Stavba domu vedle dalšího domu, který je na hranici pozemku

Ahoj všem, prosím o radu. Bydlíme ve starém domě, který stojí na hranici pozemku se sousední zahradou, na které teď chtějí postavit rodinný dům. Jak je to bráno dle stavebního zákona? Jaký musí být odstup?? Musí se dodržet 3,5m od hranice nebo musí být odstup těch 7 metrů jako od domu. Moc děkuji všem za odpověď, já tomu totiž vůbec nerozumím.
Odpovědět
Vzdálenost by měla být čistých 7 metrů, někdy to může úřad individuálně povolit snížit třeba na 4 metry, ovšem tam pak vstupují další podmínky, třeba pokud do těch 4 metrů směřují okna, jaký je plot atp atp. Další věc je, jestli ten váš dům je třeba koncipován pro řadovou zástavbu, ale tipuju, že nějaká okna tam asi máte.
Odpovědět
Zalezi na charakteru zastavby, coz je dane uzemnim planem.
Odpovědět
@skunkos máme tam jedno okno, o řadovou zástavbu se v naší vesnici určitě nejedná.
Odpovědět
7m minimální rozestup. 3,5m od hranice, opět minimum, je aby se předešlo tomu co vy už máte, tj stavbě na hranici parcely. Ten barák ale asi neposunete, takže má soused smůlu a bude muset stavět 7m od hranice pozemku.
Odpovědět
@obludak to neni tak pravda... nemusi byt 7m, pokud se sousede dohodnout... my jsme treba s nasim sousedem vzdaleni 5m a oba tam mame okna... my jsme 3m od hranice (on nam podepsal souhlas) a on je 2m (my jsme mu podepsali souhlas). Pak to stavebni urad vubec neresi, pokud s tim sousede takhle souhlasi.
Odpovědět
Doporučuji zajít na stavební úřad a zeptat se, tak budete vědět na čem jste. Záleží na situaci - jak máte vy postavený dům a jak ho plánuje soused. My třeba budeme stavět 4 metry od sousedového domu (jeho dům je na hranici pozemku) a nepotřebujeme od něj žádný souhlas k vyjímce, protože z jeho strany nejsou žádné okna a z naší strany nebudou okna do obytných místností.
Odpovědět
@melonkasg a co pozarni ochrana?Tohle jste uz resili?
Odpovědět
@sonaxoxo Jestli nemaji okna na tu stranu, tak pozarni prostor zas tak velky nebude.
Odpovědět
@markketax bohužel jsme koupili dům, který to tak má. Se sousedy jsme 7m (dům od domu). Původní majitel jim bohužel povolil výjimku a úřad s tím zjevně problém neměl. Já bych do toho osobně tedy nešla. Je to opravdu blízko 😞
Odpovědět
@mitote Dohoda je možná, to je samozřejmě pravda. Jenom je vesměs neobvyklá....
Odpovědět
@obludak asi zalezi jak kde... a na koho narazite. My jsme nemeli problem s zadnym sousedem a na oplatku jsme i my jim vysly vstric
Odpovědět
@sonaxoxo většinu těchto věcí řeší manžel, ale intezivně vše komunikujeme se stavbním úřadem a projektantem - tak předpokládám, že by nás na to upozornili kdyby byl problém, protože máme docela specifickou situaci pozemku. Mimo jiné pokud bychom chtěli, tak můžeme náš dům i "nalepit" na dům sousedů a nepotřebujeme od něj podle SÚ žádné povolení, protože všechny ostatní domy v ulici jsou postavené jako dvojdomky.
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?