Stropní panely

Dobrý den chci se zeptat zda má někdo zkušenosti se stropním systémem spiroll panely. Zajímá mne konkrétně jak by si to rozumělo s Ytongem. Stavím z Ytong lambda 375, příčky ytong 300 a nosné pilíře jsem vyřešil ztraceným bedněním proarmovaným a vylitý betonem a když jsem řešil panely od Ytongu nebo i Ytong ekonom tak na oboje je čekačka 16 týdnů což si nemohu dovolit a u těch spirollu to je cca měsíc. ALE mám strach z hmotnosti. Ytong panel má hmotnost na m2 nějakých 190kg kdežto ten spiroll má na m2 270kg ( oboje v tloušťce 200mm ) Dům má 135m2 a ve finále už tam ty kila naskáčou hodně tak se chci zeptat zda by to ten ytong vydržel, nepraskal by a podobně co se statické věci týče atd atd... pokud tu má někdo zkušenost budu rád za radu. Předem říkám že nemám žádné projektanty, žádný dozor, statiky, architekty a nic podobného 😄 prostě mám koupený projekt a stavím. Díky všem za rady
Odpovědět
Stavební systém Ytong je možné kombinovat s panely Spiroll, ale za určitých podmínek. Stavíme z Ytongu Lambda YQ 450 patrový dům, jako strop I. NP jsou použity panely Spiroll výšky 200, vzhledem k použití HS portalů š. 2750 které jsou na JZ stranu v I. NP, budou tam venkovní žaluzie - tedy bude použít kastlík, museli jsme si kvůli tomu nechat udělat statické posouzení. Firma Xella, která vyrábí Ytong nemá již pro toto rozpětí nosný překlad ( toto jsme nakonec vyřešili kombinací jiného stavebního systému s Ytongem, neboť původní řešení navržené statikem neřešilo nijak tepelné mosty. Nad okny máme překlady od Ytongu - největší šířka běžných oken 1800 - na tyto jsou NOP od Ytongu, nad překlady je věnec 250 x 250, za ním směrem ven je izolant 100 mm a u kraje zdiva věncovka š. 100 mm. Spirol bude položen na ŽB věnci uložením s přesahem 120 mm. Nepíšete zda budete při té 375 zateplovat, my u 450 nezateplujeme. Pokud by jste nezateplovali - tak při stejném složení v řadě s věncem by jste měli věncovku 100, EPS 100 a věnec š175 x v250, což by pro uložení Spirollů stačilo. Pokud máte v plánu standartní šířku oken a bez použití kastlíků na venkovní žaluzie, tak bych se těch Spirollů nebál. U Spirollů se ještě dělá dobetonávka u okrajů panelů - u Vás by ta dobetonávka byla jen cca 45 mm - běžně se tam dělá malý věnec s výztuží, při této šířce tam věnec neuděláte - ale výztuž by tam přesto šla vložit - respektive by musela být vložena. Toto řešení bych ale stejně zkonzultoval se statikem, nebo nějakým šikovným projektantem a nechal klidně udělat i posudek, ono také záleží jaký máte tvar střechy, což se projevuje v zimě zatížením sněhem, také se bere v úvahu zatížení větrem a pod..
Odpovědět
Předpjatý panely na RD je statický "overkill". Ty panely byly navrženy pro jiný druh staveb a zatížení a na RD naprosto nevyužitelné. Navíc ani ta cena nemusí být nejnižší, ta je odvislá od vzdálenosti, dopravě a dostupnosti jeřábu. Dále musíte mít stavební připravenost a TZB prostupy, instalace jasně a přesně daný a další úpravy a změny jsou obtížné. Samotná podstata a rozměrová imperfekce panelů dělá taky problém třeba o těsnosti obálky. Pokud porovnáte vhodný ekvivalent s ostatními klasickými monolity, tak zatížení na zdivo bude hodně podobné a i 375mm ytong přenese byť si myslím, že samotná cihla 375mm neprojde z pohledu tepelně izolačních.
Odpovědět
Teď jsem tak přehlcen informacemi že už ani nevím co vlastně chci 😄 Nicméně volal jsem včera přímo do firmy kde tyto stropy vyrábí, po tom co mi řekli cenu si radši 16 týdnů počkám na Ytong panely ( mám pres otce stavaře s velkou slevou, odrazovala mě jen ta čekací lhůta ) , které si nechám dovést a dle kladečského plánu si je usadím sám s pomocníky. O tom ytongu 375 si myslím že se do kategorie C krásně vlezu, nicméně mám projekt stary 12 let a rozestavěný dům po otci ve formě zhotovených základů co mi přenechal, takže na tak staré povolení a projekt není třeba ani PENB, rozhodně nemířím na nějaké pasivy s rekuperacemi a TČ a podobně, chci domek, krbove kamna a kotel na pelety a jako rekuperaci si otevřít okno 😄 zateplení asi bude nějaké menší časem. Nicméně děkuji za rady, zůstanu u Ytongu a nebudu kombinovat materiály a vše bude v pořádku. Děkuji všem za váš čas.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?