Stavební úřad po milionté

Dobrý den, znova se na výs obracím s příspěvkem, jelikož jsem už tak trochu zoufalej. Bude to dlouhé čtení. A předem se omlouvám za případné laické a špatně pojmenované věci. Je to už asi šestým nebo sedmým rokem, kdy se moje žádost řeší. Jedná se o stavbu dvojdomu. Ze začátku bylo všechno v pořádku, za cca 3-4 roky nám oznámila "zahájení stavební řázení", zavolala si sousedy na místo stavby, oznámila termín "kdy se můžou podívat na dokumentaci" a vše vypadalo, že je na dobré cestě. A právě tam začal problém. Jeden ze sousedů podal první námitku, tu mu zamítli(podal ji cca 2 dny před vypršením termínu s tím, že ta lhůta není dostačující) a tak si najal právnickou firmu a podal druhou námitku(tentokrát už po stanoveném termínu). S tím, že máme stavbu moc vysokou a stínovali bychom mu do oken a bazénu. Na svoji obranu, naše stavba splňuje veškeré parametry, dokonce je i pod limit určený v zákoně a je dál od jeho pozemku, protože jsme věděli, že je to prolbémový soused(nejsme jediní na koho si v ulici stěžoval). Problém je v tom, že on má barák z dávných dob s 1p + střecha a my máme v návrhu 2p + střecha. Tu druhou námitku mu uznali, přestali řešit moji žádost a poslali na Prahu 1 na rozhodování, ta nám po opravdu dlouhé době dala vědět, že v dokumentaci jsou chyby, doporučila/nařídila nám upravit střechu, aby se tam nemohli shrmažďovat lidi a dívat se mu do oken na do bazénu. To jsme upravili, zaslali dokumenty na P4 a úřednice po roce dala vědět, že v dokumentu něco chybí a je třeba doplnit některé povolení, protože jak je to dlouhé, tak většina z nich už nemá platnost. To jsme zase všechno splnili a v zaří 2023 ji zaslali dokumenty. Našemu architektovi se podařilo dovolat a bylo mu/nám tenhle týden oznámeno, že se na to tedy podívá a můžeme v blízké době čekat oznámení o zahájení stavební řízení. Chápu, že moje žádost spadla zrovna do dob COVID a úřednice jsou teď zavalení prací, ale přece není normální, aby rozhodovali ohledně 1 stavby takovou dobu. Dvakrát ročně nám dá vědět a díky tomu se to takhle protahuje do aleluja, otec mezi tou dobu zestárl a je nemocný, rád by se dožil dne, kdy se mu splní sen a ten barák si společně postavíme. Přece existují nějaká ochrana pro nás, přece existují nějaké termíny? Architekt nám řekl, že právníky do toho tahat nechce, jelikož na SÚ bude pracoat ještě v budoucnu a že SE MŮŽEME TĚŠIT NA DALŠÍ KOLO, pokud si soused zase bude stěžovat/dávat námitku? Co se stane, když tu nedejbože otec mezitím už nebude, vím že to nikoho nebude zajímat, ale rád bych se bránil všemi dostupnými prostředky, protože po tolika letech je "to už asi jedno", jestli se jim znelíbíme nebo ne - bránit se oprávněnými stížností a případně už i za sebe/stavebníka zapojit i třetí stranu. Děkuji, že jste to dočetli sem a budu vděšný za každou radu.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od tancez:

Dobrý den, znova se na výs obracím s příspěvkem,…
@tancez to už je jedině na žalobu na stát, za nesprávný úřední postup, protože tady už vás stát poškozuje neúměrně dlouhým řízením. mě taky dal úředník souhlasné stanovisku (nebyl vůbec důvod ho zdržovat, protože všechny opravdu dotčené orgány byly pro) až když se dozvěděl, že by mohl někdy cestou domů zakopnout pod zhasnutou lampou
Odpovědět
Můžete požádat o přidělení vaší žádosti jinému stavebnímu úřadu, kde mají méně práce. Není to nic neobvyklého.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od puhelin:

Můžete požádat o přidělení vaší žádosti jinému st…
@puhelin Mohu se prosím zeptat, jestli tahle věc je někde uvedená v zákoně? Zkusil jsem si progooglit, ale nic pořádného jsem nenašel. Ono by to asi nic neřešilo, kdybych si podal žádost na jiný SÚ, možná bych nakonec čekal ještě déle, kdyby si to znovu musela přečíst/projít jiný referent. Někde jsem četl, že někdy pomáhá, když toho referenta budu "obtěžovat" osobními návštěvy, mám já právo přijít takhle na návštěvy(na webu mají napsáno úřední hodina PO/ST 8-18)? Dřív jsem nechával komunkaci jen na architektovi, ale bylo mi vždy řečeno, že tam nebyla, měla autonehodu, je nemocná - takže setkat se sní je vážně nadliský úkol, dle jeho slov.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od tancez:

@puhelin Mohu se prosím zeptat, jestli tahle věc …
@tancez Na jiný stavební úřad žádost podat nelze. Musel byste použít ustanovení § 6 odst. 1 a § 80 správního řádu - ochrana před nečinností. Správní řád je zákon č. 500/2004 Sb.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od tancez:

@puhelin Mohu se prosím zeptat, jestli tahle věc …
@tancez To si potom komunikuje stavební úřad s krajským úřadem, ti s tím musí souhlasit. Jak píše milaq, dělá se to v případě nečinnosti úřadu. Některé stavební úřady mají dlouhodobě nedostatek referentů (ono se není čemu divit, vysokoškolák tabulkový plat nevezme).
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od puhelin:

@tancez To si potom komunikuje stavební úřad s kr…
@puhelin Trochu tazatele matete, protože v takové věci nejde o žádný souhlas. Stavebník musí podat žádost, resp. stížnost k nadřízenému úřadu a ten buď věc buď převezme a sám rozhoduje, nebo (obvykle) věc přikáže jinému stavebnímu úřadu.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od milanq:

@puhelin Trochu tazatele matete, protože v takov…
@milanq Bez souhlasu krajského úřadu to na jiný stavební úřad delegovat nelze. Chápu, že to vyznělo tak, že stavebník může jít s žádostí na jiný stavební úřad, díky za doplnění.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od milanq:

@puhelin Trochu tazatele matete, protože v takov…
@milanq Popisovala jsem variantu, kdy stavební úřad sám požádá krajský úřad o přidělení většího množství žádostí jiným stavebním úřadům (z důvodu nedostatku referentů a neschopnosti lhůty splnit).
Odpovědět
Děkuji za odpověďi, ale žádost o změnu je momentálně příliš extrémní a krajní možnost. Vedoucí oddělení se s námi nechce ani vidět. Máme prosím právo chodit za referentkou a chtít po ní nějaké "vysvětlení", proč a v jakém stavu je daná stavba/dokumentace? Někde jsem právě četl, že za referentkou chodili občané a vyptávali se, aby se na to podívala. My jsme to teď zkusili a nikdo v kanceláři není, tak třeba se náhodou nevyhýbá a její kolegyně se moc netvářily na to, že občané za nima chodí.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od tancez:

Děkuji za odpověďi, ale žádost o změnu je momentá…
@tancez Na rovinu: Pokud se po sedmi letech "řešení" bojíte chodit za referentkou a změnu považujete za příliš extrémní, tak Vám není pomoci.
Odpovědět
My teda čekali na povolení pouze dva a půl roku, ale když jsme to měli na krajském úřadě, tak jsem urednikovi volala každý týden a jednou za měsíc jsme se za ním zastavili. Nemám ráda někoho otravovat, ale snažili se nám to co nejdéle prodlužovat, tak už jsem měla nervy na pochodu a prostě jsem je otravovala. Klobouk dolů teda u vašich lhůt by mě asi kleplo.
Odpovědět
Dobrý den, na úřad jsem nakonec zašel. Dozvěděl jsem se, že po mě paní zase chce nějaké vyjádření, které už neplatí. Tady vznikla taková divná situace. Například nám do oficiálního dopisu(výzvy) napsala, že jsme nedodali vyjádření k dokumentaci od PVK/PVS a chce po nás ještě něco jako smlouvý o připojení, na schůzi zase tvrdila, že už nemají platnost, že to platí jenom rok(ve výsledku, říká a dělá něco jiného). Jelikož tyhle potvrzení už máme dokonce 2x vydané(původní, prodloužené), tak jsem s tím zašel osobně na pobočku. Na techincikém oddělení mi referent PVK sdělil, že proč chceme(nehledě na to, že se to podává přes portál) jejich vyjádření, když to poslední vyjádření máme staré 5 měsíců a platí ještě rok a půl(je to dokonce napsané na zadní straně vyjádření-takže to na SÚ vůbec nečetla, jinak by to nechtěla znovu) a že smlouvu o připojení dávají jen na základě souhlasu stavebního úřadu. Tudíž jsem se asi dostal do nějaké patové situace, kdy po mě chce referentka stavebního úřadu "něco", co nemohu dodat. Jelikož byl pán od PvK velmi ochotný a vše tyhle věci mi napsal na email, abych měl důkaz pro případnou argumentaci, tak jsem zvědavej, jak se tohle vyřeší. Ještě tam nahodil slovo, že "asi to máte pro SÚ P4, tam jsou divní lidi a chtějí nemysl - nenechte se zatlačit do nějakých nesmyslů). Děkuji vám za zprávy, teď jsem si jistý, že referentka na SÚ mi schválně maří naši žádost nesmyslnými požadavky a uměle to protahuje. Po získání všech "nových" souhlasů(PRE, PPD, Cetin, Technologie...) za referentkou zajdu, předám ji vyjádření, jak jsme se domluvili, a pokud její další reakce bude ignorování. Budu tuto věc už řešit cestou právní.
Odpovědět
Článek se načítá
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?