AKU nádrž - s jakou jste spokojeni?

Dobrý den, prosím, mohli byste napsat ti, kteří mají doma systém vytápění krbovou vložkou s AKU nádrží? S jakou nádrží jste spokojení? Máte AKU nádrž včetně "bojleru na TUV" nebo bojler zvlášť. V případě, že s bojlerem, tak jaký typ? V případě, že bojler zvlášť, máte ho také napojený na krbovou vložku? Firma nám nabízí bojler Regulus HSK 600 PR, vevnitř je ale rozdělený dnem od vody na topení, jiné nádrže to rozdělení třeba nemají. Moc se v tom nevyznáme. Děkuji.
Odpovědět
@maanna AN + bojler je zbytečná komplikace, která má opodstatnění jen pokud je velká vzdálenost mezi odběrným místem TUV a AN. Pak je vhodnější přidat samostatný bojler umístěný co nejblíže odběru TUV. Osobně mám a preferuji ohřev vody průtokově v zabudovaném nerezovém výměníku v AN. Výhodou je především hygiena ohřevu bez starostí os legionelou. Výrobců AN je víc. Já jsem použil AN LMT s výměníkem DN32 a mám k tomu připojený krb. Proti doporučované od Regulusu je za poloviční cenu a výhodou je i to, že se celý výměník nechá vymontovat a případně vyměnit. Další slušné AN nabízí Dražice. Opět výrazně levněji než Regulus. Všichni výrobci k tomu samozřejmě dodávají i izolace, ale obvykle jsou za vysokou cenu a děravé jako řešeto. Já jsem nádrž umístil do výklenku, prostor jsem vyplnil minerální izolaci a obestavěl OSB deskami.
Odpovědět
Děkuji moc, na tyto nádrže jsem se dívala, už jste mi kdysi v nějaké diskuzi o nich psal 🙂 Můžete mi prosím napsat, jak velkou nádrž máte, výkon krbové vložky, TZ domu a jak často zatápíte v teplotách např. kolem 0? Kolik stupňů je potom v AN? Vidíte nějaké problémy s TUV, když se jde celá rodina večer osprchovat? Děkuji moc.
Odpovědět
@maanna Já nemám standardní bydlení. Jedná se o menší domek z TZ=2.8kW a bydlíme v něm jen dva. AN mám 500l a krbová kamna romotop LUGO. V podstatě topíme každý den (samozřejmě pokud je venku zima) + el patrona. Většinou zatápíme k večeru a tak maximálně jednou přikládáme. Za tu dobu se AN nikdy nenatopí na doraz. Část tepla odebere podlahovka. Nádrž se přitom natopí tak na 70% maximální kapacity. S TUV nemám problémy, ale jak jsem psal, jsme jen dva.
Odpovědět
My máme dům větší, 2 patr, základová deska má 10x11m, tepelné ztráty odhad 5-6kw, z PENB jsem to nedokázala vyčíst, všude podlahové topení. AKU nádrž v návrhu je 1000l, krbová vložka Romotop W 2g 66.50.01P. Právě mám obavy, že když nás je doma 5 osob, tak aby šnek v AKU stíhal natopit vodu na osprchování 5 osob, jestli v tomto případě není lepší mít samostatný bojler. Zároveň by mě zajímalo, zda se dá se nějak odhadnout, jaký je rozdíl v nákladech přes léto, když se TUV připravuje v bojleru nebo přes patronu v AKU? Co bude mít větší spotřebu?
Odpovědět
@maanna rozdíl v nákladech je určen jen kvalitou izolace bojleru nebo AN. Já jsem si porovnával ztráty 160l bojleru a 500l AN a jsem na tom téměř shodně. Jenže já jsem u AN udělal důkladnou izolaci s minimální sílou cca 30cm. Záleží taky na tom, kde je umístěná patrona. Obvykle je v horní části a díky tomu a stratifikaci je spodní část studená. Do těchto nádrží můžete umístit větší výměník DN825. S tím by neměl být problém i při současném sprchování ve více koupelnách. Jinou otázkou je, proč chcete jako hlavní zdroj tepla krb. Pro topení čistě elektřinou máte dost velké TZ (pokud mi na SZ pošlete PENB, mohu Vám TZ spočítat). Na druhou stranu máte dost vysoké TZ, aby jste nemuseli řešit návratnost TČ. Investice do TČ Vás zřejmě vyjde levněji než krb, obestavba, komín a všechny sarapatičky kolem.
Odpovědět
Krb jsme chtěli hlavně z toho důvodu, že jsme na něho zvyklí a nedovedeme si to bez něj představit, zrovna tak děti , ty si po koupání hned jdou sednout ke krbu. Máme ho i v současném bydlení (sice jen teplovzdušný) a víme, co obnáší práce kolem dřeva. S vyššími pořizovacími náklady vůči TČ souhlasím, ale předpokládáme, že topení dřevem bude potom levnější než TČ (máme dřevo levně) a že krbová vložka vydrží mnohem déle než TČ. Pokud odejde nádrž či nějaká součástka v systému, nebude to taková pálka jako když odejde celé TČ. Pošlu Vám PENB, pokud byste byl tak hodný a spočítal mi to, samotnou by mě ty TZ zajímaly. Jediná změna, kterou jsme dělali je, že HS portál je 0,5m delší, tedy 3m. Děkuji
Odpovědět
Izolaci jsme se rozhodli udělat také vlastní.
Odpovědět
Profilova fotka
My jsme trošku "exoti" dům je 240 m2, máme kotel na dřevo připojený na AN, je svařovaná firmou na míru, která má 2000 l má v sobě dva šneky pro jednu koupelnu a druhý pro koupelnu a kuchyni. Navíc máme teplovodní a normální topení. V zimě natapime dvakrát do týdne. V létě jen jednou a dohříváme elektrikou. Ještě máme přípravu na solary. Zatím nebyly peníze 😞
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?