Rekuperace - rozvody vzduchu ve stropu bungalovu

Zdravím, vzniká nám projekt zděného bungalovu a narazili jsme na rozpor v přístupu stavební firmy a projektanta vzduchotechniky (jiná firma). Standardní strop má skladbu (odspodu) sádrokarton, parozábrana, vata a nad ní už jsou střešní vazníky. Projektantovi rekuperace se nelíbí: 1. parozábrana - doporučuje spíše parobrzdu ve formě OSB desky s přelepenými spoji. Upozorňuje na riziko pronikání vlhkosti do izolační vaty při porušení, na poškození náchylnější, parozábrany. Spoje dle něj pracují a páska se časem odlepí a prostup hadic přes parozábranu je další místo, kde hrozí odlepení. 2. izolace hadic vedení vzduchu - projektant doporučuje mít hadice pokud možno pod celou vrstvou izolační vaty, aby nebyly hadice zbytečně ochlazovány vzduchem z půdy a nekondenzovala v nich vlhkost. Na to je ve standardní skladbě stropu ale málo místa. Hadice by byla ve vatě tl. 100 mm a nad ní by tedy bylo už jen 160 mm vaty (z celkové izolace 260 mm) Instaloval někdo z vás rekuperaci do bungalovu s SDK stropem a parozábranou? Jaké řešení byste upřednostňovali? Nemáte někdo foto, kde bude vidět, jak máte vzduchotechniku ve stropě vedenou? Díky
Odpovědět
Řešil jsem nedávno. Nejlepší řešení podle různých projektantů a které jsem nakonec dělal je, že parozábrana je až pod vazníky a vata (či jiná izolace) je až nad parozábranou). Tedy mezi sádrokartonem a parozábranou vzniká vzduchová mezera, do které je možné umístit rozvody vzduchotechniky či elektro. Zároveň nedojde k prošroubobání parozábrany tisíce vruty, jako je tomu v případě, kdy je parozábrana hned na sádrošem...
Odpovědět
@petr13 Řešení, které popisujete, dává smysl a líbí se mi. Neměl byste prosím foto nebo řez zmíněnou oblastí z projektové dokumentace? Parozábrana se tedy kotvila přímo k vazníkům? Jakým způsobem? Jaké rozměry hadic jste používal? Nám projektant doporučuje průměr 100 mm, což by mělo být lepší z hlediska hlučnosti, ale zase je to o něco náročnější na prostor.
Odpovědět
V projektu jsem to měl samozřejmě tak jako vy pod sádrošem, asi skoro jako každý :-D ale po konzultaci dozorem a firmou, co mi dělala rekuperaci jsem musel improvizovat. Také jsem to dělal kvůli blower door testu, aby to bylo lépe utěsněný. Pod vazníky jsem musel udělat prkenný rošt (nebo z latí to je jedno) , na který se přisponkovala parozábrana. Vzdálenost prken cca 40 cm od sebe. Parozábranu tak drží pouze sponky a kotvy pro sádrokarton. Nicméně to drží. Přidávám foto zespodu a z vrchu. Foto roštu bohužel nemám. Hadice mám průměru 9 cm a po měsíci používání vše v pořádku, nic není slyšet. Mezi vazníky a nad ně jsem nechal nastříkat 40 cm foukané izolace Supafill loft. Ta je dost lehká, takže folie to udrží. Nicméně kdybych to dělal nyní, tak bych asi raději udělal parozábaranu z těch OSB desek, je to určitě mechanicky odolnější, i např. proti případným škůdcům. Abych měl půdu trochu pochozí, tak jsem ještě musel dělat další rošt nad vazníky, což je vidět na tom druhém obrázku.
Odpovědět
@petr13 Moc díky za detailní popis a fotky! Ještě bych měl dotaz k té hlučnosti a rekuperaci. Řešil jsem před nedávnem ještě jak splnit požadavek na výměnu vzduchu mezi místnostmi. Často se to dělá tak, že vzduch má procházet pode dveřmi, které jsou podřezané a záměrně je pod nimi větší mezera. Tohle řešení se mi ale vůbec nelíbí, protože tím hodně utrpí vnitřní akustika v domě a mezi místnostmi toho bude mnohem víc slyšet. Tzn. nejde o hlučnost rekuperační jednotky nebo proudícího vzduchu, ale o tímto detailem zhoršenou akustika domu. Já nakonec dostal typ na přeslechovou tvarovku SystemAir (https://shop.systemair.com/cs-CZ/ovx-...), přes kterou bude vzduch proudit a dveře se dají použít s menší mezerou nebo klidně dokonce akustické. Jak jste řešil tento detail vy a jakou máte zkušenost s šířením hlučnosti?
Odpovědět
@x_sonic Abych se přiznal tak to jsem neřešil, dveře nám dodají až za 14 dní. Ale budem to mít všude bezprahové, tak snad to bude na průchod vzduchu stačit.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?