Rekuperace do novostavby - 2023

Dobrý den, už zhruba půl roku řeším, jakou si nechat nainstalovat do domu rekuperaci. Stavíme dům - cihla 24cm, polystyren 26cm. Vytápění bude řešeno pomocí TČ + podlahového topení + sekundárně budeme mít krbovou vložku. Plocha obytné části je 106m2. Budeme mít venkovní žaluzie. Od rekuperace si slibuju, že mi budu mít v domě čerstvý vzduch a snad mi nebudou vznikat plísně + v zimě tímto způsobem větrání ušetřím oproti klasickému větrání okny, kdy do domu vniká velmi chladný vzduch. Chtěl bych mít sání i někde v obýváku nad krbovou vložkou, abych ten teplý vzduch trochu zužitkoval a rozvedl ho po domě. Netuším jak moc bude potřeba dům v létě chladit klimatizací, ale zatím žádnou neplánuju a trochu doufám, že že to takové peklo nebude. Rád bych si to větrání řídil i přes aplikaci, ale možná je to nesmysl a připlácet budu zcela zbytečně. Mám několik cenových nabídek - například Futura M od Jablotronu nebo nějaké Zehndery. Přikládám nejnovější nacenění od firmy z MS kraje, ale ta cena mi přijde dost vysoká. Rád bych získal zpětnou vazbu od někoho, kdo se v tom trochu vyzná - má rekuperace s krbovou vložkou nějaký efekt a jde to teplo takto rozvádět po domě? Jakou firmu v MS kraji + jaké jednotky doporučujete? Moc díky.
Odpovědět
Musíte si rozhodnout jaké chcete funkce 1) entalpický výměník nebo normální. Cenový rozdíl je dost vysoký. Třeba v případě Jablotronu to funguje tak, že se střídavě přepíná směr vzduchu. Takže určitou dobu kondenzuje vlhkost v jedné půlce. Po přepnutí směru se tato vlhkost zpětně odpařuje do místnosti. Zehnder používá propustné membrány ve výměníku (papírové). Mě se ani jedna z těchto variant nelíbí z hygienických důvodů. Z toho důvodu jsem volil normální rekuperaci a vlhkost případně navyšuji nějakým zvlhčovačem 2) aktivní/pasivní rekuperace. Opět vysoký cenový rozdíl. 3) pokud chcete rozvádět teplo od krbu, musíte použít rekuperaci s cirkulačním režimem. Např. Atrea Duplex RA5. Ta má další vstup pro přívod teplého vzduchu od krbu. Normální čtyřděrová rekuperace sice taky předává teplo do sousedních místností, ale s nepatrným výkonem. 4) v rekuperaci se musí měnit filtry a tak se podívejte, zda lze použít filtry v metráži. Zrovna v případě rekuperací Zehnder to asi nejde (neznám ji, ale řešilo se to zde).
Odpovědět
Moc děkuji za reakci. Vy byste entalpický výměník doporučoval? Znáte nějakou firmu - ideálně z MS kraje, která instaluje Atrea rekuperační jednotky?
Odpovědět
Mam nilan gott2600 a jsem maximálně spokojený. Topim jen tim a když je venku více podnulou treba - 8 tak přitapim krbovou vložkou. Je pravda ze když je venku mráz musi se používat zvlhčovač alespoň tam kde člověk je nejvíce.
Odpovědět
@cryberg Můj názor - ta jednotka je drahá jak prase. Zcela dostačuje pasivní, s normální výměníkem, za polovic a nikdo mě nepřesvědčí o opaku. S reku žijeme už 12 let. I z hlediska složitosti, servisu apod. Nikdy bych nechtěl nic jiného, než klasický výměník. V chladném období v jedné části kondenzuje vlhkost, chytá se tam prach a mohou vznikat plísně. Proto je třeba jednotka čistit, např. 1x za rok. Ale je tam striktně oddělena přívodní a odvodní část. Když si představím, že se mi to tam nějak mixuje, nebo se to může ovlivnit, tak se mi fakt fyzicky nedělá dobře. Nízká zimní vlhkost je taky takový pěkná "urban legend". Máme moderní, suchý dům a i s normální pasivkou jsem schopen si to optimálně nastavit tak, že problém nízké vlhkosti doma nemáme. Možná pár dní v roce. Já opravdu nemohu za to, že lidi si to neumí nastavit, nebo nepoužívají externí čidla a zbytečně si převětrávají. Samozřejmě jiná věc je, když se jednotkou topí, nebo ohřívá voda a ty průtoky jsou tak brutální, že k tomu převětrávání dochází furt. Pro tu firmu je samozřejmě žádoucí, abyste koupil co nejdražší. Já to mám v práci stejně. Taky jsem radši, když si zákazník koupím co nejdražší věc, na které máme největší marži. A zároveň s dražším servisem do budoucna.
Odpovědět
Profilova fotka
No pokud se podívám na některé části, tak" - pasivní rekuperaci za 140kKč je síla - mám aktivní/pasivní a vyšla o dost levněji (jen tak mimochodem - kdo u entalpického výměníku potřebuje předehřev?). - rozvody za dalších 140kKč v neizolovaných hadicích je taky zábavné. Za o něco vyšší cenu (u mě 181m2 asi 160kKč) mám izolované spiro a ta cena se mi zdála dost vysoká - chtěli 90materiál a 70 práci. Co se týká tlumičů, tak jsou to "zajímavé" ceny a u mě je zpětný zbytečný, přestože mám aktivku, která je o něco hlučnější (volil bych hranatý s kulatými otvory od linbad doplněný o flexibilní). Podle mě je speciální okruh od krbu zbytečnost, zvláště když topíš TČ - dost se zkomplikuje potrubí a téměř se to neprojeví - nehledě na rozvod "vůní" po domě a hluku, protože by cirkulace musela běžet na vyšší výkon. Na aplikaci na řízení se vykašli - osobně nemám potřebu do nastavení zasahovat, i když je to pro mě hlavní zdroj topení. Na zvýšený odtah mám tlačítko v kuchyni (ty u WC jsem zrušil, protože pokud máš odsávání z mísy, tak si na ně nevzpomeneš). Jsem z MS kraje, tak firmu klidně pošlu do soukromé zprávy.
Odpovědět
@cryberg To jsem již napsal. Osobně se mi nelíbí entalpický výměník z hlediska hygieny. Topíte TČ a v tom případě je aktivní rekuperace nesmysl. Je to další vysoké cenové navýšení jak ze stroj, tak i za rozvody. Vybíráte si z nejdražších strojů. Jak Zehnder, tak i Jablotron jsou cenově úplně mimo. Tomu taky odpovídá vysoká CN. Já jsem si rozvody dělal sám zřejmě ze stejných trubek. Plastové potrubí se tahá do hvězdice a nic na tom není. Jako stroj jsem použil pasivku Nilan. Ceny, co tam máte jsou ponekud dost vysoké. Podívejte se jen pro orientaci třeba na stránky https://www.luftuj.cz/rozvody-vzduchu... Namátkově tlumič hluku zde 2700Kč za 2m tlumič, Vy tam máte tlumič za 6000Kč. Pasivní stroje firem např. Nilan nebo Atrea jsou za cca 70000Kč. Vy tam máte stroj za 120000Kč. Co se týká předehřevu, tak není ani zdaleka nezbytný. Nemá význam elektrický předehřev. Ve Vašem případě bych použil předehřev realizovaný výměníkem ohřívaným teplou vodou z TČ.
Odpovědět
@radim2015 Děkuji za zpětnou vazbu a užitečné tipy, klidně pošli tu firmu do SZ - rád se na to podívám.
Odpovědět
@zubr487 díky moc za zpětnou vazbu, ráno jsem posílal poptávku i na tom webu luftuj tak uvidím, co pošlou.
Odpovědět
@cryberg prosím dáš to pak sem? Také mě toto téma zajímá. Díky
Odpovědět
jj zatím mi nic nepřišlo
Odpovědět
@radim2015 Mohla bych taky do SZ poprosit o firmu,která dělá Nilan v MS kraji?Moc děkuji.
Odpovědět
@zinzin jednoduše jděte na stránky Nilan do obchodu, tam si vyberte rekuperaci a zadejte cenovou nabídku.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@zubr487 neuvažoval jsi o aktivní jednotce od nich? Mají dobré jednotky, já od nich mám taky. Zvolil jsem tak, aby jednotka také ochlazovala. Abychom v létě nemuseli mít klimatizaci.
Odpovědět
@jiri_v Jaký model máš? Na kolik tě to vyšlo? 🙂
Odpovědět
@jiri_v neuvažoval, protože se to podle mého názoru nevyplatí. Znamená to použít dražší zateplené rozvody a pak záleží jaký máte typ rekuperace. Je buď jen čistě aktivní, kterou bych nechtěl. Muselo by se jednat o kombinaci aktivní a pasivní (takže min Gott 2600). Celkem je to cenové navýšení více jak 100000 Kč. To spíše přidám normální klimu, které umí topit a chladit pořádně s vyšším výkonem.
Odpovědět
@zubr487 Ano, to jsme udělali, firma z Plzně do MS kraje, v nacenění měli vysokou položku za ubytování. Teď nevím z hlavy,ale něco přes 20 tis. Tak mi přišlo fajn, pokud ví Radim o někom z okolí. My jsme nenašli.
Odpovědět
@cryberg Já jsem teda zastáncem rotačních rekuperátorů, jejichž hlavní výhodou je, že nezamrzají, tudíž nepotřebují předehřev nebo bypass rekuperátoru ani sifin pro odvod kondenzátu. Další výhodou je, že mohou vrátit v zimě nějakou vlhkost zpět do interiéru (záleží na otáčkách rekuperátoru). Pro někoho je nevýhodou drobné míchání vzduchu z odtahu do přívodu (objem vzduchu v lamelách), pokud nemají profukovou štěrbinu (jakože malé domkařské vzduchny ji nemají). Takže zkuste poptat jednotky od Systemair (špička ve vzduchotechnice), dělají jak verze s rotačním tak s protiproudým výměníkem.
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 Aktivní vyjde rozhodně dráž, ale u mě to bylo dost pod těch 100 000 (40k jednotka v akci a 20k izolace rozvodů). Jako výhodu pro chlazení vzduchotechnikou vidím to, že nikdo nepozná (na rozdíl od klimy), že běží a že chladí/odvlhčuje všude. Chladicí výkon 1kW je ale jen pro dobře "zateplené" domy s vyřešeným stíněním.
Odpovědět
@radim2015 Při srovnání cen vycházím ze současných cen. Samozřejmě nepočítám s akčními slevami. Jestli se nepletu, tak Vy máte aktivní rekuperaci, elektrické topení a k tomu klimatizaci pro topení. Podle mě to nedává smysl, efektivnější by byla pasivka a místo jednoduché použít multisplitovou klimu. Samozřejmě nejdůležitější je, zda Vám to tak vyhovuje
Odpovědět
Profilova fotka
@zubr487 Jo klima loni spotřeba 508kWh, elektrické přímotopy 0, aktivka 2147kWh, splitový bojler 404kWh. V zimě teplota 21-22, v létě až 23. Podle poměrů je vidět, jak to funguje. Smysl to dává. Rozdíl aktivní/pasivní 60k + přímotopy 20k + klima 36k + splitový bojler 42k (vše včetně práce). Takže za 160k navíc proti pasivce mám vyřešeno - 181m2 vytápěné, TZ 3,7kWh nebo 17,2 kWh/m2 za rok). Ale každému to vychází jinak a musí zohlednit své potřeby a nároky 😉
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?