdy zastanca tehly a o nicom inom zo zaciatku nechcel ani pocut, ale boli sme navstivit ludi, ktori byvaju v domoch z porobetonu a ti nas svojimi skusenostami presvedcili. tiez murari, ktori nam ho odporucali...
Odpovědět
My sme stavali z Ytongu pred cca 2 rokmi, môžem porovnať - rok sme nemali vonkajšiu omietku-akosi sme nestihli a potrebovali sme bývať, strašný účet za plyn- podlahovka šla celé dni a noci. Následne sme dali len samotnú omietku-bez zateplenia a aho ho, ani sme nevedeli, že máme kúrenie. Raz sme nahriali dom a už len udržiavali teplotu. Overovala som aj priamo u výrobcu, či treba na ytong dávať zateplenie, povedali, že nie a aj sa to osvedčilo v praxi, takže teraz ideme stavať znova a určite z ytongu.
Odpovědět
to stanislava111: nechcem ti pokazit nadsenie z Ytongu, ale prvy rok ste kurili ako blazni, pretoze pani z YTONG-u vam zabudli povedať ze mal 30% vlhkost a za ten rok sa mu podarilo dobre vyschnut, omietka s tym nema nic spoločne (so znizenou spotrebou) BTW zateplovat sa musi len kvoli norme, inak ludia zatepluju lebo chcu a vedia preco ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Rok na vysychani plati i pro porotherm nebo se muze zateplit hned? V dnesni dobe se uz udajne nemusi nechavat vysychat nic, ale pak uz nikdo nemluvi o plisnich a prasklinach.. Mame zatim predstavu nechat vyschnout zakl. desku aspon mesic, zatim nevim, jestli to je moc nebo malo, taky zalezi na obdobi, ve kterem se nam podari udelat. Pak jsme taky premysleli nad usporou pri topeni. Urcite chceme patrovy domek, dole mela byt podlahovka, nahore radiatory. Podlahovce staci cca 40°, radiatory musi mit vodu na cca 60°. Kdyby ale bezel jenom jediny radiator, musi cerpadlo bezet na tu vyssi teplotu. Kdyz dame vsude podlahovku, bude to investice do budoucna, snizi se nam naklady na vytapeni. Taky pokojiky nahore budou mit jenom nejakych cca 10 metru ctverecnich, podlahovka nebude pod postelemi a pod skrinemi. Architektka se mi smala, ze nam budou stacit pak dva metry podlahovky do kazdeho pokoje :) To uz vyjde na porizeni stejne jako radiatory, ne? :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Podelim sa s mojimi skusenostami. Nemam prehlad o stavbe noveho domu, my rekonstruujeme stary domcek, ale najvacsiu polozku v rozpocte vzdy tvori praca. Napriklad praca obkladaca dlazby stoji cca 400-500Sk/m2, samotna dlazba taka stredna trieda 500-700Sk/m2, takze m2 dlazby s pracou by stal okolo 100Sk/m2. Manzel sa preto snazil a snazi robit takmer vsetko svojpomocne, tak sme vela usetrili, robil sam, resp. s kamaratmi vodu, kanalizaciu, elektricke rozvody, obklady, dlazbu, podlahy, rekonstruoval dreveny tramovy strop ... a robil dokonca aj strechu.. Robili sme komplet novu, aj nas stal krov malo. Material asi 200tis. SK - drevo + krytina. Tesarom sme dali za pracu na krove 12tis SK (znami), zvysok - foliu, latenie, krytinu (Bramac) urobil moj sikovnicek, sice mu to trvalo dlhsie, ale je to super urobene. Inak mali sme vseobecne velmi zle skusenosti s remeselnikmi, ked sme si zohnali niekoho, tak manzel to musel castokrat po nich prerabat - nanovo. Napr. nam prisli znami pomoct s latenim pod skridlu - chlapik ma certifikat na Bramac a dofusoval to, jednoduchou matematikou zle vyratal latenie a manzel to musel poodtrhat a nanovo pribit. Kurenar tak isto, mame kachle s telpovodnym vymenikom (zohrieva vodu do radiatorov), mali sme projekt a rozpis poloziek, prisiel chlapik a polovicu veci by nenamontoval (vselijake ventily a podobne), keby nad nim nestal manzel, nakoniec to dopadlo tak, ze manzel neasistoval majstrovi, ale majster manzelovi, nekecam. S materialom na kurenie, zdravotechniku, vodu som mala veget, robim vo firme, ktora sa tomuto venuje, mala som zamestnanecke zlavy - mna vyslo kurenie na nejakychnecelych cca 40 tis., ale neratam kachle, tie boli hriesne drahe - ale krasne, vysnivane (65 tis. s teplovodnym vymenikom, kuria perfektne, plyn setrime) - http://www.abx.cz/index/www/katalog_k.... Co sa tyka kuch. linky, tak najlepsie vychadza v pomere cena/kvalita toto http://www.trenab.sk/ - je to lisovana drevotrieska, ale kvalitna, poznam ludi co ju maju niekolko rokov a nemenili by. Velka variabilita (skirnky, dvierka, korpus, farby a pod.), dodavka v skrinkach - nie v demonte ! - linka ma vysla na 35 tis. (bez spotrebicov, len spodne skrinky - roh s rozmermi 3,6x1,5m). Takze tak - toto ma zatial napadlo, myslim, ze sa po troche da aj lacnejsie stavat, chce to chut, odvahu a sikovne ruky.. :-) Aj nas caka este vela prace (dovolim si tvrdit, ze roky), ale tesime sa ako sa nam plni nas snicek...
Odpovědět
mpeto, asi veľmi s Tebou nebudem súhlasiť, aspoň v mojom prípade to s vlhkosťou nebude mať až tak veľmi spoločné, my sme nemalii tú omietku preto, lebo nás tlačila zima a potrebovali sme sa nasťahovať, takže vnut.omirtky sme už mali a zaručujem, že sme na ne asi mesiac v kuse denne a v noci fúkali horúci vzduch, následne maľovali a znova fúkali. Podotýkam, že fúkali, takže rástla spotreba el.enerfgie. Myslím, že tak vyfúkaný dom a peňaženku pred nasťahovaním snáď nemal nikto :-D :-D :-D Takže idme opäť na ytong a bez zateplenia
Odpovědět
Článek se načítá
to stanislava111: Ja sa ti ani náznakom nesnažím naznačiť, aby ste nestavali z Ytongu, to je Vaša vec. Ale to, že to je v čase výstavby pomerne nasiaknutá špongia je fakt a nič s ním neurobíš a samozrejme so zvýšenou vlhkosťou klesajú jeho izolačné schopnosti. To je vysvetlenie Vašej spotreby, ak neboli iné významné faktory. PS: ak sa neodporúča zateplovať Ytong, tak dôvod je v jeho "dobrých" tepelnoizolačných vlastnostiach, a je teda "problém" nájsť hrúbku izolantu takú, aby stena nemala 60 cm hrúbku a rosný bod nebol v murive alebo na rozhraní izolácie a muriva. No a k izoláciám a spotrebe, je to relatívne, pre niekoho je málo platiť na kúrenie 100€/mes a pre niekoho veľa 20€/mes, ale nie preto, že by nemal, ale preto že to považuje za plytvanie a zbytočné ...
Odpovědět
Ahojky. Tak my máme dům z ytongu a zateplili jsme ho a dobře jsme udělali :-) Máme tu ideální vlhkost a teploučko.Topíme na 23 stupňů a je to pohoda jazz. Také nás sice tlačil čas, ale zateplení jsme si fakt ohlídali už na podzim. Náš taťka je ze staré školy, a tak nám zateplení opravdu doporučil..Ale nejsem odborník, tak nevím.
Odpovědět
ene, mohu se zeptat, kde jste vycetli, ze podlahovka se nedava pod postele a skrine? :-N :-N To je bohuzel velmi mylna uvaha, podlahovka se dava VSUDE - pod skrine, pod postele, pod vanu..jen kdybyste meli urcitou cast domu vyclenenou jako spiz, tak tam se samozrejme nedava. Mimochodem, vase architekta je opravdu arch. - titul ing.arch.?
Odpovědět
ja som len chcela povedať, že sme nemali zateplený ytong a boli sme spokojní. platba cca 40 eur mesačne sa mi na cca 100m2 zdala celkom ok
Odpovědět
matyskova preco by podlahovka mala ist vsade aj pod postele skrine? podla mna nikde sa nepise o tom ze by sa mala natahovat vsade. akurat viem ze niekedy si ju niekto dava pod tieto veci ako je skrina linka a tak nie na husto
Odpovědět
Mima1, rozhodnout se pro toto reseni v ramci setreni opravdu neni dobra volba. Mrkni na tzb.info, vyhledej par diskuzi ;-)
Odpovědět
my sme tiez premyslali ze dame podlahovku ale nie vsade. ale nikde neni napisane ako ty pises ze podlahovka sa dava vsade
Odpovědět
Mima1, nepresvedcim te, ja vim ;-) "nikde neni napisene" - rozhodne neni nikde uvedene, ze podlahove vytapeni se ma dat pouze tam, kde budete chodit. Postel prestuhujes, skrin take - a co potom? Nehlede na to, ze napr. 2m ctverecni podlahovky ti pokoj opravdu nevytopi. Nebudu te presvedcovat, jen opravdu doporucuji zjistit o teto problematice vice informaci, ne info typu "nikde neni...", vazne se vyplati hodne cist a zjistovat ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Matyskova, nikde jsme to nevycetli, rekla nam to architektka, co projektuje nizkoenergeticke a pasivni domy :) Nebo projektantka, co ja vim, na tituli se opravdu neptam :) Podlahovka pouze na cast pokoje byla myslena pouze ve chvili, kdyz budeme naprosto presne vedet, kde ta postel a skrin bude - coz jak uz jsem psala, na tak male plose neni zadny problem vedet predem. Treba skrine chci jedine vestavene, postele mam ted predstavu futony na zemi.. Psala jsem to sem proto, ze chci prave zjistit nazory, ale tak mi napis, proc to tedy nejde a neodkazuj me jinam, kazdy kdo to tu bude cist se nepohrne hned na jina fora, a verim, ze to jsou cenne info pro vsechny.
Odpovědět
matyskova pod skrine by som to urcite nedavala su vstavane. takze to je mimo. tak isto stahovat neplanujem kuchynu. a rovnako v kupelni cize urcite miesta sa urcite daju obist.
Odpovědět
Ene popravde me hlavne prekvapuje, ze pokud jdete do NED, ze budete mit tepelne cerpadlo. Pokud je naprojektovam jako NED s malymi tepelnymi ztratami, je cerpadlo v podstate zbytecne. Jasne, pokud na to jsou (zbytecne) penize, proc ne, ale jinak fakt velky luxus. Nemyslela jsem, ptat se nekoho na tituly...ale tohle je docela zakladni vec, kterou jen tak nejaky projektant nevymysli. Jinak se omlouvam, predtim jsem se preklikla, mrknout mzete na tzb-info :-) Nejsem technik, abych vam dala naprosto presne informace o teto problematice a do polopravdivych rad se mi nechce...takze vam zde nemohu vysazet 10 duvodu proc podlahovka vsude. Na to jsem prisla poctivym mnoha mesicnim (letitym) ctenim diskuzi s touto problematikou.
Odpovědět
:-) ale co tu všichni strašíte..postavit dům za 1,5 mil že je nereálné? Všechno se dá, akorát je to o tom, že pokud není tolik peněz, tak se všechno více hlídá a nedáte se tolik okrádat..Když má člověk všeho dost, tak je mu jedno o kolik vás kdo oškube..Taže třeba mrkněte na tyto stránky, dá se všechno a myslím, že tito zrovna neuvažují o nekvalitních materiálech..http://www.vseprovasdum.cz/stavime-rodinny-dum-do-1milionu-korun-rozpocet-materialu-pro-hrubou-stavbu.html Přeji štěstí a stůjte si za svým..my už v tom vlaku jedem taky..a vychází to ;o)
Odpovědět
Navic jsme zde upne mimo tema :-N Drzime se tematu jen tim, ze kdo chce usetrit, da podlahovku jen na "vyslapane" cesticky...
Odpovědět
Profilova fotka
Do cerpadla chceme jit, protoze to bereme jako investici do budoucna. Plyn nebude vecne, ke vsemu ho ani nebudeme mit zavedeny, elektrika je draha, samotny kotel na tuha paliva je zase moc pracny na obsluhu. Planujeme akorat krbovky do obyvaku. Cerpadlo nam prijde ideal. Vsak taky neni jenom jeden tip, bude nam stacit ten nejmensi vykon a navratnost mame spocitanou na deset let, to uz plynove kotle pomalu odchazi do stareho zeleza. Ne, opravdu mi to neprijdou vyhozene penize :)
Odpovědět
ivetajzno, tak nám potom přijd říct, jestli jste se vešli :-)
Odpovědět
ene, ok, nam TC architekt do NED rozhodne nedoporucil, protoze je to v takovem dome zbytecne...tam se pry teplo ziskava jinak :-) Ale podle navrhu vy asi nemate klasicky NED (proskleni smerem na jih atd.), tak treba TC vyuzijete.
Odpovědět
Profilova fotka
Nevim, co je NED, jestli nizkoenergetak nebo pasivni, ani jedno mit nebudem. Tedy na nizkoenergeticky bychom se radi dostali, ale uvidime, jaky material nakonec zvolime.
Odpovědět
NED = NizkoEnergeticky Dum Jeste jednou jsem prochazela vas navrh - bohuzel na NED se nedostanete zadnym zdivem...museli byste omezit okna na sever, otevrit dum jihu atd. Ale to je na jinou diskuzi :-)
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?