Tepelné čerpadlo a hodnota hlavního jističe

Dobrý den, mám novostavbu RD na patro, podlahová plocha asi 160 m2. Tepelná ztráta cca 8 KW. Vytápění tepelným čerpadlem, jinak vše na el. - trouba, deska, 2 otopné žebříky. Máme požádáno o hodnotu hlavního jističe 3x25A a teď máme osazovat elektroměr. Projektant elektro nám ale napočítal, že bychom měli mít jistič 3x32A. Celkem by se to zkomplikovalo, už si nechceme brát el. od souseda. Co jsem si pozjišťoval, tak by mělo stačit 3x25A. Chtěl bych se zeptat, zda tady není někdo s podobným domem, jaký má jistič on, a zda všechno šlape. Vím že 32A mají lidi, kteří topí kabelama a mají velké domy. Náš Dům je sice velký, ale je to obdelník na patro. Díky. Dám tady i schéma domovní rozvodnice.
Odpovědět
Stačí jednoznačně 2x25A
Odpovědět
Profilova fotka
Nechal bych 3x25, protože zvednutí na 3x32 nebývá problém - stačí požádat distributora a vyměnit jistič. 8kW = 3x400V x max7A při plné zátěži za předpokladu, kdy běží dohřev. Z 25 zbyde 18 a pokud se rozdělí největší spotřebiče trouba 1F, deska 2F, pračka, sušička, rychlovarná konvice a ostatní, tak těch 18A musí stačit.
Odpovědět
@radimir "topím kabelama", ale i tak by mi 25A bohatě stačilo. Projektant nebo elektrikář jedou podle nějakých tabulek, zkušeností, nějak to napočítají a realizují, zbytečně naddimenzovaně. Klíčové je zamyslet se nad rozděleným význačných spotřebičů rovnoměrně na fáze. K tomu je třeba trochu tomu rozumět a často i něco změřit (nebo měřit po delší období). Nebo mít někoho (nejlíp kamaráda), kdo Vám to udělá. Ale s TČ by zamyšlení se nad optimálním rozvržením mělo být snadné. Stačí si dát na papír příkony významných spotřebičů a zamyslet se nad jejich (předpokládaným) časovým využitím a souběhy. Složitější je to u těch kabelů, protože musíte vzít v úvahu příkony jednotlivých zón, ale i tak dopředu bohužel nevíte, kde pak v reálu budete topit a kde ne. Třeba jako u mne se ukáže, že se kabely ve 3 - 4 obytných místnostech v reálu nepoužívají.
Odpovědět
@radimir v El. Projektu by jste mel vypocet jak projektant prisel na 3x32 a zda vam 3x25 bude stacit.
Odpovědět
@raziel628 Kromě té rozvodnice mám jen půdorysy a technickou zprávu, kde jsou takové ty povídání, ale výpočet tam není
Odpovědět
@honzik75 Děkuji. Jasně, že mi to bude dělat elektrikář, jen řeším jestli teď to překopávat, nebo to nechat tak s tím, že by to opravdu mělo stačit. Ať to teď nezapojím na 25 a za půl roku navyšuji jistič. Víte jak, zase musi někdo přijít, vyměnit jističe, zase peníze, zase další starosti.. Elektrikář zrovna odjel na dovolenou, tak jsem chtěl jen nějako předběžnou radu pro uklidnění 🙂
Odpovědět
@radimir uvědomte si, že TC 6kW bude mít maximální odběr cca 2kW. Vůbec to neřešte. Spíše je mi divné zapojení rozvaděče. To vypadá že budete mít jeden společný proudovy chránič. Minimálně na světla pridejte samostatny jisticochranic
Odpovědět
Dobrý den - stavíme dvoj RD, každý z domů má své připojení, jeden 3x20A, druhý 3x25. Ten druhý mám já a budu mít v domě TČ vzduch - voda Nibe 16, 3 fázové, které bude vytápět oba RD. Dle mého dodavatele TČ mi bude postačovat hlavní jistič 3x25A, i když jako u Vás v projektu od projektanta elektro, že potřebujeme 3x32A. Projektanti jedou podle tabulek a když spočítá spotřebiče, soudobý příkon, tak mu prostě vyjde vyšší hlavní jistič, TČ bude mít bivalentní zdroj - patronový elektrokotel, jak mi dodavatel TČ vysvětlil, dá se různě nastavit ten odběr tak, aby se to zatížení rozložilo do jednotlivých fází a i ten elektrokotel se dá zapojit tak, takže mi těch 25 A postačí. Já jsem si již dopředu u ČEZ ověřoval, jestli by šel případně navýšit jistič - jsme ale na konci větve, takže mi ČEZ sdělil, že by to byl asi problém. Takže musím spoléhat na to, že to postačí
Odpovědět
@radimir dám příklad. Pračka, myčka jsou cca stejného max. příkonu (2kW - topné těleso). Dokážu si představit (fungujeme tak), že pereme několik praček za sebou, mezitím jede sušička a do toho klidně ještě myčka nebo trouba. Indukce má většinou 2 fáze. Je vhodné to rozložit rovnoměrně do fází, jako kdyby to jelo najednou. K tomu počítat TČ, klimatizaci, topné těleso bojleru?, nevím co ještě v domě může být významný žrout. Zbytek lednice, PC atd. atd. jsou většinou max. stovky wattů a toto opět nějak rovnoměrně rozložit. Toto se dá vymyslet, případně někomu oponovat projekt dopředu. A vyplatí se to udělat, minimálně kontrolu, po projektantovi nebo po elektrikáři. Protože mít zbytečně vysoký rezervovaný příkon se snad nikdy nemůže vyplatit! Ideál je mít v rozvaděči rezervy na jističích a případně možnost přehodit dodatečně spotřebič - zásuvku, jednoduše, na jinou (vedlejší) fázi.
Odpovědět
@honzik75 Pračka a myčka mají tu spotřebu ale asi tak 15 minut co si ohřejí vodu.
Odpovědět
@wpavel tak samozřejmě, ale bavíme se o soudobém příkonu. A ten by měl být fázově co nejvyrovnanější. Počítat s tím, že se mi to nesejde... Každý svého štěstí strůjcem
Odpovědět
3x25 stačí bohatě, pokud bude dobře rozložená zátěž (velmi šikovný elektrikář) tak stačí bohatě i 3x20
Odpovědět
Článek se načítá
Já bych se přikládal k 3x32A, vycházím z vlastní zkušenosti, když se má rozeběhnout nějaký velký stroj v dílně v zimě, tak lítá až padesátka venku. (Po odečtení elektrokotle nám zůstává rezerva asi 18A z každé fáze a to, pokud dost často zapínáte takové stroje je docela problém)
Odpovědět
@vladimir_sacha normální lidi nemaji doma továrnu s podobnými stroji
Odpovědět
Nejlepší bude sečíst příkon všech spotřebičů v domě a podle toho se rozhodnout. Také je dobré zamyslet se, co vše je představitelné že může být v jeden okamžik zapnuté. Jistič 3x25 udrží při ideálním rozdělení fází trvalou zátěž něco přes 16kW. Kratší dobu i přes 20kW.
Odpovědět
@zubr487 Normální je, když v rodinném domě je cirkulárka, svářečka, stojanová vrtačka, velká stojanová bruska, hoblovka, protahovačka nebo kvalitní vapka na umývání čehokoliv popřípadně soustruh a další takové stroje, pokud doma chce člověk něco dělat, opravovat nebo zlepšovat. (U nás tyto věci jedou poměrně často)
Odpovědět
Uvědomte si že projektant musí počítat s rezervou nemůžete sečíst všechny spotřebiče (to vám dá třeba 22A ) a podle toho říct stačí mi 25 A. Takhle to nefunguje . Hlavně když chcete všechno na elektřinu. Nezapomeňte že u TC by měl být ještě jiný ohřev kdyby při silných mrazech TC nestíhalo většinou Elektro kotel. A obrovske žrouty jsou trouba a indukce počítejte s tím že na podzim když bude doma někdo vařit do toho pojede pračka a TC tak si na zahradě nezapnete brusku wapku atd. Stroje co jsou psaný víš jsou extrémy. Určí bych šel do 3x32 cena to není taková ale máte klid. A co se týče navýšení tak takové jednoduché to není každé vedení má dáno kolik Ampér může být napojeno a kolik i trafo zvládne. Klidně může být že kapacity není už moc a stačí aby se postavilo pár domu a nikdo vám navýšení nepovolí . Uvědomte si že dolů to jde jednoduše ale nahoru je to složité.
Odpovědět
Tak to teda rozhodne normalne nie je.
Odpovědět
Profilova fotka
3x25A bude stačit, s rezervou. Jinak k tomu dotápění elektrokotlem, když by TČ nestíhalo - Nibe má třeba (už myslím v základu) měřící proudové cívky na přívodní fáze do baráku a dokáže optimalizovat momentální spotřebu elektrokotle podle zatížení fází. A ten el. kotel jsem za poslední tři zimy ve středních Čechách využil asi 3h, kdy byly nad ránem mrazy víc, jak zastavovací teplota kompresoru TČ. Kompresor si víc, jak 2kW nevezme.
Odpovědět
25 staci mozno pouzit aj prednostne rele -
Odpovědět
elektrarne to 32a dovolia ?
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?