Drobná stavba bez povolení nový zákon

Z více různých zdrojů jsem se dočetl, že má platit nový zákon, který by měl umožnit postavit drobné stavby na pozemku do 40 m2 bez stavebního povolení. Dříve vím, že to bylo jen do 25 m2. Chtěl jsem se tedy zde zeptat nějakého odborníka, zdali tento nový zákon opravdu existuje a případně kdy začal / začne platit? Díky.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od petr13:

Z více různých zdrojů jsem se dočetl, že má plati…
https://zpravy.ckait.cz/vydani/2023-0...
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od roman_:

https://zpravy.ckait.cz/vydani/2023-05/jak-nabyva…
@roman_ díky za obsáhlý článek, přečetl jsem kousek ale je to na mě moc právničina. Nemá někdo prosím jednoduchou odpověd ANO / NE, Kdy? Děkuji
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od petr13:

@roman_ díky za obsáhlý článek, přečetl jsem kous…
@petr13 Ano, existuje. V účinnosti je zatím jen malá část, která se týká zejména liniových staveb. Pro povoláváni staveb běžných věcí nás občanů (jako jsou např. rodinné domy atd.), bude účinný od 1. 7. 2024. To je termín, s kterým se zatím počítá. Je ale pravděpodobné, že se bude odkládat, protože zatím na tento přechod není státní správa nijak připravena.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od jozkakomosny:

@petr13 Ano, existuje. V účinnosti je zatím jen …
@jozkakomosny Aha díky, plánuji právě na jaře stavět zahradní domek, tak uvidíme, případě se ještě optám na úřadě.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od petr13:

@jozkakomosny Aha díky, plánuji právě na jaře sta…
@petr13 Pokud chcete stavět v první polovině roku 2024, bude se to posuzovat podle starého zákona z roku 2006. Na tom se nic nebude měnit.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od jozkakomosny:

@petr13 Pokud chcete stavět v první polovině rok…
@jozkakomosny no a co když začnu třeba s deskou a pak hrubou dodělám až v další polovině, to už bude myslím ok, i když to budu mít nad 25 ale do 40 m2 ?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od petr13:

@jozkakomosny no a co když začnu třeba s deskou a…
@petr13 Legalita se posuzuje podle toho, kdy byla stavba povolena. U staveb, které nevyžadují povolení nebo souhlas SÚ, je rozhodující, kdy byla stavba zahájena. Ale aby nedošlo k omylu - to že je stavba do 25 m2 neznamená, že se automaticky nepovoluje! Musí být splněné i další podmínky dané stavebním zákonem.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od jozkakomosny:

@petr13 Legalita se posuzuje podle toho, kdy byl…
@jozkakomosny no a jak se staví zákon ke změně? Co když začnu na jaře stavět stavbu 25 m2 a následně v srpnu, kdy už bude nový zákon, to změním na stavbu 40 m2? :)
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od petr13:

@jozkakomosny no a jak se staví zákon ke změně? C…
@petr13 Hlavně pozor na to jak zmiňuje@jozkakosony v druhá části zprávy a na co lidé často zapomínají. A ani se jim nedivim protože drtivá většina článků na webu toto nezmiňuje. A to že to že není potřeb do 25 m2 (v budoucnu 40m2) žádné "povolení" není pravda. Trochu zkráceně ...Za 1)...(ale to částečně mezi lidma rozšířené je) se to týká jen staveb na pozemkích už existujících staveb, tedy pouze jako doplňkové stavby. Nelze toto aplikovat na úplně prázdném pozemku. A hlavně za 2) i když to je plánováno jako doplňková stavba ke stávajícmu RD, tak je potřeba dodržet další nutné podmínky. Jako například odstupy této doplňkové stavby od sousedních pozemků/staveb a pak dále po zahrnutí plochy té doplňkové stavby (i třeba bazénu) musí být stále dodržena maximální zastavitelnost pozemku (min.plocha "zeleně").
Odpovědět
Já postavil plot u cesty na který má být povolení ted jsem byl žádat a pán na stvebním mi řekl at to nechám že od 1.7 je nový zákon a že už povolení nebude muset být
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od jirkajn:

Já postavil plot u cesty na který má být povolení…
@jirkajn Tak niekto si proste chce uľahčiť prácu a neriešiť to. Ale nemusí to tak byť na každom stavebnom úrade, niekde sa vyžívajú v buzerácii na všetkom.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Také planuji stavět 40m2 a určitě se vyplatí počkat až začne platit nový stavební zákon. Podle informací na úřadě by měl platit od 1.7. a nevím kde kdo vzal informaci, že by se měl odkládat. Na stavebním úřadě ani na územním plánování informaci o nějakém odkladu nikdo nemá. Tedy až bude 1.7. tak si budu volat na úřad jestli už zákon platí, pak si již připravenou žádost o možnosti zastavení na pozemku se zakresem stavby do kat. mapy pošlu na územní plánování, kde mě pošlou souhlasné stanovisko se zastavením, můžete 50% pozemku zastavět. Vedlejší stavba jak je uvedená ve stavebním zákoně včetně výšky, odstupů atd., až bude minimálně hrubá stavba, je zapotřebí zavolat geodeta aby vám udělal geometrák a stavbu s geometrákem a se souhlasným stanoviskem nechám zapsat na KÚ. Je povinnost nechat zapsat každou stavbu, která má více jak 16m2. Když by platnost zákona odložili i když nevím, proč by tomu tak mělo být, tak se stavbou počkám až na platnost zákona. Jinak začít stavět 25m2 podle starého a pak dodělat do 40m2 s tím, že si znovu pošlete žádost o možnosti zastavení na územní plánování není nic nemožného, jen je to práce navíc. S nikým vlastně nejednáte o stavbě. Jen si žádate o souhlasné stanovisko o možnosti zastavení a to můžete žádat dle situace kolikrát chcete.
Odpovědět
Článek se načítá

Odpověď na příspěvek od dolejslubos:

Také planuji stavět 40m2 a určitě se vyplatí počk…
@dolejslubos Tak to bude na KÚ docela sranda. Protože do katastru se od 1.1.2014 zapisují jen dokončené budovy a od úřadu územního plánování nedostanete žádné stanovisko, protože od 1.7.2024 je nevydávají....
Odpovědět
@dolejslubos Trochu pro objasnění: Nový stavební zákon platí. Ve hře však bylo odložení účinnosti jeho části, protože stavební úřady nejsou pro jeho aplikaci připraveny ani vybaveny. K dnešnímu dni nemají k dispozici základní věci jako je SW, HW, nejsou vyškoleny, atd. Na krajských úřadech chybí pracovníci, kteří budou zajišťovat ten nový princip úplné apelace. Takže se očekává určitý kolaps stavební správy. Takže bylo posuzováno na nejvyšší úrovni, co bude větší společenský resp. politický průšvih, zda neodkládat účinnost a vydržet přechodný kolaps, nebo odložit a nesplnit očekávání veřejnosti. Obojí je samozřejmě špatně pro nás stavebníky. Aktuálně to vypadá tak, že se nic odkládat nebude a nepřipravený systém se od 1. 7. 2024. spustí.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?